Co wybrać - zerówkę w przedszkolu czy w szkole?

Data:

Co roku rodzice starszych przedszkolaków stoją przed naprawdę trudnym wyborem. Trudnym, ponieważ chodzi przecież o przyszłość syna lub córki. Problem dotyczy tego, gdzie nasze dziecko powinno rozpocząć pierwszy, i jakże ważny, etap nauki. Czy lepiej posłać dziecko do zerówki w szkole, czy też kontynuować edukację w przedszkolu?

 

Warto pamiętać, że decyzja o tym, gdzie dziecko pójdzie do zerówki może zaważyć na jego dalszej edukacji.

 

Szkoła - czy to na pewno dobry pomysł?

Na słowo szkoła zapewne wielu rodziców robi wielkie oczy z przerażenia. No tak, szkoła…brzmi poważnie. Nie dziwne więc, że rodzice maja obawy przed tym, czy jeszcze nie jest za wcześnie, żeby dziecko wkroczyło w szkolny świat. Przecież jeszcze się nachodzi do szkoły. Z drugiej strony rodzice martwią się, że dziecko w zerówce przedszkolnej niczego się nie nauczy, że w szkole będzie miało zaległości. Hmm…Co wybrać zatem? Trzeba przyznać, że obydwa rozwiązania mają zapewne plusy i minusy… Jednak na początku rozważań warto uświadomić sobie, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie. I nawet jeśli koledzy czy koleżanki naszego dziecko są gotowi do pójścia do zerówki szkolnej, nasze dziecko wcale nie musi być na to gotowe.

Przedszkole, bo dziecko je dobrze zna

Ja sama, będąc mamą 6-latka miałam problem z podjęciem decyzji. Jednak zdecydowałam, że mój syn pozostanie w zerówce przedszkolnej. Nie dlatego, że bałam się środowiska szkolnego. Zwyczajnie stwierdziłam, że moje dziecko nie jest jeszcze na to emocjonalnie gotowe. I nawet fakt, że większość kolegów mojego dziecka od września będzie chodzić do zerówki szkolnej nie zmieniło mojej decyzji. Niektórzy rodzice twierdzą, że dzieci w przedszkolu tylko się bawią. W pewnym sensie to prawda. Przedszkole jest miejscem, w którym podstawową metodą nauki jest właśnie nauka poprzez zabawę. Jednak wcale nie oznacza to, że dziecko w ten sposób niczego się nie uczy. To dzięki zabawie dzieci chętniej i łatwiej przyswajają nowe treści i przede wszystkim czerpią z tego wiele radości. Poza tym przedszkole stwarza przyjazne i bardzo bezpieczne środowisko dla dziecka. W przedszkolu nasze dziecko zna wszystkie „ciocie”, zna pomieszczenia znajdujące się w przedszkolu. Chociażby sama wizyta w toalecie jest bardziej komfortowa, gdyż w przedszkolu toaleta znajduje się w tej samej sali. Przez cały dzień dziecko przebywa w tym samym otoczeniu. Grupy łączą się tylko podczas posiłków i w trakcie zabaw na świeżym powietrzu. Poza tym w przedszkolu dziecko może spędzić cały dzień (przedszkola są najczęściej czynne od 7 do 17) pod opieką „swojej cioci”.

 

Najlepiej wiesz co potrzebuje Twoje dziecko

Szkoła liczy o wiele więcej dzieci niż przedszkole. „Zerówka” to najmłodsze dzieci w szkole. Po skończonych zajęciach (które trwają od 8 do 13) przez parę godzin dziennie dziecko będzie musiało radzić sobie w przepełnionej świetlicy, w której spędzają czas aż cztery roczniki (klasy od 0 do 3). Wśród starszych kolegów dziecko czuje się zagubione i trochę samotne.

 

Osobiście uważam, że pobyt dziecka w zerówce przedszkolnej przyniesie dziecku ogromną korzyść. Przede wszystkim wielką zaletą jest znajome środowisko. Poza tym, dziecko, jako starszak, czuje się ważne, ale mówi z troską o młodszych kolegach, uczy się pomagać innym. Aby zwiększyć w dziecku poczucie bycia ważnym, w trakcie rozmowy warto podkreślać, że chodzi do zerówki czy wręcz klasy zerowej. Wtedy też zwiększa się u dziecka motywacja do działania, ma wtedy poczucie, że jest „uczniem” a nie tylko przedszkolakiem.

 

Autorka: Martyna Krasny

 

Zdjęcie: Pixabay.com

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.