Data modyfikacji:

Córeczka tatusia, synuś mamusi

Autor: Katarzyna Michniewska

Od pierwszych dni życia dla małego dziecka najważniejsza jest mama. To z nią maluch tworzy pierwszą relację. To ona daje mu poczucie bezpieczeństwa i niczym nieograniczoną miłość. Z czasem coraz większą rolę w życiu dziecka zaczyna odgrywać tata. Ojciec zachęca do poznawania świata, wyznacza jasne reguły, a zabawy z nim nigdy nie są nudne.

 

Córeczka tatusia

 

Mama kontra tata

Rodzice mają bardzo odpowiedzialne zadanie. Uczą dziecko życia i pokazują czym jest miłość. Jednakże mama i tata robią to w zupełnie inny sposób. Ojciec wprowadza córkę w męski świat. Matka budzi w swoim synu pierwiastki kobiece.

To właśnie rodzice są dla dziecka pierwszymi i zdecydowanie najważniejszymi wzorcami kobiety i mężczyzny. Obserwujący rodziców maluch zauważa różnice pomiędzy męskim, a damskim postrzeganiem świata. Buduje swój pogląd na temat odmiennych płci oraz ich roli w życiu społecznym, a zapisane w podświadomości wnioski stają się dla niego wzorcem na przyszłość.

 

Córeczka tatusia

Podczas relacji z ojcem rozwija się intelekt dziewczynki. Uczy się ona twórczego myślenia i logicznego rozwiązywania problemów. To tata (głowa rodziny) buduje dziecięcą motywację do osiągania sukcesów. Dzięki jego wsparciu mała dziewczynka może wyrosnąć na niezależną i stabilną emocjonalnie kobietę. To w dużej mierze od ojca zależy, czy jego córka będzie pewną siebie, czy zakompleksioną dziewczyną.

Jeżeli mała księżniczka była nadmiernie rozpieszczana przez ojca, w dorosłym życiu może szukać mężczyzny, który będzie traktował ją w podobny sposób. Kobieta będzie oczekiwała od partnera bezgranicznej miłości i pełnej akceptacji. Analogicznie gdy ojciec nie zaspokajał emocjonalnych potrzeb swojej córki, ta może związać się z kimś, kto również będzie ją ranił. Nadmiernie kontrolowana dziewczyna szuka później dominującego mężczyzny, od którego uzależnia się całkowicie. Córki, których tatusiowie nie sprawdzili się w roli rodzica często borykają się z problemami emocjonalnymi, depresjami i stanami lękowymi.

 


Synuś mamusi

Podobnie jak tatusiowie ulegają czarowi swoich córek, tak mamy ‘zakochują się’ w swoich synach. Idealizują ich i bardzo często otaczają zbyt troskliwą opieką. Nadopiekuńcza mama wyręcza syna w obowiązkach i nadmiernie ingeruje w jego życie. Taka postawa sprawia, że chłopiec, a później mężczyzna, może być niezaradny i mieć problemy z samodzielnym podejmowaniem decyzji.

Jest jeszcze jeden problem. Matki, które są zbyt mocno związane ze swoimi synami postrzegają ich przyszłe partnerki jako rywalki. Boją się, że któregoś dnia taka jedna czy druga zabierze im ukochanego synka?

W dużej mierze to od mamy zależy jakie w późniejszym życiu jej pociecha będzie miała relacje z innymi ludźmi. To ona uczy dziecko wyrażania emocji i daje mu poczucie bezpieczeństwa. Tata stawia wymagania, uczy samodzielności i zachęca do poznawania świata. Mama otacza malca miłością. Tata jest dla dziecka autorytetem. Aby została zachowana równowaga, ważna jest obecność obojga rodziców. Każdy z nich w inny sposób przyczynia się do rozwoju społecznego i emocjonalnego małego człowieka. I choć rodzice są dla dzieci nauczycielami, mentorami i osobami, które uczą funkcjonowania w otaczającym je świecie, to w pewnym momencie muszą odciąć pępowinę, aby pozwolić dzieciom oddychać własną piersią.

 

Zdjęcie: Fotolia © BlueOrange Studio All rights reserved


Autor

Katarzyna Michniewska

Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wielbicielka swoich przyjaciół.

Komentarze
19-10-2018
Ocena:
W mojej rodzinie akurat to się nie sprawdza, ale jak patrzę po znajomych to rzeczywiście coś w tym jest :)
rozmowy o mikołaju

Trudne rozmowy o Mikołaju – jak odpowiadać na pytania dziecka?

2024-12-02
Dla wielu dzieci Mikołaj to symbol świątecznej magii, ale w pewnym momencie maluchy zaczynają zadawać trudne pytania. Czy Mikołaj istnieje? Skąd bierze prezenty? Jak poradzić sobie z dziecięcymi wątpliwościami i odpowiedzieć na te pytania w sposób mądry i pełen ciepła? Podpowiadamy, jak rozmawiać, by magia Świąt trwała jak najdłużej.
sprzątanie zabawek

Jak rozwiązać odwieczny problem sprzątania zabawek? Praktyczne porady dla rodziców

2024-11-25
Sprzątanie zabawek to wyzwanie, z którym mierzy się każdy rodzic. Kiedy podłoga tonie w klockach, autkach i lalkach, zastanawiamy się, jak nauczyć dziecko porządku. W tym artykule podpowiemy, jak wprowadzić malucha w świat samodzielnego sprzątania oraz jak sprawić, aby codzienne porządki stały się dla niego nawykiem.
przygotują dziecko do dorosłości

5 umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku odnaleźć się w dorosłym świecie

2024-09-25
Każdy rodzic chce, aby jego dziecko dobrze poradziło sobie w dorosłym życiu. Ale jak tego dokonać? Warto skupić się na rozwijaniu umiejętności, które będą nieocenione w przyszłości. Od samodzielności, przez zarządzanie emocjami, aż po krytyczne myślenie – oto pięć kluczowych umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku stanąć na własnych nogach w dorosłym świecie.
Jak oduczyć dziecko smoczka

Jak oduczyć dziecko smoczka?

2024-07-25
Odstawienie smoczka to jeden z tych momentów w życiu dziecka, który wywołuje u rodziców spory niepokój. Jak oduczyć dziecko smoczka możliwe delikatnie? Jak reagować, gdy maluszek domaga się zwrotu swojego „uspokajacza”? I kiedy najlepiej odstawić smoczek? Na te i inne pytana odpowiadamy w poniższym artykule.
bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.
Toddler boy in dangerous situation at home. Child safety concept.

Bezpieczeństwo w każdym kącie: odkryj najlepsze rozwiązania do zabezpieczenia szafek przed dziećmi!

2023-10-26
Bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem każdego rodzica. Dzieci są ciekawe świata i często nieświadomie narażają się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z obszarów w domu, które wymagają szczególnej uwagi, są kuchenne szafki i szuflady. Jak więc zadbać o zabezpieczenie szafek przed dziećmi? Poznaj najlepsze rozwiązania, które pozwolą uniknąć przykrych wypadków i zapewnią spokój zarówno dzieciom, jak i rodzicom.
gadżety dla matki

10 niezawodnych gadżetów ułatwiających matce życie

2023-08-22
Choć rola mamy nazywana jest tą najpiękniejszą i najważniejszą w życiu, opiekowanie się małym dzieckiem jest też dużym wyzwaniem. Warto zatem sięgać po „sprytne” gadżety dla mamy – takie jak monitor oddechu, elektryczna niania z kamerą czy kosz na brudne pieluszki. Sprawdź, co jeszcze może ci się przydać w pierwszym roku życia twojego maluszka.