Data modyfikacji:

Seks rodziców - przyłapani przez dziecko

Autor: Tamara Rosłoń

Nieważne jak dyskretni jesteście – małe oczy i uszy mogą widzieć i słyszeć to, co wolelibyście zachować dla siebie. Przyłapani na gorącym uczynku, możecie poczuć się zażenowani, a wytłumaczenie maluchowi całego zajścia i rozmowa o seksie mogą się dla Was okazać emocjonalnie kłopotliwe.

 

Seks - przyłapani przez dziecko

 

Co zatem zrobić, jeśli w trakcie erotycznego uniesienia, do pokoju wejdzie dziecko. Jak się zachować i co powiedzieć? Odpowiedź na to pytanie okazuje się prostsza, niż mogłoby się wam wydawać.

 

Rozmowa o seksie

Zacznijmy od tego, że seks rodziców jest naturalną czynnością życiową, która pozwala nie tylko zaspokoić Wasze instynktowne popędy, ale też odczuć istniejącą między Wami bliskość. Robienie z igły wideł - okazanie strachu, zażenowania czy chowanie się pod kołdrę – z pewnością nie jest najlepszym rozwiązaniem. Wasze zachowanie może bowiem wpłynąć na to, jak Wasz maluch będzie postrzegał stosunek seksualny do końca swojego życia. Nie bójcie się, nie denerwujcie i nie krzyczcie na niego. Kochanie się nie jest przecież niczym złym.

 

O ile starsze dzieci na widok rodziców na golasa najprawdopodobniej zareagują oszczędnym „o fuj!” i wrócą do swojego pokoju, młodsze – nieco bardziej zaabsorbowane czynnością rodziców – mogą krążyć po pokoju, starając się odkryć co się dzieje, nawet bezpośrednio o to pytając. Jeśli tak się stanie, zapytajcie swojego malucha czy czegoś nie potrzebuje, czy może ma problem z zaśnięciem, lub chce by przez chwilę mu potowarzyszyć. Jeśli wygląda na zmartwionego, niech oboje lub jedno z was odprowadzi go do swego pokoju zapewniając, że wszystko jest w porządku i nikt ze sobą nie „walczy”.

 

Kilka słów o seksie rodziców

Jeżeli nazajutrz dziecko zapyta o to, co działo się w nocy, bądźcie z nim szczerzy i wytłumaczcie mu, że w taki sposób mama i tata okazują sobie miłość, a dzięki wzajemnej miłości, wszyscy mogą czuć się bezpiecznie i nikomu nic nie grozi. Zainicjowanie rozmowy o seksie rodziców nie jest niczym złym. Charakter tego, w jaki sposób przedstawicie dziecku sprawy seksu, z którym przecież samo kiedyś będzie mieć do czynienia, leży całkowicie w Waszych rękach. Oczywiście, o wiele łatwiej byłoby zignorować całe zajście – nie jest to jednak wskazane. Miejcie na uwadze, że to w jaki sposób podejdziecie do tematu, w przyszłości będzie miało niebagatelny wpływ na dojrzałość emocjonalną waszej pociechy.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Doreen Salcher All right reserved


Autor

Komentarze
14-05-2018
Ocena:
Zdarza się ;)
Jaki kask do nauki chodzenia?

Jaki kask do nauki chodzenia?

2022-04-18
Okres, w którym dziecko uczy się chodzić, obfituje w upadki. Aby uchronić malca przed ich groźnymi skutkami, wielu rodziców decyduje się na zakup specjalnego kasku dziecięcego. Czy jednak kask do nauki chodzenia to rzeczywiście dobry pomysł? I jak wybrać ten najlepszy?
jak nauczyć dziecko literek

Jak nauczyć dziecko literek?

2022-04-16
Kiedy jest odpowiedni wiek, by nauczyć dziecko alfabetu? Czy od razu uczyć też cyferek? A może jednak najpierw cyfry, a potem litery? W artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie: „jak nauczyć dziecko literek?”. Będą podpowiedzi pomocy dydaktycznych, sprytne sposoby na poznawanie alfabetu i zabawki, które wspierają proces poznawania literek przez dziecko.
logopeda

Kiedy z dzieckiem udać się̨ do logopedy?

2022-03-16
Pytanie, czy i kiedy z dzieckiem udać się̨ do logopedy, jest zagwozdką niejednego rodzica i opiekuna dziecka. Zazwyczaj do gabinetu specjalisty zmartwiona mama i tata udają się dopiero, gdy jakiś objaw zaczyna ich niepokoić w zachowaniu dziecka. Sprawdzamy, co powinno być iskrą zapalną w rezerwacji wizyty u specjalisty. Nie ma jednak żadnych przeciwskazań, aby do logopedy udać się z dzieckiem profilaktycznie.
jaki nocnik dla dziecka

Jaki nocnik dla dziecka wybrać?

2022-03-15
Zdaniem specjalistów większość dzieci jest gotowa do podjęcia nauki korzystania z nocnika między 18. a 24. miesiącem życia. Jeśli więc twoja pociecha ma już co najmniej półtora roku, możecie zacząć „lekcje”. Najpierw jednak przeczytaj, jaki nocnik dla dziecka warto kupić.
co umie 3 miesieczne dziecko

Co umie 3-miesięczne dziecko?

2022-03-07
Trzeci miesiąc życia to czas wyjątkowo dynamicznego rozwoju. Dziecko staje się bardziej świadome i zdecydowanie bardziej kontaktowe, a do tego może nawet zacząć przesypiać całe noce. Sprawdź, co dokładnie umie 3-miesięczne dziecko i kiedy jego rozwój powinien niepokoić.
jaki nocnik dla chlopca

Jaki nocnik dla chłopca wybrać?

2022-02-26
Zaczynasz planować odpieluchowanie swojego synka, ale nie wiesz, od czego zacząć? Dobry pierwszy krok to zakup nocnika. Podpowiadamy, jakie nocniki dla chłopca warto wziąć pod uwagę i jakimi zasadami należy kierować się w procesie odpieluchowywania.
rowerek

Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze? Szybko

2022-02-15
Czy to w ogóle możliwe, żeby dziecko szybko pojęło, jak się jeździ na rowerze bez kółek bocznych? Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze w 15 minut? Kiedy rozpocząć próby? Dziś podpowiadamy, jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze. Szybko, skutecznie i bez zdartych kolan (no… może… nie za bardzo zdartych).