Czemu dzieci uwielbiają przekleństwa?

Data:

Jeśli z ust Waszych dzieci wydobywa się przekleństwo, co na ten temat myślicie? Wydaje Wam się, że jest to powód do śmiechu, czy może czujecie się urażeni? Dzieci zaczynają korzystać z przekleństw jeszcze szybciej, niż nauczą się poprawnie je wymawiać. Wypowiadanie brzydkich słów, z początku jest jedynie testowaniem nowo poznanego języka. Dopiero później dzieci zaczynają rozumieć ich sens oraz emocje, jakie potrafią one wywołać.

 

przeklenstwa

 

Dlaczego dzieci przeklinają?

Maluchy, kiedy poznają jakie ukryte znaczenie mają brzydkie słowa, których nauczyły się używać, stosują je z tych samych powodów co dorośli. Bluźnimy, by wyrazić swoją frustrację, gniew, irytację lub gdy chcemy zranić czyjeś uczucia. Niekiedy ludzie przeklinają ponieważ są przekonani, że jest to inteligentne i zabawne. Niektóre dzieci bluźnią, gdy chcą wyrazić swoją złość lub ból, zwrócić na siebie uwagę lub być częścią grupy, w której brzydkie słownictwo jest na porządku dziennym. Nie zapominajmy też o głównej przyczynie używania brzydkich słów – dzieci przeklinają, bo wcześniej słyszały je u swoich rodziców lub u innej osoby ze swojego bezpośredniego otoczenia.

Czy przeklinanie wśród dzieci rzeczywiście jest, jakby mogło się nam wydawać, niepożądanie? Z ostatnio opublikowanego sondażu wynika, że 54% rodziców jest przeciwna używaniu przekleństw przez ich pociechy, 10% twierdzi, że wywołuje to ich oburzenie, 5% uznaje, że każdy przeklina i nie ma w tym nic złego, a 4%, że przeklinanie jest śmieszne.

 

Jak sobie radzić z wulgarnym słownictwem?

Jeśli używanie (nie wspominając już o nadużywaniu) brzydkich słów przez Wasze dzieci niejednokrotnie wprowadziło Was w zakłopotanie, bądź jeśli po prostu odczuwacie z tego powodu niepokój, jest kilka sposobów na to, by nieco ograniczyć wulgarny słownik.

  • Kontrolujcie swoje słownictwo. Jeśli przeklinacie, bo taka jest „natura Waszego języka”, przynajmniej nie róbcie tego, gdy dzieci mogą Was usłyszeć.
  • Kontrolujcie programy telewizyjne, które dzieci oglądają. Większość z nich, zwłaszcza te przeznaczone dla starszej publiki, zawiera słownictwo, którego wolelibyśmy uniknąć.
  • Wymieńcie przekleństwa. Wytłumaczcie dziecku, że przeklinanie jest niegrzeczne i zaproponujcie mu inne, alternatywne słowa na wyrażenie uczuć.
  • Jeśli Wasze dziecko przeklina w celu zwrócenia na siebie uwagi, ignorujcie je. W przeciwnym razie, dacie mu do zrozumienia, że powzięte środki przynoszą upragnione efekty.
  • Postarajcie się wyjaśnić dziecku, dlaczego stosowane przez niego przekleństwa mogą ranić ludzi.
  • Chwalcie swoje dzieci, za każdym razem gdy pohamują się przed wypowiedzeniem brzydkiego wyrazu.
  • Współpracujcie ze szkołą, czy przedszkolem. Wychowywanie dzieci należy również do ich głównych zadań. Rozmowa z wychowawcą być może pozwoli Wam odkryć nowy trik na ograniczenie przekleństw.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Sergiy Timashov All right reserved

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.