Data publikacji:

Czemu dzieci uwielbiają przekleństwa?

Autor: Sylwia Wanowicz

Jeśli z ust Waszych dzieci wydobywa się przekleństwo, co na ten temat myślicie? Wydaje Wam się, że jest to powód do śmiechu, czy może czujecie się urażeni? Dzieci zaczynają korzystać z przekleństw jeszcze szybciej, niż nauczą się poprawnie je wymawiać. Wypowiadanie brzydkich słów, z początku jest jedynie testowaniem nowo poznanego języka. Dopiero później dzieci zaczynają rozumieć ich sens oraz emocje, jakie potrafią one wywołać.

 

przeklenstwa

 

Dlaczego dzieci przeklinają?

Maluchy, kiedy poznają jakie ukryte znaczenie mają brzydkie słowa, których nauczyły się używać, stosują je z tych samych powodów co dorośli. Bluźnimy, by wyrazić swoją frustrację, gniew, irytację lub gdy chcemy zranić czyjeś uczucia. Niekiedy ludzie przeklinają ponieważ są przekonani, że jest to inteligentne i zabawne. Niektóre dzieci bluźnią, gdy chcą wyrazić swoją złość lub ból, zwrócić na siebie uwagę lub być częścią grupy, w której brzydkie słownictwo jest na porządku dziennym. Nie zapominajmy też o głównej przyczynie używania brzydkich słów – dzieci przeklinają, bo wcześniej słyszały je u swoich rodziców lub u innej osoby ze swojego bezpośredniego otoczenia.

Czy przeklinanie wśród dzieci rzeczywiście jest, jakby mogło się nam wydawać, niepożądanie? Z ostatnio opublikowanego sondażu wynika, że 54% rodziców jest przeciwna używaniu przekleństw przez ich pociechy, 10% twierdzi, że wywołuje to ich oburzenie, 5% uznaje, że każdy przeklina i nie ma w tym nic złego, a 4%, że przeklinanie jest śmieszne.

 

Jak sobie radzić z wulgarnym słownictwem?

Jeśli używanie (nie wspominając już o nadużywaniu) brzydkich słów przez Wasze dzieci niejednokrotnie wprowadziło Was w zakłopotanie, bądź jeśli po prostu odczuwacie z tego powodu niepokój, jest kilka sposobów na to, by nieco ograniczyć wulgarny słownik.

  • Kontrolujcie swoje słownictwo. Jeśli przeklinacie, bo taka jest „natura Waszego języka”, przynajmniej nie róbcie tego, gdy dzieci mogą Was usłyszeć.
  • Kontrolujcie programy telewizyjne, które dzieci oglądają. Większość z nich, zwłaszcza te przeznaczone dla starszej publiki, zawiera słownictwo, którego wolelibyśmy uniknąć.
  • Wymieńcie przekleństwa. Wytłumaczcie dziecku, że przeklinanie jest niegrzeczne i zaproponujcie mu inne, alternatywne słowa na wyrażenie uczuć.
  • Jeśli Wasze dziecko przeklina w celu zwrócenia na siebie uwagi, ignorujcie je. W przeciwnym razie, dacie mu do zrozumienia, że powzięte środki przynoszą upragnione efekty.
  • Postarajcie się wyjaśnić dziecku, dlaczego stosowane przez niego przekleństwa mogą ranić ludzi.
  • Chwalcie swoje dzieci, za każdym razem gdy pohamują się przed wypowiedzeniem brzydkiego wyrazu.
  • Współpracujcie ze szkołą, czy przedszkolem. Wychowywanie dzieci należy również do ich głównych zadań. Rozmowa z wychowawcą być może pozwoli Wam odkryć nowy trik na ograniczenie przekleństw.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Sergiy Timashov All right reserved


Autor

dekoracje świąteczne z dzieckiem

Przygotowania do Świąt z przedszkolakiem – pomysły na wspólny czas pełen magii

2024-12-23
Święta z przedszkolakiem to wyjątkowy czas pełen radości, ale też wyzwań. Jak zaangażować malucha w przygotowanie do Świąt, by stworzyć piękne wspomnienia, a jednocześnie uniknąć chaosu? Podpowiadamy, jak krok po kroku włączyć dziecko w świąteczne przygotowania, ucząc go odpowiedzialności i rozwijając kreatywność.
rozmowy o mikołaju

Trudne rozmowy o Mikołaju – jak odpowiadać na pytania dziecka?

2024-12-02
Dla wielu dzieci Mikołaj to symbol świątecznej magii, ale w pewnym momencie maluchy zaczynają zadawać trudne pytania. Czy Mikołaj istnieje? Skąd bierze prezenty? Jak poradzić sobie z dziecięcymi wątpliwościami i odpowiedzieć na te pytania w sposób mądry i pełen ciepła? Podpowiadamy, jak rozmawiać, by magia Świąt trwała jak najdłużej.
sprzątanie zabawek

Jak rozwiązać odwieczny problem sprzątania zabawek? Praktyczne porady dla rodziców

2024-11-25
Sprzątanie zabawek to wyzwanie, z którym mierzy się każdy rodzic. Kiedy podłoga tonie w klockach, autkach i lalkach, zastanawiamy się, jak nauczyć dziecko porządku. W tym artykule podpowiemy, jak wprowadzić malucha w świat samodzielnego sprzątania oraz jak sprawić, aby codzienne porządki stały się dla niego nawykiem.
przygotują dziecko do dorosłości

5 umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku odnaleźć się w dorosłym świecie

2024-09-25
Każdy rodzic chce, aby jego dziecko dobrze poradziło sobie w dorosłym życiu. Ale jak tego dokonać? Warto skupić się na rozwijaniu umiejętności, które będą nieocenione w przyszłości. Od samodzielności, przez zarządzanie emocjami, aż po krytyczne myślenie – oto pięć kluczowych umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku stanąć na własnych nogach w dorosłym świecie.
Jak oduczyć dziecko smoczka

Jak oduczyć dziecko smoczka?

2024-07-25
Odstawienie smoczka to jeden z tych momentów w życiu dziecka, który wywołuje u rodziców spory niepokój. Jak oduczyć dziecko smoczka możliwe delikatnie? Jak reagować, gdy maluszek domaga się zwrotu swojego „uspokajacza”? I kiedy najlepiej odstawić smoczek? Na te i inne pytana odpowiadamy w poniższym artykule.
bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.
Toddler boy in dangerous situation at home. Child safety concept.

Bezpieczeństwo w każdym kącie: odkryj najlepsze rozwiązania do zabezpieczenia szafek przed dziećmi!

2023-10-26
Bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem każdego rodzica. Dzieci są ciekawe świata i często nieświadomie narażają się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z obszarów w domu, które wymagają szczególnej uwagi, są kuchenne szafki i szuflady. Jak więc zadbać o zabezpieczenie szafek przed dziećmi? Poznaj najlepsze rozwiązania, które pozwolą uniknąć przykrych wypadków i zapewnią spokój zarówno dzieciom, jak i rodzicom.