Data publikacji:

Mój syn, moja krew, czyli niedaleko pada jabłko od jabłoni

Autor: Marek Pisarczyk

Wielu ojców, patrząc na poczynania swojego syna, mówi z dumą: „Moja krew”. Z psychologicznego punktu widzenia mają więcej racji niż przypuszczają. Uwarunkowania genetyczne decydują nie tylko o wyglądzie zewnętrznym, warunkach fizycznych dorastającego „młodego mężczyzny”, ale także o jego zdolnościach, predyspozycjach i temperamencie. Dowiedz się na czym polega dziedziczenie cech charakteru.

 

tata_syn_jesien_550

 

Nieśmiertelne uwarunkowania genetyczne

Mogą być one takie lub inne, mniej lub bardziej oczekiwane, ale z pewnością w chwili narodzin nie są ani złe, ani dobre. Dopiero proces wychowawczy sprawia, że dziecko wykorzystuje swoje możliwości do realizacji dobrych, mniej dobrych lub zgoła złych celów. Doświadczenia, obserwacje i dostępne wzory postępowania stanowią dla dziecka bazę, na której budować będzie swój charakter i mentalność.

 

Kiedy kształtuje się mentalność i charakter naszego dziecka?

Wielu powie, że od chwili narodzin i dziedziczenia cech charakteru do momentu kształtowania się charakteru i mentalności jeszcze daleka droga. Tymczasem psychologowie twierdzą, że ten etap rozwoju dziecka rozpoczyna się bardzo wcześnie. Według psychologów - optymistów skomplikowany proces kształtowania osobowości kończy się w wieku 5. lat, według pesymistów – już w 2., 3. roku życia dziecka. Dalsze kształtowanie charakteru jest tylko swoistego rodzaju korektą zachowań, która przebiega wolno i nie zawsze kończy się sukcesem. Pokazuje to, jak istotne jest wychowanie dzieci już w pierwszych latach ich życia. 

 

Praca nad charakterem własnym i dziecka

Warto więc, już w kilka miesięcy po narodzinach, a najlepiej jeszcze w okresie prenatalnym, zadać sobie pytanie – co chciałbym aby mój syn ode mnie przejął, a jakich cech charakteru czy zachowań wolałbym mu nie przekazywać? Niektórych zachowań nie da się oczywiście wyeliminować łatwo, są także takie których nie zniweluje się nigdy, ale sama ich świadomość i chęć doskonalenia się są bardzo pomocne w wychowywaniu dziecka na prawdziwego mężczyznę. Jedno jest pewne – cały czas trzeba kształtować swój charakter i najlepiej od razu starać się troskliwie kształtować charakter syna. By po wielu latach, obserwując swoją pociechę, móc również z dumą powiedzieć: „Moja krew”.

 

Zdjęcie: Fotolia © Monkey Business


Autor

Marek Pisarczyk

Szczęśliwy mąż i ojciec dwójki dzieci. Z wykształcenia i zamiłowania humanista zainteresowany wszystkim, co służy dobru człowieka. Pasjonat historii i dobrej literatury, meloman.

Komentarze
02-09-2020
Ocena:
Bardzo ciekawy artykuł! Myślę też że otoczenie w którym się wychowujemy wpływa na nas a to z czym się rodzimy jedynie predysponuje nas do pewnych zachowań.
18-10-2018
Ocena:
A u nas syn chyba się bardziej wrodził do mamusi :P
dzień dziadka

Tradycje i zwyczaje związane z Dniem Dziadka w Polsce

2025-01-06
W Polsce Dzień Dziadka najczęściej wiąże się z wręczaniem drobnych upominków, takich jak laurki, kwiaty, słodycze czy symboliczne prezenty. W szkołach i przedszkolach często organizowane są specjalne występy artystyczne, na które zapraszani są dziadkowie. To chwile pełne wzruszeń, kiedy wnuki recytują wiersze i śpiewają piosenki dedykowane swoim dziadkom.
dekoracje świąteczne z dzieckiem

Przygotowania do Świąt z przedszkolakiem – pomysły na wspólny czas pełen magii

2024-12-23
Święta z przedszkolakiem to wyjątkowy czas pełen radości, ale też wyzwań. Jak zaangażować malucha w przygotowanie do Świąt, by stworzyć piękne wspomnienia, a jednocześnie uniknąć chaosu? Podpowiadamy, jak krok po kroku włączyć dziecko w świąteczne przygotowania, ucząc go odpowiedzialności i rozwijając kreatywność.
rozmowy o mikołaju

Trudne rozmowy o Mikołaju – jak odpowiadać na pytania dziecka?

2024-12-02
Dla wielu dzieci Mikołaj to symbol świątecznej magii, ale w pewnym momencie maluchy zaczynają zadawać trudne pytania. Czy Mikołaj istnieje? Skąd bierze prezenty? Jak poradzić sobie z dziecięcymi wątpliwościami i odpowiedzieć na te pytania w sposób mądry i pełen ciepła? Podpowiadamy, jak rozmawiać, by magia Świąt trwała jak najdłużej.
sprzątanie zabawek

Jak rozwiązać odwieczny problem sprzątania zabawek? Praktyczne porady dla rodziców

2024-11-25
Sprzątanie zabawek to wyzwanie, z którym mierzy się każdy rodzic. Kiedy podłoga tonie w klockach, autkach i lalkach, zastanawiamy się, jak nauczyć dziecko porządku. W tym artykule podpowiemy, jak wprowadzić malucha w świat samodzielnego sprzątania oraz jak sprawić, aby codzienne porządki stały się dla niego nawykiem.
przygotują dziecko do dorosłości

5 umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku odnaleźć się w dorosłym świecie

2024-09-25
Każdy rodzic chce, aby jego dziecko dobrze poradziło sobie w dorosłym życiu. Ale jak tego dokonać? Warto skupić się na rozwijaniu umiejętności, które będą nieocenione w przyszłości. Od samodzielności, przez zarządzanie emocjami, aż po krytyczne myślenie – oto pięć kluczowych umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku stanąć na własnych nogach w dorosłym świecie.
Jak oduczyć dziecko smoczka

Jak oduczyć dziecko smoczka?

2024-07-25
Odstawienie smoczka to jeden z tych momentów w życiu dziecka, który wywołuje u rodziców spory niepokój. Jak oduczyć dziecko smoczka możliwe delikatnie? Jak reagować, gdy maluszek domaga się zwrotu swojego „uspokajacza”? I kiedy najlepiej odstawić smoczek? Na te i inne pytana odpowiadamy w poniższym artykule.
bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.