Data publikacji:

Mój syn, moja krew, czyli niedaleko pada jabłko od jabłoni

Autor: Marek Pisarczyk

Wielu ojców, patrząc na poczynania swojego syna, mówi z dumą: „Moja krew”. Z psychologicznego punktu widzenia mają więcej racji niż przypuszczają. Uwarunkowania genetyczne decydują nie tylko o wyglądzie zewnętrznym, warunkach fizycznych dorastającego „młodego mężczyzny”, ale także o jego zdolnościach, predyspozycjach i temperamencie. Dowiedz się na czym polega dziedziczenie cech charakteru.

 

tata_syn_jesien_550

 

Nieśmiertelne uwarunkowania genetyczne

Mogą być one takie lub inne, mniej lub bardziej oczekiwane, ale z pewnością w chwili narodzin nie są ani złe, ani dobre. Dopiero proces wychowawczy sprawia, że dziecko wykorzystuje swoje możliwości do realizacji dobrych, mniej dobrych lub zgoła złych celów. Doświadczenia, obserwacje i dostępne wzory postępowania stanowią dla dziecka bazę, na której budować będzie swój charakter i mentalność.

 

Kiedy kształtuje się mentalność i charakter naszego dziecka?

Wielu powie, że od chwili narodzin i dziedziczenia cech charakteru do momentu kształtowania się charakteru i mentalności jeszcze daleka droga. Tymczasem psychologowie twierdzą, że ten etap rozwoju dziecka rozpoczyna się bardzo wcześnie. Według psychologów - optymistów skomplikowany proces kształtowania osobowości kończy się w wieku 5. lat, według pesymistów – już w 2., 3. roku życia dziecka. Dalsze kształtowanie charakteru jest tylko swoistego rodzaju korektą zachowań, która przebiega wolno i nie zawsze kończy się sukcesem. Pokazuje to, jak istotne jest wychowanie dzieci już w pierwszych latach ich życia. 

 

Praca nad charakterem własnym i dziecka

Warto więc, już w kilka miesięcy po narodzinach, a najlepiej jeszcze w okresie prenatalnym, zadać sobie pytanie – co chciałbym aby mój syn ode mnie przejął, a jakich cech charakteru czy zachowań wolałbym mu nie przekazywać? Niektórych zachowań nie da się oczywiście wyeliminować łatwo, są także takie których nie zniweluje się nigdy, ale sama ich świadomość i chęć doskonalenia się są bardzo pomocne w wychowywaniu dziecka na prawdziwego mężczyznę. Jedno jest pewne – cały czas trzeba kształtować swój charakter i najlepiej od razu starać się troskliwie kształtować charakter syna. By po wielu latach, obserwując swoją pociechę, móc również z dumą powiedzieć: „Moja krew”.

 

Zdjęcie: Fotolia © Monkey Business


Autor

Marek Pisarczyk

Szczęśliwy mąż i ojciec dwójki dzieci. Z wykształcenia i zamiłowania humanista zainteresowany wszystkim, co służy dobru człowieka. Pasjonat historii i dobrej literatury, meloman.

Komentarze
02-09-2020
Ocena:
Bardzo ciekawy artykuł! Myślę też że otoczenie w którym się wychowujemy wpływa na nas a to z czym się rodzimy jedynie predysponuje nas do pewnych zachowań.
18-10-2018
Ocena:
A u nas syn chyba się bardziej wrodził do mamusi :P
Toddler boy in dangerous situation at home. Child safety concept.

Bezpieczeństwo w każdym kącie: odkryj najlepsze rozwiązania do zabezpieczenia szafek przed dziećmi!

2023-10-26
Bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem każdego rodzica. Dzieci są ciekawe świata i często nieświadomie narażają się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z obszarów w domu, które wymagają szczególnej uwagi, są kuchenne szafki i szuflady. Jak więc zadbać o zabezpieczenie szafek przed dziećmi? Poznaj najlepsze rozwiązania, które pozwolą uniknąć przykrych wypadków i zapewnią spokój zarówno dzieciom, jak i rodzicom.
gadżety dla matki

10 niezawodnych gadżetów ułatwiających matce życie

2023-08-22
Choć rola mamy nazywana jest tą najpiękniejszą i najważniejszą w życiu, opiekowanie się małym dzieckiem jest też dużym wyzwaniem. Warto zatem sięgać po „sprytne” gadżety dla mamy – takie jak monitor oddechu, elektryczna niania z kamerą czy kosz na brudne pieluszki. Sprawdź, co jeszcze może ci się przydać w pierwszym roku życia twojego maluszka.
albik dla 2-latka

Albik dla 2-latka: czy warto?

2023-08-11
Albik to prawdziwa rewolucja na rynku produktów dla dzieci, która szybko podbiła serca nie tylko maluchów, ale także ich opiekunów. To magiczny długopis, który zastąpi cię w trakcie czytania. W jaki sposób? Po prostu zrobi to za ciebie, opowiadając dziecku o dzikich zwierzętach i środkach transportu czy zabierając je na wizytę do zoo. Dodatkowo sprawdzi się też do nauki przeróżnych tematów, które przydadzą się w szkole – od przyrody, aż po angielski. Czy Albik dla 2-latka to w ogóle dobry wybór? Rozwiewamy wątpliwości.
zabawki sensoryczne dla 4-latka

Najlepsze zabawki sensoryczne dla 4-latka. Polecane produkty

2023-08-05
Zabawki sensoryczne to wyjątkowa kategoria akcesoriów dla dzieci. Dostarczają maluchom bodźców, wspierają prawidłowy rozwój i, oczywiście, zapewniają mnóstwo zabawy. Na rynku znajdziesz setki propozycji dla pociech w różnym wieku. Chcesz kupić  zabawki sensoryczne dla 4-latka i nie wiesz, które z nich są najlepsze? Zobacz nasze propozycje i wybierz jedną z nich!
ścieżka sensoryczna

Co to jest ścieżka sensoryczna? Jak zrobić?

2023-07-17
Ścieżka sensoryczna to swoisty tor przeszkód, którego pokonywanie stymuluje zmysł dotyku, co z kolei przekłada się na lepszy rozwój dziecka. Zdaniem specjalistów chodzenie po ścieżce sensorycznej pozytywnie wpływa na integrację sensoryczną, sprawność motoryczną, zmysł równowagi, koordynację ruchową, a także percepcję wzrokową. Jednocześnie taka aktywność jest dla dziecka źródłem dużej radości. Wyjaśniamy, jak może wyglądać ścieżka sensoryczna w ogrodzie, a jak zaplanować taką domową.
kojec dla dziecka

Jaki kojec dla dziecka wybrać? Drewniany czy plastikowy? Poradnik

2023-07-07
Kiedy tylko dziecko zaczyna być mobilne, trzeba mieć je na oku przez cały czas jego aktywności – wystarczy chwila nieuwagi, by malec zrobił sobie krzywdę. Niestety takie czuwanie nad dzieckiem znacznie utrudnia wykonanie obowiązków domowych albo choćby napicie się filiżanki kawy. Z pomocą przychodzi kojec dla dziecka, czyli rodzaj ogrodzenia w postaci ścianek, czasem dodatkowo z materacem. Kojec tworzy dziecku bezpieczną przestrzeń i pozwala rodzicom na chwilę wytchnienia, dlatego zdecydowanie warto go mieć. Podpowiadamy, czym charakteryzują się konkretne modele, poniżej znajdziesz też przydatny ranking produktów.
pokój dla chłopca 4-letniego

Pokój dla chłopca 4 lata: ciekawe aranżacje

2023-06-02
Aranżacja pokoju dla dziecka nie jest łatwą czynnością. Projekt pokoju dla 4 letniego chłopca musi spełniać potrzeby i oczekiwania dziecka, a przy tym być praktyczny i bezpieczny. Jak zatem zaaranżować pokój dla 4 letniego chłopca? Jakie elementy powinny się znaleźć w pokoju? Radzimy na co zwrócić uwagę podczas projektowania i dekorowania pokoju dla chłopca.