Data publikacji:

Nadpobudliwość psychoruchowa u dzieci

Autor: Joanna Górnisiewicz

Nadpobudliwość psychoruchowa to zespół zaburzeń, który występuje u 3 do 5% dzieci. W wielu przypadkach utrzymuje się także wówczas, gdy staną się one ludźmi dorosłymi. Choroba ta objawia się w trzech sferach życia i są to: zaburzenia koncentracji, zbyt impulsywne działanie i nadruchliwość. Ignorowanie związanych z tym problemów może mieć daleko idące konsekwencje, stąd konieczność terapii dziecka, u którego je stwierdzono.

 

adhd-550x350

 

Czy to ADHD? - objawy

ADHD to powszechnie stosowana nazwa, która pochodzi od słów angielskich Attention Deficit Hyperactivity Disorder, a jej odpowiednikiem jest polska nazwa: zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (nazywany też zaburzeniami hiperkinetycznymi).

Nadpobudliwość u dzieci objawia się tym, że są impulsywne: wyrywają się do odpowiedzi zanim usłyszą pytanie, przerywają innym rozmowę, nie potrafią czekać na swoją kolej, najpierw podejmują jakieś działanie, a o konsekwencjach nie myślą wcale lub zbyt późno. Są też bardzo ruchliwe, nieustannie się kręcą, mają nerwowe ruchy, nawet w czasie odpoczynku się poruszają, są też gadatliwe, hałaśliwe, a ponieważ bez oporów podejmują ryzykowne działania, często ulegają wypadkom.

Najczęściej mają też trudności w koncentrowaniu uwagi na określonym celu, nie słuchają, wszystko je rozprasza, zapominają o tym, co miały zrobić i o czym mówiły. Nadpobudliwość dzieci sprawia, że mają one kłopoty w relacjach z innymi ludźmi, uważane są za trudnych i nadmiernie absorbujących towarzyszy. Trudności te rzutują na poczucie własnej wartości, która jest niska, dziecko ma złe zdanie na własny temat, często także trudności w nauce, co sprawia, że kończy edukację zbyt wcześnie.

 

Terapia i leczenie

Terapia jest bardzo istotną częścią procesu leczenia ADHD. Jej celem jest nauka panowania nad emocjami i impulsywnością, oraz taka praca z dzieckiem, aby mimo trudności mogło ono funkcjonować w domu i w szkole. Stąd konieczność współpracy tych środowisk. Jest też możliwość farmakoterapii, która musi odbywać się pod ścisłym nadzorem lekarza, jest to jednak swego rodzaju półśrodek, który nie leczy, a tylko hamuje niektóre objawy. Znacznie wyższą wartość ma zatem uczenie dziecka jak może sobie samo, świadomie, ze swymi trudnościami radzić.

 

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Olga Smotrova


Autor

Joanna Górnisiewicz

Z zawodu jest nauczycielką w małej wiejskiej szkole. Pasjonuje się metodami nauki przez zabawę i wszelkimi metodami wychowania oraz nauczania (głównie metodą Marii Montessori, edukacją domową i wczesną edukacją małego dziecka). Prywatnie mama trójki dzieci, dzięki którym nauczyła się, co to znaczy, że "każde dziecko jest inne". Uwielbia książki, kawę i góry. Prowadzi bloga o gadżetach dla mam i dzieci www.gadzetomama.pl

Jaki kask do nauki chodzenia?

Jaki kask do nauki chodzenia?

2022-04-18
Okres, w którym dziecko uczy się chodzić, obfituje w upadki. Aby uchronić malca przed ich groźnymi skutkami, wielu rodziców decyduje się na zakup specjalnego kasku dziecięcego. Czy jednak kask do nauki chodzenia to rzeczywiście dobry pomysł? I jak wybrać ten najlepszy?
jak nauczyć dziecko literek

Jak nauczyć dziecko literek?

2022-04-16
Kiedy jest odpowiedni wiek, by nauczyć dziecko alfabetu? Czy od razu uczyć też cyferek? A może jednak najpierw cyfry, a potem litery? W artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie: „jak nauczyć dziecko literek?”. Będą podpowiedzi pomocy dydaktycznych, sprytne sposoby na poznawanie alfabetu i zabawki, które wspierają proces poznawania literek przez dziecko.
logopeda

Kiedy z dzieckiem udać się̨ do logopedy?

2022-03-16
Pytanie, czy i kiedy z dzieckiem udać się̨ do logopedy, jest zagwozdką niejednego rodzica i opiekuna dziecka. Zazwyczaj do gabinetu specjalisty zmartwiona mama i tata udają się dopiero, gdy jakiś objaw zaczyna ich niepokoić w zachowaniu dziecka. Sprawdzamy, co powinno być iskrą zapalną w rezerwacji wizyty u specjalisty. Nie ma jednak żadnych przeciwskazań, aby do logopedy udać się z dzieckiem profilaktycznie.
jaki nocnik dla dziecka

Jaki nocnik dla dziecka wybrać?

2022-03-15
Zdaniem specjalistów większość dzieci jest gotowa do podjęcia nauki korzystania z nocnika między 18. a 24. miesiącem życia. Jeśli więc twoja pociecha ma już co najmniej półtora roku, możecie zacząć „lekcje”. Najpierw jednak przeczytaj, jaki nocnik dla dziecka warto kupić.
co umie 3 miesieczne dziecko

Co umie 3-miesięczne dziecko?

2022-03-07
Trzeci miesiąc życia to czas wyjątkowo dynamicznego rozwoju. Dziecko staje się bardziej świadome i zdecydowanie bardziej kontaktowe, a do tego może nawet zacząć przesypiać całe noce. Sprawdź, co dokładnie umie 3-miesięczne dziecko i kiedy jego rozwój powinien niepokoić.
jaki nocnik dla chlopca

Jaki nocnik dla chłopca wybrać?

2022-02-26
Zaczynasz planować odpieluchowanie swojego synka, ale nie wiesz, od czego zacząć? Dobry pierwszy krok to zakup nocnika. Podpowiadamy, jakie nocniki dla chłopca warto wziąć pod uwagę i jakimi zasadami należy kierować się w procesie odpieluchowywania.
rowerek

Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze? Szybko

2022-02-15
Czy to w ogóle możliwe, żeby dziecko szybko pojęło, jak się jeździ na rowerze bez kółek bocznych? Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze w 15 minut? Kiedy rozpocząć próby? Dziś podpowiadamy, jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze. Szybko, skutecznie i bez zdartych kolan (no… może… nie za bardzo zdartych).