Data publikacji:

Samotne ojcostwo

Autor: Punta Mika

Samotne rodzicielstwo jest w obecnych czasach coraz częstsze - wraz z rosnącą liczbą rozwodów przybywa niepełnych rodzin. Zazwyczaj po rozstaniu rodziców z dziećmi pozostaje matka, jednak czasem to ojciec musi podjąć się trudu samotnego wychowania potomstwa. Powody mogą być różne, ale najczęściej skłania do tego nieszczęśliwe wydarzenie - choroba, wypadek czy śmierć partnerki.

 

samotne-ojcostwo-550x350

 

Problemy, które napotyka samotny ojciec

Samotne wychowanie dziecka jest równie ciężkie dla matek, jak i ojców, szczególnie, że nagle na jedną osobę spadają wszystkie obowiązki: zarówno utrzymywanie rodziny, jak i prowadzenia domu. Mężczyźni chcą zapewnić potomstwu godny byt, dlatego rzucają się w wir pracy, często biorą dodatkowe zlecenia, dlatego niewiele czasu pozostaje na spędzanie czasu z dziećmi. A jest to kluczowe dla prawidłowego rozwoju maluchów. Nieobecność matki już jest dla nich wystarczającym uszczerbkiem, dlatego ważne jest, by ojciec potrafił tak zaplanować dzień, by spędzić z dziećmi trochę czasu. Musi zadbać o to, by mieć z nimi na tyle dobry kontakt, by chciały się dzielić swoimi problemami. Mężczyźni zazwyczaj sami mają opory w wyrażaniu emocji, nie mają w sobie tyle naturalnego ciepła co kobiety, dlatego sytuacja jest podwójnie utrudniona. W wychowaniu dziecka ważny jest zarówno wzorzec męski, jak i żeński, dlatego warto zapewnić maluchom stały kontakt z zaufaną kobietą - babcią, ciotką czy przyjaciółką.

 

Gdzie szukać wsparcia?

Nie można także bać się skorzystać z pomocy - nie udawajmy sami przed sobą, że poradzimy sobie ze wszystkim. Czasem warto posłuchać porady osób z większym doświadczeniem. Jeśli nie możemy liczyć na pomoc rodziny czy bliskich, na przeciw samotnym ojcom wychodzi wiele placówek na terenie całego kraju. Bezpłatną pomoc i wsparcie oferują lokalne Ośrodki Pomocy Społecznej, natomiast Fundacja Dzieci Niczyje prowadzi anonimową poradnię internetową, gdzie na pytania rodziców odpowiadają specjaliści. Komitet Ochrony Praw Dziecka oferuje natomiast infolinię w ramach programu "Rodzina na starcie", gdzie można uzyskać porady zarówno prawne, jak i psychologiczne i pedagogiczne.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by  © BlueOrange Studio


Autor

Punta Mika

Nie zaczyna dnia bez filiżanki mocnej kawy i porannego przeglądu prasy. Żyje bardzo aktywnie i prowadzi kilka projektów na raz. Marzy, by doba miała 48 godzin. Jak każda kobieta lubi dbać o zdrowie i urodę, dlatego chętnie o tym pisze i dzieli się wiedzą z czytelniczkami Dzidziusiowa.

dekoracje świąteczne z dzieckiem

Przygotowania do Świąt z przedszkolakiem – pomysły na wspólny czas pełen magii

2024-12-23
Święta z przedszkolakiem to wyjątkowy czas pełen radości, ale też wyzwań. Jak zaangażować malucha w przygotowanie do Świąt, by stworzyć piękne wspomnienia, a jednocześnie uniknąć chaosu? Podpowiadamy, jak krok po kroku włączyć dziecko w świąteczne przygotowania, ucząc go odpowiedzialności i rozwijając kreatywność.
rozmowy o mikołaju

Trudne rozmowy o Mikołaju – jak odpowiadać na pytania dziecka?

2024-12-02
Dla wielu dzieci Mikołaj to symbol świątecznej magii, ale w pewnym momencie maluchy zaczynają zadawać trudne pytania. Czy Mikołaj istnieje? Skąd bierze prezenty? Jak poradzić sobie z dziecięcymi wątpliwościami i odpowiedzieć na te pytania w sposób mądry i pełen ciepła? Podpowiadamy, jak rozmawiać, by magia Świąt trwała jak najdłużej.
sprzątanie zabawek

Jak rozwiązać odwieczny problem sprzątania zabawek? Praktyczne porady dla rodziców

2024-11-25
Sprzątanie zabawek to wyzwanie, z którym mierzy się każdy rodzic. Kiedy podłoga tonie w klockach, autkach i lalkach, zastanawiamy się, jak nauczyć dziecko porządku. W tym artykule podpowiemy, jak wprowadzić malucha w świat samodzielnego sprzątania oraz jak sprawić, aby codzienne porządki stały się dla niego nawykiem.
przygotują dziecko do dorosłości

5 umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku odnaleźć się w dorosłym świecie

2024-09-25
Każdy rodzic chce, aby jego dziecko dobrze poradziło sobie w dorosłym życiu. Ale jak tego dokonać? Warto skupić się na rozwijaniu umiejętności, które będą nieocenione w przyszłości. Od samodzielności, przez zarządzanie emocjami, aż po krytyczne myślenie – oto pięć kluczowych umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku stanąć na własnych nogach w dorosłym świecie.
Jak oduczyć dziecko smoczka

Jak oduczyć dziecko smoczka?

2024-07-25
Odstawienie smoczka to jeden z tych momentów w życiu dziecka, który wywołuje u rodziców spory niepokój. Jak oduczyć dziecko smoczka możliwe delikatnie? Jak reagować, gdy maluszek domaga się zwrotu swojego „uspokajacza”? I kiedy najlepiej odstawić smoczek? Na te i inne pytana odpowiadamy w poniższym artykule.
bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.
Toddler boy in dangerous situation at home. Child safety concept.

Bezpieczeństwo w każdym kącie: odkryj najlepsze rozwiązania do zabezpieczenia szafek przed dziećmi!

2023-10-26
Bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem każdego rodzica. Dzieci są ciekawe świata i często nieświadomie narażają się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z obszarów w domu, które wymagają szczególnej uwagi, są kuchenne szafki i szuflady. Jak więc zadbać o zabezpieczenie szafek przed dziećmi? Poznaj najlepsze rozwiązania, które pozwolą uniknąć przykrych wypadków i zapewnią spokój zarówno dzieciom, jak i rodzicom.