Samotne ojcostwo

Data:

Samotne rodzicielstwo jest w obecnych czasach coraz częstsze - wraz z rosnącą liczbą rozwodów przybywa niepełnych rodzin. Zazwyczaj po rozstaniu rodziców z dziećmi pozostaje matka, jednak czasem to ojciec musi podjąć się trudu samotnego wychowania potomstwa. Powody mogą być różne, ale najczęściej skłania do tego nieszczęśliwe wydarzenie - choroba, wypadek czy śmierć partnerki.

 

samotne-ojcostwo-550x350

 

Problemy, które napotyka samotny ojciec

Samotne wychowanie dziecka jest równie ciężkie dla matek, jak i ojców, szczególnie, że nagle na jedną osobę spadają wszystkie obowiązki: zarówno utrzymywanie rodziny, jak i prowadzenia domu. Mężczyźni chcą zapewnić potomstwu godny byt, dlatego rzucają się w wir pracy, często biorą dodatkowe zlecenia, dlatego niewiele czasu pozostaje na spędzanie czasu z dziećmi. A jest to kluczowe dla prawidłowego rozwoju maluchów. Nieobecność matki już jest dla nich wystarczającym uszczerbkiem, dlatego ważne jest, by ojciec potrafił tak zaplanować dzień, by spędzić z dziećmi trochę czasu. Musi zadbać o to, by mieć z nimi na tyle dobry kontakt, by chciały się dzielić swoimi problemami. Mężczyźni zazwyczaj sami mają opory w wyrażaniu emocji, nie mają w sobie tyle naturalnego ciepła co kobiety, dlatego sytuacja jest podwójnie utrudniona. W wychowaniu dziecka ważny jest zarówno wzorzec męski, jak i żeński, dlatego warto zapewnić maluchom stały kontakt z zaufaną kobietą - babcią, ciotką czy przyjaciółką.

 

Gdzie szukać wsparcia?

Nie można także bać się skorzystać z pomocy - nie udawajmy sami przed sobą, że poradzimy sobie ze wszystkim. Czasem warto posłuchać porady osób z większym doświadczeniem. Jeśli nie możemy liczyć na pomoc rodziny czy bliskich, na przeciw samotnym ojcom wychodzi wiele placówek na terenie całego kraju. Bezpłatną pomoc i wsparcie oferują lokalne Ośrodki Pomocy Społecznej, natomiast Fundacja Dzieci Niczyje prowadzi anonimową poradnię internetową, gdzie na pytania rodziców odpowiadają specjaliści. Komitet Ochrony Praw Dziecka oferuje natomiast infolinię w ramach programu "Rodzina na starcie", gdzie można uzyskać porady zarówno prawne, jak i psychologiczne i pedagogiczne.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by  © BlueOrange Studio

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.