Data modyfikacji:

Niepełnosprawne dziecko w rodzinie – jak wpływa na wychowanie pozostałych dzieci?

Autor: Punta Mika

Pojawienie się nowego potomka to ogromne przeżycie dla całej rodziny. Dzieci przygotowują się do roli starszej siostry czy brata i muszą poradzić sobie z nowym układem. Co jednak, gdy na świat przychodzi niepełnosprawne dziecko? Jak przeżywa to rodzeństwo i czy ma wpływ na ich wychowanie?

 

niepelnosprawne-dziecko-w-rodzinie-550x350

 

Czy powiedzieć rodzeństwu o niepełnosprawności noworodka?

Dziecko niepełnosprawne to duży dramat dla rodziców i potrzebują czasu, żeby oswoić się z sytuacją i uspokoić emocje. Niezależnie od tego, w jakim wieku jest starsze rodzeństwo, trzeba mu w odpowiednich, przystępnych słowach opowiedzieć o chorobie siostrzyczki czy braciszka. Nie trzeba tego robić od razu - dziecko nie zauważy szybko niepełnosprawności u niemowlaka - poczekajmy na moment, kiedy sami będziemy już umieli zapanować nad naszymi emocjami i pogodzimy się z sytuacją. Od tej rozmowy dużo zależy - musimy uwrażliwić malucha, żeby nie śmiał się ze słabości niepełnosprawnego dziecka, tylko stanowił dla niego wsparcie.

 

Życie z niepełnosprawnym dzieckiem

Dziecko niepełnosprawne w rodzinie wymaga dużo więcej uwagi i poświęceń niż zdrowe rodzeństwo. Badania, rehabilitacja, wizyty u specjalistów pochłaniają dużo czasu i nerwów rodziców, co niestety może mieć negatywny wpływ na starsze dzieci. Trzeba uważać, żeby nie zaniedbywać naszych pociech, bo mogą zacząć reagować nie tylko smutkiem, ale także agresją i to skierowaną w niepełnosprawnego brata czy siostrę. Nie powinniśmy też stawiać dziecku zbyt dużych wymagań - fakt, że ma niepełnosprawne rodzeństwo, nie oznacza, że kilkulatek stanie się nagle dorosły i odpowiedzialny. Dajmy mu czas i nie pozwólmy, żeby sytuacja go przerosła. Znajdźmy czas tylko dla niego - choćby pół godziny grania w piłkę - dziecko poczuje się wtedy ważne i wyjątkowe.

 

Relacje między rodzeństwem

Zwróćmy także uwagę, żeby relacje między niepełnosprawnym dzieckiem a zdrowym rodzeństwem były pełne miłości i akceptacji. Wszyscy muszą uczestniczyć w życiu rodzinnym, bez żadnych wyjątków. Pokazując dzieciom, że niepełnosprawny brat czy siostra też może brać udział np. w wspólnym pieczeniu babeczek, dajemy do zrozumienia, że i one powinny je traktować jak pełnoprawnego członka rodziny.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Pavel Losevsky


Autor

Punta Mika

Nie zaczyna dnia bez filiżanki mocnej kawy i porannego przeglądu prasy. Żyje bardzo aktywnie i prowadzi kilka projektów na raz. Marzy, by doba miała 48 godzin. Jak każda kobieta lubi dbać o zdrowie i urodę, dlatego chętnie o tym pisze i dzieli się wiedzą z czytelniczkami Dzidziusiowa.

przygotują dziecko do dorosłości

5 umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku odnaleźć się w dorosłym świecie

2024-09-25
Każdy rodzic chce, aby jego dziecko dobrze poradziło sobie w dorosłym życiu. Ale jak tego dokonać? Warto skupić się na rozwijaniu umiejętności, które będą nieocenione w przyszłości. Od samodzielności, przez zarządzanie emocjami, aż po krytyczne myślenie – oto pięć kluczowych umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku stanąć na własnych nogach w dorosłym świecie.
Jak oduczyć dziecko smoczka

Jak oduczyć dziecko smoczka?

2024-07-25
Odstawienie smoczka to jeden z tych momentów w życiu dziecka, który wywołuje u rodziców spory niepokój. Jak oduczyć dziecko smoczka możliwe delikatnie? Jak reagować, gdy maluszek domaga się zwrotu swojego „uspokajacza”? I kiedy najlepiej odstawić smoczek? Na te i inne pytana odpowiadamy w poniższym artykule.
bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.
Toddler boy in dangerous situation at home. Child safety concept.

Bezpieczeństwo w każdym kącie: odkryj najlepsze rozwiązania do zabezpieczenia szafek przed dziećmi!

2023-10-26
Bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem każdego rodzica. Dzieci są ciekawe świata i często nieświadomie narażają się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z obszarów w domu, które wymagają szczególnej uwagi, są kuchenne szafki i szuflady. Jak więc zadbać o zabezpieczenie szafek przed dziećmi? Poznaj najlepsze rozwiązania, które pozwolą uniknąć przykrych wypadków i zapewnią spokój zarówno dzieciom, jak i rodzicom.
gadżety dla matki

10 niezawodnych gadżetów ułatwiających matce życie

2023-08-22
Choć rola mamy nazywana jest tą najpiękniejszą i najważniejszą w życiu, opiekowanie się małym dzieckiem jest też dużym wyzwaniem. Warto zatem sięgać po „sprytne” gadżety dla mamy – takie jak monitor oddechu, elektryczna niania z kamerą czy kosz na brudne pieluszki. Sprawdź, co jeszcze może ci się przydać w pierwszym roku życia twojego maluszka.
albik dla 2-latka

Albik dla 2-latka: czy warto?

2023-08-11
Albik to prawdziwa rewolucja na rynku produktów dla dzieci, która szybko podbiła serca nie tylko maluchów, ale także ich opiekunów. To magiczny długopis, który zastąpi cię w trakcie czytania. W jaki sposób? Po prostu zrobi to za ciebie, opowiadając dziecku o dzikich zwierzętach i środkach transportu czy zabierając je na wizytę do zoo. Dodatkowo sprawdzi się też do nauki przeróżnych tematów, które przydadzą się w szkole – od przyrody, aż po angielski. Czy Albik dla 2-latka to w ogóle dobry wybór? Rozwiewamy wątpliwości.
zabawki sensoryczne dla 4-latka

Najlepsze zabawki sensoryczne dla 4-latka. Polecane produkty

2023-08-05
Zabawki sensoryczne to wyjątkowa kategoria akcesoriów dla dzieci. Dostarczają maluchom bodźców, wspierają prawidłowy rozwój i, oczywiście, zapewniają mnóstwo zabawy. Na rynku znajdziesz setki propozycji dla pociech w różnym wieku. Chcesz kupić  zabawki sensoryczne dla 4-latka i nie wiesz, które z nich są najlepsze? Zobacz nasze propozycje i wybierz jedną z nich!