Data modyfikacji:

Skąd się biorą dzieci, czyli rozmowy o rozmnażaniu

Autor: Tata Szymona

W życiu każdego rodzica przychodzi "ten" moment, gdy usłyszy proste z pozoru pytanie: „Mamo/Tato, skąd się wziąłem, skąd się biorą dzieci?”. Jak się wtedy zachować, co i ile powiedzieć dziecku? Niestety, w naszym kraju takie tematy wciąż traktowane są jak tabu, a rodzic słysząc to pytanie uważa je za wielki problem. Na szczęście jest wiele zasad dotyczących tego tematu, dziś prezentujemy trzy najważniejsze.

 

Rozmowy o rozmnażaniu, czyli skąd się biorą dzieci

 

Po pierwsze – nie uciekaj od tematu

Najgorszą rzeczą, jaką może zrobić rodzic jest ucieczka od tematu. Jeżeli dziecko – w dowolnym wieku – zapyta, powinniśmy zaspokoić jego ciekawość w sposób rzeczowy i konkretny. Oczywiście odpowiedni do wieku. Nie opowiadamy żadnych bajek typu: „znajdywanie dziecka w kapuście” czy „przynoszenie przez bociana”. Nie możemy również zbyć go odpowiedziami w stylu „dowiesz się, gdy będziesz starszy”. Taka odpowiedź jedynie jeszcze bardziej pobudzi ciekawość.

 

Trzeba pamiętać, że podejście dzieci do tematu rozmnażania jest zupełnie inne, niż dorosłych. Dzieci nie interesują się seksem, zadają takie pytania tylko i wyłącznie z czystej ciekawości, i to my – rodzice – powinniśmy tą ciekawość zaspokoić. Jeżeli tego nie zrobimy, ryzykujemy, że dziecko samo poszuka odpowiedzi, czy to wśród kolegów, czy – jeżeli jest starsze – w Internecie. A zatem chyba zgodzicie się ze mną, że będzie zdecydowanie lepiej, jeżeli to my zostaniemy jego źródłem wiedzy, a nie otoczenie.

 

Po drugie – wprowadź do tematu

Zanim w ogóle zaczniemy mówić o tym, skąd biorą się dzieci, powinniśmy nasze dziecko wyposażyć w wiedzę związaną z budową narządów płciowych. Niestety, język polski nie ułatwia nam tego zadania, bo określenia przeważnie są bardzo medyczne i dla kilkuletniego malucha mogą być kompletnie niezrozumiałe. Można wymyślić swoje określenia, pamiętając jednak, by nie były to ani zbyt medyczne, ani za bardzo infantylne, ani też wulgarne. Taki prywatny słownik, znany tylko w kręgu najbliższych ma też taki plus, że uczy dziecko szacunku wobec własnego ciała a przy okazji można niejako „przemycić” dziecku przekonanie, że narządy płciowe należą do intymnych części, których nie należy wystawiać na publiczny widok.

 


Dostosuj informacje do wieku dziecka

To jasne, że inaczej będziemy rozmawiać z pięciolatkiem, a inaczej z dziesięciolatkiem. Maluchom bardzo często wystarczy sama informacja, że gdy „mamusia i tatuś bardzo się kochają, rozbierają się i przytulają mocno do siebie. Wtedy w brzuszku mamusi pojawia się dzidziuś, który rośnie tak długo, że w końcu się nie mieści i musi się urodzić”.

 

Możemy również wykorzystać porównanie do roślin i powiedzieć ciekawskiemu maluchowi, że gdy dwoje dorosłych chce mieć dziecko, „tatuś wkłada mamusi do brzuszka nasionko, które łączy się z jajeczkiem mamusi i z niego powstaje dzidziuś, który potem rośnie w brzuszku”. Musimy pamiętać również o tym, że nasz maluch z pewnością podzieli się zdobytymi informacjami z kolegami z przedszkola czy szkoły – informacje, które my przekażemy naszemu dziecku dla jego kolegów lub ich rodziców mogą być już przełamaniem jakiegoś tabu.

 

Dzięki tym trzem krokom poradzimy sobie nawet z najtrudniejszymi pytaniami. Dziecko z całą pewnością kiedyś je zada i zazwyczaj staje się to wcześniej, niż później. Dlatego już dziś pomyśl, jak poprowadzić rozmowę. Jeżeli będziecie na to przygotowani, taka rozmowa w pełni zaspokoi ciekawość dziecka, a dla Was nie będzie ogromnym stresem.

 

Przeczytaj również:

Seks rodziców - przyłapani przez dziecko

 

Zdjęcie: Pixabay.com by CC0 AnoukvanMarsbergen


Autor

Tata Szymona

Prywatnie mąż, a od 2009 r. również ojciec. Urodził się w sierpniu 1982-ego. Żyje i pracuje dzieląc różne pasje. Z wykształcenia i zawodu pedagog i grafik, z zamiłowania pisarz-amator.

Wolne chwile spędza pisząc prozę na nieodłącznej komórce. Gdy nie pisze, czyta polską fantastykę, słucha muzyki albo spędza czas z synkiem na placu zabaw. Prowadzi również bloga: www.tataszymona.blogujacy.pl

chodzenie

Kiedy dziecko zaczyna chodzić? Jakie są etapy nauki chodzenia?

2021-09-25
Pierwsze samodzielne kroki dziecka to niezwykle ważny, rodzinny moment. Należy jednak pamiętać, że musi go poprzedzić kilka istotnych etapów – stanie z podporą, raczkowanie, a potem chodzenie ze wsparciem. Sprawdź, kiedy dziecko zaczyna chodzić i czy można ten proces… przyspieszyć.
mata piankowa dla niemowlak

Jaka mata piankowa dla niemowlaka?

2021-06-23
Mata piankowa dla niemowlaka raczej nie stanowi obowiązkowego punktu na wyprawkowej liście zakupów. A szkoda, ponieważ jest to gadżet, który powinien być w każdym domu, w którym mieszka niemowlę. Sprawdź, jak liczne są korzyści z użytkowania takiej maty i na co zwrócić uwagę przy zakupie.
inteligencja, badanie inteligencji u dziecka, dziecko

Badanie inteligencji u dzieci

2021-03-02
Większość z nas chciałaby znać swój iloraz inteligencji oraz swojego dziecka. Dowiedz się jak zbadać iloraz inteligencji u dziecka i co zrobić, aby jak najlepiej rozwinąć umysł dziecka.
Dlaczego 3 latek nie mówi - przyczyny opóźnionego rozwoju mowy!

Dlaczego 3 latek nie mówi - przyczyny opóźnionego rozwoju mowy!

2021-02-11
Trzylatek nie mówi? Co zrobić, na co zwrócić uwagę i jakie są najczęstsze przyczyny opóźnionego rozwoju mowy?
Zwierzęta domowe, zwierzątka dla dzieci, zwierzę dla dziecka

Zwierzątka dla dzieci - przegląd najciekawszych zwierząt domowych i nasz wybór

2021-02-02
Dziecko męczy Was o zwierzątko? Sprawdź jakie zwierzęta domowe najlepiej sprawdzą się dla was i co przemawia za posiadaniem psa, czy kota.
wyprawka szkolna

Wyprawka szkolna w czasie koronawirusa – czego nie może zabraknąć?

2020-09-01
Ten rok szkolny będzie inny od pozostałych. Niepokój oraz niepewność jutra towarzyszą nam już od kilku miesięcy. Powrót dziecka do szkoły w takich okolicznościa...
przygotowanie dziecka do dorosłości

5 umiejętności, które przygotują dziecko do dorosłości

2020-08-31
Jakie uniwersalne umiejętności pomogą dziecku wejść w dorosłe życie? Liczy się nie tylko podstawowa edukacja, ale także nauka o tym, jak gospodarować pieniędzmi...