Data modyfikacji:

Skąd się biorą dzieci, czyli rozmowy o rozmnażaniu

Autor: Tata Szymona

W życiu każdego rodzica przychodzi "ten" moment, gdy usłyszy proste z pozoru pytanie: „Mamo/Tato, skąd się wziąłem, skąd się biorą dzieci?”. Jak się wtedy zachować, co i ile powiedzieć dziecku? Niestety, w naszym kraju takie tematy wciąż traktowane są jak tabu, a rodzic słysząc to pytanie uważa je za wielki problem. Na szczęście jest wiele zasad dotyczących tego tematu, dziś prezentujemy trzy najważniejsze.

 

Rozmowy o rozmnażaniu, czyli skąd się biorą dzieci

 

Po pierwsze – nie uciekaj od tematu

Najgorszą rzeczą, jaką może zrobić rodzic jest ucieczka od tematu. Jeżeli dziecko – w dowolnym wieku – zapyta, powinniśmy zaspokoić jego ciekawość w sposób rzeczowy i konkretny. Oczywiście odpowiedni do wieku. Nie opowiadamy żadnych bajek typu: „znajdywanie dziecka w kapuście” czy „przynoszenie przez bociana”. Nie możemy również zbyć go odpowiedziami w stylu „dowiesz się, gdy będziesz starszy”. Taka odpowiedź jedynie jeszcze bardziej pobudzi ciekawość.

 

Trzeba pamiętać, że podejście dzieci do tematu rozmnażania jest zupełnie inne, niż dorosłych. Dzieci nie interesują się seksem, zadają takie pytania tylko i wyłącznie z czystej ciekawości, i to my – rodzice – powinniśmy tą ciekawość zaspokoić. Jeżeli tego nie zrobimy, ryzykujemy, że dziecko samo poszuka odpowiedzi, czy to wśród kolegów, czy – jeżeli jest starsze – w Internecie. A zatem chyba zgodzicie się ze mną, że będzie zdecydowanie lepiej, jeżeli to my zostaniemy jego źródłem wiedzy, a nie otoczenie.

 

Po drugie – wprowadź do tematu

Zanim w ogóle zaczniemy mówić o tym, skąd biorą się dzieci, powinniśmy nasze dziecko wyposażyć w wiedzę związaną z budową narządów płciowych. Niestety, język polski nie ułatwia nam tego zadania, bo określenia przeważnie są bardzo medyczne i dla kilkuletniego malucha mogą być kompletnie niezrozumiałe. Można wymyślić swoje określenia, pamiętając jednak, by nie były to ani zbyt medyczne, ani za bardzo infantylne, ani też wulgarne. Taki prywatny słownik, znany tylko w kręgu najbliższych ma też taki plus, że uczy dziecko szacunku wobec własnego ciała a przy okazji można niejako „przemycić” dziecku przekonanie, że narządy płciowe należą do intymnych części, których nie należy wystawiać na publiczny widok.

 


Dostosuj informacje do wieku dziecka

To jasne, że inaczej będziemy rozmawiać z pięciolatkiem, a inaczej z dziesięciolatkiem. Maluchom bardzo często wystarczy sama informacja, że gdy „mamusia i tatuś bardzo się kochają, rozbierają się i przytulają mocno do siebie. Wtedy w brzuszku mamusi pojawia się dzidziuś, który rośnie tak długo, że w końcu się nie mieści i musi się urodzić”.

 

Możemy również wykorzystać porównanie do roślin i powiedzieć ciekawskiemu maluchowi, że gdy dwoje dorosłych chce mieć dziecko, „tatuś wkłada mamusi do brzuszka nasionko, które łączy się z jajeczkiem mamusi i z niego powstaje dzidziuś, który potem rośnie w brzuszku”. Musimy pamiętać również o tym, że nasz maluch z pewnością podzieli się zdobytymi informacjami z kolegami z przedszkola czy szkoły – informacje, które my przekażemy naszemu dziecku dla jego kolegów lub ich rodziców mogą być już przełamaniem jakiegoś tabu.

 

Dzięki tym trzem krokom poradzimy sobie nawet z najtrudniejszymi pytaniami. Dziecko z całą pewnością kiedyś je zada i zazwyczaj staje się to wcześniej, niż później. Dlatego już dziś pomyśl, jak poprowadzić rozmowę. Jeżeli będziecie na to przygotowani, taka rozmowa w pełni zaspokoi ciekawość dziecka, a dla Was nie będzie ogromnym stresem.

 

Przeczytaj również:

Seks rodziców - przyłapani przez dziecko

 

Zdjęcie: Pixabay.com by CC0 AnoukvanMarsbergen


Autor

Tata Szymona

Prywatnie mąż, a od 2009 r. również ojciec. Urodził się w sierpniu 1982-ego. Żyje i pracuje dzieląc różne pasje. Z wykształcenia i zawodu pedagog i grafik, z zamiłowania pisarz-amator.

Wolne chwile spędza pisząc prozę na nieodłącznej komórce. Gdy nie pisze, czyta polską fantastykę, słucha muzyki albo spędza czas z synkiem na placu zabaw. Prowadzi również bloga: www.tataszymona.blogujacy.pl

przygotują dziecko do dorosłości

5 umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku odnaleźć się w dorosłym świecie

2024-09-25
Każdy rodzic chce, aby jego dziecko dobrze poradziło sobie w dorosłym życiu. Ale jak tego dokonać? Warto skupić się na rozwijaniu umiejętności, które będą nieocenione w przyszłości. Od samodzielności, przez zarządzanie emocjami, aż po krytyczne myślenie – oto pięć kluczowych umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku stanąć na własnych nogach w dorosłym świecie.
Jak oduczyć dziecko smoczka

Jak oduczyć dziecko smoczka?

2024-07-25
Odstawienie smoczka to jeden z tych momentów w życiu dziecka, który wywołuje u rodziców spory niepokój. Jak oduczyć dziecko smoczka możliwe delikatnie? Jak reagować, gdy maluszek domaga się zwrotu swojego „uspokajacza”? I kiedy najlepiej odstawić smoczek? Na te i inne pytana odpowiadamy w poniższym artykule.
bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.
Toddler boy in dangerous situation at home. Child safety concept.

Bezpieczeństwo w każdym kącie: odkryj najlepsze rozwiązania do zabezpieczenia szafek przed dziećmi!

2023-10-26
Bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem każdego rodzica. Dzieci są ciekawe świata i często nieświadomie narażają się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z obszarów w domu, które wymagają szczególnej uwagi, są kuchenne szafki i szuflady. Jak więc zadbać o zabezpieczenie szafek przed dziećmi? Poznaj najlepsze rozwiązania, które pozwolą uniknąć przykrych wypadków i zapewnią spokój zarówno dzieciom, jak i rodzicom.
gadżety dla matki

10 niezawodnych gadżetów ułatwiających matce życie

2023-08-22
Choć rola mamy nazywana jest tą najpiękniejszą i najważniejszą w życiu, opiekowanie się małym dzieckiem jest też dużym wyzwaniem. Warto zatem sięgać po „sprytne” gadżety dla mamy – takie jak monitor oddechu, elektryczna niania z kamerą czy kosz na brudne pieluszki. Sprawdź, co jeszcze może ci się przydać w pierwszym roku życia twojego maluszka.
albik dla 2-latka

Albik dla 2-latka: czy warto?

2023-08-11
Albik to prawdziwa rewolucja na rynku produktów dla dzieci, która szybko podbiła serca nie tylko maluchów, ale także ich opiekunów. To magiczny długopis, który zastąpi cię w trakcie czytania. W jaki sposób? Po prostu zrobi to za ciebie, opowiadając dziecku o dzikich zwierzętach i środkach transportu czy zabierając je na wizytę do zoo. Dodatkowo sprawdzi się też do nauki przeróżnych tematów, które przydadzą się w szkole – od przyrody, aż po angielski. Czy Albik dla 2-latka to w ogóle dobry wybór? Rozwiewamy wątpliwości.
zabawki sensoryczne dla 4-latka

Najlepsze zabawki sensoryczne dla 4-latka. Polecane produkty

2023-08-05
Zabawki sensoryczne to wyjątkowa kategoria akcesoriów dla dzieci. Dostarczają maluchom bodźców, wspierają prawidłowy rozwój i, oczywiście, zapewniają mnóstwo zabawy. Na rynku znajdziesz setki propozycji dla pociech w różnym wieku. Chcesz kupić  zabawki sensoryczne dla 4-latka i nie wiesz, które z nich są najlepsze? Zobacz nasze propozycje i wybierz jedną z nich!