Data publikacji:

Co dziecko powinno wiedzieć, gdy się zgubi?

Autor: Tata Szymona

Zakupy, spacer po parku, mile spędzony czas na plaży – co łączy te miejsca? To, że wasze dziecko może się tam właśnie zgubić. Na pewno każdy z nas słyszał chociaż raz komunikat w supermarkecie o tym, że Jasio czeka na rodziców w punkcie informacyjnym. Pewnie wiele razy słyszeliśmy również o akcjach poszukiwawczych, bo gdzieś zgubiło się dziecko. Czy nasze skarby wiedzą, co zrobić, jeżeli się zgubią? Czy na pewno wiemy, co powinno wiedzieć nasze dziecko, by umieć sobie poradzić? Zapraszam do krótkiego poradnika na ten właśnie temat.

 

Co dziecko musi wiedzieć gdy się zgubi

 

Uszy do góry, czyli nic się nie bój

To najważniejsza zasada – nie bać się. Jasne, że sytuacja, w której nagle mama i tata gdzieś znikają może sprawić, że dziecko wpadnie w panikę i strach. Ale musimy nauczyć go, by umiało sobie poradzić w takiej sytuacji. Jak to zrobić? Pierwszą zasadą powinno być spokojne rozejrzenie się wokół – niemal zawsze jest tak, że rodzice tak naprawdę są tuż obok – ot, zniknęli za jedną z półek, czy skręcili w alejkę w supermarkecie, czy też to dziecko popatrzyło na nie ten, co trzeba parasol na plaży.

 

Proszę pana, zgubiłem się!

Poprosić o pomoc – to kolejna rzecz, którą musi umieć nasze dziecko. Możemy sami wraz z nim pobawić się „w zagubienie” i udawać, że się zgubiło aby samo musiało podejść do nas i udawać, że jesteśmy kimś obcym, a ono prosi nas o pomoc. To dobry pomysł na oswojenie się z taką sytuacją i pokonanie wstydliwości przed prośbą o pomoc. Najlepiej szukać pomocy w najbliższym sklepie, kiosku ruchu, czy – jeżeli zgubiło się na przykład na plaży – u ratownika. Oczywiście policjant jest też dobrą opcją, gorzej ze znalezieniem go w pobliżu ;)

 

Nazwisko i adres to podstawa

„Jaś” – taka odpowiedź, na pytanie „jak się nazywasz, dziecko?” sprawi, że każdy dorosły widząc zagubione dziecko, westchnie ciężko. Nazwisko i adres są podstawowym zestawem informacji, jakie powinno znać każde dziecko. Dzięki nim będzie o wiele łatwiej pomóc dziecku, które się zgubiło – na przykład wezwana przez przypadkowego przychodnia straż miejska lub policja będzie wiedziała, dokąd udać się z maluchem.

 

 

Druga informacja, jaką dziecko powinno pamiętać to gdzie pracują rodzice (o ile nie jest to mała rodzinna firma w dużym mieście) – tym bardziej, że często wystarczy już nawet nie pełny adres, ale sama informacja o miejscu pracy – na przykład urząd, szkoła czy stacja benzynowa. To również daje wiele możliwości na bezpośrednie odstawienie dziecka pod opiekę rodzica.

 

Możemy dziecko wspomóc drobnymi gadżetami

Dodatkową pomocą okazują się współczesne gadżety, które umożliwiają napisanie imienia i nazwiska dziecka, jego adresu i/lub numeru telefonu do nas. To naprawdę fajne rozwiązanie. Oczywiście korzystamy z niego nie po to aby dziecko było w stanie je odczytać. Taka wizytówka przyda się przede wszystkim dorosłym. Może się przecież zdarzyć, że mimo rozmów dziecko będzie tak zestresowane sytuacją, iż po prostu zapomni jak się nazywa i gdzie mieszka.

 

Adresówki znajdziemy wszyte w kurtkach, spodniach czy plecakach. Wystarczy wypełnić je wodoodpornym flamastrem. Niestety nie jest to standard, jeśli nie macie takiej adresówki, możesz ją zamówić w internecie (znakomita większość to wygodne w użyciu naprasowanki lub po prostu metki do wszycia). Inna opcja - bransoletki na rękę z danymi dziecka. Ale oczywiście to tylko wspomagacze. Rozmowa z dzieckiem zostaje podstawą.

 

Z powyższych rad najważniejszym tak naprawdę punktem jest ten pierwszy – przygotowanie dziecka do sytuacji, w której się gubi. Tylko wtedy, gdy będziemy ćwiczyć z nim „zgubienie się” i w praktyce sprawdzać jego wiedzę, związaną z tą trudną sytuacją, będziemy mieć większą pewność, że gdy zajdzie taka potrzeba poradzi sobie samo znakomicie.

 

Zdjęcie: Pixabay.com CC0


Autor

Tata Szymona

Prywatnie mąż, a od 2009 r. również ojciec. Urodził się w sierpniu 1982-ego. Żyje i pracuje dzieląc różne pasje. Z wykształcenia i zawodu pedagog i grafik, z zamiłowania pisarz-amator.

Wolne chwile spędza pisząc prozę na nieodłącznej komórce. Gdy nie pisze, czyta polską fantastykę, słucha muzyki albo spędza czas z synkiem na placu zabaw. Prowadzi również bloga: www.tataszymona.blogujacy.pl

Komentarze
08-02-2018
Ocena:
Te adresówki to fajna sprawa. Tylko może zamiast dokładnego adresu najlepiej wielkimi cyframi napisać nasz numer telefonu. Chyba, że chcemy odebrać dziecko z poczty ;)
przygotują dziecko do dorosłości

5 umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku odnaleźć się w dorosłym świecie

2024-09-25
Każdy rodzic chce, aby jego dziecko dobrze poradziło sobie w dorosłym życiu. Ale jak tego dokonać? Warto skupić się na rozwijaniu umiejętności, które będą nieocenione w przyszłości. Od samodzielności, przez zarządzanie emocjami, aż po krytyczne myślenie – oto pięć kluczowych umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku stanąć na własnych nogach w dorosłym świecie.
Jak oduczyć dziecko smoczka

Jak oduczyć dziecko smoczka?

2024-07-25
Odstawienie smoczka to jeden z tych momentów w życiu dziecka, który wywołuje u rodziców spory niepokój. Jak oduczyć dziecko smoczka możliwe delikatnie? Jak reagować, gdy maluszek domaga się zwrotu swojego „uspokajacza”? I kiedy najlepiej odstawić smoczek? Na te i inne pytana odpowiadamy w poniższym artykule.
bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.
Toddler boy in dangerous situation at home. Child safety concept.

Bezpieczeństwo w każdym kącie: odkryj najlepsze rozwiązania do zabezpieczenia szafek przed dziećmi!

2023-10-26
Bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem każdego rodzica. Dzieci są ciekawe świata i często nieświadomie narażają się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z obszarów w domu, które wymagają szczególnej uwagi, są kuchenne szafki i szuflady. Jak więc zadbać o zabezpieczenie szafek przed dziećmi? Poznaj najlepsze rozwiązania, które pozwolą uniknąć przykrych wypadków i zapewnią spokój zarówno dzieciom, jak i rodzicom.
gadżety dla matki

10 niezawodnych gadżetów ułatwiających matce życie

2023-08-22
Choć rola mamy nazywana jest tą najpiękniejszą i najważniejszą w życiu, opiekowanie się małym dzieckiem jest też dużym wyzwaniem. Warto zatem sięgać po „sprytne” gadżety dla mamy – takie jak monitor oddechu, elektryczna niania z kamerą czy kosz na brudne pieluszki. Sprawdź, co jeszcze może ci się przydać w pierwszym roku życia twojego maluszka.
albik dla 2-latka

Albik dla 2-latka: czy warto?

2023-08-11
Albik to prawdziwa rewolucja na rynku produktów dla dzieci, która szybko podbiła serca nie tylko maluchów, ale także ich opiekunów. To magiczny długopis, który zastąpi cię w trakcie czytania. W jaki sposób? Po prostu zrobi to za ciebie, opowiadając dziecku o dzikich zwierzętach i środkach transportu czy zabierając je na wizytę do zoo. Dodatkowo sprawdzi się też do nauki przeróżnych tematów, które przydadzą się w szkole – od przyrody, aż po angielski. Czy Albik dla 2-latka to w ogóle dobry wybór? Rozwiewamy wątpliwości.
zabawki sensoryczne dla 4-latka

Najlepsze zabawki sensoryczne dla 4-latka. Polecane produkty

2023-08-05
Zabawki sensoryczne to wyjątkowa kategoria akcesoriów dla dzieci. Dostarczają maluchom bodźców, wspierają prawidłowy rozwój i, oczywiście, zapewniają mnóstwo zabawy. Na rynku znajdziesz setki propozycji dla pociech w różnym wieku. Chcesz kupić  zabawki sensoryczne dla 4-latka i nie wiesz, które z nich są najlepsze? Zobacz nasze propozycje i wybierz jedną z nich!