Data publikacji:

Co dziecko powinno wiedzieć, gdy się zgubi?

Autor: Tata Szymona

Zakupy, spacer po parku, mile spędzony czas na plaży – co łączy te miejsca? To, że wasze dziecko może się tam właśnie zgubić. Na pewno każdy z nas słyszał chociaż raz komunikat w supermarkecie o tym, że Jasio czeka na rodziców w punkcie informacyjnym. Pewnie wiele razy słyszeliśmy również o akcjach poszukiwawczych, bo gdzieś zgubiło się dziecko. Czy nasze skarby wiedzą, co zrobić, jeżeli się zgubią? Czy na pewno wiemy, co powinno wiedzieć nasze dziecko, by umieć sobie poradzić? Zapraszam do krótkiego poradnika na ten właśnie temat.

 

Co dziecko musi wiedzieć gdy się zgubi

 

Uszy do góry, czyli nic się nie bój

To najważniejsza zasada – nie bać się. Jasne, że sytuacja, w której nagle mama i tata gdzieś znikają może sprawić, że dziecko wpadnie w panikę i strach. Ale musimy nauczyć go, by umiało sobie poradzić w takiej sytuacji. Jak to zrobić? Pierwszą zasadą powinno być spokojne rozejrzenie się wokół – niemal zawsze jest tak, że rodzice tak naprawdę są tuż obok – ot, zniknęli za jedną z półek, czy skręcili w alejkę w supermarkecie, czy też to dziecko popatrzyło na nie ten, co trzeba parasol na plaży.

 

Proszę pana, zgubiłem się!

Poprosić o pomoc – to kolejna rzecz, którą musi umieć nasze dziecko. Możemy sami wraz z nim pobawić się „w zagubienie” i udawać, że się zgubiło aby samo musiało podejść do nas i udawać, że jesteśmy kimś obcym, a ono prosi nas o pomoc. To dobry pomysł na oswojenie się z taką sytuacją i pokonanie wstydliwości przed prośbą o pomoc. Najlepiej szukać pomocy w najbliższym sklepie, kiosku ruchu, czy – jeżeli zgubiło się na przykład na plaży – u ratownika. Oczywiście policjant jest też dobrą opcją, gorzej ze znalezieniem go w pobliżu ;)

 

Nazwisko i adres to podstawa

„Jaś” – taka odpowiedź, na pytanie „jak się nazywasz, dziecko?” sprawi, że każdy dorosły widząc zagubione dziecko, westchnie ciężko. Nazwisko i adres są podstawowym zestawem informacji, jakie powinno znać każde dziecko. Dzięki nim będzie o wiele łatwiej pomóc dziecku, które się zgubiło – na przykład wezwana przez przypadkowego przychodnia straż miejska lub policja będzie wiedziała, dokąd udać się z maluchem.

 

 

Druga informacja, jaką dziecko powinno pamiętać to gdzie pracują rodzice (o ile nie jest to mała rodzinna firma w dużym mieście) – tym bardziej, że często wystarczy już nawet nie pełny adres, ale sama informacja o miejscu pracy – na przykład urząd, szkoła czy stacja benzynowa. To również daje wiele możliwości na bezpośrednie odstawienie dziecka pod opiekę rodzica.

 

Możemy dziecko wspomóc drobnymi gadżetami

Dodatkową pomocą okazują się współczesne gadżety, które umożliwiają napisanie imienia i nazwiska dziecka, jego adresu i/lub numeru telefonu do nas. To naprawdę fajne rozwiązanie. Oczywiście korzystamy z niego nie po to aby dziecko było w stanie je odczytać. Taka wizytówka przyda się przede wszystkim dorosłym. Może się przecież zdarzyć, że mimo rozmów dziecko będzie tak zestresowane sytuacją, iż po prostu zapomni jak się nazywa i gdzie mieszka.

 

Adresówki znajdziemy wszyte w kurtkach, spodniach czy plecakach. Wystarczy wypełnić je wodoodpornym flamastrem. Niestety nie jest to standard, jeśli nie macie takiej adresówki, możesz ją zamówić w internecie (znakomita większość to wygodne w użyciu naprasowanki lub po prostu metki do wszycia). Inna opcja - bransoletki na rękę z danymi dziecka. Ale oczywiście to tylko wspomagacze. Rozmowa z dzieckiem zostaje podstawą.

 

Z powyższych rad najważniejszym tak naprawdę punktem jest ten pierwszy – przygotowanie dziecka do sytuacji, w której się gubi. Tylko wtedy, gdy będziemy ćwiczyć z nim „zgubienie się” i w praktyce sprawdzać jego wiedzę, związaną z tą trudną sytuacją, będziemy mieć większą pewność, że gdy zajdzie taka potrzeba poradzi sobie samo znakomicie.

 

Zdjęcie: Pixabay.com CC0


Autor

Tata Szymona

Prywatnie mąż, a od 2009 r. również ojciec. Urodził się w sierpniu 1982-ego. Żyje i pracuje dzieląc różne pasje. Z wykształcenia i zawodu pedagog i grafik, z zamiłowania pisarz-amator.

Wolne chwile spędza pisząc prozę na nieodłącznej komórce. Gdy nie pisze, czyta polską fantastykę, słucha muzyki albo spędza czas z synkiem na placu zabaw. Prowadzi również bloga: www.tataszymona.blogujacy.pl

Komentarze
08-02-2018
Ocena:
Te adresówki to fajna sprawa. Tylko może zamiast dokładnego adresu najlepiej wielkimi cyframi napisać nasz numer telefonu. Chyba, że chcemy odebrać dziecko z poczty ;)
chodzenie

Kiedy dziecko zaczyna chodzić? Jakie są etapy nauki chodzenia?

2021-09-25
Pierwsze samodzielne kroki dziecka to niezwykle ważny, rodzinny moment. Należy jednak pamiętać, że musi go poprzedzić kilka istotnych etapów – stanie z podporą, raczkowanie, a potem chodzenie ze wsparciem. Sprawdź, kiedy dziecko zaczyna chodzić i czy można ten proces… przyspieszyć.
mata piankowa dla niemowlak

Jaka mata piankowa dla niemowlaka?

2021-06-23
Mata piankowa dla niemowlaka raczej nie stanowi obowiązkowego punktu na wyprawkowej liście zakupów. A szkoda, ponieważ jest to gadżet, który powinien być w każdym domu, w którym mieszka niemowlę. Sprawdź, jak liczne są korzyści z użytkowania takiej maty i na co zwrócić uwagę przy zakupie.
inteligencja, badanie inteligencji u dziecka, dziecko

Badanie inteligencji u dzieci

2021-03-02
Większość z nas chciałaby znać swój iloraz inteligencji oraz swojego dziecka. Dowiedz się jak zbadać iloraz inteligencji u dziecka i co zrobić, aby jak najlepiej rozwinąć umysł dziecka.
Dlaczego 3 latek nie mówi - przyczyny opóźnionego rozwoju mowy!

Dlaczego 3 latek nie mówi - przyczyny opóźnionego rozwoju mowy!

2021-02-11
Trzylatek nie mówi? Co zrobić, na co zwrócić uwagę i jakie są najczęstsze przyczyny opóźnionego rozwoju mowy?
Zwierzęta domowe, zwierzątka dla dzieci, zwierzę dla dziecka

Zwierzątka dla dzieci - przegląd najciekawszych zwierząt domowych i nasz wybór

2021-02-02
Dziecko męczy Was o zwierzątko? Sprawdź jakie zwierzęta domowe najlepiej sprawdzą się dla was i co przemawia za posiadaniem psa, czy kota.
wyprawka szkolna

Wyprawka szkolna w czasie koronawirusa – czego nie może zabraknąć?

2020-09-01
Ten rok szkolny będzie inny od pozostałych. Niepokój oraz niepewność jutra towarzyszą nam już od kilku miesięcy. Powrót dziecka do szkoły w takich okolicznościa...
przygotowanie dziecka do dorosłości

5 umiejętności, które przygotują dziecko do dorosłości

2020-08-31
Jakie uniwersalne umiejętności pomogą dziecku wejść w dorosłe życie? Liczy się nie tylko podstawowa edukacja, ale także nauka o tym, jak gospodarować pieniędzmi...