Zabawy wzmacniające więź między tatą a dzieckiem

Data:

Współcześni ojcowi są o wiele bardziej zaangażowani w wychowanie dzieci, a także coraz bardziej świadomi wagi więzi i dobrej relacji z nimi. Dlatego stawiają nie tylko na zapewnienie bytu rodzinie oraz budowanie autorytetu, ale także na budowanie bliskości z dziećmi i realny wpływ na ich wychowanie.

jak tata może się bawić z dzieckiem

 

Relacja z małymi dziećmi, do trzech lat jest dla ojców pełna wyzwań. Maluchy na pierwszym miejscu stawiają mamę, spędzają z nią zwykle o wiele więcej czasu. Wiele dzieci jest karmionych piersią i to właśnie pierś mamy jest najlepszym ukojeniem wszelkich smutków. Przed ojcami trudne wyzwanie – wspieranie mamy w tym obciążeniu i jednoczesne starania o nawiązanie relacji z pociechą. Od samego początku to zabawa jest dla taty najlepszą formą bliskości z maluchem.

Z czasem, gdy dziecko rośnie, jego zapotrzebowanie na zabawę jest coraz większe i spełnia ona wiele ważnych funkcji rozwojowych. Dlatego dziś podpowiadamy 5 form zabawy, które nie tylko wzmocnią więź między ojcem a przedszkolakiem, ale także będą wspomagać rozwój dziecka.

 

5 pomysłów na zabawy taty z dzieckiem:

 

  1. Zabawy ruchowe

Niezależnie od płci dziecka, ruch, a szczególnie ten na świeżym powietrzu jest podstawą zdrowego rozwoju. Warto inspirować dzieci do podchodów, slalomów, biegów z przeszkodami, wspinaczki. Skoki, podskoki, czołganie się przez tunel, pogoń za latawcem – wystarczy sięgnąć do własnych doświadczeń z dzieciństwa i wcielić w życie własne najlepsze wspomnienia. Tatusiowie są również nieocenieni w nauce jazdy na rowerze czy hulajnodze oraz wyborze najlepszej.

  1. Siłowanki

Pełne miłości zapasy, bitwy na poduszki pomagają rozładować emocje i zaspokajają zapotrzebowanie na docisk układu proprioceptywnego. Dochodzi do tego kontakt fizyczny z drugim, bliskim człowiekiem, poczucie własnego ciała, jego granic, wyczucie własnej siły. Nikt nie zrobi tego lepiej niż tata. Podkreślmy, że siłowanki uwielbiają także dziewczynki!

  1. Budowanie

Budowanie w skali mikro – z klocków, a także w skali makro – z krzeseł, mebli, koców, to świetna zabawa. Warto, żeby tata pokazał, jak buduje się bazę, dom, lotnisko, to przy okazji świetna sposobność do nauko podstawowych praw fizyki. Jakie podstawy musi mieć budowla.

  1. Majsterkowanie

Znajomość podstawowych narzędzi majsterkowicza, sposobów na domowe naprawy to rzecz, której każde dziecko chętnie się uczy. Włączenie dzieci do codziennych prac domowych, naprawy cieknącego kranu, zmiany żarówki to dla nich wspaniała zabawa.  A przy okazji – nauka.

  1. Gry planszowe

Rodzinna gra w planszówki to świetny pomysł na jesienne i zimowe wieczory, wybór gry, nauka zasad i inicjowanie zabawy może należeć do taty. Warto spróbować takiej alternatywy dla bajek, telewizji i gier wideo. Gra planszowa nie musi opierać się na rywalizacji. Warto zapoznać się z grami kooperacyjnymi.

 

Czytaj więcej:

Jak tata może nawiązać więź z niemowlakiem

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.