Data modyfikacji:

Dziecko ucieka na spacerze, co robić, jak reagować

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Przychodzi czas, że nasz maluch, który do tej pory przesypiał większość spaceru w wózku, wyraża chęć samodzielnego eksplorowania otoczenia.  Jest to czas niełatwy, dziecko najpierw przewraca się i pochyla nad każdym kamyczkiem, ale z czasem zaczyna uciekać.

dziecko ucieka

 

Uciekający dwulatek na spacerach. Czy można sobie z nim poradzić? Warto przynajmniej spróbować. Obracanie wszystkiego w żart, rozmowa, a w ostateczności „akcesoria” ograniczające nieco wolność i gwarantujące bezpieczeństwo. Sprawdźcie jak działać, gdy dziecko ucieka na spacerach.

Dlaczego dziecko ucieka na spacerach

Zazwyczaj kłopoty na spacerach zaczynają się, gdy dziecko osiąga wiek około dwóch lat. Jest to moment, gdy dziecko niechętnie daje się wozić w wózku i zwykle ma już swoje zdanie na każdy temat. Jest to czas awantur, ucieczek i dążenia do samodzielności za wszelką  cenę.

Spacery, wyjście po zakupy i załatwianie wszelkich spraw na zewnątrz staje się kłopotliwe.  A gdy dwulatek ma jeszcze młodsze rodzeństwo codzienne funkcjonowanie.

Powody, dla których dzieci uciekają:

  • Bunt dwulatka
  • Potrzeba niezależności
  • Ciekawość – odkrywanie świata
  • Badanie granic
  • Ekspresja

Czytaj również:

Bunt dwulatka – walka o autonomię i samodzielność

 

Po ukończeniu półtora roku dziecko powoli zaczyna rozumieć, że nie stanowi jedności z najbliższymi opiekunami, odkrywa wolną wolę i fakt, że może mieć wpływ na rzeczywistość, a nawet efektywnie ją kształtować. Okazuje się, że jego zachowania maja wpływ na innych ludzi, że to, co robi wywołuje reakcje. Budzi to chęć do eksperymentów i testowania granic swoich wpływów.

Pamiętajmy jednak, e mimo tego dziecko w wieku półtora do trzech lat wciąż nie panuje nad emocjami. Uleganie impulsom i „nadmierne” reakcje emocjonalne są na porządku dziennym. Nie powinno dziwić, że na każdy zakaz maluch reaguje histerią oraz, że ie pamięta o zakazach. Ono z pewnością zrozumiało, że nie wolno uciekać. Jednak kolejnego dnia impuls na widok pustego trawnika pod domem był zbyt silny.

 



 

Jak reagować, gdy dziecko ucieka

Przede wszystkim priorytetem jest bezpieczeństwo i to rolą dorosłego opiekuna jest przewidywanie niebezpieczeństw i zapobieganie wszelkim  zagrożeniom. Jeśli nie jesteśmy w stanie w pełni zaufać dwulatkowi  nie ma w tym nic dziwnego) to naszą rolą jest w taki sposób zaplanować spacer, aby nie doszło do tragedii.  Czasem wymaga to przymusowego zapięcia w wózku, gdy idziemy do parku koło ulicy. Aby uprzedzić silne reakcje emocjonalne warto uprzedzić dziecko o tym, co się będzie działo. „Pójdziemy na spacer, najpierw będziesz w wózku, a gdy dojdziemy do parku będziesz mógł pobiegać”. Jeśli dochodzą dodatkowe trudności, jak zakupy, młodsze dziecko pod opieką, nasze ograniczeni ruchowe – warto postawić na akcesoria ułatwiające zapanowanie nad sytuacją

Akcesoria spacerowe pomocne przy uciekających dzieciach

  • Wózek dla młodszego dziecka z dostawką
  • Chusta lub nosidełko dla młodszego dziecka
  • Szelki
  • Plecak ze smyczą
  • Wózeczek, przyczepka na zabawki – dziecko skupia się na prowadzeniu zabawki i naśladuje dorosłych

Jak tłumaczyć dziecku, że nie wolno uciekać

  • Opowiadać o autentycznych zagrożeniach (samochody, psy, obcy ludzie)
  • Mówić o swoim lęku i nerwach
  • Rozmawiać (najlepiej przed spacerem, a nie w trakcie)
  • Ćwiczyć komendę „stop” w zabawach
  • Nie stosuj kar i przemocy
  • Czasem może być konieczne użycie siły ochronnej, czyli przytrzymanie dziecka, czy włożenie go do wózka mimo protestów
  • Staraj się uprzedzać o planach, o tym, co będziecie robić, dzięki temu unikniesz wielkiego rozczarowania i płaczu, gdy okaże się, że przed spacerem do parku idziecie na zakupy


 

Jak sobie radzić z nieposłuszeństwem

Wielu rodziców ciężko znosi nieposłuszeństwo dzieci. Ojcowie zwykle chcą przywrócić porządek konsekwencją, karami i dyscypliną. Matki obwiniają siebie i czują jakby maluchy celowo utrudniały im życie. Nić bardziej mylnego. Trzeba pamiętać, że tego typu „nieposłuszne” zachowania, jak uciekanie, opór na spacerach, awantury, pokładanie się na chodniku zdarzają się prawie wszystkim dzieciom i są konsekwencją zdrowego rozwoju psycho-emocjonalnego dziecka. Dziecko w ten sposób uczy się bardzo wielu rzeczy. Nie tylko o sobie, ale także o innych. Dlatego kluczem do sukcesu jest nie branie do siebie tych zachowań i wspieranie dziecka w trudnych emocjach oraz stawianie jasnych granic „nie zgadzam się na uciekanie”, „ja zdecydowałam, że idziemy po zakupy”.


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

Komentarze
10-10-2020
Ocena:
Ale rady, pożal się Boże... Cokolwiek bym powiedziała swojemu dwulatkowi leżącemu po raz kolejny na ulicy, on to wyśmieje... Totalnie nieprzydatny artykuł. Nieżyciowy. Ze znanych mi małych dzieci myślę że 8/10 olałoby takie teksty rodzica.
24-09-2020
Ocena:
Opisane tutaj tłumaczenie, że nie wolno uciekać mój synek zlewa zimnym moczem i się śmieje jeszcze.
dzień dziadka

Tradycje i zwyczaje związane z Dniem Dziadka w Polsce

2025-01-06
W Polsce Dzień Dziadka najczęściej wiąże się z wręczaniem drobnych upominków, takich jak laurki, kwiaty, słodycze czy symboliczne prezenty. W szkołach i przedszkolach często organizowane są specjalne występy artystyczne, na które zapraszani są dziadkowie. To chwile pełne wzruszeń, kiedy wnuki recytują wiersze i śpiewają piosenki dedykowane swoim dziadkom.
dekoracje świąteczne z dzieckiem

Przygotowania do Świąt z przedszkolakiem – pomysły na wspólny czas pełen magii

2024-12-23
Święta z przedszkolakiem to wyjątkowy czas pełen radości, ale też wyzwań. Jak zaangażować malucha w przygotowanie do Świąt, by stworzyć piękne wspomnienia, a jednocześnie uniknąć chaosu? Podpowiadamy, jak krok po kroku włączyć dziecko w świąteczne przygotowania, ucząc go odpowiedzialności i rozwijając kreatywność.
rozmowy o mikołaju

Trudne rozmowy o Mikołaju – jak odpowiadać na pytania dziecka?

2024-12-02
Dla wielu dzieci Mikołaj to symbol świątecznej magii, ale w pewnym momencie maluchy zaczynają zadawać trudne pytania. Czy Mikołaj istnieje? Skąd bierze prezenty? Jak poradzić sobie z dziecięcymi wątpliwościami i odpowiedzieć na te pytania w sposób mądry i pełen ciepła? Podpowiadamy, jak rozmawiać, by magia Świąt trwała jak najdłużej.
sprzątanie zabawek

Jak rozwiązać odwieczny problem sprzątania zabawek? Praktyczne porady dla rodziców

2024-11-25
Sprzątanie zabawek to wyzwanie, z którym mierzy się każdy rodzic. Kiedy podłoga tonie w klockach, autkach i lalkach, zastanawiamy się, jak nauczyć dziecko porządku. W tym artykule podpowiemy, jak wprowadzić malucha w świat samodzielnego sprzątania oraz jak sprawić, aby codzienne porządki stały się dla niego nawykiem.
przygotują dziecko do dorosłości

5 umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku odnaleźć się w dorosłym świecie

2024-09-25
Każdy rodzic chce, aby jego dziecko dobrze poradziło sobie w dorosłym życiu. Ale jak tego dokonać? Warto skupić się na rozwijaniu umiejętności, które będą nieocenione w przyszłości. Od samodzielności, przez zarządzanie emocjami, aż po krytyczne myślenie – oto pięć kluczowych umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku stanąć na własnych nogach w dorosłym świecie.
Jak oduczyć dziecko smoczka

Jak oduczyć dziecko smoczka?

2024-07-25
Odstawienie smoczka to jeden z tych momentów w życiu dziecka, który wywołuje u rodziców spory niepokój. Jak oduczyć dziecko smoczka możliwe delikatnie? Jak reagować, gdy maluszek domaga się zwrotu swojego „uspokajacza”? I kiedy najlepiej odstawić smoczek? Na te i inne pytana odpowiadamy w poniższym artykule.
bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.