Dzieci na weselu - oczywistość czy przepis na katastrofę?

Data:

Dla wielu osób ślub to wydarzenie o charakterze rodzinnym, a co za tym idzie - ich zdaniem na uroczystość weselną powinno się zapraszać całe rodziny, wraz z dziećmi. Z ankiety przeprowadzonej przez serwis polki.pl wynika, że tylko co czwarta osoba jest przeciwna zapraszaniu na wesele najmłodszych. Powodem jest najczęściej obawa o to, że dzieci będą się nudzić i przez to sprawiać kłopoty dorosłym. Istotnie, wizja dzieci biegających pod nogami cioć i wujków czy wyjadających śmietanę z tortu palcami może odwieść młodą parę od pomysłu zapraszania maluchów na wesele. Z drugiej strony można imprezę zorganizować tak, by każdy bawił się dobrze - niezależnie od wieku. Bo przy odrobinie dobrej woli i odpowiedniej organizacji  dzieci na weselu wcale nie muszą sprawiać kłopotu.

 

Dzieci na weselu - dobry czy zły pomysł?

 

Plusy i minusy zapraszania dzieci

Co przemawia za tym, by zapraszać na wesele całe rodziny? Ich najmłodsi członkowie z pewnością wprowadzą na imprezie beztroską, radosną atmosferę. Dzieci zawsze są chętne do zabawy na parkiecie, co może ośmielić do tańca niejednego dorosłego, który za tym nie przepada. Trzeba jednak pamiętać o tym, że dzieci szybko się nudzą. Szybko mogą zniecierpliwić się obowiązującymi zasadami, a tym samym uprzykrzyć zabawę dorosłym. 

 

Zaproszenia ślubne

Decyzję o tym, czy chcielibyście, aby mali goście towarzyszyli Wam podczas zabawy weselnej powinniście podjąć już na etapie wyboru zaproszeń. Jeśli postanowicie zaprosić gości razem z ich pociechami wówczas na zaproszeniu powinniście dopisać - "zapraszamy wraz z dziećmi". Natomiast gdy uznacie, że nie chcielibyście, aby na Waszym przyjęciu weselnym pojawiły się dzieci, wówczas nie wspominajcie o nich w zaproszeniach ślubnych. Goście powinni uszanować wolę młodej pary, ale trzeba liczyć się z tym, że niektórzy mimo to będą chcieli przyjść z dzieckiem.

 

O co należy zadbać, by każdy zaproszony gość bawił się na Waszym weselu wyśmienicie?

 1. Jedzenie - preferencje żywieniowe dzieci odbiegają od gustów dorosłych. Innymi słowy - ku zmartwieniu rodziców, maluchy często odmawiają jedzenia większości potraw. Co zrobić, by zapobiec „grymaszeniu” przy weselnym stole? Przygotować drugie, dziecięce menu, w którym znajdą się ulubione przysmaki najmłodszych. Zamiast wykwintnej pieczeni, lepiej sprawdzi się filet z kurczaka z frytkami. Nie zapomnijcie o deserach - te również mogą być prostsze, choćby po to, by dzieci nie miały problemu z ich jedzeniem. Czekolada, żelki czy paluszki będą całkowicie na miejscu. Żeby nie ograniczać się do cukrów prostych, na stole mogą pojawić się owoce i koktajle (dobre będą banany, jabłka i winogrona).
 2. Podobnie jak w przypadku jedzenia, gusta muzyczne dzieci i dorosłych się różnią. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by raz na jakiś czas oprócz Waszych ulubionych hitów DJ zagrał coś z repertuaru Smerfnych Hitów… Dzięki temu maluchy będą miały okazję poszaleć na parkiecie do muzyki, którą znają i lubią.
 3. Dekoracje - dobrym pomysłem będzie wyznaczenie specjalnego miejsca dla dzieci, w którym będą mogły się wspólnie bawić i jeść. Jeśli stworzycie taki kącik, zadbajcie o to, by było tam wesoło i ciekawie. Sprawdzą się kolorowe dekoracje (serpentyny i balony) i dostosowane do wieku dzieci atrakcje (gry planszowe, kolorowanki czy łamigłówki).
 4. Misja specjalna - jeśli maluchów na weselu jest niewiele, możecie im przydzielić zadania (np. sypanie kwiatów). Sprawi to, że poczują się ważne i potrzebne.
 5. Zabawy - różnego rodzaju gry są częstym zjawiskiem na weselach. Nawet, jeśli nie jesteście fanami typowych weselnych zabaw, warto rozważyć te, które spodobają się dzieciom (i w które być może zaangażują się dorośli), na przykład taniec na gazecie lub kalambury.

 

 

Wyjątkowe zabawy na weselu dla dzieci

Jeśli dzieci jest sporo, możecie rozważyć zatrudnienie animatora, który zorganizuje im czas, odciążając tym samym Was (obowiązków i tak będziecie mieli niemało). Doskonale sprawdzają się komicy, magicy, czy aktorzy poprzebierani za postacie z bajek. Dzięki takim animatorom zachwycone dzieci chętnie biorą udział w zabawach i wszelkiego rodzaju konkursach.

Ostatnio coraz częściej dla dzieci na weselu organizowane są:

 • pokazy baniek mydlanych,
 • występy iluzjonistów,
 • zabawy z klownami,
 • karaoke,
 • fontanny czekoladowe,
 • kręcenie waty cukrowej.

Maluchy są zachwycone, a dorośli mogą spokojnie szaleć, nie martwiąc się o swoje pociechy.

 

Impreza bez dzieci

A co, jeśli zdecydujecie się na zorganizowanie wesela bez maluchów? Powody takiej decyzji mogą być różne. Niekiedy decyduje o tym nie obawa przed „katastrofą”, lecz względy praktyczne - każde dziecko to dla młodej pary dodatkowy koszt, na który czasem nie mogą sobie pozwolić. Niezależnie od tego, z jakich powodów zdecydujecie się na organizację przyjęcia tylko dla dorosłych, musicie ich o tym poinformować. Raczej mało taktownym pomysłem byłoby napisanie na zaproszeniach, że „uprasza się o pojawienie się bez dzieci”. Lepiej będzie wymienić na zaproszeniu samych dorosłych, a po jakimś czasie osobiście skontaktować się z rodzicami i zapytać, czy będą mieli z kim zostawić maluchy.

 

Czy macie jakieś inne wypróbowane sposoby na zorganizowanie wesela z dziećmi? Może byliście zaproszeni na przyjęcie, którego organizatorzy wpadł na warty uwagi pomysł w tej kwestii? Jeśli tak, chętnie go poznamy.

 

Zdjęcia: Fotolia fot by © Gorilla

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
23-2-2021
Ocena:
Dzieciaki na weselu to nie jest łatwe zadanie, ponieważ osoby dorosłe, rodzice muszą się cały czas nimi zajmować, ale możemy znaleźć równie dobrze ciekawe zajęcia dla nich które znajdziemy na stronie ABAR-ZABAWKI.PL
31-7-2015
Ocena:
My mamy wesele we wrześniu, więc przydałoby się znaleźć jakiś fajny pomysł na stylizację dla maluszka oraz jakaś zabawa, więc całkiem fajny artykuł