Data modyfikacji:

Kołysz mnie mamo

Autor: Agnieszka Wiczuk

Każda matka wie, że dzieci uwielbiają być kołysane. Uwielbiają, nie tylko dlatego, że to jest fajne. Nasze maleństwa jakoś same z siebie wiedzą co jest dla nich dobre, a okazuje się, że kołysanie jest im po prostu potrzebne do rozwoju.

 

kolysz_duze


Różnorodna stymulacja dziecka jest niezbędna do prawidłowego rozwoju mózgu małego człowieka i wytwarzania w nim synaps (połączeń między neuronami). Jeśli dziecko będzie często, obficie i różnorodnie stymulowane, liczba synaps będzie znacznie większa, niż gdy tej stymulacji nie będzie. Większa liczba synaps oznacza większą liczbę połączeń pomiędzy neuronami, a tym samym większy potencjał intelektualny naszej pociechy. Jedną z dróg do stymulacji mózgu jest właśnie kołysanie.

 

Dlaczego akurat kołysanie?

Wszystko zaczyna się od stymulacji błędnika, która w pierwszym roku życia dziecka ma ogromne znaczenie dla jego rozwoju. Dziecko kołysane jest od samego początku w brzuchy mamy, dlatego kołysanie jest dla niego naturalne i uspakajające. A dziecko podczas kołysania czuje się po prostu dobrze.

 

Dzięki kołysaniu dziecko uczy się własnego ciała, odkrywa psychomotoryczne zależności między zmianą pozycji ciała i zmieniającym się otoczeniem.

 

Bodźce dostarczane dziecku podczas kołysania sprawiają, iż szybciej się ono rozwija, a także uczy się łączyć różne, niezależne dla siebie doznania w jedną, spójną całość. Na tym polega Integracja Sensoryczna zwana również Integracją Wrażeń Zmysłowych. Początkowo niezrozumiałe dla dziecka doznania dotyku, ruchu, smaku, postrzegania przestrzeni, czy zapachu łączą się w całość i pomagają dziecku określić np. w jakiej odległości leży zabawka, połączyć dotyk, smak i zapach pomarańczy z konkretnym już owocem.

 

Dziecko nabywa tych umiejętności dotykając różnych przedmiotów, a kołysanie dodatkowo stymuluje jego błędnik. Dlatego też należy dostarczać dzieciom na co dzień tego, co lubią najbardziej – kołysania i huśtania.

 

Kołysanie nie powinno być przy tym ograniczone do monotonnego lulania przed zaśnięciem. Dziecku trzeba już od pierwszych dni życia proponować w formie zabawy najróżniejsze aktywności związane ze zmianą pozycji ciała: ‘samoloty’, ‘helikoptery’, 'jazdy na plecach rodziców lub dziadków', ’podrzucania’, ‘szaleństwa na huśtawce’ czy ‘fikołki’. Oprócz zbawczej roli w stymulacji błędnika, dzieci takie zabawy po prostu uwielbiają. Od razu widać nieskrywaną i szczerą radość na ich twarzach. A wiadomo - śmiech to przecież samo zdrowie. Ale uważajmy, gdy raz zaczniemy zabawę, nie będą chciały jej zakończyć!

kolyska-dziewczynka

Wybór właściwej huśtawki


Przy doborze produktów do kołysania: huśtawek, kołysek i innych bujawek należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo malucha oraz na użyteczność samego produktu. Powinien on zapewnić dziecku jak najdłuższy okres korzystania z tej przyjemności. Najlepiej poprzez możliwość „rośnięcia razem z dzieckiem”. Wybór takiego produktu jest również nie bez znaczenia dla portfela rodziców. Pamiętajmy, że korzystanie z niego ma być wspieraniem i stymulowaniem rozwoju poprzez przyjemność. Jest to niezwykle ważne! Dlatego też należy zwrócić uwagę, czy użytkowanie produktu zapewnia: możliwość oglądania świata wokół, ćwiczenia chwytania, możliwość dotyku różnych faktur oraz ogólnie pojętego uczenia się własnego ciała. Jeśli konstrukcja produktu pozwala na podciąganie się, ułożenie dziecka na brzuchu, przyczepianie zabawek – niewątpliwie stanowi to jego dodatkowy plus.

 

Zwykle kołyski dostępne w ofercie sklepowej są przeznaczone dla dzieci małych. Potem zastępują je huśtawki. Standardowe kołysanki i huśtawki posiadają możliwość bujania tylko na dwie strony i to przeważnie po linii prostej. Dla integracji sensorycznej ważne jest jednak bujanie w różnych kierunkach, zmienianie kierunków oraz zmiany natężenia ruchu. Ruch kołyski wiszącej (podwieszanej) spełnia wszystkie te wymagania. Poza tym jest najbardziej zbliżony do naturalnych ruchów dziecka w łonie mamy – ruch jest niegwałtowny, zróżnicowany i uspakajający.

Dziecko kołysane jest znacznie spokojniejsze i szybciej się rozwija, a w dalszym życiu jest bystrzejsze, sprawniejsze ruchowo i manualnie. A więc śmiało, kołyszmy naszych małych, wielkich geniuszów.


 

 

Zdjęcie: Fotolia by © Nicole Effinger All rights reserved

Komentarze
15-05-2018
Ocena:
I najlepiej jeszcze do tego coś pośpiewać. Oczywiście jak mama umie i nie fałszuje :P
Toddler boy in dangerous situation at home. Child safety concept.

Bezpieczeństwo w każdym kącie: odkryj najlepsze rozwiązania do zabezpieczenia szafek przed dziećmi!

2023-10-26
Bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem każdego rodzica. Dzieci są ciekawe świata i często nieświadomie narażają się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z obszarów w domu, które wymagają szczególnej uwagi, są kuchenne szafki i szuflady. Jak więc zadbać o zabezpieczenie szafek przed dziećmi? Poznaj najlepsze rozwiązania, które pozwolą uniknąć przykrych wypadków i zapewnią spokój zarówno dzieciom, jak i rodzicom.
gadżety dla matki

10 niezawodnych gadżetów ułatwiających matce życie

2023-08-22
Choć rola mamy nazywana jest tą najpiękniejszą i najważniejszą w życiu, opiekowanie się małym dzieckiem jest też dużym wyzwaniem. Warto zatem sięgać po „sprytne” gadżety dla mamy – takie jak monitor oddechu, elektryczna niania z kamerą czy kosz na brudne pieluszki. Sprawdź, co jeszcze może ci się przydać w pierwszym roku życia twojego maluszka.
albik dla 2-latka

Albik dla 2-latka: czy warto?

2023-08-11
Albik to prawdziwa rewolucja na rynku produktów dla dzieci, która szybko podbiła serca nie tylko maluchów, ale także ich opiekunów. To magiczny długopis, który zastąpi cię w trakcie czytania. W jaki sposób? Po prostu zrobi to za ciebie, opowiadając dziecku o dzikich zwierzętach i środkach transportu czy zabierając je na wizytę do zoo. Dodatkowo sprawdzi się też do nauki przeróżnych tematów, które przydadzą się w szkole – od przyrody, aż po angielski. Czy Albik dla 2-latka to w ogóle dobry wybór? Rozwiewamy wątpliwości.
zabawki sensoryczne dla 4-latka

Najlepsze zabawki sensoryczne dla 4-latka. Polecane produkty

2023-08-05
Zabawki sensoryczne to wyjątkowa kategoria akcesoriów dla dzieci. Dostarczają maluchom bodźców, wspierają prawidłowy rozwój i, oczywiście, zapewniają mnóstwo zabawy. Na rynku znajdziesz setki propozycji dla pociech w różnym wieku. Chcesz kupić  zabawki sensoryczne dla 4-latka i nie wiesz, które z nich są najlepsze? Zobacz nasze propozycje i wybierz jedną z nich!
ścieżka sensoryczna

Co to jest ścieżka sensoryczna? Jak zrobić?

2023-07-17
Ścieżka sensoryczna to swoisty tor przeszkód, którego pokonywanie stymuluje zmysł dotyku, co z kolei przekłada się na lepszy rozwój dziecka. Zdaniem specjalistów chodzenie po ścieżce sensorycznej pozytywnie wpływa na integrację sensoryczną, sprawność motoryczną, zmysł równowagi, koordynację ruchową, a także percepcję wzrokową. Jednocześnie taka aktywność jest dla dziecka źródłem dużej radości. Wyjaśniamy, jak może wyglądać ścieżka sensoryczna w ogrodzie, a jak zaplanować taką domową.
kojec dla dziecka

Jaki kojec dla dziecka wybrać? Drewniany czy plastikowy? Poradnik

2023-07-07
Kiedy tylko dziecko zaczyna być mobilne, trzeba mieć je na oku przez cały czas jego aktywności – wystarczy chwila nieuwagi, by malec zrobił sobie krzywdę. Niestety takie czuwanie nad dzieckiem znacznie utrudnia wykonanie obowiązków domowych albo choćby napicie się filiżanki kawy. Z pomocą przychodzi kojec dla dziecka, czyli rodzaj ogrodzenia w postaci ścianek, czasem dodatkowo z materacem. Kojec tworzy dziecku bezpieczną przestrzeń i pozwala rodzicom na chwilę wytchnienia, dlatego zdecydowanie warto go mieć. Podpowiadamy, czym charakteryzują się konkretne modele, poniżej znajdziesz też przydatny ranking produktów.
pokój dla chłopca 4-letniego

Pokój dla chłopca 4 lata: ciekawe aranżacje

2023-06-02
Aranżacja pokoju dla dziecka nie jest łatwą czynnością. Projekt pokoju dla 4 letniego chłopca musi spełniać potrzeby i oczekiwania dziecka, a przy tym być praktyczny i bezpieczny. Jak zatem zaaranżować pokój dla 4 letniego chłopca? Jakie elementy powinny się znaleźć w pokoju? Radzimy na co zwrócić uwagę podczas projektowania i dekorowania pokoju dla chłopca.