Macocha - przybrana mama

Data:

Każdy rodzic wie ile trzeba mieć w sobie cierpliwości, miłości i zrozumienia, aby wychować szczęśliwego i mądrego małego człowieka. Czasami bywają takie momenty kiedy nawet najbardziej kochająca mama i niezwykle opanowany tatuś mają ochotę (mówiąc kolokwialnie) ukatrupić swoje maleństwo.

 

macocha-przybrana_mama

 

Skoro rodzice czasami załamują ręce, brakuje im cierpliwości i niejednokrotnie zagryzają zęby to co ma powiedzieć macocha. Wychowywanie nie swojego dziecka to dopiero wyzwanie. Życie różnie się układa. Kobiety umierają, małżonkowie rozchodzą się i zakładają nowe rodziny. Wszystkie te zawirowania losu odbijają się na dzieciach. Wielokrotnie maluchy nie potrafią poradzić sobie z utratą ukochanej mamy. Wspominają ją, wierzą, że wróci i kompletnie nie akceptują rzeczywistości. W większości przypadków macochę postrzegają jako rywalkę mamy i swojego wroga. Bez wątpienia rola przybranej mamy nie jest łatwa i wymaga od wcielającej się w nią kobiety dobrego przygotowania.

 

Macocha i pasierb

Decydując się na związek z mężczyzną, który ma dziecko nie narzucaj zbyt szybkiego tempa. Maluch musi przyzwyczaić się do nowej sytuacji i potrzebuje sporo czasu. Zacznijcie od wspólnych weekendów. Wyjdźcie do kina, zjedzcie wspólny obiad. Postaraj się poznać upodobania i przyzwyczajenia dziecka. Zanim zabierzesz je na mecz piłki nożnej dowiedz się, czy nie jest fanem siatkówki. Spraw, aby poczuł, że jest dla Ciebie ważny i bardzo interesuje Cię jego życie.

 

Jeśli też jesteś mamą sytuacja jest bardziej złożona. Po pierwsze dzieci mogą się nie polubić. Często zdarza się też, że maluchy rywalizują ze sobą. Postaraj się nie faworyzować ani swojej pociechy, ani pasierba. Pamiętaj, że i Twoje dziecko i pasierb potrzebują tyle samo uwagi. Spędzajcie wspólnie czas. Przyrządzajcie wspólne kolacje, chodźcie razem z dziećmi na basen i spróbujcie znaleźć wspólną pasję.

 

Szanuj i pielęgnuj wspomnienia o prawdziwej mamie. Choć w wielu sytuacjach to nie łatwe, przede wszystkim miej na uwadze uczucia dziecka. Nie mów o niej źle, nie oceniaj i nie krytykuj. Nie ograniczaj kontaktów dziecka z mamą. Nie rywalizuj z nią. To nie ma sensu. Jest prawie pewne, że jesteś na przegranej pozycji. Nic tego nie zmieni. Matkę ma się tylko jedną. Musisz to zaakceptować.

Dlatego dla dobra dzieci postaraj się z mamą ‘zaprzyjaźnić’. Bądź gotowa na to, że zapewne nie raz usłyszysz "Nie jesteś moją mamą". 

 

Jeśli mama nie żyje dopilnuj, aby dzieci o niej nie zapomniały. Rozmawiajcie o mamie, oglądajcie jej zdjęcia, kładźcie kwiatki na jej grobie i wspominajcie. Jeśli Twój pasierb nie może sobie poradzić z tą stratą wysłuchaj go, wspieraj i postaraj się mu pomóc.

 

Nie próbuj zmieniać pasierba. Jest, jaki jest. Ma swoje nawyki, upodobania i przekonania. Przez całe swoje życie rodzice wychowywali go w pewien określony sposób. Nie przewracaj całego jego świata do góry nogami. Strata mamy i nowa partnerka taty to i tak olbrzymia rewolucja.

 

Ty i partner

Założenie nowej rodziny jest nie lada wyzwaniem. Oboje jesteście po przejściach i macie bagaż doświadczeń. Początki mogą być dla Ciebie bardzo trudne. Musisz zadbać o dobre relacje zarówno z partnerem, jak i z jego dzieckiem. Jeśli masz swoje dziecko weź pod uwagę, że dla niego to też jest nowa sytuacja. Zyskuje nie tylko przyszywane rodzeństwo, ale i ojczyma. Żeby przejść przez to bez szwanku musicie z partnerem trzymać jedną stronę. Nie sprzeczajcie się przy dzieciach, nie faworyzujcie swoich pociech. Wspólnie ustalajcie taktykę i wprowadzajcie ją w życie. Wspierajcie się w niełatwych chwilach i stwórzcie dzieciakom ciepłą, przyjazną atmosferę. Maluchy przede wszystkim muszą czuć się kochane.


Jeśli masz kłopoty z pasierbem nie ukrywaj tego przed partnerem. Rozmawiajcie. Mów mu o tym co Cię boli, czego się obawiasz i z czym nie dajesz sobie rady. Nikt nie zna Twojego pasierba lepiej niż jego własny ojciec. Kogo więc poprosić o radę jeśli nie jego?

 

Próbując stworzyć dzieciom bezpieczny, kochający i normalny dom nie zapomnijcie również o sobie. Odpoczynek i dystansowanie się od problemów są bardzo ważne w każdym związku. Spędźcie odrobinę czasu tylko we dwoje, mając na uwadze, że każdy związek trzeba pielęgnować. Zbuntowany pasierb i życzliwe przyjaciółki byłej żony potrafią nieraz nieźle dopiec. Dlatego uważaj. Nie daj się wpuścić w poczucie winy. Przecież robisz wszystko co w Twojej mocy, aby Twój partner i jego dziecko byli szczęśliwi.

 

Zdjęcie: Fotolia by © drubig-photo All rights reserved

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.