Data publikacji:

Bóle wzrostowe

Autor: Agnieszka Pytlińska

Twój maluszek budzi się w nocy z przeraźliwym płaczem? Nie można go w żaden sposób uspokoić? Mówi, że go bolą nóżki? To mogą być bóle wzrostowe, warto jednak skonsultować się z lekarzem pediatrą.

 

bole-wzrostowe-550x350

 

Diagnostyka

Bóle wzrostowe zdaniem naukowców amerykańskich występują u 25 – 40% dzieci. Jak więc widać są dość powszechnym zjawiskiem. Zaczynają się niespodziewanie i bardzo często tak samo niespodziewanie się kończą. Mogą występować raz w miesiącu, albo kilka razy w tygodniu. Ponieważ jednak nigdy nie można być pewnym, czy bóle nóg nie są wywoływane innymi czynnikami należy udać się z dzieckiem do pediatry. Lekarz powinien zlecić podstawowe badania takie jak morfologia krwi, która pozwala wykluczyć stany zapalne oraz ASO – badanie stwierdzające obecność paciorkowców wywołujących zapalenie stawów. Jeśli wyniki są prawidłowe, najczęściej prowadzona jest dalsza diagnostyka w kierunku chorób nowotworowych, reumatyzmu i problemów ortopedycznych. Niekiedy zalecana jest również wizyta u endokrynologa, którego zadaniem jest sprawdzenie, czy maluch nie ma problemów hormonalnych. W przypadku tego typu zaburzeń możliwe jest wypłukiwanie minerałów z organizmu prowadzące do osteoporozy. Warto mieć na uwadze fakt, że badania te prowadzone są nie tyle w celu wykrycia choroby na siłę, co stwierdzenia, że ból nie niesie ze sobą poważnych schorzeń.

 

Leczenie

Kiedy zostają wykluczone wszelkie inne przyczyny mogące powodować bóle kończyn i zostaje stwierdzone, że maluch cierpi na bóle wzrostowe, trzeba mu jakoś pomóc. Najlepszym lekarstwem jest obecność mamy lub taty oraz masaż nóg w ich wykonaniu. Niestety nie zawsze jest w 100% skuteczny. Dlatego w razie konieczności można podać maluchowi lek przeciwbólowy np. preparat zawierający paracetamol lub ibuprofen w postaci płynu lub czopków. Powinien złagodzić ból i pozwolić dziecku zasnąć. Lekarze dodatkowo zalecają na bóle wzrostowe u dzieci dietę bogatą w białko, witaminę D oraz minerały takie jak wapń i cynk. Dzieciom powyżej trzeciego roku życia dodatkowo zaleca się tran bogaty w te składniki.

 

Zdjęcie: Fotolia fot by © Dmitry Naumov


Autor

Agnieszka Pytlińska

Ukończyłam  Akademię Medyczną w Poznaniu. Dzięki temu, że jestem mamą dwójki niesfornych przedszkolaków, moja wiedza teoretyczna wyniesiona z uczelni została skorygowana i uzupełniona o praktykę.

Od 2012 roku prowadzę własną firmę Corpicorn, dzięki czemu wiem, że bycie mamą nie przeszkadza w spełnianiu zawodowych zamierzeń.

Prywatnie uwielbiam dobre książki, a w ramach odpoczynku haftuję.

pasta do zębów dla niemowląt

Jaka pasta do zębów dla niemowląt będzie najlepsza?

23.04.2025
Wybór odpowiedniej pasty dla niemowląt bywa wyzwaniem – w końcu chodzi o pielęgnację pierwszych ząbków, budowanie zdrowych nawyków i troskę o bezpieczeństwo dziecka. Rodzice zastanawiają się, jaki preparat sprawdzi się najlepiej w przypadku higieny jamy ustnej maluszka. W poniższym artykule podpowiadamy więc, czym kierować się podczas poszukiwań pierwszej pasty do zębów dla niemowląt.
Czym są drgawki gorączkowe u dzieci

Czym są drgawki gorączkowe u dzieci? Jak pomóc dziecku w trakcie ataku?

20.03.2025
Drgawki gorączkowe u dzieci wyglądają na ogół bardzo dramatycznie, ale w większości przypadków są one łagodne i nie powinny powodować trwałych uszkodzeń mózgu. Ważne jest to,  aby rodzice zachowali wtedy spokój i wdrożyli odpowiednie postępowanie. Co zatem robić, kiedy wystąpią drgawki przy gorączce? Wyjaśniamy!
masc majerankowa pod nos

Maść majerankowa pod nos – dlaczego warto ją stosować?

07.03.2025
Maść majerankowa pod nos to naturalny środek, który zdobywa coraz większą popularność jako skuteczna pomoc w walce z dolegliwościami górnych dróg oddechowych. Wiele osób sięga po nią, gdy boryka się z katarem, przeziębieniem czy problemami z oddychaniem. Co sprawia, że maść majerankowa na katar jest tak ceniona? Jakie właściwości sprawiają, że warto ją stosować? Przekonaj się, dlaczego ten produkt warto mieć w swojej apteczce.
Percepcja wzrokowa u dzieci

Percepcja wzrokowa u dzieci. Jak ją rozwijać?

26.02.2025
Percepcja wzrokowa dziecka to ważny element jego rozwoju, który wpływa na wiele dziedzin życia, takich jak nauka czy zabawa. Zdrowo kształtujący się wzrok pozwala maluchom rozpoznawać kształty, kolory, odległości, a także zrozumieć otaczający świat. Zastanawiasz się, jak więc wspierać rozwój wzroku swojego maluszka od pierwszych chwil życia? Przygotowaliśmy kilka wskazówek, które mogą okazać się bardzo pomocne.
chrapanie u dziecka

Chrapanie u dziecka. Dlaczego dziecko chrapie?

15.01.2025
Twoje dziecko chrapie podczas snu i zastanawiasz się, czy to normalne? Chrapanie u dziecka może niepokoić rodziców, jednak sporadyczne przypadki są całkiem normalne. Wbrew pozorom, chrapanie to nie tylko problem dorosłych – zdarza się także u najmłodszych. Jeśli się zastanawiasz, dlaczego dziecko chrapie i co można z tym zrobić, przeczytaj nasz artykuł.
choroba lokomocyjna u dzieci

Choroba lokomocyjna u dzieci – jak pomóc maluchowi przetrwać podróż?

20.11.2024
Choroba lokomocyjna, inaczej kinetoza, to problem, który dotyka wielu dzieci podczas podróży samochodem, autobusem czy statkiem. Nudności, zawroty głowy i ogólne złe samopoczucie potrafią skutecznie zepsuć rodzinny wyjazd. Jak sobie z tym radzić i co robić, by podróż z dzieckiem była jak najbardziej komfortowa? O tym opowiemy w poniższym artykule.
ochrona uv

Czy słońce naprawdę szkodzi dzieciom? Jak skutecznie chronić maluchy przed promieniowaniem UV?

30.09.2024
Słońce jest naturalnym źródłem witaminy D, ale jego promieniowanie może być niebezpieczne dla dzieci. Skóra maluchów jest delikatna i bardziej podatna na szkodliwe działanie słońca. Czy naprawdę słońce szkodzi dzieciom, czy może są sposoby na bezpieczne korzystanie z jego dobrodziejstw? Sprawdź, jak skutecznie chronić najmłodszych przed promieniowaniem UV i co warto wiedzieć o zdrowej opaleniźnie