Bóle wzrostowe

Data:

Twój maluszek budzi się w nocy z przeraźliwym płaczem? Nie można go w żaden sposób uspokoić? Mówi, że go bolą nóżki? To mogą być bóle wzrostowe, warto jednak skonsultować się z lekarzem pediatrą.

 

bole-wzrostowe-550x350

 

Diagnostyka

Bóle wzrostowe zdaniem naukowców amerykańskich występują u 25 – 40% dzieci. Jak więc widać są dość powszechnym zjawiskiem. Zaczynają się niespodziewanie i bardzo często tak samo niespodziewanie się kończą. Mogą występować raz w miesiącu, albo kilka razy w tygodniu. Ponieważ jednak nigdy nie można być pewnym, czy bóle nóg nie są wywoływane innymi czynnikami należy udać się z dzieckiem do pediatry. Lekarz powinien zlecić podstawowe badania takie jak morfologia krwi, która pozwala wykluczyć stany zapalne oraz ASO – badanie stwierdzające obecność paciorkowców wywołujących zapalenie stawów. Jeśli wyniki są prawidłowe, najczęściej prowadzona jest dalsza diagnostyka w kierunku chorób nowotworowych, reumatyzmu i problemów ortopedycznych. Niekiedy zalecana jest również wizyta u endokrynologa, którego zadaniem jest sprawdzenie, czy maluch nie ma problemów hormonalnych. W przypadku tego typu zaburzeń możliwe jest wypłukiwanie minerałów z organizmu prowadzące do osteoporozy. Warto mieć na uwadze fakt, że badania te prowadzone są nie tyle w celu wykrycia choroby na siłę, co stwierdzenia, że ból nie niesie ze sobą poważnych schorzeń.

 

Leczenie

Kiedy zostają wykluczone wszelkie inne przyczyny mogące powodować bóle kończyn i zostaje stwierdzone, że maluch cierpi na bóle wzrostowe, trzeba mu jakoś pomóc. Najlepszym lekarstwem jest obecność mamy lub taty oraz masaż nóg w ich wykonaniu. Niestety nie zawsze jest w 100% skuteczny. Dlatego w razie konieczności można podać maluchowi lek przeciwbólowy np. preparat zawierający paracetamol lub ibuprofen w postaci płynu lub czopków. Powinien złagodzić ból i pozwolić dziecku zasnąć. Lekarze dodatkowo zalecają na bóle wzrostowe u dzieci dietę bogatą w białko, witaminę D oraz minerały takie jak wapń i cynk. Dzieciom powyżej trzeciego roku życia dodatkowo zaleca się tran bogaty w te składniki.

 

Zdjęcie: Fotolia fot by © Dmitry Naumov

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.