Wszelkie bruzdy i szczeliny występujące w strukturze zęba utrudniają dokładne ich oczyszczanie. Gromadzą się w nich resztki pokarmu, które stanowią pożywkę dla bakterii i sprzyjają powstawaniu próchnicy. Aby odpowiednio zabezpieczyć dziecięce zęby gabinety stomatologiczne rekomendują szereg zabiegów: lakowanie, lakierowanie oraz fluorowanie zębów mlecznych.
Lakowanie, czyli uszczelnianie zębów to profilaktyczny zabieg, który polega na pokryciu specjalnym uszczelniaczem - lakierem szczelinowym, bruzd oraz zagłębień w zębach. Szczeliny w szkliwie są na tyle wąskie, że zbyt gruby włos szczoteczki do zębów nie jest w stanie ich dokładnie oczyścić. Natomiast maleńkie bakterie bez problemu w nie wnikają i atakują głębsze warstwy zęba.
Lekarz przygotowując zdrowy ząb do zabiegu, dokładnie usuwa z niego osad nazębny. Następnie nakłada wytrawiacz, płucze, osusza, aplikuje uszczelniacz i oświetla go lampą polimeryzacyjną. Bardzo istotne jest aby dziecko współpracowało z pedodontą. Bowiem ząb podczas uszczelniania nie może mieć kontaktu ze śliną.
Lakowanie zębów dotyczy zębów trzonowych, przedtrzonowych oraz siekaczy. Lakuje się zarówno zęby mleczne jak i stałe. Jednakże najbardziej narażone na powstanie próchnicy są szóstki zębów stałych. Wyrzynają się jako pierwsze już w 5-6. roku życia i dlatego tak istotne jest odpowiednie ich zabezpieczenie. Lakowanie zębów chroni przed próchnicą jedynie bruzdy, a nie pozostałe części zęba. Choć najczęściej lakuje się zęby stałe, to warto też pomyśleć o zalakowaniu zębów mlecznych. Mają one niezwykle delikatną strukturę i są narażone na powstanie próchnicy. Dziecięce ząbki bardzo często są też atakowane przez próchnicę butelkową. A gdy w jamie ustnej rozwiną się procesy próchnicze, na lakowanie może być już za późno.
Zabieg uszczelniania powinno przeprowadzać się wówczas, gdy ząb jest już na tyle wyrżnięty, aby można było odizolować go od wilgotnego środowiska jamy ustnej, czyli po okresie około 4. miesięcy od momentu wyrżnięcia zęba. Ponieważ lakowanie zębów jest zabiegiem bezbolesnym, może być ono doskonałym momentem na przekonanie dziecka do wizyt w gabinecie stomatologicznym.
Obecnie stosuje się kilka grup laków:
W zależności od jakości laku, rodzaju spożywanego pokarmui intensywności zgrzytania zębami lak ulega starciu. Dlatego co 2-3 lata należy go uzupełniać.
Lakowanie to zabieg przeprowadzany na zębach zdrowych. Lakowanie poszerzone natomiast, stosuje się u dzieci, u których w obrębie bruzd zębowych doszło już do niewielkiej próchnicy. Wówczas lekarz pedodonta bardzo cienkim wiertłem nawierca bruzdy i zalewa oczyszczone ubytki oraz zdrowe bruzdy płynnym kompozytem.
Należy pamiętać, że uszczelniacze zabezpieczają tylko niektóre powierzchnie zębów. Dlatego, aby zabezpieczyć przed próchnicą całe ząbki, konieczne jest stosowanie także innych form profilaktyki np. lakierowanie i fluoryzacja zębów mlecznych. Niezbędnym elementem dbania o dziecięce uzębienie jest też oczywiście regularna higiena jamy ustnej oraz stosowanie odpowiedniej, ograniczającej spożycie słodyczy diety. Pamiętajcie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Tym bardziej, że wizyty u stomatologa i towarzyszące im ewentualne niemiłe odczucia mogą wywołać u dziecka dużą traumę, i niechęć do kolejnych wizyt w gabinecie.
Zdjęcie: Fotolia by © StefanieB. All rights reserved
Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wielbicielka swoich przyjaciół.