Data publikacji:

Jaka huśtawka domowa dla niemowlaka?

Bujanie jest nie tylko przyjemne, ale również – co wiemy dzięki najnowszym badaniom naukowym, pozytywnie wpływa na rozwój dziecka. Zamiast zatem zastanawiać się, czy kupić maluszkowi huśtawkę, od razu przejdź do kwestii wyboru odpowiedniego modelu. Podpowiadamy, jakiego typu huśtawka dla niemowlaka spełnia oczekiwania większości rodziców i na co zwracać uwagę przy zakupie.
huśtawka dla niemowlaka

Huśtawka dla niemowlaka: dlaczego warto?

Jeśli wciąż zastanawiasz się, czy huśtawka dla niemowlaka to produkt, którego potrzebujecie – ty i twoje dziecko, to mamy aż kilka argumentów „na tak”. Oto, dlaczego bujanie jest naprawdę dobre:
  • uspokaja, pozwala rozładować złe emocje,
  • ułatwia zasypianie,
  • zwiększa poczucie bezpieczeństwa,
  • rozwija (pomaga w wytwarzaniu nowych połączeń między neuronami),
  • pozytywnie wpływa na rozwój układu przedsionkowego, dzięki czemu ulepsza się zmysł równowagi,
  • wzmacnia mięśnie,
  • jest zwyczajnie przyjemne,
  • pozwala opiekunom odpocząć.
Jak widzisz, korzyści z bujania jest całe mnóstwo. Przeczytaj więc, jaka huśtawka dla niemowlaka będzie najlepsza i czym prędzej udaj się na zakupy.

Huśtawka do pokoju dla niemowlaka: rodzaje

Huśtawka dla niemowlaka – wieszana

Najczęściej kupowana huśtawka dla niemowlaka to oczywiście ta wieszana we framudze lub montowana do sufitu. Najpopularniejsze tego typu modele to te wykonane z tkaniny oraz drewna. Niektóre mają kształt leżaczka – te polecane są najmłodszych niemowlętom, inne to już klasyczne krzesełka. Nie brakuje również takich modeli, których oparcie można regulować – w zależności od wieku dziecka. Jeśli interesuje cię taka właśnie huśtawka dla niemowlaka, to pamiętaj, żeby zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii:
  • Materiał, z którego wykonana jest huśtawka
Huśtawka do pokoju dla niemowlaka powinna być wykonana z wytrzymałego, a jednocześnie miękkiego, miłego w dotyku materiału.
  • Wytrzymałość
Huśtawka dla niemowlaka musi mieć bardzo wysoką wytrzymałość – powinna zapewniać bezpieczeństwo dzieciom o wadze minimum do 25 kilogramów.
  • Sposób czyszczenia
Koniecznie sprawdź, czy materiałowe część huśtawki można zdjąć i wyprać w pralce. Jeśli nie, czyszczenie takiego modelu będzie naprawdę uciążliwe.
  • Pasy bezpieczeństwa
Każda huśtawka dla dziecka powinna mieć co najmniej trzypunktowe, regulowane pasy bezpieczeństwa.
  • Certyfikaty
Im jest ich więcej, tym oczywiście lepiej. Podstawowe certyfikaty to CE/WE, EN-71, PN-71. Przeglądając oferty huśtawek podwieszanych, możesz również natknąć się na modele z plastiku. Taka huśtawka dla niemowlaka jest o wiele tańsza, ale ma sporo wad. Po pierwsze – nadaje się tylko dla dzieci, które potrafią już samodzielnie siadać, czyli dla tych w wieku co najmniej 9 miesięcy (dla porównania w większości huśtawek z materiału można bujać już 2-3 miesięczne niemowlęta). Po drugie – jest twarda, a zatem niezbyt komfortowa dla maluszka. W końcu po trzecie – tego typu huśtawki, w przeciwieństwie do materiałowych, nie stanowią raczej ozdoby salonu.
Niemniej jeśli to właśnie taka huśtawka dla niemowlaka wydaje ci się najbardziej atrakcyjna, to pamiętaj, aby przed zakupem zwrócić uwagę na:
  • Grubość barierki
Barierka powinna być na tyle duża, aby skutecznie zabezpieczała malca przed wypadnięciem.
  • Pasy bezpieczeństwa
Huśtawka plastikowa dla niemowlaka posiada barierkę, ale i tak powinna mieć pasy bezpieczeństwa – co najmniej trzypunktowe.
  • Maksymalne obciążenie
Maksymalne obciążenie dla huśtawki plastikowej powinno wynosić kilkadziesiąt kilogramów.

Wolnostojąca huśtawka do domu dla niemowlaka (stelaż)

Jeśli nie chcesz robić dziur w suficie, a bardzo zależy ci na zakupie huśtawki, rozważ model wolnostojący, który zawieszony jest na specjalnym stelażu. Taka huśtawka dla niemowlaka zajmuje w pokoju sporo miejsca, ale ma wiele zalet:
  • siedzisko jest miękkie, wykonane z gąbki i wytrzymałej tkaniny,
  • konstrukcja z metalu cechuje się wysoką wytrzymałością,
  • większość modeli ma odpinaną, wygodną barierkę,
  • w większości tego typu huśtawek można regulować oparcie, dzięki czemu mogą z nich korzystać także najmłodsze niemowlęta.
Kupując taką huśtawkę, upewnij się, jakie wytrzymuje obciążenie. Powinno ono wynosić co najmniej 20 kilogramów, dzięki czemu posłuży naprawdę długo.

Huśtawka elektryczna dla niemowlaka

Olbrzymią popularnością wśród świeżo upieczonych rodziców cieszy się huśtawka elektryczna dla niemowlaka, w której można ułożyć nawet noworodka. Jej absolutnie największą zaletą jest fakt, że nie wymaga ona żadnego zaangażowania ze strony rodzica – wystarczy podłączyć ją do prądu albo włożyć baterie, a następnie po prostu wybrać program pracy. Kupując taką huśtawkę, zwróć uwagę na:
  • Maksymalne obciążenie
Taka huśtawka dla niemowlaka zasadniczo nie jest zbyt długo używana przez jedno dziecko – dla starszego niemowlęcia leżenie na pleckach nie jest już atrakcyjne. Niemniej i tak warto sprawdzić maksymalne obciążenie – powinno ono wynosić co najmniej 9 kilogramów.
  • Programy
Upewnij się, czy wybrana huśtawka elektryczna dla dziecka pracuje w różnych trybach. Jeśli programów jest co najmniej pięć, istnieje spora szansa, że znajdzie się wśród nich ten uwielbiany przez maluszka.
  • Dodatkowe funkcje
Tego typu huśtawki często mają dodatkowe funkcje i dodatki, takie jak np. możliwość włączenia piosenek czy łuk z zabawkami.
  • Bezpieczeństwo
Koniecznie sprawdź, czy huśtawka ma 5-punktowe szelki bezpieczeństwa. To bardzo ważne, ponieważ do tego typu urządzeń często wkładane są nawet noworodki.

Huśtawka skoczek dla niemowlaka

W ostatnich latach rodziców zachwyciła również huśtawka skoczek dla niemowlaka. To urządzenie, które nie tylko dostarcza masy radości, ale dodatkowo pozytywnie pływa na rozwój dziecka. Skacząc i odbijając się od podłogi, maluszek wzmacnia swoje mięśnie i rozwija koordynację ruchową. Tego typu huśtawki przeznaczone są zazwyczaj już dla 4-miesięcznych dzieci, które potrafią już samodzielnie trzymać główkę. Kupując tego typu zabawkę, zwróć uwagę na:
  • Sposób montażu
Niektóre huśtawki typu jumper można zamontować we framudze, inne wymagają dokupienia specjalnego stelaża. Stelaż zajmuje sporo miejsca, co także warto wziąć pod uwagę.
  • Głębokość siedziska
Taka huśtawka dla niemowlaka musi mieć bardzo wysokie, miękkie siedzisko, okalające ciało dziecka z każdej strony.
  • Bezpieczeństwo
Wszystkie elementy skoczka muszą być wykonane z mocnych materiałów. O ich wysokiej jakości będą świadczyć certyfikaty – im jest ich więcej, tym oczywiście lepiej.

Huśtawka dla niemowlaka – od kiedy?

Zastanawiasz się, kiedy jest dobry moment na pojawienie się w waszym domu huśtawki dla niemowlaka? Niestety, nie sposób odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie – wszystko zależy od wybranego modelu. Dla przykładu huśtawka elektryczna dla niemowlaka to urządzenie, w którym można umieścić już noworodka. Materiałowa huśtawka zawieszana do sufitu może być odpowiednia już nawet dla 3-miesięcznych dzieci, z kolei plastikową zaleca się dopiero od 9. miesiąca życia malca. Podsumowując: zanim kupisz dany model, sprawdź, dla dziecka w jakim wieku jest on przeznaczony.
Autor: Robert Wojtaś