Data publikacji:

Jaka ryba dla niemowlaka?

 Ryby w diecie dziecka – jaka ryba dla niemowlaka jest odpowiednia, a jakich ryb nie podawać dziecku? Wiele świeżo upieczonych mam zastanawia się, czy można niemowlakowi podawać rybę̨, a jeśli tak, to jaką. Odpowiadamy na te wszystkie pytania po to, by wesprzeć cię w staraniach o to, by twoje maleństwo rosło zdrowo i poznawało ciekawe smaki.
ryba dla niemowlaka

Jaka ryba najlepsza dla niemowlaka?

O tym, kiedy wprowadzić rybę do diety dziecka, pewnie już wiesz. A tym mamom, które nie wiedzą, rozjaśniamy: to zależy od sposobu karmienia oraz od tego, czy dziecko (oraz rodzice) nie są alergikami. Przyjmuje się jednak, że maluch karmiony mlekiem modyfikowanym może zacząć smakować rybkę już w 6. miesiącu życia, a wielbiciel mleczka mamusi – miesiąc później.

Nigdy nie zmuszaj dziecka do jedzenia ryb. Jeśli ich nie akceptuje, może być tak, że instynktownie unika produktu, który mu zaszkodzi i objawi się w postaci odczynu alergicznego. Nietolerancja ryb przez organizm dziecka najczęściej ukazuje się w postaci czerwonych krostek na buzi, śluzowato-luźnego stolca i wymiotów. W takich przypadkach skonsultuj się z lekarzem.

Ryby dla niemowlaka – dlaczego to takie istotne?

Ryby dla niemowlaka to ważny element diety. Dostarczają wielu witamin (A, D oraz z grupy B) i składników mineralnych (fosfor, jod, fluor, potas). Zawierają pełnowartościowe białko, potrzebne do prawidłowego rozwoju organizmu dziecka. Ryby to cenne źródło kwasów omega-3, czyli tych, które mają niebagatelny wpływ na rozwój mózgu i wzroku oraz wspierają odporność. Ryba jest lekkostrawna, a więc mały brzuszek sprawnie poradzi sobie ze spożytkowaniem energii z niej.

Jakie ryby dla niemowlaka wybrać?

Nie wszystkie ryby powinno jeść takie małe dziecko. Więc jakie ryby dla niemowląt są odpowiednie? Dziecko może spożywać zarówno ryby słodkowodne, jak i morskie. Chude i tłuste. Bez wahania przygotuj swojemu maluszkowi: sandacza, mintaja i dorsza. Zaserwuj mu morszczuka, łososia i halibuta. Sprawdź, jak zasmakuje rocznemu dziecku makrela atlantycka oraz śledź – wszak te dwie są w Polsce kupowane najczęściej i lubiane przez wielu smakoszy.

Na sam początek rozszerzania diety najlepsze będą ryby chude, o białym, delikatnym mięsie i mało intensywnym zapachu, czyli dorsz, mintaj oraz pstrąg. Jaką rybę̨ dla niemowlaka omijać szerokim łukiem? To panga. Nie kupuj także ryby maślanej - zawiera niestrawne woski i mały brzuszek będzie potem cierpiał z powodu zatrucia pokarmowego. Unikaj ryb wędzonych. Są w nich zawarte szkodliwe związki nieodpowiednie dla małego dziecka oraz ogromna ilość soli. Całkowicie zrezygnuj też z konserw rybnych.

Jak przygotować rybę̨ dla niemowlaka?

O tym, jaka ryba dla dziecka wyląduje na talerzu danego dnia, decydujesz ty. Ale o tym, czy maluch ją zje, decyduje on. Aby dziecko polubiło smak tego mięsa, najlepiej ugotuj rybę na parze. Usuń wszystkie ości, a następnie dodaj do zupki. Nieco starszemu dziecku zaserwuj rybkę z piekarnika, pieczoną w naczyniu żaroodpornym albo w folii.

Ułóż fantazyjnie na ulubionym talerzyku swojego szkraba i czekaj na mlaskanie z zachwytu. Nie podawaj niemowlęciu ryby smażonej. Możesz też zaproponować dziecku gotowe zupki i dania rybne. To dobre rozwiązanie, szczególnie jeśli żyjecie w ciągłym biegu, jesteście w podróży albo zwyczajnie – nie masz dziś weny na pichcenie.
Autorka: Ewa Doniec