• Karmienie na leżąco – karmienie w zwisie
Ta pozycja do karmienia na leżąco sprawdza się w szczególnie w przypadku wystąpienia u matki dolegliwości, takich jak zapalenie piersi albo zablokowanie kanalików mlecznych. Chodzi nie tyle o siłę grawitacji, która pozwoli opróżnić pierś, co o uniknięcie bolesnego ściskania piersi.
Karmienie w zwisie to nic innego, jak pochylenie się nad leżącym na plecach dzieckiem – w taki sposób, by brodawka znajdowała się tuż nad ustami dziecka.
• Karmienie na półleżąco
To pozycja klasyczna do karmienia piersią – wiele mam wybiera ją intuicyjnie. Karmiąca znajduje się w pozycji półleżącej, opierając się o poduszki, podczas gdy ułożony na jej brzuchu lub klatce piersiowej noworodek rytmicznie ssie.
Pozycja ta świetnie sprawdza się w przypadku, gdy maluszek ma problem z chwyceniem brodawki albo gdy karmienie przysparza pewnych trudności z uwagi na brak doświadczenia matki.
Karmienie piersią – inne pozycje
Jeśli karmienie na leżąco ci nie odpowiada, możesz spróbować innych pozycji. Oto one:
• Karmienie spod pachy
Pozycja „spod pachy” do karmienia szczególnie polecana jest początkującym mamom, a także przy karmieniu wcześniaków, po cesarskim cięciu, przy kłopotliwych brodawkach oraz bardzo dużym biuście. Jak nakarmić w ten sposób maluszka?
Najpierw wygodnie usiądź. Przygotuj poduszkę do karmienia – w tej pozycji jest ona wyjątkowo wskazana. Połóż dziecku w pozycji „biodra do biodra”, co oznacza, że jego nóżki będą znajdowały się za twoimi plecami. Ręka powinna oczywiście obejmować maluszka. Dłonią obejmij głowę niemowlęcia i przysuń dziecko do brodawki.