Data modyfikacji:

Karmienie na leżąco, czyli pozycja spod pachy


Niedawno zostałaś mamą i rozpoczęłaś przygodę z karmieniem piersią? Gratulujemy! Teraz dowiedz się, jak powinno przebiegać prawidłowe karmienie – na leżąco, spod pachy czy w pozycji „koala”. Z naszymi wskazówkami z pewnością będzie ci o wiele łatwiej.
karmienie piersią

Karmienie na leżąco – kiedy się sprawdza?


Jedną z najczęściej wybieranych pozycji do karmienia jest karmienie na leżąco. To pozycja, która szczególnie sprawdza się w następujących okolicznościach:

• kiedy dziecko jest w okresie noworodkowym i niemal bezustannie domaga się przebywania przy piersi mamy,

• po cesarskim cięciu, gdy inne pozycje nie są dla młodej mamy komfortowe,

• kiedy mama chce uśpić dziecko, tj. zbliża się czas jego drzemki,

• w trakcie kryzysu laktacyjnego, gdy w celu pobudzenia laktacji należy jak najczęściej przystawiać maluszka do piersi.

Karmienie na leżąco – zalety


Jeśli dopiero rozpoczęłaś piękną przygodę z karmieniem piersią, to najlepsze będzie dla ciebie karmienie piersią na leżąco. Oto tylko niektóre korzyści, które wynikają z tej pozycji:

karmienie na leżąco pozwala karmić dziecko praktycznie bez wybudzania, co ma ogromne znaczenie w nocy,

• taka pozycja przyspiesza rekonwalescencję po cesarskim cięciu i nie jest źródłem dyskomfortu,

taka pozycja karmienia piersią pozwala młodej mamie się odprężyć, a czasem nawet wpaść w krótką drzemkę,

karmienie na leżąco nie obciąża kręgosłupa i jest bardzo wygodne,

• to intuicyjna pozycja, z którą poradzi sobie nawet niedoświadczona mama.

Karmienie piersią na leżąco – pozycje


Która pozycja do karmienia na leżąco okaże się dla ciebie najlepsza? To musisz już sprawdzić sama. Najlepiej wypróbuj wszystkie z poniższych pozycji po kolei.

• Karmienie na leżąco – klasyczna pozycja na boku

Ułóż się wygodnie na boku i odsłoń pierś – tę znajdującą się bliżej materaca. Pod głowę podłóż poduszkę. Ułóż dziecko w pozycji „brzuch do brzucha”, tak aby jego usta znajdowały się na wysokości brodawki. Podeprzyj plecki dziecko pieluszką tetrową albo kocem – ustabilizujesz jego położenie. Wsuń brodawkę w usta dziecka i zacznij je karmić.

Uwaga! Karmienie na leżąco nie wymaga podpierania głowy ręką. Taka „podpórka” jest wręcz niewskazana – prowadzi do drętwienia ręki i bólu kręgosłupa. Twoja głowa powinna spoczywać na poduszkach.
• Karmienie na leżąco – karmienie w zwisie

Ta pozycja do karmienia na leżąco sprawdza się w szczególnie w przypadku wystąpienia u matki dolegliwości, takich jak zapalenie piersi albo zablokowanie kanalików mlecznych. Chodzi nie tyle o siłę grawitacji, która pozwoli opróżnić pierś, co o uniknięcie bolesnego ściskania piersi. Karmienie w zwisie to nic innego, jak pochylenie się nad leżącym na plecach dzieckiem – w taki sposób, by brodawka znajdowała się tuż nad ustami dziecka.

• Karmienie na półleżąco

To pozycja klasyczna do karmienia piersią – wiele mam wybiera ją intuicyjnie. Karmiąca znajduje się w pozycji półleżącej, opierając się o poduszki, podczas gdy ułożony na jej brzuchu lub klatce piersiowej noworodek rytmicznie ssie. Pozycja ta świetnie sprawdza się w przypadku, gdy maluszek ma problem z chwyceniem brodawki albo gdy karmienie przysparza pewnych trudności z uwagi na brak doświadczenia matki.

Karmienie piersią – inne pozycje


Jeśli karmienie na leżąco ci nie odpowiada, możesz spróbować innych pozycji. Oto one:

• Karmienie spod pachy

Pozycja „spod pachy” do karmienia szczególnie polecana jest początkującym mamom, a także przy karmieniu wcześniaków, po cesarskim cięciu, przy kłopotliwych brodawkach oraz bardzo dużym biuście. Jak nakarmić w ten sposób maluszka?

Najpierw wygodnie usiądź. Przygotuj poduszkę do karmienia – w tej pozycji jest ona wyjątkowo wskazana. Połóż dziecku w pozycji „biodra do biodra”, co oznacza, że jego nóżki będą znajdowały się za twoimi plecami. Ręka powinna oczywiście obejmować maluszka. Dłonią obejmij głowę niemowlęcia i przysuń dziecko do brodawki.
Karmienie spod pachy jest jedną z ulubionych pozycji młodych mam – warto je wypróbować.

• Pozycja klasyczna na kołyskę

W pozycji klasycznej świeżo upieczona mama wygodnie siedzi (możesz ułożyć poduszkę za plecami), a dziecko spoczywa przy niej w pozycji „brzuszek do brzucha”. Głowa dziecka spoczywa na przedramieniu (chyba że używasz poduszki do karmienia, wówczas dziecko może mieć główkę właśnie na niej). Zwróć uwagę na ułożenie ciała dziecka – ucho, ramię i biodro powinny znajdować się w jednej linii.

• Pozycja wyprostowana (uchwyt Koala)

Ostatnia ciekawa pozycja do karmienia – skierowana głównie w stronę mam starszych niemowląt, to pozycja zwana „uchwytem Koala”. Mama siedzi i jest wyprostowana. Dziecko siedzi okrakiem na jej biodrze, jego kręgosłup również jest wyprostowany. Pozycja ta jest najlepsza zwłaszcza w przypadku, gdy dziecko cierpi na refluks żołądkowy.

Karmienie na leżąco – przeczytaj, zanim zaczniesz


Niezależnie od tego, czy ostatecznie wybierzesz karmienie spod pachy, klasyczne, czy na leżąco, musisz pamiętać o kilu ważnych zasadach:

• przed karmieniem przygotuj wszystko, czego będziesz potrzebować; nie zapomnij też skorzystać z toalety – pamiętaj, że w wielu pozycjach dziecko naciska na twój pęcherz,

• zadbaj o swoją wygodę – przełoży się na siły do opiekowania się dzieckiem;

• zadbaj o swój relaks – w trakcie karmienia możesz czytać książkę albo przeglądać internet,

• upewnij się, czy dziecko prawidłowo chwyta pierś; jeżeli masz w tej kwestii wątpliwości, skontaktuj się z doradcą laktacyjnym albo poproś o opinię położną środowiskową,

• jeśli zdarza się ci się zasnąć wraz z dzieckiem podczas karmienia, zadbaj o jego bezpieczeństwo – nigdy nie kładź go przy brzegu łóżka.
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.