Data publikacji:

Przeziębienie a karmienie piersią

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Przeziębienie u karmiącej piersią mamy można leczyć. Dozwolone jest przyjmowanie wielu leków. Karmiąca mama, którą dopadnie przeziębienie, może walczyć z katarem, gorączką i bólem gardła nie tylko domowymi sposobami. W razie konieczności lekarz może przepisać nawet bezpieczny antybiotyk.

przeziębienie a karmienie piersią

 

Przeziębienie a karmienie piersią – co wziąć

Leki, które są bezpieczne w leczeniu przeziębienia u mam karmiących piersią to:

  • Paracetamol oraz ibuprofen
  • Spraye i tabletki do ssania na gardło – działają miejscowo i ich substancje czynne praktycznie nie przedostają się do mleka
  • Syropy na suchy kaszel zawierające dekstrometorfan
  • Krople i spraye do nosa – podobnie jak leki na gardło działają miejscowo i ich przenikanie do mleka jest znikome

Przeziębienie a karmienie piersią – tego NIE WOLNO zażywać

Te leki mogą być niebezpieczne dla dzieci karmionych piersią:

  • Aspiryna
  • Syropy na kaszel z kodeiną
  • Wieloskładnikowe preparaty na grypę i przeziębienie zawierające pseudoefedrynę

Jak leczyć przeziębienie karmiąc piersią

Zanim sięgniemy po leki, warto wypróbować domowe sposoby i nie musimy się obawiać ani czosnku, ani syropu z cebuli, bo ich spożywanie podczas karmienia piersią, wbrew popularnym mitom, nie wywołuje kolek. Warto wypróbować też inhalacje z roztworu soli hipertonicznej lub solanki leczniczej. Warto pamiętać o leczniczych właściwościach miodu, imbiru, goździków, kurkumy, a także wody utlenionej (płukanki do gardła). Sprawdzą się też olejki eteryczne: sosnowy czy oregano.

Antybiotyk a karmienie piersią

Jeśli wystąpiło powikłanie w postaci anginy, zapalenia zatok czy ucha, może być wskazane podanie antybiotyku. Większość antybiotyków jest bezpieczna podczas karmienia piersią. Wymagane jest zwykle tylko osłonowe przyjmowanie probiotyków. Warto poinformować lekarza, że karmimy piersią. Jeśli lekarz ma wątpliwości, co przepisać, możemy dodatkowo skonsultować się z doradcą laktacyjnym lub skorzystać z Laktacyjnego Leksykonu Leków.

Antybiotyki bezpieczne podczas karmienia piersią

  • penicyliny
  • cefalosporyna
  • erytromycyna
  • makrolidy
  • roksytromacyna

Czytaj również:

Leki a karmienie piersią. Jak może się leczyć karmiąca mama

Leki antydepresyjne i psychotropowe a karmienie piersią

 


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

Komentarze
23-06-2020
Ocena:
Karmienie podczas przeziębienia to dla mnie naturalna sprawa. Przy kaszlu, żeby nie truć się tabletkami, robię inhalację, nawilżam inhalatorem haxe nebulus górne drogi oddechowe i po kilku dniach mam spokój, a sam inhalator przyda się przy dziecku na pewno.
11-12-2019
Ocena:
Drobne przeziębnie to nie powód by przestać karmić piersią. Włożyłam dużo pracy w ten proces i nie mam najmniejszego zamiaru zrezygnować. Ja również piję saszetki wspomagające karmienie i jestem zdania, że pokarm matki mocno wpływa na odporność dziecka i jego samopoczucie.
16-11-2019
Ocena:
Ja każdy lek, a nawet suplement diety uzgadniałam z lekarzem. Tak, dla bezpieczeństwa, żeby nie zaszkodzić dziecku. Włącznie karmiłam rok czasu, w międzyczasie tylko raz byłam poważnie chora i przez ten czas nie mogłam karmić piersią. Korzystaliśmy z zamrożonej rezerwy mleka. Później piłam lactosan, żeby pobudzić piersi do odpowiedniej produkcji. Wszystko dobrze się skończyło, a dziecko się nie zaraziło.
02-06-2019
Ocena:
Lubię te herbatki na laktację, są tak smaczne, że nadal z nich korzystam. Ja na całe szczęście w ciąży nie byłam poważnie chora i nie musiałam rezygnować z karmienia. Drobne przeziębnie może się przytrafić każdemu i nie wpływa na pokarm.
31-05-2019
Ocena:
Nie rezygnowałam z karmienia piersią przy przeziębieniu. Nie miałam gorączki, skonsultowałam się z lekarzem i nie było przeciwwskazań. Zależy mi żeby utrzymać dobrą laktację, za dużo włożyłam pracy, żeby teraz zrezygnować. Nadal piję lactosan mama ze słodem jęczmiennym, pomaga mi trzymać laktację w na dobrym poziomie. Do tego lepiej się odżywiam, dużo zdrowiej.
09-10-2018
Ocena:
Super konkretny artykuł!
08-10-2018
Ocena:
O jak na zawołanie. Bardzo na czasie dla mnie artykuł, dzieki
gorset laktacyjny

Gorset laktacyjny do karmienia. Jak działa i jaki wybrać?

2024-06-27
Korzystanie z laktatora bez użycia rąk? To możliwe. Wystarczy, że zainwestujesz w specjalny gorset do odprowadzania pokarmu, dzięki któremu będziesz mogła w tym czasie robić inne rzeczy – sprzątać czy odpoczywać. Jest bezpieczny i wygodny w użyciu, przez co coraz więcej mam dodaje go na listę rzeczy, których potrzebuje. Jak działa gorset laktacyjny i jaki model wybrać? Zapraszamy do lektury.
kolektor na mleko

Kolektor na mleko. Jak poprawnie używać i co to właściwie jest?

2024-06-24
Jesteś po porodzie? Zainteresuj się kolektorem na mleko, który zdobywa coraz większą popularność wśród mam. To dość tanie i jednocześnie szalenie pomocne rozwiązanie, dzięki któremu będziesz w stanie zbierać i magazynować pokarm, który bez niego mógłby się zmarnować. Co to jest kolektor na mleko i jak go używać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym poradniku.
rogal czy kura

Rogal czy kura, czyli najlepsze poduszki do karmienia

2024-06-10
Szukasz najlepszej poduszki do karmienia? Zastanawiasz się nad tym, czy rogal, czy kura do karmienia będzie lepsze? Nie wiesz, jak używać poduszki do karmienia? Jeśli choć na jedno pytanie odpowiedziałaś twierdząco – koniecznie przeczytaj nasz artykuł.
podrażniona brodawka piersiowa

Podrażniona brodawka sutkowa. Jak pielęgnować? Jaki balsam?

2024-05-29
Wbrew pozorom podrażnione, pękające, a nawet pogryzione brodawki sutkowe są powszechnym problemem wielu świeżo upieczonych mam. Dla niektórych kobiet problem jest tak dotkliwy, że rezygnują z karmienia. Jak sobie z tym radzić? Przeczytaj nasz przewodnik, w którym podpowiadamy, jak pielęgnować brodawkę sutkową i łagodzić ewentualne podrażnienia i ból.
przechowywanie mleka matki

Przechowywanie mleka matki. Jak to robić?

2024-05-27
Karmienie piersią jest powszechnie uznawane za najlepszy sposób dostarczania niemowlętom niezbędnych składników odżywczych, które wspierają ich rozwój i zdrowie. Nie zawsze jednak mama ma możliwość bezpośrednio karmić piersią swoje maleństwo. Podczas nieobecności rodzicielki, dobrym rozwiązaniem odciąganie mleka. Należy jednak pamiętać o tym, że bardzo ważne jest odpowiednie przechowywanie mleka matki, aby było bezpieczne dla maleństwa i pełne wartości odżywczych. Jak przechowywać mleko matki? Ile może stać odciągnięte mleko? Jak rozmrażać mleko matki? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.
jak używać kompresów żelowych na piersi

Jak używać kompresów żelowych na piersi? Które mają dobre opinie?

2024-05-20
Karmienie piersią – choć jest najlepszym sposobem na stworzenie więzi matki z dzieckiem i zapewnienie mu ochrony – bywa także bolesnym doświadczeniem. Podrażnienia, obrzęki czy zatkane przewody pokarmowe są nieprzyjemnymi, ale dość powszechnymi problemami, z którymi borykają się świeżo upieczone mamy. Jak sobie z nimi radzić? Jednym ze sposobów na przyniesienie ulgi są kompresy żelowe na piersi. Podpowiadamy, jak ich używać i które z nich warto kupić.
sns karmienie piersią

Czym jest SNS, czyli system wspomagający karmienie piersią?

2024-05-17
Nieważne, jak skrupulatnie zaplanowałaś karmienie maluszka – życie często weryfikuje plany i sprawia, że coś idzie nie tak. Co zrobić w sytuacji, gdy jest to utrudnione lub niemożliwe? Na szczęście współcześnie mamy nie są pozostawione same sobie, a zamiast tego mogą wybierać spośród wielu różnych rozwiązań i pomocy. Wśród nich czeka system wspomagający karmienie piersią, czyli SNS. Co to takiego i jak wygląda karmienie z jego pomocą? Na te i inne pytania odpowiadamy w tym artykule.