Data publikacji:

Wielorazowe wkładki laktacyjne

Autor: Patrycja Wrotek

Po urodzeniu dziecka Twoje piersi produkują mleko jak szalone. Dobrze, bo dzięki temu karmisz swoje maleństwo najlepszym dla niego pokarmem. Ale czasem karmienie bywa uciążliwe. Masz dość wiecznie mokrych staników i okrągłych mokrych plam na bluzkach.

 

Wkładki laktacyjne pomogą ci opanować wyciekanie mleka i chr

 

Karmienie piersią

 Czasami masz wrażenie, że piersi produkują tak dużo pokarmu, że spokojnie mogłabyś wykarmić co najmniej trojaczki i nieustannie leje się z nich jak z kranu. Gdy karmisz maluszka twoja druga pierś cieknie. Mleko wypływa z piersi nie tylko przy karmieniu, ale także w przerwach pomiędzy karmieniami, a piersi stają się nabrzmiałe i bolesne. W rezultacie kilka razy dziennie musisz się przebierać, bo każda Twoja bluzka jest zaraz przemoczona.

 

Laktacja - nawał pokarmu

 Jeśli jesteś świeżo po porodzie, no cóż, Twój organizm przeszedł ostatnio sporą rewolucję, a Twoje piersi będą przeżywały nawał pokarmu co jakiś czas. Twoje ciało dopiero dostosowuje się do nowej roli jaką jest bycie matką, a laktacja nieco się unormuje. Jednak nie musi to oznaczać, że piersi nie będą czasem  'przeciekać'.

 

Wkładki laktacyjne

Jeśli karmisz już od kilku tygodni, a wciąż masz podobne problemy możliwe, że jesteś jedną z tych matek, które po prostu mają dużo pokarmu. Laktacja jest rzeczą indywidualną, każda kobieta ma inną i nie jest ona zależna od wielkości piersi. Aby nie brudzić bielizny i bluzek zaopatrz się w wkładki laktacyjne. Będą Ci one towarzyszyły przez cały okres karmienia piersią, a przynajmniej przez pierwsze 6-9 miesięcy życia dziecka. Sporadycznie, w okresach wzmożonej produkcji mleka nawet dłużej.

W sklepach czy aptekach można kupić całą gamę produktów jednorazowych, jednak ja polecam wielorazowe wkładki laktacyjne. Są naprawdę fajne, a ich zakup jest korzystny z kilku względów. W zależności od laktacji będziesz ich potrzebowała 3-5 par.

 

Dlaczego zakup wkładek wielorazowych się opłaca?

  • Po pierwsze ekologia - jak każdy produkt wielorazowy tak i wkładki są przyjazne środowisku.
  • Po drugie sporo mniejsze koszty - Szczególnie przy dużej laktacji będziesz potrzebowała wielu pudełek wkładek jednorazowych, w okresach wzmożonej produkcji pokarmu nawet 10 szt. wkładek dziennie. Aby obniżyć koszty i zwiększyć chłonność niektóre kobiety stosują zwykłe wkładki higieniczne lub nawet przecięte na pół podpaski.
  • Chłonne - Wkładki zazwyczaj są nieco większe ale również bardziej chłonne niż ich jednorazowe odpowiedniczki.
  • Delikatne - zrobione z naturalnych materiałów, szczególnie ważne przy wrażliwych i bolących piersiach.
  • Pozwalające skórze oddychać - (ten punkt spełnia też część produktów jednorazowych).
  • Mają dodatkowe właściwości - oprócz bawełny, którą stosuje się standardowo do szycia wkładek laktacyjnych, wkładki wielorazowe mogą być zrobione z jedwabiu, który ma właściwości antybakteryjne lub z wełny o właściwościach przeciwzapalnych. Wełna ponadto utrzymuje pierś w cieple, co z kolei zapobiega zatykaniu się kanałów mlekowych.
  • Zaschnięte mleko we wkładkach jednorazowych powoduje, że są one sztywne, co może podrażniać delikatną pierś.
  • Wielorazowe wkładki laktacyjne można uszyć samemu, potrzebny będzie materiał pul (nieprzemakalny, materiał stosowany do produkcji pieluszek wielorazowych typu "kieszonka")
  • Wkładki dostępne są w kilku rozmiarach, aby lepiej dopasować się do różnych piersi, niektóre są profilowane na kształt kropli.

 

Wielorazowe wkładki latacyjne docenią przede wszystkim mamy z dużą ilością pokarmu i osoby, które nie mają głowy do częstego kupowania wkładek jednorazowych. Gdy wkładka laktacyjna nasiąknie mlekiem po prostu płuczesz ją wodą, a później pierzesz wraz z ubrankami maluszka czy Twoim praniem. Zakup wkładek wielorazowych może być także początkiem przygody z produktami wielorazowymi i ekorodzicielstwem.

 

Dla porównania przykładowe ceny wkładek jednorazowych:

  • Baby Nova (pochłaniające zapach) 19zł/24szt
  • Bella Mamma  12zł/30szt
  • Johnson  20zł/50szt
  • Avent 30zł/50szt
  • Babydream 6zł/30szt

 

Zdjęcie: Fotolia by © Alena Yakusheva


Autor

Patrycja Wrotek

Prywatnie mama trzech przesłodkich dziewczynek Hani, Oli i Wiktorii, które zajmują jej wszystkie wolne i te mniej wolne chwile. Zwolenniczka noszenia w chuście, wychowywania dzieci w bliskości z rodzicami i kochania ich takimi, jakimi są. Nieustannie poszukuje dobrych odpowiedzi i "sposobu na dziecko".

Komentarze
27-09-2018
Ocena:
W czasie laktacji używałam wkładek marki NUK (Ultra Dry Comfort). Nie podrażniały skóry ani nie odklejały się od materiału. Używałam ich kilka miesięcy kiedy karmiłam piersią i naprawdę byłam z nich bardzo zadowolona.
28-02-2017
Ocena:
Ja korzystam od niedawna z ebebe i póki co są super. Idealne do porannego joggingu bo w ogóle nie spadają :D
27-02-2017
Ocena:
Ciężko znaleźć w necie informacje o Ebebe UltraSlim. Chyba są dość nowe na rynku. Czy któraś z Was też z nich korzystała?
24-02-2017
Ocena:
Ja korzystałam z wielorazowych, ale to jednak nie dla mnie. Zdecydowanie preferuję jednorazowe. Ostatnio kupiłam sobie na test paczkę EBEBE UltraSlim i całkiem nieźle się spisują. Zależało mi przede wszystkim na cielistych, a żadnych poza tymi nie znalazłam. Może znacie jeszcze jakieś cieliste na warte przetestowania?
26-04-2016
Ocena:
Pieluszki wielorazowe - ok, ale wkładki używała jednorazowe. Zamawiałam je z Simedu wraz z pieluszkami. :)
22-05-2015
Ocena:
tez mialam te z akuku, bo dobrze chlonely i byly ekonomiczne, niska cena za duzo wkladek w opakowaniu
20-05-2015
Ocena:
Bardzo przydatny artykul, nie wiedziałam że wkłądki laktacyjne mogą być wielorazowego użytku. U mnie wkladki okazaly sie niezbedne, kupowalam takie z Akuku i byly porzadne, a do tego chlonne.
gorset laktacyjny

Gorset laktacyjny do karmienia. Jak działa i jaki wybrać?

2024-06-27
Korzystanie z laktatora bez użycia rąk? To możliwe. Wystarczy, że zainwestujesz w specjalny gorset do odprowadzania pokarmu, dzięki któremu będziesz mogła w tym czasie robić inne rzeczy – sprzątać czy odpoczywać. Jest bezpieczny i wygodny w użyciu, przez co coraz więcej mam dodaje go na listę rzeczy, których potrzebuje. Jak działa gorset laktacyjny i jaki model wybrać? Zapraszamy do lektury.
kolektor na mleko

Kolektor na mleko. Jak poprawnie używać i co to właściwie jest?

2024-06-24
Jesteś po porodzie? Zainteresuj się kolektorem na mleko, który zdobywa coraz większą popularność wśród mam. To dość tanie i jednocześnie szalenie pomocne rozwiązanie, dzięki któremu będziesz w stanie zbierać i magazynować pokarm, który bez niego mógłby się zmarnować. Co to jest kolektor na mleko i jak go używać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym poradniku.
rogal czy kura

Rogal czy kura, czyli najlepsze poduszki do karmienia

2024-06-10
Szukasz najlepszej poduszki do karmienia? Zastanawiasz się nad tym, czy rogal, czy kura do karmienia będzie lepsze? Nie wiesz, jak używać poduszki do karmienia? Jeśli choć na jedno pytanie odpowiedziałaś twierdząco – koniecznie przeczytaj nasz artykuł.
podrażniona brodawka piersiowa

Podrażniona brodawka sutkowa. Jak pielęgnować? Jaki balsam?

2024-05-29
Wbrew pozorom podrażnione, pękające, a nawet pogryzione brodawki sutkowe są powszechnym problemem wielu świeżo upieczonych mam. Dla niektórych kobiet problem jest tak dotkliwy, że rezygnują z karmienia. Jak sobie z tym radzić? Przeczytaj nasz przewodnik, w którym podpowiadamy, jak pielęgnować brodawkę sutkową i łagodzić ewentualne podrażnienia i ból.
przechowywanie mleka matki

Przechowywanie mleka matki. Jak to robić?

2024-05-27
Karmienie piersią jest powszechnie uznawane za najlepszy sposób dostarczania niemowlętom niezbędnych składników odżywczych, które wspierają ich rozwój i zdrowie. Nie zawsze jednak mama ma możliwość bezpośrednio karmić piersią swoje maleństwo. Podczas nieobecności rodzicielki, dobrym rozwiązaniem odciąganie mleka. Należy jednak pamiętać o tym, że bardzo ważne jest odpowiednie przechowywanie mleka matki, aby było bezpieczne dla maleństwa i pełne wartości odżywczych. Jak przechowywać mleko matki? Ile może stać odciągnięte mleko? Jak rozmrażać mleko matki? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.
jak używać kompresów żelowych na piersi

Jak używać kompresów żelowych na piersi? Które mają dobre opinie?

2024-05-20
Karmienie piersią – choć jest najlepszym sposobem na stworzenie więzi matki z dzieckiem i zapewnienie mu ochrony – bywa także bolesnym doświadczeniem. Podrażnienia, obrzęki czy zatkane przewody pokarmowe są nieprzyjemnymi, ale dość powszechnymi problemami, z którymi borykają się świeżo upieczone mamy. Jak sobie z nimi radzić? Jednym ze sposobów na przyniesienie ulgi są kompresy żelowe na piersi. Podpowiadamy, jak ich używać i które z nich warto kupić.
sns karmienie piersią

Czym jest SNS, czyli system wspomagający karmienie piersią?

2024-05-17
Nieważne, jak skrupulatnie zaplanowałaś karmienie maluszka – życie często weryfikuje plany i sprawia, że coś idzie nie tak. Co zrobić w sytuacji, gdy jest to utrudnione lub niemożliwe? Na szczęście współcześnie mamy nie są pozostawione same sobie, a zamiast tego mogą wybierać spośród wielu różnych rozwiązań i pomocy. Wśród nich czeka system wspomagający karmienie piersią, czyli SNS. Co to takiego i jak wygląda karmienie z jego pomocą? Na te i inne pytania odpowiadamy w tym artykule.