Data publikacji:

Jak używać laktatora?

Laktator to wygodne urządzenie, które umożliwia sprawne odciągnięcie mleka, przyczyniając się tym samym do poprawy komfortu młodej mamy. Oczywiście wszystko to pod warunkiem, że będzie on prawidłowo używany. Dowiedz się, jak używać laktatora, by ściąganie mleka przebiegało szybko i bez bólu.
laktator

Jak używać laktatora? Ogólne zasady

Odciąganie mleka – choć pozornie bardzo proste, może przysporzyć pewnych trudności. Szybko je jednak pokonasz, jeśli będziesz pamiętała o kilku ogólnych zasadach.

Dobrze zaplanuj czas odciągania pokarmu

Wiele młodych mam zadaje sobie pytanie, jak używać laktatora i kiedy to robić, aby ściągnąć jak najwięcej pokarmu. Niestety nie istnieje jednak odpowiedź na to pytanie – u wielu kobiet kwestie te wyglądają inaczej.

Aby dobrze planować pory odciągania pokarmu, musisz najpierw poobserwować przez jakiś czas swoje ciało. U niektórych młodych matek najwięcej mleka napływa do piersi w ciągu 1-2 godzin po zakończeniu karmienia malca. U innych najlepiej sprawdza się ściąganie mleka od razu po tym, kiedy dziecko skończy jeść. Pamiętaj, że bardzo ważne jest trzymanie się ustalonego harmonogramu. Innymi słowy – ustal godziny ściągania mleka i się ich „trzymaj”.

Pamiętaj o kwestiach higieny

Niezwykle istotne jest, abyś regularnie, to jest po każdym użyciu, dokładnie myła swój laktator. Dodatkowo przynajmniej raz na 2-3 dni dobrze byłoby zdezynfekować wszystkie elementy, które mają styczność z ustami dziecka albo z mlekiem. Pamiętaj – mleko to świetna pożywka dla bakterii!

Zadbaj o swój komfort

Istnieje sporo kobiet, które zwyczajnie nie lubią odciągać pokarmu – jest to dla nich nużące i krępujące. Jak używać laktatora, aby zredukować takie negatywne uczucia?

Przede wszystkim ważne jest, abyś się odpowiednio przygotowała. Jako że ściąganie pokarmu może trochę trwać, mniej pod ręką smartfon, książkę albo pilot do telewizora. Jeśli jesteś głodna, przynieś sobie również coś do jedzenia. Ściąganie mleka stanie się przyjemniejsze również dzięki wybraniu cichego i wygodnego miejsca – najlepiej sprawdzi się miękki fotel. Jeśli twoje dziecko śpi, na wszelki wypadek wyłącz domofon, tak aby nikt nie obudził malca i nie przeszkodził ci w ściąganiu pokarmu.

Jak używać laktatora ręcznego?

Przejdźmy do bardziej konkretnych wskazówek – na początek kilka podpowiedzi, jak używać laktatora ręcznego.
  • Zrób ciepły okład piersi
Laktator ręczny nie działa z taką siłą, jak urządzenie elektryczne – trzeba zatem mu trochę „pomóc”. Ciepły okład sprawi, że kanaliki mlekowe w piersiach poszerzą się, dzięki czemu odciągnięcie mleka stanie się znacznie łatwiejsze. Kompres może stanowić ręcznik zmoczony ciepłą wodą. Nie musisz długo trzymać go na piersiach – wystarczy około 5 minut.
  • Wymasuj obie piersi
Kolejną rzeczą, którą możesz zrobić dla delikatnego pobudzenia laktacji, jest masaż piersi. Wystarczy, że przez około minutę lub dwie będziesz wykonywała okrężne ruchy – nie omijając brodawek.
  • Przyłóż laktator do piersi
Wiele młodych mam zastanawia się, jak używać laktatora, aby ściąganie mleka nie sprawiało bólu. Mianowicie najważniejsze jest, aby wybrać lejek odpowiedniej wielkości, a następnie we właściwy sposób przyłożyć go do piersi – czyli tak, aby objął sutek wraz z całą otoczką.
  • Odpowiednio poruszaj rączką laktatora
Aby w odpowiedni sposób ściągać mleko, musisz zaciskać rączkę laktatora najpierw płytko i dość delikatnie, a następnie – coraz mocniej. Kiedy mleko zacznie już swobodnie wypływać, wejdź „w tryb” intensywnego odciągania. Wówczas powinnaś dociskać rączkę aż do samego końca, czekać 1-2 sekundy i zwalniać zacisk. Takie tempo jest zbliżone do tempa picia mleka przez niemowlę.
  • Stosuj schemat 7-5-3
Jeden z najczęstszych błędów popełnianych przez młode mamy to ściąganie mleka z jednej piersi aż do momentu, w którym stanie się ona zupełnie pusta. Jak używać laktatora ręcznego w inny, prawidłowy sposób? Najlepiej sprawdzi się technika 7-5-3, czyli ściąganie pokarmu z każdej piersi przez 7 minut (na przemian), potem z każdej przez 5 minut, potem z każdej przez 3 minuty.

Laktator elektryczny – jak używać?

Laktator elektryczny jest o wiele efektywniejszy pod kątem ściągania pokarmu, do tego jest szybszy i nie wymaga wysiłku ze strony młodej mamy – stąd też cieszy się lepszymi opiniami. Pytanie tylko – jak go używać w prawidłowy sposób? Oto kilka wskazówek.
  • Przeczytaj instrukcję
Wiele mam nie sprawdza w instrukcji obsługi, jak używać laktatora elektrycznego – wydaje im się, że wystarczy jedynie włączyć urządzenie. To błąd, ponieważ każdy model jest zaprojektowany w inny sposób, ma inne funkcje i inne tryby pracy. Jeśli zatem chcesz dowiedzieć się, jak prawidłowo ściągnąć pokarm wybranym laktatorem, koniecznie przeczytaj instrukcję obsługi.
  • Przyłóż lejek do piersi
I w tym przypadku pamiętaj, że osłonięta musi być cała otoczka brodawki. Silikon powinien ściśle przylegać do piersi, a brodawka musi znajdować się w centrum lejka.
  • Włącz urządzenie w wybranym przez siebie trybie
Używając laktatora elektrycznego, również możesz zastosować zasadę 7-5-3, dzięki której każda z piersi zostanie równomiernie opróżniona.
  • Wyłącz urządzenie w odpowiednim momencie
Przez zbyt długie używanie laktatora elektrycznego możesz zrobić sobie krzywdę. Kiedy więc zauważysz, że mleko już nie wypływa albo jest go niewiele, przestań ściągać pokarm. Pamiętaj również, aby rozważyć zmniejszenie siły działania urządzenia, jeśli zauważysz, że twoje piersi są otarte albo pojawiły się na nich bolesne odciski. W takiej sytuacji możesz także przez dzień lub dwa odciągać pokarm delikatniejszym laktatorem ręcznym.
Autor: Robert Wojtaś