Dopiero w okolicy swoich pierwszych urodzin malec potrafi pojąć znaczenie słów, nie oznacza to jednak, że wcześniej nie dąży do porozumiewania się ze swoim otoczeniem. Zanim powie swoje pierwsze słowa musi wykonać ogromną pracę. Przeczytaj jak krok po kroku uczy się mowy Twoja pociecha.
Od pierwszej chwili życia dziecko zaczyna próby zakomunikowania opiekunom swoich potrzeb, tzw. bobomigi. Najpierw robi to krzykiem i płaczem. Głośny płacz malca nierzadko przeraża młodych rodziców, którzy nie wiedzą czego ich maleństwo potrzebuje. Nie warto się jednak załamywać, gdyż bardzo szybko nauczysz się rozpoznawać powody płaczu swojej pociechy. Choć w pierwszych miesiącach życia niemowlę nie rozumie słów trzeba do niego jak najwięcej mówić. Dzięki temu poznaje brzmienie, akcent i rytm ojczystego języka. Do rozmowy z niemowlęciem można wykorzystać każdą okazję. Szybko sama zobaczysz, że dziecko zacznie reagować na Twoje słowa, tak jak potrafi, śmieszną minką czy gaworzeniem.
Około 2-3 miesiąca życia dziecko zaczyna wydawać pierwsze jednosylabowe zbitki samogłosek np. „uu”, „aa”, a niekiedy w połączeniu ze spółgłoską np.: „guu”. Etap ten jest bardzo szczególny, gdyż dźwiękom tym towarzyszą pierwsze świadome reakcje na widok bliskich. Niemowlę zaczyna się uśmiechać i gruchać kiedy w pobliżu pojawią się znajome osoby.
Uwaga! Jeżeli po okresie radosnego gruchania, malec zamilknie należy skonsultować się z lekarzem, aby sprawdzić czy przypadkiem nie ma problemów ze słuchem, które mogą doprowadzić do opóźnienia mowy.
W 5-6 miesiącu życia następuje dalszy rozwój mowy. Etapem następującym po gruchaniu jest gaworzenie. Jest to świadoma próba „rozmowy”. Malec powtarza zasłyszane dźwięki, a niekiedy sam zaczepia innych za ich pomocą chcąc zwrócić na siebie uwagę. 2 lub 3 miesiące później zaczynają się pojawiać pierwsze ciągi sylab takie jak „ma-ma”, „ta-ta”. W ten sposób dziecko metodą prób i błędów uczy się, że przez odpowiednie ułożenie ust można wydawać konkretne dźwięki.
Uwaga! Mówiąc do dziecka nie zdrabniaj słów. Wypowiadaj je bardzo wyraźnie. Dzięki temu nauczysz maleństwo poprawnej wymowy.
Kolejnym etapem rozwoju mowy jest używanie wyrazów dźwiękonaśladowczych takich jak „brum brum” czy „hau hau”. Jedenastomiesięczny malec zaczyna nazywać po swojemu niektóre otaczające go przedmioty, reaguje też na swoje imię.
Uwaga! Dzieci w tym wieku reagują już na pierwsze polecenia, dlatego warto zwrócić uwagę, aby nauczyć je wypełniania prostych próśb typu: „podaj”, „wstań”.
Po pierwszych urodzinach malec z reguły potrafi powiedzieć kilka do kilkunastu słów, choć rozumie znacznie więcej. Pół roku później zaczyna składać pierwsze zdania.
Uwaga! Rozwój dziecka w pierwszym roku życia jest bardzo intensywny. Malec ucząc się najczęściej zajmuje się właśnie opanowywaną umiejętnością, a inne już znane na jakiś czas zapomina. Dlatego musisz być przygotowana, że dziecko mówiące już kilka słów nagle przestanie mówić. Po kilku dniach kiedy opanuje nową czynność, która go absorbuje powróci do nauki mówienia.
Zdjęcie: Fotolia fot. by © Petro Feketa
Ukończyłam Akademię Medyczną w Poznaniu. Dzięki temu, że jestem mamą dwójki niesfornych przedszkolaków, moja wiedza teoretyczna wyniesiona z uczelni została skorygowana i uzupełniona o praktykę.
Od 2012 roku prowadzę własną firmę Corpicorn, dzięki czemu wiem, że bycie mamą nie przeszkadza w spełnianiu zawodowych zamierzeń.
Prywatnie uwielbiam dobre książki, a w ramach odpoczynku haftuję.