Data modyfikacji:

Mamo, Tato – pierwsze słowa

Autor: Agnieszka Pytlińska

Dopiero w okolicy swoich pierwszych urodzin malec potrafi pojąć znaczenie słów, nie oznacza to jednak, że wcześniej nie dąży do porozumiewania się ze swoim otoczeniem. Zanim powie swoje pierwsze słowa musi wykonać ogromną pracę. Przeczytaj jak krok po kroku uczy się mowy Twoja pociecha.

 

Długo wyczekiwane przez rodziców pierwsze słowo malucha wcal

 

Krzyk i płacz

Od pierwszej chwili życia dziecko zaczyna próby zakomunikowania opiekunom swoich potrzeb, tzw. bobomigi. Najpierw robi to krzykiem i płaczem. Głośny płacz malca nierzadko przeraża młodych rodziców, którzy nie wiedzą czego ich maleństwo potrzebuje. Nie warto się jednak załamywać, gdyż bardzo szybko nauczysz się rozpoznawać powody płaczu swojej pociechy. Choć w pierwszych miesiącach życia niemowlę nie rozumie słów trzeba do niego jak najwięcej mówić. Dzięki temu poznaje brzmienie, akcent i rytm ojczystego języka. Do rozmowy z niemowlęciem można wykorzystać każdą okazję. Szybko sama zobaczysz, że dziecko zacznie reagować na Twoje słowa, tak jak potrafi, śmieszną minką czy gaworzeniem.

 

Gruchanie

Około 2-3 miesiąca życia dziecko zaczyna wydawać pierwsze jednosylabowe zbitki samogłosek np. „uu”, „aa”, a niekiedy w połączeniu ze spółgłoską np.: „guu”. Etap ten jest bardzo szczególny, gdyż dźwiękom tym towarzyszą pierwsze świadome reakcje na widok bliskich. Niemowlę zaczyna się uśmiechać i gruchać kiedy w pobliżu pojawią się znajome osoby.

Uwaga! Jeżeli po okresie radosnego gruchania, malec zamilknie należy skonsultować się z lekarzem, aby sprawdzić czy przypadkiem nie ma problemów ze słuchem, które mogą doprowadzić do opóźnienia mowy.

 


Gaworzenie

W 5-6 miesiącu życia następuje dalszy rozwój mowy. Etapem następującym po gruchaniu jest gaworzenie. Jest to świadoma próba „rozmowy”. Malec powtarza zasłyszane dźwięki, a niekiedy sam zaczepia innych za ich pomocą chcąc zwrócić na siebie uwagę. 2 lub 3 miesiące później zaczynają się pojawiać pierwsze ciągi sylab takie jak „ma-ma”, „ta-ta”. W ten sposób dziecko metodą prób i błędów uczy się, że przez odpowiednie ułożenie ust można wydawać konkretne dźwięki.

Uwaga! Mówiąc do dziecka nie zdrabniaj słów. Wypowiadaj je bardzo wyraźnie. Dzięki temu nauczysz maleństwo poprawnej wymowy.

Jak robi autko?

Kolejnym etapem rozwoju mowy jest używanie wyrazów dźwiękonaśladowczych takich jak „brum brum” czy „hau hau”. Jedenastomiesięczny malec zaczyna nazywać po swojemu niektóre otaczające go przedmioty, reaguje też na swoje imię.

Uwaga! Dzieci w tym wieku reagują już na pierwsze polecenia, dlatego warto zwrócić uwagę, aby nauczyć je wypełniania prostych próśb typu: „podaj”, „wstań”.

 

Pierwsze zdania

Po pierwszych urodzinach malec z reguły potrafi powiedzieć kilka do kilkunastu słów, choć rozumie znacznie więcej. Pół roku później zaczyna składać pierwsze zdania.

Uwaga! Rozwój dziecka w pierwszym roku życia jest bardzo intensywny. Malec ucząc się najczęściej zajmuje się właśnie opanowywaną umiejętnością, a inne już znane na jakiś czas zapomina. Dlatego musisz być przygotowana, że dziecko mówiące już kilka słów nagle przestanie mówić. Po kilku dniach kiedy opanuje nową czynność, która go absorbuje powróci do nauki mówienia.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Petro Feketa


Autor

Agnieszka Pytlińska

Ukończyłam  Akademię Medyczną w Poznaniu. Dzięki temu, że jestem mamą dwójki niesfornych przedszkolaków, moja wiedza teoretyczna wyniesiona z uczelni została skorygowana i uzupełniona o praktykę.

Od 2012 roku prowadzę własną firmę Corpicorn, dzięki czemu wiem, że bycie mamą nie przeszkadza w spełnianiu zawodowych zamierzeń.

Prywatnie uwielbiam dobre książki, a w ramach odpoczynku haftuję.

Komentarze
15-05-2018
Ocena:
Gruchanie jest urocze. Później od gaworzenia do pierwszego "mama" droga jest krótka :)
pierwsze dni z noworodkiem

Pierwsze dni z noworodkiem

2021-05-09
Wyczekane, wytęsknione, ale też zwyczajnie trudne – takie są właśnie pierwsze dni z noworodkiem. Jeśli chcesz się na nie jak najlepiej przygotować, koniecznie przeczytaj ten tekst. Wyjaśniamy, jakie akcesoria są niezbędne podczas tych pierwszych dni, jak opiekować się maluszkiem i jak zadbać o swój dobrostan psychiczny.
wiaderko do kąpieli noworodka

Wiaderko do kąpieli noworodka – czy kąpiel noworodka w wiaderku to dobry pomysł?

2021-05-07
Wiaderko do kąpieli noworodka jest gadżetem budzącym wiele kontrowersji. Niemniej należy przyznać, że zdobywa ono popularność i ma swoje zalety. Jeśli zastanawiasz się, czy je kupić – koniecznie przeczytaj!
Przyrost wagi w wzrostu dziecka

Prawidłowy przyrost wagi i wzrostu u dzieci

2021-03-20
Wszyscy rodzice chcą, by ich dzieci rozwijały się zdrowo, dobrze jadły, rosły i przybierały na wadze. Przyrost wagi świadczy (między innymi) o prawidłowym rozwo...
Baw się z dzieckiem już od jego pierwszych dni! Nie ważne cz

Zabawy z niemowlakiem 0-3 miesiące

2021-03-09
Niemowlak od urodzenia uczy się otoczenia, zaczyna obserwować świat i zapamiętać dźwięki. Sprawdź jak w prosty pomóc maluszkowi w jego rozwoju poprzez wspólną zabawę.
trądzik niemowlęcy a skaza białkowa

Jak odróżnić trądzik niemowlęcy od skazy białkowej?

2021-03-02
Noworodki i małe niemowlęta borykają się często z problemami skórnymi. Trądzik niemowlęcy i skaza białkowa są często ze sobą mylone.
Prawie roczne dziecko chętnie naśladuje dorosłych, dlatego b

Zabawy z niemowlakiem 9-12 miesiące

2021-03-02
Pod koniec pierwszego roku życia, dziecko potrafi już naprawdę wiele. Sprawdź, jak możesz bawić się razem z nim, by zdobywało coraz więcej nowych umiejętności.
Zabawa z dzieckiem, pomysł na zabawę, zabawki

Zabawy z niemowlakiem 6-9 miesięcy

2021-03-01
Niemowlak codziennie uczy się nowych rzeczy, a pozornie proste zabawy dla dzieci stymulują jego rozwój. Zobacz, jak w prosty sposób możesz wspomóc jego rozwój przez wspólną zabawę.