Data modyfikacji:

Mamo, Tato – pierwsze słowa

Autor: Agnieszka Pytlińska

Dopiero w okolicy swoich pierwszych urodzin malec potrafi pojąć znaczenie słów, nie oznacza to jednak, że wcześniej nie dąży do porozumiewania się ze swoim otoczeniem. Zanim powie swoje pierwsze słowa musi wykonać ogromną pracę. Przeczytaj jak krok po kroku uczy się mowy Twoja pociecha.

 

Długo wyczekiwane przez rodziców pierwsze słowo malucha wcal

 

Krzyk i płacz

Od pierwszej chwili życia dziecko zaczyna próby zakomunikowania opiekunom swoich potrzeb, tzw. bobomigi. Najpierw robi to krzykiem i płaczem. Głośny płacz malca nierzadko przeraża młodych rodziców, którzy nie wiedzą czego ich maleństwo potrzebuje. Nie warto się jednak załamywać, gdyż bardzo szybko nauczysz się rozpoznawać powody płaczu swojej pociechy. Choć w pierwszych miesiącach życia niemowlę nie rozumie słów trzeba do niego jak najwięcej mówić. Dzięki temu poznaje brzmienie, akcent i rytm ojczystego języka. Do rozmowy z niemowlęciem można wykorzystać każdą okazję. Szybko sama zobaczysz, że dziecko zacznie reagować na Twoje słowa, tak jak potrafi, śmieszną minką czy gaworzeniem.

 

Gruchanie

Około 2-3 miesiąca życia dziecko zaczyna wydawać pierwsze jednosylabowe zbitki samogłosek np. „uu”, „aa”, a niekiedy w połączeniu ze spółgłoską np.: „guu”. Etap ten jest bardzo szczególny, gdyż dźwiękom tym towarzyszą pierwsze świadome reakcje na widok bliskich. Niemowlę zaczyna się uśmiechać i gruchać kiedy w pobliżu pojawią się znajome osoby.

Uwaga! Jeżeli po okresie radosnego gruchania, malec zamilknie należy skonsultować się z lekarzem, aby sprawdzić czy przypadkiem nie ma problemów ze słuchem, które mogą doprowadzić do opóźnienia mowy.

 


Gaworzenie

W 5-6 miesiącu życia następuje dalszy rozwój mowy. Etapem następującym po gruchaniu jest gaworzenie. Jest to świadoma próba „rozmowy”. Malec powtarza zasłyszane dźwięki, a niekiedy sam zaczepia innych za ich pomocą chcąc zwrócić na siebie uwagę. 2 lub 3 miesiące później zaczynają się pojawiać pierwsze ciągi sylab takie jak „ma-ma”, „ta-ta”. W ten sposób dziecko metodą prób i błędów uczy się, że przez odpowiednie ułożenie ust można wydawać konkretne dźwięki.

Uwaga! Mówiąc do dziecka nie zdrabniaj słów. Wypowiadaj je bardzo wyraźnie. Dzięki temu nauczysz maleństwo poprawnej wymowy.

Jak robi autko?

Kolejnym etapem rozwoju mowy jest używanie wyrazów dźwiękonaśladowczych takich jak „brum brum” czy „hau hau”. Jedenastomiesięczny malec zaczyna nazywać po swojemu niektóre otaczające go przedmioty, reaguje też na swoje imię.

Uwaga! Dzieci w tym wieku reagują już na pierwsze polecenia, dlatego warto zwrócić uwagę, aby nauczyć je wypełniania prostych próśb typu: „podaj”, „wstań”.

 

Pierwsze zdania

Po pierwszych urodzinach malec z reguły potrafi powiedzieć kilka do kilkunastu słów, choć rozumie znacznie więcej. Pół roku później zaczyna składać pierwsze zdania.

Uwaga! Rozwój dziecka w pierwszym roku życia jest bardzo intensywny. Malec ucząc się najczęściej zajmuje się właśnie opanowywaną umiejętnością, a inne już znane na jakiś czas zapomina. Dlatego musisz być przygotowana, że dziecko mówiące już kilka słów nagle przestanie mówić. Po kilku dniach kiedy opanuje nową czynność, która go absorbuje powróci do nauki mówienia.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Petro Feketa


Autor

Agnieszka Pytlińska

Ukończyłam  Akademię Medyczną w Poznaniu. Dzięki temu, że jestem mamą dwójki niesfornych przedszkolaków, moja wiedza teoretyczna wyniesiona z uczelni została skorygowana i uzupełniona o praktykę.

Od 2012 roku prowadzę własną firmę Corpicorn, dzięki czemu wiem, że bycie mamą nie przeszkadza w spełnianiu zawodowych zamierzeń.

Prywatnie uwielbiam dobre książki, a w ramach odpoczynku haftuję.

Komentarze
15-05-2018
Ocena:
Gruchanie jest urocze. Później od gaworzenia do pierwszego "mama" droga jest krótka :)
spacer z niemowlakiem

Jak ubierać niemowlaka na spacer?

2022-06-18
Jedno z najczęstszych pytań, jakie zadają sobie młodzi rodzice, brzmi: jak ubierać niemowlaka na spacer? Co zakładać maluszkowi wiosną, co zimą, a co latem? Jak sprawdzić, czy nie jest mu za zimno albo za gorąco? Po przeczytaniu tego tekstu będzie ci łatwiej skompletować garderobę dla niemowlaka i właściwie go ubrać.
niemowle

Poduszka ortopedyczna dla niemowląt: jaką wybrać? Ranking najlepszych produktów

2022-05-21
Świeżo upieczeni rodzice noworodka chcą zapewnić mu jak najlepsze warunki, które przyczynią się do prawidłowego rozwoju i wzrostu malucha. Wśród tysiąca produktów, które przystosowane są do użycia już podczas pierwszych dni życia dziecka, znaleźć można komplety pościeli do dziecięcego łóżeczka. Chociaż małe poduszki i kołderki przyciągają swoim urokiem, nie zawsze jest to najlepszy wybór do łóżeczka noworodka. Ciało tak małego dziecka znacznie różni się od ciała dorosłego człowieka. Czaszka oraz cały układ kostny są bardzo delikatne, a przez to narażone na odkształcenia. Zdaniem najlepszych specjalistów, optymalna pozycja w łóżeczku dla noworodka to ta, która pozwala na ułożenie ciała dziecka w linii prostej.
niemowlak

Niemowlę nie może głęboko zasnąć: jaka może być przyczyna? Poradnik

2022-05-18
Temat zasypiania niemowląt przewija się nieustannie w rozmowach świeżo upieczonych rodziców, znajduje się bowiem w samym centrum ich uwagi. Od tego, czy dziecko dobrze śpi w dzień i w nocy, zależy samopoczucie niemowlaka, ale też zmęczonego rodzica. Specjaliści podkreślają również wagę jakości snu w kontekście rozwoju umysłowego i fizycznego. Sytuacja, gdy niemowlę nie może głęboko zasnąć, jest niezwykle frustrująca. Co można zrobić, żeby pomóc dziecku?
jakie buty do nauki chodzenia

Jakie buty do nauki chodzenia wybrać?

2022-04-13
Pierwszy krok dziecka. Czekasz na to tak samo niecierpliwie, jak na pierwsze słowo? Wypatrujesz chwili, kiedy twój maluch zacznie dążyć do samodzielnego przemieszczania się? Nawet jeśli trzymasz na rękach półrocznego niemowlaka, to pewnie już po głowie chodzi ci pytanie: jakie buty do nauki chodzenia wybrać? Podpowiadamy, jakie są najlepsze buty do nauki chodzenia, jak wybrać, aby stopa dziecka miała komfort i możliwość prawidłowego rozwoju, na co zwrócić uwagę przy zakupie pierwszych kapci do chodzenia.
niemowlak

Jak uśpić niemowlę?

2022-03-04
Uśpienie małego dziecka bardzo często sprawia trudność młodym rodzicom. Na szczęście są sposoby, aby ten proces znacznie ułatwić i przyspieszyć. Sprawdź, jak uśpić niemowlę i które metody usypiania są obecnie odradzane przez specjalistów.
co do kąpieli dla noworodka

Co do kąpieli dla noworodka? Jakie produkty do kąpieli noworodka warto użyć?

2022-02-18
Kąpiel noworodka zawsze jest dla młodych rodziców pewnym wyzwaniem. Powodów do stresów będzie jednak mniej, jeśli odpowiednio się przygotujesz. Sprawdź, co do kąpieli dla noworodka jest najbardziej przydatne – zarówno w kontekście akcesoriów, jak i kosmetyków.
raczkowanie

Kiedy dziecko zaczyna raczkować?

2021-10-29
Raczkowanie stanowi niezwykle ważny etap rozwoju małego człowieka. W trakcie naprzemiennego ruchu górnych i dolnych kończyn tworzą się zupełnie nowe połączenia w mózgu, kształtuje się kręgosłup, a mięśnie całego ciała ulegają wzmocnieniu. Sprawdź, kiedy dziecko zaczyna raczkować i jak je do tej czynności zachęcić.