Data modyfikacji:

Mamo, Tato – pierwsze słowa

Autor: Agnieszka Pytlińska

Dopiero w okolicy swoich pierwszych urodzin malec potrafi pojąć znaczenie słów, nie oznacza to jednak, że wcześniej nie dąży do porozumiewania się ze swoim otoczeniem. Zanim powie swoje pierwsze słowa musi wykonać ogromną pracę. Przeczytaj jak krok po kroku uczy się mowy Twoja pociecha.

 

Długo wyczekiwane przez rodziców pierwsze słowo malucha wcal

 

Krzyk i płacz

Od pierwszej chwili życia dziecko zaczyna próby zakomunikowania opiekunom swoich potrzeb, tzw. bobomigi. Najpierw robi to krzykiem i płaczem. Głośny płacz malca nierzadko przeraża młodych rodziców, którzy nie wiedzą czego ich maleństwo potrzebuje. Nie warto się jednak załamywać, gdyż bardzo szybko nauczysz się rozpoznawać powody płaczu swojej pociechy. Choć w pierwszych miesiącach życia niemowlę nie rozumie słów trzeba do niego jak najwięcej mówić. Dzięki temu poznaje brzmienie, akcent i rytm ojczystego języka. Do rozmowy z niemowlęciem można wykorzystać każdą okazję. Szybko sama zobaczysz, że dziecko zacznie reagować na Twoje słowa, tak jak potrafi, śmieszną minką czy gaworzeniem.

 

Gruchanie

Około 2-3 miesiąca życia dziecko zaczyna wydawać pierwsze jednosylabowe zbitki samogłosek np. „uu”, „aa”, a niekiedy w połączeniu ze spółgłoską np.: „guu”. Etap ten jest bardzo szczególny, gdyż dźwiękom tym towarzyszą pierwsze świadome reakcje na widok bliskich. Niemowlę zaczyna się uśmiechać i gruchać kiedy w pobliżu pojawią się znajome osoby.

Uwaga! Jeżeli po okresie radosnego gruchania, malec zamilknie należy skonsultować się z lekarzem, aby sprawdzić czy przypadkiem nie ma problemów ze słuchem, które mogą doprowadzić do opóźnienia mowy.

 


Gaworzenie

W 5-6 miesiącu życia następuje dalszy rozwój mowy. Etapem następującym po gruchaniu jest gaworzenie. Jest to świadoma próba „rozmowy”. Malec powtarza zasłyszane dźwięki, a niekiedy sam zaczepia innych za ich pomocą chcąc zwrócić na siebie uwagę. 2 lub 3 miesiące później zaczynają się pojawiać pierwsze ciągi sylab takie jak „ma-ma”, „ta-ta”. W ten sposób dziecko metodą prób i błędów uczy się, że przez odpowiednie ułożenie ust można wydawać konkretne dźwięki.

Uwaga! Mówiąc do dziecka nie zdrabniaj słów. Wypowiadaj je bardzo wyraźnie. Dzięki temu nauczysz maleństwo poprawnej wymowy.

Jak robi autko?

Kolejnym etapem rozwoju mowy jest używanie wyrazów dźwiękonaśladowczych takich jak „brum brum” czy „hau hau”. Jedenastomiesięczny malec zaczyna nazywać po swojemu niektóre otaczające go przedmioty, reaguje też na swoje imię.

Uwaga! Dzieci w tym wieku reagują już na pierwsze polecenia, dlatego warto zwrócić uwagę, aby nauczyć je wypełniania prostych próśb typu: „podaj”, „wstań”.

 

Pierwsze zdania

Po pierwszych urodzinach malec z reguły potrafi powiedzieć kilka do kilkunastu słów, choć rozumie znacznie więcej. Pół roku później zaczyna składać pierwsze zdania.

Uwaga! Rozwój dziecka w pierwszym roku życia jest bardzo intensywny. Malec ucząc się najczęściej zajmuje się właśnie opanowywaną umiejętnością, a inne już znane na jakiś czas zapomina. Dlatego musisz być przygotowana, że dziecko mówiące już kilka słów nagle przestanie mówić. Po kilku dniach kiedy opanuje nową czynność, która go absorbuje powróci do nauki mówienia.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Petro Feketa


Autor

Agnieszka Pytlińska

Ukończyłam  Akademię Medyczną w Poznaniu. Dzięki temu, że jestem mamą dwójki niesfornych przedszkolaków, moja wiedza teoretyczna wyniesiona z uczelni została skorygowana i uzupełniona o praktykę.

Od 2012 roku prowadzę własną firmę Corpicorn, dzięki czemu wiem, że bycie mamą nie przeszkadza w spełnianiu zawodowych zamierzeń.

Prywatnie uwielbiam dobre książki, a w ramach odpoczynku haftuję.

Komentarze
15-05-2018
Ocena:
Gruchanie jest urocze. Później od gaworzenia do pierwszego "mama" droga jest krótka :)
kosmetyki

Kosmetyki dla noworodka – ranking. Jakie kosmetyki dla noworodka wybrać?

2021-10-19
Malutkie dziecko potrzebuje wyjątkowej pielęgnacji, ponieważ jego skóra jest o wiele delikatniejsza i bardziej wrażliwa niż skóra dorosłego. Pytanie – które kosmetyki wybrać, aby zniwelować ryzyko podrażnień czy alergii? W dokonaniu wyboru pomoże ci nasz ranking kosmetyków dla niemowląt, stworzony na podstawie popularności produktów w serwisie Ceneo.pl.
Krem do pupy dla noworodka

Krem do pupy dla noworodka – ranking

2021-09-16
Zabezpiecza skórę maluszka i chroni ją przed odparzeniami – to dwa główne zadania, jakie powinien spełniać krem do pupy dla noworodka. Ranking, który znajdziesz poniżej, z pewnością pomoże ci wybrać ten najlepszy. Zapraszamy do lektury!
kapiel

Jaki płyn do kąpieli dla noworodka wybrać?

2021-09-10
Odpowiednio dobrany płyn do kąpieli noworodka czy niemowlęcia sprawi, że skóra dziecka będzie miękka, nawilżona, gładka i pachnąca. Stosowanie kiepskiej jakości produktu może natomiast sprzyjać podrażnieniom, suchości, swędzeniu oraz reakcjom alergicznym. Krótko mówiąc – to, na jaki kosmetyk się zdecydujesz, ma naprawdę duże znaczenie. Sprawdź więc, jaki płyn do kąpieli noworodka wybrać i jakich produktów się wystrzegać.
Jaki krem do pupy dla noworodka do szpitala

Jaki krem do pupy dla noworodka do szpitala wybrać?

2021-08-30
Skóra noworodka jest wyjątkowo wrażliwa, dlatego potrzebuje szczególnej pielęgnacji już od pierwszego dnia życia. Dotyczy to zwłaszcza okolic pośladków i miejsc intymnych, które ciągle narażone są na drażniące działanie moczu i kału. Sprawdź, jaki krem do pupy dla noworodka do szpitala wybrać, jaki powinien być skład takiego preparatu i czym różni się krem pielęgnacyjny od tego na odparzenia.
pampers

Jakie pampersy wybrać dla noworodka?

2021-08-23
Pieluszki to jeden z produktów, które wraz z przyjściem na świat dziecka stają się nieodłączną częścią codzienności. Nic dziwnego zatem, że młodzi rodzice czasami długo zastanawiają się, jakie pampersy dla noworodka wybrać. Powinny być wygodne, chłonne, a jednocześnie bardzo delikatne dla skóry dziecka. Warto zasięgnąć opinii innych rodziców, ale także wypróbować różne rodzaje pieluch, dzięki czemu znajdziemy te, które najbardziej odpowiadają nam i naszemu niemowlęciu.
kalendarz ząbkowania

Kalendarz ząbkowania u dzieci. O czym pamiętać?

2021-08-17
Niemal każdy rodzic z ogromną niecierpliwością wyczekuje u swojego dziecka pierwszego ząbka. Nie sposób precyzyjnie przewidzieć momentu, w którym on się pojawi, już dawno ustalono natomiast widełki czasowe, w których dzieje się to u większości niemowląt. Sprawdź, jak wygląda kalendarz ząbkowania, by w odpowiednim momencie mieć w szafce zapas łagodzącego żelu oraz paracetamolu.
pieluchy ekologiczne

Jakie pieluchy ekologiczne dla niemowlaka wybrać? Jednorazowe czy wielokrotnego użytku?

2021-08-09
W Polsce już od kilkunastu lat rośnie świadomość ekologiczna, coraz bardziej popularne stają się również zachowania mające na celu ochronę środowiska. Jednym z takich zachowań jest kupowanie pieluszek, które nie szkodzą naturze. Sprawdź, czym dokładnie charakteryzują się pieluchy ekologiczne i jak je wybrać.