Zapobieganie i pielęgnacja w przypadku odpieluszkowego odparzenia skóry

Data:

Odpieluszkowe odparzenie skóry często może być przyczyną dyskomfortu i płaczu u niemowląt oraz dzieci. Szacuje się, że na odpieluszkowe odparzenie skóry cierpi co czwarte dziecko. Dzieci mogą być na nie podatne szczególnie w czasie ząbkowania, przy zmianie z karmienia piersią na karmienie butelką lub przy wprowadzaniu żywienia pokarmami stałymi.

 

 

Pieluszkowe zapalenie skóry (PZS) nazywane odpieluszkowym odparzeniem skóry należy do najczęstszych zmian chorobowych skóry wieku niemowlęcego i wczesnodziecięcego (1.-2. rok życia). Jest to stan zapalny skóry zlokalizowany w miejscach przylegania pieluszki.

 

Odpieluszkowe odparzenie skóry może być stanem często występującym, dlatego profilaktyka jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż łagodzenie skutków. Jak można zapobiegać jego powstawaniu?

 

Profilaktyka odpieluszkowego odparzenia skóry

Teoretycznie odpieluszkowe odparzenie skóry nie powinno wystąpić, gdy pośladki dziecka są chłodne, suche i zabezpieczone przed działaniem czynników drażniących oraz infekcyjnych.

 

W praktyce jednak rzadko się to zdarza, należy więc przestrzegać poniższych zaleceń, które pomogą zapobiec występowaniu odpieluszkowego odparzenia skóry:

  • Zmieniaj pieluszki dziecka od razu po ich zmoczeniu lub zabrudzeniu. Zwykle u noworodka pieluszki powinno się zmieniać około 12 razy na dobę, zaś u starszych dzieci przynajmniej 6-8 razy dziennie.
  • Dokładnie przemyj okolice zakryte pieluszką ciepłą wodą, a następnie delikatnie osusz skórę bawełnianą tkaniną.
  • Kiedy tylko jest to możliwe, pozostaw pośladki dziecka odsłonięte, aby mogło na nie działać powietrze.
  • Przy każdej zmianie pieluszki stosuj odpowiedni krem, np. Sudocrem®, który ochroni skórę przed działaniem czynników drażniących, takich jak mocz i stolec.
  • Jeżeli używasz pieluszek z tetry lub pieluszek wielokrotnego użytku, pierz je w łagodnym proszku lub detergencie bez środków biologicznie czynnych. Pamiętaj o dokładnym płukaniu pieluszki.
  • Zmieniaj pieluszkę przed położeniem dziecka spać.
  • Uważaj na potencjalne czynniki mogące wywołać odpieluszkowe odparzenie skóry.


Pielęgnacja skóry w przypadku odpieluszkowego odparzenia skóry

Odpieluszkowe odparzenie skóry może wystąpić u każdego dziecka. Jeśli tak się stanie, należy zadbać o:

  • Zmniejszenie odczuwanego dyskomfortu.
  • Zapewnienie jak najszybszego przywrócenia skórze pierwotnego stanu.
  • Ochronę skóry przed dalszym działaniem czynników drażniących oraz zapewnienie odpowiedniej pielęgnacji.

W zmniejszeniu odczuwanego dyskomfortu oraz zapewnieniu właściwej pielęgnacji pomocny jest Sudocrem®.

 

Przeczytaj również:

Odpieluszkowe odparzenie skóry - czym jest i jak powstaje? >>
Gdy PZS już się pojawi >>
Profilaktyka pieluszkowego zapalenia skóry >>

Dlaczego Sudocrem jest tak skuteczny? >>

Artykuł sponsorowany

Zdjęcia: materiały promocyjne

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
2-2-2016
Ocena:
Katja dzięki za informację! szukałam ostatnio jakiegoś fajnego sklepu online z produktami dla dzieci, przejrzałam to co proponują i wygląda na to że znalazłam :)
31-1-2016
Ocena:
Sudokrem to nawet dorośli np na pryszcze mogą stosować Bardzo popularny kosmetyk. Ja próbowałam też mało znanej firmy Bentley Organic i łagodzące masło Love boo. Droższe od tych tradycyjnych, ale teraz w promocji na happybabby.pl