Odpieluszkowe odparzenie skóry często może być przyczyną dyskomfortu i płaczu u niemowląt oraz dzieci. Szacuje się, że na odpieluszkowe odparzenie skóry cierpi co czwarte dziecko. Dzieci mogą być na nie podatne szczególnie w czasie ząbkowania, przy zmianie z karmienia piersią na karmienie butelką lub przy wprowadzaniu żywienia pokarmami stałymi.
Pieluszkowe zapalenie skóry (PZS) nazywane odpieluszkowym odparzeniem skóry należy do najczęstszych zmian chorobowych skóry wieku niemowlęcego i wczesnodziecięcego (1.-2. rok życia). Jest to stan zapalny skóry zlokalizowany w miejscach przylegania pieluszki.
Odpieluszkowe odparzenie skóry może być stanem często występującym, dlatego profilaktyka jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż łagodzenie skutków. Jak można zapobiegać jego powstawaniu?
Teoretycznie odpieluszkowe odparzenie skóry nie powinno wystąpić, gdy pośladki dziecka są chłodne, suche i zabezpieczone przed działaniem czynników drażniących oraz infekcyjnych.
W praktyce jednak rzadko się to zdarza, należy więc przestrzegać poniższych zaleceń, które pomogą zapobiec występowaniu odpieluszkowego odparzenia skóry:
Odpieluszkowe odparzenie skóry może wystąpić u każdego dziecka. Jeśli tak się stanie, należy zadbać o:
Przeczytaj również:
Odpieluszkowe odparzenie skóry - czym jest i jak powstaje? >>
Gdy PZS już się pojawi >>
Profilaktyka pieluszkowego zapalenia skóry >>
Dlaczego Sudocrem jest tak skuteczny? >>
Artykuł sponsorowany
Zdjęcia: materiały promocyjne