Bezpieczne raczkowanie

Data:

W życiu każdego młodego rodzica nadchodzi ten czas, kiedy maluszek zaczyna wchodzić w etap raczkowania. Jest to niezwykle ważne wydarzenie, do którego warto się odpowiednio przygotować. Masz teraz okazję dowiedzieć się kilku najważniejszych rzeczy, w tym przede wszystkim, czego unikać, a na co szczególnie zwrócić uwagę.

 

Kocyk do raczkowania Zalando

 

Dlaczego dzieci raczkują?

Raczkowanie jest naturalnym etapem w życiu malucha, w którym to dziecko ma szansę na rozwój nie tylko fizyczny, lecz także i psychiczny. Maluchy rozpoczynają poruszanie się na czworaka ze względu na ciekawość otaczającego je świata, a owa ciekawość zmusza je właśnie do przemieszczania się. Raczkowanie pomaga dziecku w rozwoju percepcji oraz ruchliwości. Maluchy rozpoczynają chodzenie na czworaka w wieku 8-9 miesięcy, choć niektóre bobasy mogą to robić wcześniej lub w późniejszym okresie.

 

Co zrobić, gdy dziecko nie raczkuje?

Zdarzają się jednak przypadki, gdy dziecko nie raczkuje. Co powinieneś w takiej sytuacji zrobić? Jako młody rodzic musisz wiedzieć, że niektóre maluchy pomijają okres raczkowania, by zacząć swój dalszy rozwój od razu od nauki chodzenia. W związku z tym, jeśli Twoje dziecko nie będzie raczkować we wspomnianym wieku, nie powinieneś z tego powodu panikować. Zamiast udawać się z pociechą do lekarza, postaraj się zachęcić dziecko do raczkowania. Służą ku temu liczne metody, jak choćby dawanie dziecku większej przestrzeni, czy też stymulowanie jego rączek i nóżek. Nie bój się zabawy - staraj się raczkować razem ze swym skarbem.

 

W sytuacji, gdy niemowlak w wieku 12 miesięcy nie wykaże większych oznak aktywności lub będzie miał poważne problemy z koordynacją ruchową, to wtedy powinieneś zgłosić się z nim do pediatry.

 

Jak przygotować dziecko do raczkowania?

Zapewne możesz się jeszcze zastanawiać, czy dziecko w okresie raczkowania potrzebować będzie konkretnych bucików. Obuwie dla dziecka w tym wieku nie jest wskazane. Może krępować ruchy malucha i utrudniać jego rozwój. Maluch winien raczkować boso lub w specjalnych skarpetkach antypoślizgowych. Gdy skarpetki nie zapewnią odpowiedniej przyczepności, możesz zdecydować się na specjalne buty do raczkowania. Mimo, iż nazwane butami, są to w zasadzie grubsze skarpetki, z antypoślizgową podeszwą. Sylikonowa podeszwa zwiększając przyczepność do podłoża, pomaga dziecku w raczkowaniu. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na to, by buciki były wykonane z miękkiego materiału, były elastyczne i nie krępowały ruchów malucha. Duży wybór wysokiej jakości bucików do raczkowania oferuje internetowy sklep Zalando.pl (kliknij tutaj)

Jeśli jesteś bardzo troskliwym rodzicem i obawiasz się o to, że w czasie raczkowania dziecko może sobie zrobić krzywdę, to kup dla bobasa specjalne nakolanniki, grubsze ubranko i nie zapomnij o zabezpieczeniu dziecięcego pokoiku. Możesz mu także kupić kocyk do raczkowania.

 

Jak długo trwa raczkowanie?

Raczkowanie z reguły powinno trwać u dziecka około trzech miesięcy. Po tym czasie maluch dzięki nabytym umiejętnościom rozpocznie kolejny etap, czyli podnoszenie się i łapanie równowagi w pozycji pionowej. A wtedy rodzicom nie pozostaje już nic innego, jak łapać za kamery i aparaty!

 

Materiały: zalando.pl

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
5-10-2018
Ocena:
Moja córeczka zaczęła raczkowac przed skończonym 7 miesiącem. A do tego staje już na stópki trzymając się czegokolwiek. Uwielbia wspinanie się
31-7-2015
Ocena:
Moja córeczka dość szybko nauczyła się chodzić, ale miała taki okres kiedy zamiast raczkować do przodu to wolała do tyłu :) A Wasze pociechy w jakim wieku zaczęły chodzić?