Stulejka – duży problem małych chłopców

Data:

Stulejka to stan, w którym napletek jest zwężony i nie można zsunąć go z żołędzi. U noworodków i niemowląt brak możliwości zsunięcia napletka jest normalny, wymaga jedynie dokładnej higieny i obserwacji. U chłopców powyżej 2 roku życia stulejka powinna ustępować. 90% chłopców przed 3 urodzinami problem ten zanika. Gdy stulejka z fizjologicznej zmienia się w patologiczną, rodzice powinni zaprowadzić synka do lekarza.

 

 

Dawniej uważano, że stulejka to schorzenie wywołane nieprawidłową higieną i podstawową profilaktyką było odciąganie napletka od pierwszych dni życia dziecka. Obecnie lekarze odradzają naciąganie napletka u niemowląt i zalecają przeprowadzenie pierwszych prób w celu sprawdzenia, czy stulejka się utrzymuje, dopiero u dwulatków. Nieumiejętne i zbyt gwałtowne próby zabiegów szkodzą, zamiast pomagać. Może dojść do uszkodzenia skóry a powstające blizny wtórnie zwężają napletek. 

Co to jest stulejka?

Stulejka to zwężenie otworu napletka, uniemożliwiającego odsłonięcie żołędzi. Fizjologiczne zwężenie napletka w pierwszych latach życia często bywa diagnozowane jako prawdziwa stulejka. Tymczasem nieodprowadzalny napletek u chłopców do 2 lat w zdecydowanej większości  przypadków wynika z naturalnego sklejenia napletka z żołędzią i  nie wymaga leczenia. Po urodzeniu napletek przeważnie sklejony jest  z żołędzią. To zupełnie naturalne.  Z wiekiem stopniowo dochodzi do jego  odklejenia i większość 3-latków ma już odprowadzalny napletek.

 

Niepokojące objawy stulejki

Stulejka u starszych dzieci daje nieprzyjemne objawy. Dziecko może odczuwać ból podczas oddawania moczu lub ma wyraźne napęcznienie napletka (powstaje tzw. balonik), dochodzi do stanów zapalnych prącia i zakażeń. Nie można traktować stulejki wyłącznie jako problemu kosmetycznego. Skutki schorzenia mogą mieć wpływ na zdrowie chłopców przez całe życie. Chłopcy ze zdiagnozowaną stulejką są bardziej narażeni na ryzyko infekcji dróg moczowo-płciowych. Są one spowodowane utrudnioną higieną żołędzi lub celowym powstrzymywaniem oddawania moczu z powodu dyskomfortu, który odczuwa maluch. Konsekwencją może być nietrzymanie moczu, moczenie nocne, infekcje skórne a nawet niepłodność lub nerwice. W dorosłym życiu stulejka znacząco obniża komfort życia seksualnego.

Rodzaje stulejki

  • wrodzona - napletek jest wąski, długi oraz zwisający
  • nabyta - wywołana jest wieloletnimi zaniedbaniami higienicznymi napletek jest krótki, zbliznowaciały i często zrośnięty z żołędzią

Jak dbać o higienę małego chłopca

Prawidłowa higiena małego mężczyzny polega przede wszystkim na bardzo dokładnym, ale delikatnym oczyszczaniu prącia, niedopuszczaniu do zanieczyszczenia ujścia cewki moczowej kupką (jeśli do tego dojdzie, należy umyć prącie wacikiem i ciepłą wodą z odrobiną mydła lub płynu do kąpieli niemowląt) oraz dokładne mycie prącia podczas kąpieli. Należy pamiętać o nieodciąganiu napletka na siłę. W przypadku zaczerwienienia, podrażnienia napletka warto zastosować łagodny antyseptyk. Leczenie stulejki jest zależne od stanu napletka i żołędzi. Lekarze często decydują się na leczenie zachowawcze, zalecając stosowanie antyseptyków lub maści sterydowych. 

Gdy potrzebny jest zabieg

Zabiegowi  w  trybie pilnym poddawane są dzieci z bardzo dużym zwężeniem. Wówczas wada ta  utrudnia oddawanie moczu, który gromadzi się pod napletkiem tworząc 'balonik' i wywołując nawracające zakażenia. U pozostałych dzieci jeśli nadal występuje zwężenie napletka zabieg wykonywany jest po trzecich urodzinach. Nie ma górnej granicy wieku do jakiej powinien być przeprowadzony.  Jednakże zaleca się, aby miało to miejsce jeszcze w wieku dziecięcym, najlepiej między 3, a 4 rokiem życia. U dzieci najczęściej wykonuje się poszerzenie napletka. Aby oszczędzić dziecku stresu zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, a po operacji mały pacjent wraca do domu.

Czytaj również:

Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka

Jak myć mleczne ząbki? Jaką pastę i szczoteczkę wybrać?

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
25-2-2021
Ocena:
Stulejkę mojego synka bardzo mocno przeżyłam i bałam się, że bez operacji się nie obejdzie. Całe szczęście lekarz zaproponował terapię bezinwazyjną octeniseptem. Chętnie się na to zgodziłam, nie robiąc sobie większych nadziei, ale okazało się, że ten preparat zdziałał cuda! Stulejka po dwóch tygodniach ustąpiła!
14-5-2018
Ocena:
Odpowiednia higiena to podstawa.