Data modyfikacji:

Jak odróżnić trądzik niemowlęcy od skazy białkowej

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Przy zmianach skórnych u niemowląt często pojawia się wątpliwość, czy wysypka to trądzik niemowlęcy czy skaza białkowa. Statystyki wskazują, że noworodek ma o wiele większą szansę cierpieć na trądzik niemowlęcy niż na skazę białkową.

trądzik niemowlęcy a skaza białkowa

 

Skaza białkowa to inaczej alergia na białka mleka krowiego i dotyczy zaledwie kilku procent populacji. Niestety wiele problemów skórnych w okresie niemowlęcym jest mylnie interpretowanych  jako skaza białkowa. Tymczasem w większości przypadków jest to tylko trądzik niemowlęcy. Występuje on o wiele częściej niż skaza białkowa, bo aż u 20 proc. niemowlaków.

Trądzik niemowlęcy czy skaza białkowa?

Rozpoczyna się zwykle po 3-4 tygodniu życia dziecka i występuje głównie na twarzy. Przyjmuje postać grudek, krostek, a także drobniejszych zmian, które mogą zlewać się w zaczerwienione placki. Zwykle zmiany te są lekko wypukłe. Skóra sprawia wrażenie, zanieczyszczonej i tłustej. To dlatego, że główną przyczyną trądziku niemowlęcego jest wysoki poziom androgenów we krwi dziecka. Pochodzą one jeszcze z końcówki ciąży  oraz częściowo z mleka matki, jeśli noworodek karmiony jest naturalnie. Androgeny regulują pracę gruczołów łojowych i dopóki ich poziom się nie unormuje, dziecko może mieć kłopoty ze zmianami skórnymi. Wysoki poziom androgenów reguluje się samoistnie po pewnym czasie. Trądzik niemowlęcy powinien minąć ok. 3 miesiąca życia dziecka, a najpóźniej po pierwszym półroczu. Jeśli zmiany skórne utrzymują się dłużej niż 6 miesięcy, warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem.

CZYTAJ TAKŻE: Sposoby na trądzik niemowlęcy

Wysypka przy skazie białkowej

Wielu rodziców zastanawia się, jak odróżnić trądzik niemowlęcy od skazy białkowej. Warto wiedzieć, że skaza białkowa  różni się od trądziku przede wszystkim wyglądem zmian – wysypka przy alergii jest drobniejsza, może występować nie tylko na twarzy, ale także w zgięciach łokci i kolan oraz na brzuszku. Skóra przy skazie białkowej jest sucha. A policzki mogą się lekko błyszczeć, często wyglądają na „polakierowane”.



Skaza białkowa u niemowlaka - objawy

Przede wszystkim jednak skaza białkowa u niemowląt różni się od trądziku noworodkowego tym, że towarzyszą jej również inne dolegliwości. Zwykle przy skazie białkowej mamy do czynienia z problemami z układem trawiennym. Dziecko może oddawać luźne stolce, pieniste, strzelające kupki, miewać bóle brzuszka, gazy, wzdęcia. Krew w stolcu, problemy z przybieraniem na wadze, wymioty, uporczywe ulewania.

Wysypka przy skazie białkowej jest o wiele bardziej sucha, uporczywie swędząca, może się łuszczyć, skóra może nawet pękać.  Wysypka występuje zwykle w kilku miejscach na cele, szczególnie charakterystyczna jest buzia i zgięcia, łokci oraz kolan a także brzuch. Ale może się zdarzyć tak, że wysypka będzie tylko w jednym miejscu. Natomiast reszta skóry lub na przykład tylko skóra brzuchu – mogą być suche, szorstkie, swędzące. Wysypka przy skazie białkowej dobrze reaguje na natłuszczanie. U części chorych sprawdzają się lepiej apteczne emolienty, a u innych naturalne oleje, masło shea. Leczenie trądziku niemowlęcego sprawdza się zwykle do higieny i zachowawczej pielęgnacji, a dolegliwości mijają same. Jeśli stany zapalne się powiększają, dochodzi do tworzenia się ropnych krost lub cyst, wówczas zwykle lekarz przepisuje płyn lub maść z antybiotykiem.


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

Komentarze
29-04-2019
Ocena:
Najlepiej chyba poradzić się specjalisty. My poszliśmy do lekarza i okazało się, że to trądzik niemowlęcy a nie skaza białkowa.
Pieluszkowe zapalenie skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry: przyczyny, objawy i sposoby leczenia

2024-02-23
Pieluszkowe zapalenie skóry to bardzo częsty problem, który dotyka niemowląt noszących pieluchę, a więc z reguły tych, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia. Na jego pojawienie się powinien być przygotowany każdy rodzic, gdyż zapalenie może pojawić się nawet kilkanaście razy w okresie pieluchowania. Podpowiadamy, jak rozpoznać pierwsze objawy problemu, jak go leczyć, a także mu zapobiegać.
pierwsze buty dla dziecka

Pierwsze buty dla dziecka: jakie wybrać? Ranking produktów

2024-02-09
Zakup pierwszych butów do chodzenia dla dziecka to nie lada wyzwanie. Aby stopy malca rozwijały się prawidłowo, a chodzenie było komfortowe, należy spojrzeć na wybrane obuwie pod aż kilkoma względami – dla przykładu podeszwa powinna być elastyczna, cholewka niska, a zapiętek dobrze dopasowany.  Wyjaśniamy, na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując pierwsze buty dla dziecka. Ranking, który znajdziesz na końcu artykułu, również ułatwi ci podjęcie ostatecznej decyzji zakupowej.
pleśniawki u noworodka

Pleśniawki u noworodka: jakie są przyczyny i jak się ich pozbyć?

2024-02-02
Pleśniawki u noworodka to dość częsta i – niestety, bolesna przypadłość, która jest efektem zakażenia grzybicznego. Pleśniawki przypominają wyglądem niegroźny i naturalny nalot z mleka, jednak w przeciwieństwie do nalotu, nie można ich z łatwością zmyć. Zazwyczaj pojawiają się na języku, dziąsłach i na podniebieniu, mają nieregularne kształty oraz rożne wielkości. Na pleśniawki u noworodka najczęściej stosuje się leki przeciwgrzybiczne, takie jak nystatyna albo flukonazol.
odruch moro

Odruch Moro: jak wspomóc rozwój swojego niemowlaka

2024-01-31
Chociaż odruch Moro u dziecka niepokoi wielu rodziców, to zazwyczaj nie świadczy o niczym niebezpiecznym. To jeden z odruchów pierwotnych, który pojawia się podobnie jak odruch Babińskiego. Jednak jak właściwie wygląda odruch Moro, kiedy zanika i co zrobić, kiedy pojawia się podczas snu? W jakich sytuacjach odruch Moro powinien zaniepokoić? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
grzybica pieluszkowa

Grzybica pieluszkowa: skuteczne rozwiązania i produkty dla zdrowej skóry twojego malucha

2024-01-29
Skóra maluszków jest bardzo cienka, delikatna i wrażliwa, przez to jest znacznie bardziej podatna również podrażnienia oraz występowanie stanów zapalanych. Naruszeniu bariery ochronnej sprzyja również stosowanie pampersów – okolice intymne pozostają przez długi czas wilgotne, a materiał pieluszki powoduje zwiększone tarcie. Jeśli dołożymy do tego nieodpowiednią pielęgnację, może dojść do grzybicy pieluszkowej czy też pieluszkowego zapalenia skóra. Jak zatem zadbać o prawidłową pielęgnację okolic intymnych u maluszka? Po czym poznać, że mamy do czynienia z PZS? Odpowiedzi czekają w poniższym artykule.
krochmal do kąpieli

Jak zrobić krochmal do kąpieli? Potrzebujesz tych produktów

2023-09-01
Metody stosowane przez starsze pokolenie do dziś cieszą się niezmienną popularnością. Powód jest prosty – są łatwe, skuteczne, a do tego wymagają małych nakładów finansowych. Jedną z nich jest kąpiel w krochmalu dla dzieci, która jest remedium na różne problemy skórne. To bezpieczny sposób, który łagodzi podrażnienia i pomaga w walce z krostami. Jak zrobić krochmal do kąpieli dla niemowlaka i o czym warto wiedzieć? Dowiedz się, czytając nasz poradnik.
mata edukacyjna kinderkraft

Mata edukacyjna Kinderkraft: czy warto? Opinie

2023-08-19
Kinderkraft to marka, która od ponad 10 lat produkuje akcesoria dla dzieci i rodziców - m. in. wózki, łóżeczka, nosidełka, krzesełka czy chociażby maty edukacyjne. W ofercie marki znajdziecie kilka różnych mat, ale czy warto je kupić? Chcesz poznać opinie kupujących na temat tego produktu? Przeczytaj poniższy poradnik i przekonaj się, czy mata Kinderkraft to produkt warty zakupu.