Przy zmianach skórnych u niemowląt często pojawia się wątpliwość, czy wysypka to trądzik niemowlęcy czy skaza białkowa. Statystyki wskazują, że noworodek ma o wiele większą szansę cierpieć na trądzik niemowlęcy niż na skazę białkową.
Skaza białkowa to inaczej alergia na białka mleka krowiego i dotyczy zaledwie kilku procent populacji. Niestety wiele problemów skórnych w okresie niemowlęcym jest mylnie interpretowanych jako skaza białkowa. Tymczasem w większości przypadków jest to tylko trądzik niemowlęcy. Występuje on o wiele częściej niż skaza białkowa, bo aż u 20 proc. niemowlaków.
Rozpoczyna się zwykle po 3-4 tygodniu życia dziecka i występuje głównie na twarzy. Przyjmuje postać grudek, krostek, a także drobniejszych zmian, które mogą zlewać się w zaczerwienione placki. Zwykle zmiany te są lekko wypukłe. Skóra sprawia wrażenie, zanieczyszczonej i tłustej. To dlatego, że główną przyczyną trądziku niemowlęcego jest wysoki poziom androgenów we krwi dziecka. Pochodzą one jeszcze z końcówki ciąży oraz częściowo z mleka matki, jeśli noworodek karmiony jest naturalnie. Androgeny regulują pracę gruczołów łojowych i dopóki ich poziom się nie unormuje, dziecko może mieć kłopoty ze zmianami skórnymi. Wysoki poziom androgenów reguluje się samoistnie po pewnym czasie. Trądzik niemowlęcy powinien minąć ok. 3 miesiąca życia dziecka, a najpóźniej po pierwszym półroczu. Jeśli zmiany skórne utrzymują się dłużej niż 6 miesięcy, warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem.
CZYTAJ TAKŻE: Sposoby na trądzik niemowlęcy
Wielu rodziców zastanawia się, jak odróżnić trądzik niemowlęcy od skazy białkowej. Warto wiedzieć, że skaza białkowa różni się od trądziku przede wszystkim wyglądem zmian – wysypka przy alergii jest drobniejsza, może występować nie tylko na twarzy, ale także w zgięciach łokci i kolan oraz na brzuszku. Skóra przy skazie białkowej jest sucha. A policzki mogą się lekko błyszczeć, często wyglądają na „polakierowane”.
Przede wszystkim jednak skaza białkowa u niemowląt różni się od trądziku noworodkowego tym, że towarzyszą jej również inne dolegliwości. Zwykle przy skazie białkowej mamy do czynienia z problemami z układem trawiennym. Dziecko może oddawać luźne stolce, pieniste, strzelające kupki, miewać bóle brzuszka, gazy, wzdęcia. Krew w stolcu, problemy z przybieraniem na wadze, wymioty, uporczywe ulewania.
Wysypka przy skazie białkowej jest o wiele bardziej sucha, uporczywie swędząca, może się łuszczyć, skóra może nawet pękać. Wysypka występuje zwykle w kilku miejscach na cele, szczególnie charakterystyczna jest buzia i zgięcia, łokci oraz kolan a także brzuch. Ale może się zdarzyć tak, że wysypka będzie tylko w jednym miejscu. Natomiast reszta skóry lub na przykład tylko skóra brzuchu – mogą być suche, szorstkie, swędzące. Wysypka przy skazie białkowej dobrze reaguje na natłuszczanie. U części chorych sprawdzają się lepiej apteczne emolienty, a u innych naturalne oleje, masło shea. Leczenie trądziku niemowlęcego sprawdza się zwykle do higieny i zachowawczej pielęgnacji, a dolegliwości mijają same. Jeśli stany zapalne się powiększają, dochodzi do tworzenia się ropnych krost lub cyst, wówczas zwykle lekarz przepisuje płyn lub maść z antybiotykiem.
z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.