Data modyfikacji:

Trądzik niemowlęcy. Ile trwa i jak leczyć

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Po 3-4 tygodniu życia u wielu noworodków pojawiają się wypryski na buzi, które budzą u rodziców silny niepokój. Trądzik niemowlęcy bywa mylony z alergią, uczuleniem na białka mleka krowiego lub potówkami. Tymczasem trądzik niemowlęcy to dość powszechna dolegliwość. Występuje u co 5 niemowlaka.

trądzik niemowlęcy

Spis treści:

Trądzik niemowlęcy – objawy

Jak leczyć trądzik niemowlęcy

Kiedy mija trądzik niemowlęcy

Co wywołuje trądzik niemowlęcy

Jak odróżnić trądzik niemowlęcy od skazy białkowej

 

Czerwone krostki, zlokalizowane głównie na policzkach, czasem na brodzie i czole. Mogą przechodzić  (ale już w mniejszym natężeniu) na szyję i dekolt. Plamki, grudki, czasem zakończone białym czubkiem.  To najprawdopodobniej trądzik niemowlęcy. Pojawia się zwykle w okolicach 3-4 tygodnia życia noworodka. Częściej u chłopców i częściej u dzieci karmionych naturalnie. Przyczyną są hormony, które przedostały się z łożyska do krwi dziecka i wciąż w niej krążą. Część hormonów mama przekazuje maluchowi także w mleku.

Trądzik niemowlęcy – objawy

W okolicach pierwszego miesiąca życia dziecka, na jego twarzy pojawić się mogą wypryski, zaczerwienienia, grudki. Ich wygląd zmienia się – zaogniają się od ciepła, a bledną na przykład na spacerze. Mogą pojawiać się białawe czubki na krostkach.  Czasem przez uszkodzony naskórek dojść może do nadkażenia tych zmian. Jeśli pojawia się stan zapalny i zmiany ropne – sprawa wymaga konsultacji lekarskiej. Najprawdopodobniej konieczna będzie kuracja maścią z antybiotykiem. Jeśli jednak zmiany sprowadzają się jedynie do zaczerwienienia, krostek i grudek, można  spokojnie czekać na to aż trądzik niemowlęcy sam minie. W domowych warunkach trądzik leczymy zachowawczo.

Jak leczyć trądzik niemowlęcy

Dopóki zmiany skórne nie zostaną nadkażone, co zdarza się dość rzadko, leczenie trądziku niemowlęcego można sprowadzić do łagodnej pielęgnacji buzi dziecka. Przede wszystkim należy utrzymywać buzię z trądzikiem w czystości.  Ponieważ w powstawaniu zmian biorą udział gruczoły łojowe i to ich nieuregulowana praca jest główną przyczyną problemu, nie powinno się stosować na trądzik niemowlęcy mocno natłuszczających, ciężkich kosmetyków. Wystarczy raz dziennie przemyć buzię ciepłą przegotowaną wodą na jałowej gazie.  Jeśli skóra wydaje się sucha i ściągnięta, można ją delikatnie nawilżyć kremem przeznaczonym dla niemowląt od pierwszego dnia życia. Buzia powinna być czysta i sucha, dlatego jeśli dziecko ulewa, ślini się, należy pilnować higieny. Namnażające się bakterie mogą przyczynić się do powstania stanu zapalnego.  Niebezpiecznym powikłaniem trądziku niemowlęcego mogą być torbiele lub ropnie.

Kiedy leczenie wymaga interwencji lekarskiej, zwykle przepisywana jest erytromycyna w żelu lub płynie. Na łagodniejsze zmiany lekarze polecają maść na trądzik niemowlęcy (m.in cynkową). Nierzadko wypisywane są leki recepturowe.

Kiedy mija trądzik niemowlęcy

U większości niemowląt cera poprawia się po 3 miesiącu życia. Niepokój powinno wzbudzić, jeśli po 6 miesiącu zmiany wciąż występują. Istotne jest, że trądzik niemowlęcy może okresowo się wyciszać i powracać. Dodatkowo, jeśli niemowlę jest często przegrzewane, może pojawić się świąd skóry, co z kolei może skutkować drapaniem i zainfekowaniem zmian.Co wywołuje trądzik niemowlęcy

Hormony przekazywane w ostatnich tygodniach ciąży stymulują gruczoły łojowe. Zaraz po narodzinach u niemowląt wydzielanie łoju jest dość duże. Dzieje się tak za sprawą stymulacji androgennej, a to właśnie androgeny kontrolują działanie gruczołów łojowych. Z czasem problem trądziku znika, a pojawia się ponownie w okresie dorastania, kiedy to znów następuje zwiększenie poziomu androgenów w organizmie.

Jak odróżnić trądzik niemowlęcy od skazy białkowej

Trądzik niemowlęcy występuje na twarzy dziecka. Może w niewielkim stopniu przechodzić na szyję i dekolt i ma postać krostek. Skaza białkowa u niemowlaka to alergia na białka mleka krowiego. Jednym z jej z charakterystycznych objawów są zmiany na policzkach – są to zwykle suche, połyskujące zmiany, łuszczące się placki, które rozdrapane tworzą strupki. Rozdrapane zmiany uczuleniowe mogą nawet krwawić. Towarzyszą im zwykle przesuszenia lub wysypka również w okolicach zgięć łokci oraz kolan. A co najważniejsze, jak każdej alergii pokarmowej, towarzyszą jej objawy ze strony układu pokarmowego.  Co istotne, zmiany alergiczne dobrze reagują na natłuszczanie, szczególnie, że alergii na białka mleka krowiego może towarzyszyć Atopowe Zapalenie Skóry. Natomiast trądzik niemowlęcy nie powinien być natłuszczany, jego objawy po natłuszczeniu nasilają się.

 

 


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

Komentarze
17-04-2019
Ocena:
Wow, super to jest wytłumaczone, trochę się martwiłam, ale teraz już przestanę kombinować z maściami i kemami. Dziękuję!
Pierwsze zęby u niemowlaka. Kiedy wychodzą?

Pierwsze zęby u niemowlaka. Kiedy wychodzą?

2021-08-20
Pojawienie się pierwszego ząbka u dziecka to bardzo ważne wydarzenie, które nazywane bywa „kamieniem milowym”. Niektórzy rodzice czekają na ten moment kilka miesięcy, inni – nawet rok. Sprawdź, kiedy najczęściej pojawiają się pierwsze zęby u niemowlaka, co robić, gdy nie ma ich roczny smyk i jak w bezpieczny sposób pomóc ząbkującemu dziecku.
dziecko widzi

Kiedy dziecko zaczyna widzieć? Jak widzą noworodki?

2021-08-16
Choć donoszony noworodek wydaje się perfekcyjnie rozwinięty, niektóre jego zmysły nie pracują jeszcze prawidłowo – potrzeba czasu, aby dojrzały. Takim zmysłem zdecydowanie jest wzrok. Sprawdź, kiedy dziecko zaczyna widzieć, po ilu dniach zaczyna dostrzegać kolory i kiedy wyraźnie widzi swoich rodziców.
Witamina K dla noworodka. Czemu jest konieczna?

Witamina K dla noworodka. Czemu jest konieczna?

2021-07-30
Podawanie witaminy K dzieciom zaraz po porodzie w większości państw to standard obowiązujący od wielu lat. Jeśli właśnie spodziewasz się dziecka, koniecznie przeczytaj, dlaczego podaje się witaminę K noworodkom i co może się stać, jeśli do tego nie dojdzie.
odbijanie noworodka

Odbijanie noworodka – jak robić to właściwie?

2021-07-21
Karmienie to jedno z najważniejszych wyzwań, z jakimi mierzą się rodzice po narodzinach dziecka. Zaczynając od wyboru sposobu podawania pokarmu, poprzez zamartwianie się, czy maluch wystarczająco przybiera na wadze, aż po odbijanie noworodka, które na początku może budzić niepokój u niedoświadczonych opiekunów. Warto wiedzieć, jak robić to właściwie, by w żaden sposób nie zaszkodzić dziecku i zapewnić spokój całej rodzinie w tych pierwszych niezapomnianych, ale niezwykle wymagających tygodniach.
chrypka u niemowlaka domowe sposoby

Chrypka u niemowlaka. Przyczyny i leczenie

2021-07-14
Chrypka to zazwyczaj niegroźny objaw, który świadczy o nadmiernej eksploatacji krtani i fałdów głosowych lub jest wynikiem infekcji górnych dróg oddechowych. Leczenie jest proste, ale w przypadku niemowląt, które nie mogą przyjmować wielu leków, należy je przeprowadzić w konsultacji ze specjalistą. Sprawdź, jakie są przyczyny chrypki u dzieci. Poznaj domowe sposoby na chrypkę u niemowlaka.
wysypka u niemowlaka

Wysypka u niemowlaka: przyczyny i sposoby leczenia

2021-06-28
Wysypka u niemowlaka to bardzo powszechny problem, który zwykle nie stanowi powodu do obaw. Nie można jej jednak lekceważyć, ponieważ w niektórych przypadkach może wiązać się z alergiami, a nawet poważnymi chorobami. Dowiedz się, co może powodować wysypkę i jak jej zaradzić.
rumień noworodkowy

Czym jest rumień noworodkowy i czy wymaga leczenia?

2021-06-25
Świeżo upieczonych, niedoświadczonych rodziców mogą przerazić czerwone plamy, które pojawiają się na skórze noworodka w kilka dni po jego przyjściu na świat. Na szczęście wcale nie ma się czego obawiać – rumień noworodkowy, który wywołuje takie objawy, jest niegroźnym stanem, który dość szybko znika.