Data modyfikacji:

Trądzik niemowlęcy. Ile trwa i jak leczyć

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Po 3-4 tygodniu życia u wielu noworodków pojawiają się wypryski na buzi, które budzą u rodziców silny niepokój. Trądzik niemowlęcy bywa mylony z alergią, uczuleniem na białka mleka krowiego lub potówkami. Tymczasem trądzik niemowlęcy to dość powszechna dolegliwość. Występuje u co 5 niemowlaka.

trądzik niemowlęcy

Spis treści:

Trądzik niemowlęcy – objawy

Jak leczyć trądzik niemowlęcy

Kiedy mija trądzik niemowlęcy

Co wywołuje trądzik niemowlęcy

Jak odróżnić trądzik niemowlęcy od skazy białkowej

 

Czerwone krostki, zlokalizowane głównie na policzkach, czasem na brodzie i czole. Mogą przechodzić  (ale już w mniejszym natężeniu) na szyję i dekolt. Plamki, grudki, czasem zakończone białym czubkiem.  To najprawdopodobniej trądzik niemowlęcy. Pojawia się zwykle w okolicach 3-4 tygodnia życia noworodka. Częściej u chłopców i częściej u dzieci karmionych naturalnie. Przyczyną są hormony, które przedostały się z łożyska do krwi dziecka i wciąż w niej krążą. Część hormonów mama przekazuje maluchowi także w mleku.

Trądzik niemowlęcy – objawy

W okolicach pierwszego miesiąca życia dziecka, na jego twarzy pojawić się mogą wypryski, zaczerwienienia, grudki. Ich wygląd zmienia się – zaogniają się od ciepła, a bledną na przykład na spacerze. Mogą pojawiać się białawe czubki na krostkach.  Czasem przez uszkodzony naskórek dojść może do nadkażenia tych zmian. Jeśli pojawia się stan zapalny i zmiany ropne – sprawa wymaga konsultacji lekarskiej. Najprawdopodobniej konieczna będzie kuracja maścią z antybiotykiem. Jeśli jednak zmiany sprowadzają się jedynie do zaczerwienienia, krostek i grudek, można  spokojnie czekać na to aż trądzik niemowlęcy sam minie. W domowych warunkach trądzik leczymy zachowawczo.

Jak leczyć trądzik niemowlęcy

Dopóki zmiany skórne nie zostaną nadkażone, co zdarza się dość rzadko, leczenie trądziku niemowlęcego można sprowadzić do łagodnej pielęgnacji buzi dziecka. Przede wszystkim należy utrzymywać buzię z trądzikiem w czystości.  Ponieważ w powstawaniu zmian biorą udział gruczoły łojowe i to ich nieuregulowana praca jest główną przyczyną problemu, nie powinno się stosować na trądzik niemowlęcy mocno natłuszczających, ciężkich kosmetyków. Wystarczy raz dziennie przemyć buzię ciepłą przegotowaną wodą na jałowej gazie.  Jeśli skóra wydaje się sucha i ściągnięta, można ją delikatnie nawilżyć kremem przeznaczonym dla niemowląt od pierwszego dnia życia. Buzia powinna być czysta i sucha, dlatego jeśli dziecko ulewa, ślini się, należy pilnować higieny. Namnażające się bakterie mogą przyczynić się do powstania stanu zapalnego.  Niebezpiecznym powikłaniem trądziku niemowlęcego mogą być torbiele lub ropnie.

Kiedy leczenie wymaga interwencji lekarskiej, zwykle przepisywana jest erytromycyna w żelu lub płynie. Na łagodniejsze zmiany lekarze polecają maść na trądzik niemowlęcy (m.in cynkową). Nierzadko wypisywane są leki recepturowe.

Kiedy mija trądzik niemowlęcy

U większości niemowląt cera poprawia się po 3 miesiącu życia. Niepokój powinno wzbudzić, jeśli po 6 miesiącu zmiany wciąż występują. Istotne jest, że trądzik niemowlęcy może okresowo się wyciszać i powracać. Dodatkowo, jeśli niemowlę jest często przegrzewane, może pojawić się świąd skóry, co z kolei może skutkować drapaniem i zainfekowaniem zmian.Co wywołuje trądzik niemowlęcy

Hormony przekazywane w ostatnich tygodniach ciąży stymulują gruczoły łojowe. Zaraz po narodzinach u niemowląt wydzielanie łoju jest dość duże. Dzieje się tak za sprawą stymulacji androgennej, a to właśnie androgeny kontrolują działanie gruczołów łojowych. Z czasem problem trądziku znika, a pojawia się ponownie w okresie dorastania, kiedy to znów następuje zwiększenie poziomu androgenów w organizmie.

Jak odróżnić trądzik niemowlęcy od skazy białkowej

Trądzik niemowlęcy występuje na twarzy dziecka. Może w niewielkim stopniu przechodzić na szyję i dekolt i ma postać krostek. Skaza białkowa u niemowlaka to alergia na białka mleka krowiego. Jednym z jej z charakterystycznych objawów są zmiany na policzkach – są to zwykle suche, połyskujące zmiany, łuszczące się placki, które rozdrapane tworzą strupki. Rozdrapane zmiany uczuleniowe mogą nawet krwawić. Towarzyszą im zwykle przesuszenia lub wysypka również w okolicach zgięć łokci oraz kolan. A co najważniejsze, jak każdej alergii pokarmowej, towarzyszą jej objawy ze strony układu pokarmowego.  Co istotne, zmiany alergiczne dobrze reagują na natłuszczanie, szczególnie, że alergii na białka mleka krowiego może towarzyszyć Atopowe Zapalenie Skóry. Natomiast trądzik niemowlęcy nie powinien być natłuszczany, jego objawy po natłuszczeniu nasilają się.

 

 


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

Komentarze
17-04-2019
Ocena:
Wow, super to jest wytłumaczone, trochę się martwiłam, ale teraz już przestanę kombinować z maściami i kemami. Dziękuję!
czemu niemowlak skrzeczy

Czemu niemowlak skrzeczy?

2023-01-26
Lekarze pediatrzy często słyszą od zaniepokojonych rodziców pytanie, czemu niemowlak skrzeczy. Na szczęście skrzeczenie, czy też charczenie u niemowlaka rzadko wywołane jest zaburzeniami rozwoju albo poważnymi infekcjami. W większości przypadków za tę przypadłość odpowiada zwykła sapka, fizjologiczna wiotkość krtani albo niedrożność noska wynikająca z kataru. Wyjaśniamy, kiedy warto udać się do lekarza z charczącym niemowlęciem i jak poradzić sobie z tą przypadłością domowymi sposobami.
sposoby na trądzik niemowlęcy

Sposoby na trądzik niemowlęcy

2023-01-14
Aż 20 proc. niemowlaków ma trądzik niemowlęcy. Wypryski na buzi maluszka bardzo niepokoją rodziców. Trądzik niemowlęcy to dolegliwość, która zwykle mija sama i nie ma nic wspólnego ani z dietą mamy karmiącej piersią, ani z alergią dziecka. Podpowiadamy, co stosować na trądzik niemowlęcy.
Noworodek nie chce spać

Czemu noworodek nie chce spać? 10 najczęstszych powodów

2022-12-28
Próbowałaś już wszystkiego, a mimo to twoje dziecko wciąż nie chce zasnąć? Domownicy stale chodzą niewyspani przez nowego, małego członka rodziny? Koniecznie przeczytaj ten artykuł – być może umknął ci jeden ze szczegółów, który dla twojego maluszka ma wielkie znaczenie. Odpowiadamy, czemu noworodek nie chce spać i jak sobie z tym poradzić.
biegunka przy ząbkowaniu

Biegunka przy ząbkowaniu u niemowlaka. Co podać?

2022-12-28
Za najważniejsze objawy ząbkowania u dzieci uważane są obfite ślinienie się maluszka i pocieranie dziąsłami o różne przedmioty. Mniej oczywista jest biegunka, choć bardzo często towarzyszy ona procesowi wyrzynania się pierwszych ząbków. Sprawdź, jak wygląda biegunka przy ząbkowaniu i co robić w razie jej wystąpienia.
inhalator

Jaki inhalator dla niemowlaka wybrać?

2022-12-28
Inhalacja to bezpieczna i skuteczna metoda leczenia infekcji dróg oddechowych u dzieci i dorosłych. Aby jednak ją zastosować, konieczne jest odpowiednie urządzenie, czyli nebulizator (potocznie zwany inhalatorem). Sprawdź, jaki inhalator dla niemowlaka warto wybrać.
inhalacja niemowlaka

Inhalacja niemowlaka – z czego robić i jak inhalować?

2022-12-28
Inhalacja to zabieg, dzięki któremu można podać leki bezpośrednio do dróg oddechowych albo nawilżyć błony śluzowe dziecka. Jedną z odmian inhalacji jest nebulizacja, czyli podawanie leków lub roztworu soli fizjologicznej w postaci mgiełki, przy pomocy specjalnego urządzenia zwanego nebulizatorem (potocznie: inhalator). Przeczytaj, jak powinny wyglądać inhalacje u niemowlaka, które leki można podać maluszkowi bez konsultacji z lekarzem i jak wybrać odpowiedni sprzęt.
małopłytkowość u noworodka

Małopłytkowość u noworodka. Co to jest małopłytkowość u dziecka?

2022-12-27
Niski poziom płytek krwi u noworodka - dla świeżo upieczonego rodzica brzmi to enigmatycznie i przerażająco. Co to jest małopłytkowość i jakie niesie za sobą konsekwencje? Jakie są objawy małopłytkowości u noworodka? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.