Data modyfikacji:

Zmiany skórne u noworodków

Autor: Joanna Górnisiewicz

Skóra niemowlaka jest przysłowiowo gładka i miękka. Niestety nie zawsze. Zdarza się, że pojawiają się na niej zmiany skórne: grudki, krostki i plamki. Mimo że większość jest niegroźna i nie wymaga leczenia, i tak wszystkie budzą niepokój rodziców. Jak wyglądają najczęstsze zmiany skórne u noworodków i z którymi udać się do lekarza?

 

zmiany-skorne-u-noworodkow-550x350

 

Potówki

Potówki to bardzo częsta przypadłość maluszków. To drobne pęcherzyki wypełnione przezroczystym płynem, z czasem przybierające kolor czerwony. Pojawiają się w wyniku nadmiernego przegrzania i najczęściej występują w miejscach gdzie dziecko się poci: w pachwinach, na plecach, na szyi i karku, w fałdach skóry. Receptą na potówki jest oczywiście unikanie przegrzewania dziecka. Jeśli już się pojawią nie należy ich nawilżać, pomaga też kąpiel z krochmalem.

Trądzik noworodkowy

Trądzik noworodkowy wyglądem przypomina potówki. Może być niewielki lub pokrywać znaczne obszary ciała, szczególnie na twarzy, czole, policzkach i szyi, tworząc jakby tarkę z krostek. W miejscach ogrzanych krostki są bardziej widoczne, ostro zaczerwienione (np. policzek, na którym dziecko spało), a na schłodzonej skórze zdają się znikać. Przyczyna powstania trądziku noworodkowego nie jest do końca znana. Prawdopodobnie jest to wpływ hormonów matki. Pojawiają się w pierwszych miesiącach życia, utrzymują od kilku dni, do kilku tygodni, potem zanikają samoistnie. Zazwyczaj nie wymagają konsultacji z lekarzem.

 


Pieluszkowe zapalenie skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry to podrażnienie spowodowane działaniem moczu i kału dziecka oraz braku dostępu powietrza do tzw. okolicy pieluszkowej (okolice odbytu i narządów rodnych dziecka). Początkowo jest to piekące, zaczerwienione odparzenie, które dość łatwo znika po zastosowaniu maści z cynkiem. Nie zaleczone na czas lub długo nie ustępujące może przejść w bolesne nadżerki, często nadkażone grzybami lub drożdżami. Ponieważ wszystkie zapalenia skóry mogą być groźne, reagować należy szybko. Jeśli stwierdzimy pieluszkowe zapalenie skóry u dziecka należy zwróć szczególną uwagę na higienę malucha, częste zmiany pieluchy (z myciem przegotowaną wodą i jałowymi gazikami), wietrzenie pupy (pozwalanie dziecku na zabawę na golasa) i smarowanie kremami na odparzenia. W razie pogarszającego się stanu należy koniecznie szukać pomocy u lekarza.

 

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to choroba o podłożu alergicznym. Może przybrać postać grudek, bąbli różnego rozmiaru, zaczerwienienia, świądu, suchej, łuszczącej się skóra, która swędzi i pęka. Uczulenie u niemowląt mogą spowodować przeróżne alergeny: jedzenie, detergenty stosowane do prania, kosmetyki czy pyłki roślin. Najczęściej atopowe zapalenie skóry występuje na twarzy oraz zgięciu kolan i łokci, ale może dotykać całego ciała. Znalezienie przyczyny bywa niezwykle trudne i wymaga wsparcia doświadczonego pediatry lub alergologa.

 


Rumień toksyczny noworodków

Rumień toksyczny noworodków pojawia się na 2. -3. dni po porodzie i przybiera postać czerwonych plam, w obrębie których tworzą się drobne krostki. Ustępuje samoistnie po kilku dniach, choć zdarza się, że nawraca przez kilka tygodni.

 

Ciemieniucha

Ciemieniucha to żółte, łuskowate zmiany obejmujące owłosioną skórę głowy, powstające w wyniku nadmiernej produkcji łoju i rogowacenia naskórka. Jest bezbolesna i po jakimś czasie mija. Wymaga jednak starannej pielęgnacji, głównie natłuszczania i usuwania zmiękczonych łusek.

Pamiętajmy, że szukania pomocy u lekarza wymagają wszystkie wysypki u dzieci, którym towarzyszy złe samopoczucie, podniesiona temperatura, biegunka lub wymioty. Poza tym warto skonsultować zmiany utrzymujące się na skórze dłuższy czas lub te, które po prostu mocno nas martwią. Lepiej pójść do lekarza niż zastanawiać się po nocach czy z dzieckiem na pewno wszystko dobrze.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Iosif Szasz-Fabian


Autor

Joanna Górnisiewicz

Z zawodu jest nauczycielką w małej wiejskiej szkole. Pasjonuje się metodami nauki przez zabawę i wszelkimi metodami wychowania oraz nauczania (głównie metodą Marii Montessori, edukacją domową i wczesną edukacją małego dziecka). Prywatnie mama trójki dzieci, dzięki którym nauczyła się, co to znaczy, że "każde dziecko jest inne". Uwielbia książki, kawę i góry. Prowadzi bloga o gadżetach dla mam i dzieci www.gadzetomama.pl

Komentarze
14-07-2019
Ocena:
U mojego syna bardzo wcześnie pojawiły się zmiany skórne, najpierw na twarzy później rękach, brzuszki, pleckach. Stosowałam różne preparaty dla niemowląt, które jak się okazywało, też podrażniały skórę. Dopiero alergolog polecił mi stosowanie emolientów i to pomogło. Teraz używamy do mycia i smarowania kosmetyków z Exomegi Control. Balsam można używać dla dzieci nawet od 1 dnia życia. Odkąd używamy emolientów, to skóra przestała swędzieć,.
19-04-2017
Ocena:
na azs u dzidzi u nas pomógł eloderm z apteki. Stosowalam emulsje do ciala i balsam jak byla potrzeba. Bardzo doglebnie nawilzyl skore corki.
03-01-2015
Ocena:
Dla zainteresowanych tematem, powstała pierwsza aplikacja wspomagająca leczenie AZS u dzieci. Osobiście polecam, mój syn jest zadowolony. To link do aplikacji:<br />https://play.google.com/store/apps/details?id=com.heel&hl=pl
jak ubrać dziecko do snu

Jak ubrać dziecko do snu? Niemowlak i starsze dzieci

2024-12-11
Jak ubrać dziecko do snu to pytanie, które często zadają sobie rodzice, szczególnie noworodków i niemowląt. Właściwy strój do spania ma ogromny wpływ na komfort malucha, jakość jego snu oraz zdrowie. Zbyt ciepłe ubranie może prowadzić do przegrzania, z kolei zbyt chłodne – do wychłodzenia i dyskomfortu. Dostosowanie ubioru do temperatury w pokoju i pory roku jest kluczowe, aby zapewnić dziecku spokojny, bezpieczny sen. W artykule omówimy, na co zwrócić uwagę, ubierając niemowlęta oraz starsze dzieci do snu, a także przedstawimy najważniejsze wskazówki, które ułatwią podjęcie decyzji. A więc  jak ubrać dziecko do snu? Zapraszamy do lektury!
dysplazja stawu biodrowego

Bioderka pod kontrolą – jak zadbać o zdrowie stawów biodrowych dziecka?

2024-11-04
Zdrowie bioderek dziecka to niezwykle ważny aspekt jego rozwoju, który warto monitorować od pierwszych dni życia. Wczesne wykrycie problemów, takich jak dysplazja stawu biodrowego, może zapobiec poważnym powikłaniom. Z tego artykułu dowiesz się, na czym polega USG bioderek, co to jest dysplazja bioderek oraz jak przebiega jej leczenie.
atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry u dzieci – jak rozpoznać i leczyć AZS?

2024-10-25
Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła choroba skóry, która dotyka zarówno niemowlęta, jak i dorosłych. Charakteryzuje się intensywnym swędzeniem, suchością skóry oraz stanami zapalnymi. Objawy mogą być bardzo uciążliwe, ale odpowiednie leczenie, w tym stosowanie emolientów, może przynieść ulgę. W tym artykule omówimy, jak rozpoznać AZS u dziecka oraz jakie metody leczenia są najskuteczniejsze.
prosaki u noworodka

Prosaki u noworodka czy są niebezpieczne?

2024-10-11
Gdy na delikatnej skórze noworodka pojawiają się drobne, białe grudki, wielu rodziców może czuć zaniepokojenie. Prosaki, bo o nich mowa, to dość powszechne zmiany skórne, które wyglądają niepokojąco, choć w rzeczywistości są całkowicie nieszkodliwe. Skąd biorą się prosaki? Czy wymagają leczenia? I jak właściwie pielęgnować skórę maluszka, aby zapewnić mu komfort? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule, który rozwiewa wszelkie wątpliwości związane z tym zjawiskiem.
aspirator do nosa elektryczny

Elektryczny aspirator do nosa – jaki wybrać model?

2024-10-09
Aspiratory do nosa to nieodzowny element wyprawki dla rodziców niemowląt oraz małych dzieci. Zatkany nosek maluszka może powodować dyskomfort, a także utrudniać oddychanie, co bywa szczególnie niepokojące w nocy. Jednym z najwygodniejszych i najskuteczniejszych rozwiązań jest elektryczny aspirator do nosa. Sprawdź, jaki model warto wybrać, na co zwrócić uwagę przy zakupie oraz jakie funkcje mogą okazać się kluczowe.
asymetria u niemowlaka

Czym jest asymetria u niemowlaka i jak ją rozpoznać?

2024-09-20
Czym jest asymetria u niemowlaka i jak ją rozpoznać?
śluz w kupie niemowlaka

Co oznacza śluz w kupie niemowlaka?

2024-01-17
FRAZY: śluz w kupie niemowlaka, jak wygląda śluz w kupie niemowlaka, śluz w kupie u niemowlaka, śluz w kupie niemowlaka karmionego piersią, śluz z krwią w kupie niemowlaka, biały śluz w kupie niemowlaka, śluz w kupie niemowlaka jak wygląda, co oznacza śluz w kupie niemowlaka