Chusty do noszenia dzieci oraz nosidełka ergonomiczne to dziś bardzo popularne akcesoria. Korzysta z nich wielu rodziców, a świadomość tego, w jaki sposób należy nosić dzieci w chustach i nosidłach jest coraz większa. Jednak sezon zimowy bywa trudny na noszących rodziców. Dlatego dziś podpowiadamy, jak nosić dzieci w chustach i nosidełkach, kiedy jest zimno.
Chusta do noszenia dzieci jest narzędziem, która bardzo ułatwia życie. Używanie chusty wiąże się z koniecznością nadania dziecku prawidłowej postawy. Aby było do możliwe ani dziecko ani noszący rodzic nie mogą być ubrani zbyt grubo. Przy noszeniu w chuście wykluczone są śliskie materiały, z których na ogół szyte są kombinezony i kurtki zimowe. Nosidełka są nieco bardziej łaskawe – ich budowa oraz system zapięcia na klamry ułatwia noszenia nawet w typowo zimowych stroju. Jednak nie zawsze jest to wygodne i dodatkowo wiąże się z pewnymi niedogodnościami. Na przykład dziecko w nosidełku ubrane w kombinezon zimowy ze stópkami może czuć nieprzyjemne zginanie paluszków. Natomiast spodnie zimowe u dzieci w nosidłach lubią się podciągać i odsłaniać łydki, przez co małe nóżki marzną.
Naprzeciw potrzebom noszących rodziców wychodzą firmy, które produkują specjalne ubrania przeznaczone do noszenia dzieci w chustach i nosidłach w sezonie zimowym. Dzięki nim okrycie wierzchnie jest wspólne, dwa ciała grzeją się nawzajem i nadmiar materiału nikogo nie uwiera. Takie ubrania mogą służyć do noszenia dzieci zarówno z przodu jak i z tyłu.
Wśród tego typu ubrań znajdziemy bluzy, poncza, kurtki oraz płaszcze. Także takie nie przemakalne oraz przeciwwiatrowe z materiałów typu softshell. Wybór materiałów to kwestia indywidualna, ale warto zwrócić uwagę na fason ubrania do noszenia.
Część ubrań ma oversizeowy fason i może służyć do noszenia podczas ciąży a potem zarówno z przodu jak z tyłu - są to dłuższe, rozpinane bluzy z podwójnym suwakiem i szerszym dekoltem. Wykonane zwykle z grubej dresówki, która dobrze izoluje. Szerszy dekolt oznacza konieczność zabezpieczenia szyi noszącej mamy. U dziecka świetnie sprawdzają się czapki typu kominiarki, które osłaniają głowę, szyję oraz dekolt dziecka.
Sprawdzają się również kurtki, płaszcze czy bluzy z odpinanym dodatkowym panelem, mogą być wielofunkcyjne, zwykle wyposażone są również w system praktycznych troczków, które ułatwiają dopasowanie ubrania i zabezpieczenie przed dostępem zimnego powietrza
Osłonka do nosidła lub chusty. Wykonane z polaru lub tkaniny wodoodpornej. Zwykle mamy preferują założenie chusty lub nosidełka na siebie, otulacza na dziecko, a do tego zwykłej, rozpiętej kurtki.
Nosząc malucha w chłodne dni warto pamiętać, że bliskość z rodzicem daje sporo ciepła. Dlatego centralna część ciała nie powinna być ubrana grubo. Wystarczy jedna warstwa. Szczególnie, że materiał chusty lub nosidełka chroni plecki dziecka od zewnątrz. Trzeba natomiast zadbać o ocieplenie wszystkich wystających części ciała: nóg, rąk, szyi. W szczególności nogi będą wymagały docieplenia, nawet jeśli nosić będziemy z użyciem specjalnej odzieży wierzchniej. W przypadku niechodzących maluchów świetnie sprawdzają się wełniane skarpety lub „paputki”.
Czytaj również:
z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.