Data publikacji:

Jak nosić dziecko w chuście lub nosidle zimą

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

 

Chusty do noszenia dzieci oraz nosidełka ergonomiczne to dziś bardzo popularne akcesoria. Korzysta z nich wielu rodziców, a świadomość tego, w jaki sposób należy nosić dzieci w chustach i nosidłach jest coraz większa. Jednak sezon zimowy bywa trudny na noszących rodziców. Dlatego dziś podpowiadamy, jak nosić dzieci w chustach i nosidełkach, kiedy jest zimno.

odzież do noszenia

 

Chusta do noszenia dzieci jest narzędziem, która bardzo ułatwia życie. Używanie chusty wiąże się z koniecznością nadania dziecku prawidłowej postawy. Aby było do możliwe ani dziecko ani noszący rodzic nie mogą być ubrani zbyt grubo. Przy noszeniu w chuście wykluczone są śliskie materiały, z których na ogół szyte są kombinezony i kurtki zimowe. Nosidełka są nieco bardziej łaskawe – ich budowa oraz system zapięcia na klamry ułatwia noszenia nawet w typowo zimowych stroju. Jednak nie zawsze jest to wygodne i dodatkowo wiąże się z pewnymi niedogodnościami. Na przykład dziecko w nosidełku ubrane w kombinezon zimowy ze stópkami może czuć nieprzyjemne zginanie paluszków. Natomiast spodnie zimowe u dzieci w nosidłach lubią się podciągać i odsłaniać łydki, przez co małe nóżki marzną.

Ubrania do noszenia dzieci zimą

Naprzeciw potrzebom noszących rodziców wychodzą firmy, które produkują specjalne ubrania przeznaczone do noszenia dzieci w chustach i nosidłach w sezonie zimowym. Dzięki nim okrycie wierzchnie jest wspólne, dwa ciała grzeją się nawzajem i  nadmiar materiału nikogo nie uwiera. Takie ubrania mogą służyć do noszenia dzieci zarówno z przodu jak i z tyłu.

Rodzaje ubrań do noszenia dzieci

Wśród tego typu ubrań znajdziemy bluzy, poncza, kurtki oraz płaszcze. Także takie nie przemakalne oraz przeciwwiatrowe z materiałów typu softshell. Wybór materiałów to kwestia indywidualna, ale warto zwrócić uwagę na fason  ubrania do noszenia.

Część ubrań ma oversizeowy fason i może służyć do noszenia podczas ciąży a potem zarówno z przodu jak  z tyłu - są to dłuższe, rozpinane bluzy z podwójnym suwakiem i szerszym dekoltem. Wykonane zwykle z grubej dresówki, która dobrze izoluje. Szerszy dekolt oznacza konieczność zabezpieczenia szyi noszącej mamy. U dziecka świetnie sprawdzają się czapki typu kominiarki, które osłaniają głowę, szyję oraz dekolt dziecka.

Sprawdzają się również kurtki, płaszcze czy bluzy z odpinanym dodatkowym panelem, mogą być wielofunkcyjne, zwykle wyposażone są również w system praktycznych troczków, które ułatwiają dopasowanie ubrania i zabezpieczenie przed dostępem zimnego powietrza

Osłonka do nosidła lub chusty. Wykonane z polaru lub tkaniny wodoodpornej. Zwykle mamy preferują założenie chusty lub nosidełka na siebie, otulacza na dziecko, a do tego zwykłej,  rozpiętej kurtki.

Jak ubierać dziecko do chusty lub nosidła zimą?

Nosząc malucha w chłodne dni warto pamiętać, że bliskość z rodzicem daje sporo ciepła. Dlatego centralna część ciała nie powinna być ubrana grubo. Wystarczy jedna warstwa. Szczególnie, że materiał chusty lub nosidełka chroni plecki dziecka od zewnątrz. Trzeba natomiast zadbać o ocieplenie wszystkich wystających części ciała: nóg, rąk, szyi. W szczególności nogi będą wymagały docieplenia, nawet jeśli nosić będziemy z użyciem specjalnej odzieży wierzchniej.  W przypadku niechodzących maluchów świetnie sprawdzają się wełniane skarpety lub „paputki”.

Czytaj również:

Rodzaje chust i nosidełek

Chusty do noszenia - jak zacząć nosić dziecko w chuście

Dlaczego warto nosić dziecko w chuście


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

głużenie a gaworzenie

Głużenie a gaworzenie. Co to jest? Jaka jest różnica?

2023-05-23
Noworodek od pierwszych chwil życia wydaje z siebie dźwięki. Najpierw jest płacz i krzyk, a zaraz po nich, już między drugim a trzecim miesiącem życia, pojawia się głużenie. Chociaż dźwięki wydawane na tym etapie przez dziecko nie są przez nie kontrolowane, to pierwszy ważny etap przygotowujący aparat mowy do przyszłej pracy. Dopiero około 6. miesiąca życia niemowlę zaczyna gaworzyć, powtarzając dźwięki zasłyszane z otoczenia. Co jeszcze musisz wiedzieć o głużeniu i gaworzeniu?
szerokie pieluchowanie

Szerokie pieluchowanie pampersem: ile godzin dziennie?

2022-12-06
Dawniej szerokie pieluchowanie było powszechnie stosowane, między innymi w celach profilaktycznych oraz samego leczenia dysplazji stawów biodrowych. W obecnych czasach zdrowym dzieciom absolutnie się tego już nie zaleca. Szerokie pieluchowanie polega na zakładaniu pieluchy w specjalny sposób, ale tylko przy wyraźnym zaleceniu lekarza ortopedy. Proces wymaga systematyczności oraz okresowej kontroli specjalisty.
śpiące dziecko

W czym powinien spać noworodek zimą?

2022-11-23
Świeżo upieczeni rodzice zazwyczaj mają wiele dylematów. Jeden z nich to ten, w czym powinien spać noworodek zimą. Zdaniem specjalistów najlepiej sprawdza się bezpieczny śpiworek (otulacz), który zapewnia dziecku ciepło i – w przeciwieństwie do kocyka, nie zsuwa się z malca. Niezalecana jest natomiast kołderka, która może zsunąć się na twarz niemowlęcia, co będzie groziło jego uduszeniem się. Przygotowując malca do snu, należy też pamiętać o jego odpowiednim ubraniu – czyli o wygodnym pajacyku albo śpioszkach i body.
niemowlę macha rączkami przy zasypianiu

Niemowlę macha rączkami przy zasypianiu – co to oznacza?

2022-10-21
Świeżo upieczeni rodzice zawsze bacznie przyglądają się swojemu maleństwu, obserwując jego zachowania, reakcje na różne bodźce i budowanie świadomości własnego ciała. Zdarza się, że niektóre sytuacje wydają się niepokojące i wywołują wątpliwości – czy na pewno z dzieckiem wszystko jest w porządku? Przykładem mogą być momenty, gdy niemowlę macha rączkami przy zasypianiu. Warto pamiętać, że różne nieskoordynowane ruchy w pierwszych miesiącach życia są zupełnie naturalne i świadczą o rozwijaniu się układu nerwowego u malucha. Czasami niespokojne zachowania mogą świadczyć o problemach rozwojowych, należy więc przyglądać się swojemu malcowi, a wątpliwości konsultować z lekarzem. 
Ulewanie u noworodka

Ulewanie u noworodka. Jakie są przyczyny i co robić?

2022-10-04
Niemalże wszystko, co dotyczy nowonarodzonego dziecka wzbudza, przynajmniej początkowo, pewien niepokój. Zwykle trudno jest ocenić czy jakaś dolegliwość jest przejściowa i niegroźna, czy też sygnalizuje, że dzieje się coś złego. Podobnie w przypadku ulewania. Przypadłość dotyka zarówno maluszki karmione naturalnie, jak i mlekiem modyfikowanym. Jakie są więc przyczyny ulewania u noworodka, czy jest to niebezpieczne i czy można temu zapobiec?
stopa dziecka

Nożyczki dla niemowląt. Jaki zestaw do paznokci dla niemowlaka wybrać?

2022-07-01
Kto nie lubi dziecięcych, słodkich stópek? Niektórzy widząc je, myślą o… tym, jak trudnym wyzwaniem jest obcinanie paznokci u najmłodszych. Każdy rodzic pragnie, by obcinanie paznokci u niemowlęcia przebiegało sprawnie. Jakie nożyczki dla niemowląt będą najlepszym wyborem? Omawiamy pielęgnację paznokci u niemowląt, by stała się łatwa i przyjemna! Niech stópki naszych pociech znów kojarzą się tylko z całusami!
spacer z niemowlakiem

Jak ubierać niemowlaka na spacer?

2022-06-18
Jedno z najczęstszych pytań, jakie zadają sobie młodzi rodzice, brzmi: jak ubierać niemowlaka na spacer? Co zakładać maluszkowi wiosną, co zimą, a co latem? Jak sprawdzić, czy nie jest mu za zimno albo za gorąco? Po przeczytaniu tego tekstu będzie ci łatwiej skompletować garderobę dla niemowlaka i właściwie go ubrać.