Data modyfikacji:

Co to takiego ciemiączko?

Autor: Magdalena Szewczyk

Kiedy dziecko pojawia się na świecie, najważniejsza dla rodziców jest informacja czy ich maleństwo jest zdrowe. Bo niepokój może pojawić się bardzo szybko, kiedy przyglądając się noworodkowi możemy zauważyć na jego główce pewne zagłębienie, czasami nawet pulsujące. Co to jest? To ciemiączko, nieskostniała błona łącząca kości czaszki noworodka. Dzięki tym elastycznym spojeniom duża główka dziecka dopasowuje się kształtem do kanału rodnego. Jedna część czaszki zachodzi na drugą, dzięki czemu czaszka robi się węższa, a maluszek łatwiej może wydostać się na świat.

 

Ciemiączko to nieskostniała błona łącząca kości czaszki nowo

 

Co to jest ciemiączko?

Obwód głowy dziecka rosnącego w łonie matki jest stosunkowo bardzo duży. Dlatego podczas porodu naturalnego główka „przeszkadza” dziecku swobodnie urodzić się, bo nie przepuszcza reszty ciała przez drogi rodne kobiety. Podczas wędrówki na drugą stronę świata, główka dziecka jest mocno ściskana jednak nie jest to dla niego groźne. Dlaczego? Ponieważ kości czaszki dopasowują się do kształtu kanału rodnego, mogą też zachodzić na siebie. Dzieje się tak dzięki ciemiączkom. Dziecko zwykle rodzi się z dwoma ciemiączkami: przednim i tylnym, które są najważniejsze i najbardziej wyczuwalne. Zwyczajowo ciemiączek jest kilka, w brzuszku mamy maleństwo ma jeszcze ciemiączka boczne zlokalizowane w okolicach skroni. W przypadku wrześniaków, te miejsca mogą być niezarośnięte.

 

Jak zauważyć ciemiączko?

Gładząc główkę niemowlaka, bez problemu wyczujemy dotykając palcem miękką powierzchnię pomiędzy kośćmi czaszki. Najbardziej wyczuwalne są ciemiączka przednie i tyle. Pierwsze ma mniej więcej 2x2 cm i swoim kształtem przypomina romb. Umiejscowione jest między górną granicą czoła, a czubkiem głowy. Drugie (tylne) ma około 1 cm długości. Ciemiączka okryte są twardą, wytrzymałą, jednak jednocześnie bardzo elastyczną błoną i nie ma możliwości naruszenia ich podczas prawidłowej pielęgnacji dziecka. Nie bój się ich dotykać! Nie ma potrzeby omijania ich podczas mycia, głaskania główki dziecka, smarowania kremem czy czesania. Błona je pokrywająca jest niezwykle mocna i doskonale ochrania mózg maleństwa.

 

Sprawdź jak zmienia się główka dziecka po porodzie i w trakc

 

Uwypuklone lub zapadnięte ciemiączko

Nieskostniała błona reaguje na zmianę ciśnienia w główce dziecka i pulsuje, gdy maluch płacze. To absolutnie normalne zjawisko, które nie powinno Cię niepokoić, o ile ustępuje gdy maluch się uspokaja. Natychmiastowej wizyty u lekarza wymaga jednak spojenie, które jest długotrwale uwypuklone (szczególnie jeśli u malucha jednocześnie pojawia się podwyższona temperatura) lub zapadnięte. W pierwszym przypadku mogło dojść u maluszka do zapalenia opon mózgowych, w drugim do odwodnienia.

 

 

Kiedy ciemiączko znika?

Ciemiączka w pierwszych kilku tygodniach życia noworodka nie zarastają, a wręcz powiększają się. Dzieje się tak, aby mózg dziecka mógł swobodnie się rozwinąć. Lekarze wykorzystują też ciemiączka do oceny stanu zdrowia maleństwa oraz przez ciemiączko przednie wykonuje się USG mózgu. Z czasem elastyczne spojenia zarastają, a główka dziecka kostnieje. Nie może dziać się to zbyt szybko, ani zbyt wolno. Tylne ciemiączko najczęściej znika pomiędzy 6 tygodniem a 4 miesiącem życia maluszka. Natomiast przednie między 10 a 18 miesiącem życia. Co ważne, lekarz przy każdej wizycie dotyka ciemiączek kontrolując ich wielkość i tempo zarastania. Jeśli u półtorarocznego malucha nadal nie są zarośnięte, może to świadczyć o niedoborze witaminy D3 lub zaburzeniach kostnienia.

 

Zdjęcie: Pixabay.com


Autor

Magdalena Szewczyk

Absolwentka dziennikarstwa, zaczęła pisać opowiadania będąc jeszcze w szkole podstawowej. Wielbicielka motoryzacji, skoków ze spadochronem i siatkówki. Czas wolny poświęca na gotowanie, czytanie książek i rajdową jazdę. Nadmierny stres leczy pływając i piekąc ciasta. Dąży do pogłębiania swojej wiedzy, zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Nie wyobraża sobie życia bez pewnego wysokiego siatkarza. Nie lubi nudy i bezczynności. W wakacje musi odwiedzić polskie morze.

Komentarze
02-03-2017
Ocena:
Moja Julka ma połtora roku, miała ciemiaczko 1x1 ktore bardzo szybko jej zarosło. Syn Kacperek natomiast ma 3mies i 3tyg i ciemiaczko 4x4, bardzo duze. nie martwię sie narazie za bardzo, bo wiem ze moj maz tez miał bardzo duze ciemiaczko a głowka jego jeszcze jest delikatnie podłóżna, oboje urodzeni przez cesarke z powodu zagrozenia zycia mojego i dzieci
27-07-2015
Ocena:
u nas witamina d jest podawana. lekarz zalecil.. szkoda ze nie mozna wyjsc na slonce do1go roku zycia z maluchem bo tak to naturalna witamina d by byla
23-06-2015
Ocena:
Tylko, że mój się urodził cesarką, ma pół roku i główka nie jest taka okrągła, tylko wydłużona. "ten z prawej strony - to główka po przesunięciu się kości, już docelowa" - w jakim wieku dziecku się tak kształtuje?
12-06-2015
Ocena:
Dziewczyny, wszystkie główki są prawidłowe. Pierwszy rysunek pokazuje jak wygląda główka dziecka bezpośrednio po porodzie naturalnym (ten górny lewy), ten z prawej strony - to główka po przesunięciu się kości, już docelowa. I trzecia, największa główka, porównanie tych dwóch i pokazanie różnicy
03-06-2015
Ocena:
Też nie wiem o co chodzi z tymi rysunkami w artykule. Wiem, że należy podawać dziecku witaminę D aby prawidłowo zarastało się ciemiączko. Niezarastające się ciemiączko może być objawem krzywicy. Od urodzenia podaję Vita D mojej Oli.
29-05-2015
Ocena:
[quote name="Magda2"]Pytanie do portalu i autora artykułu - o co chodzi z tymi rysunkami główki dziecka? Z jednej jest nieprawidłowa, a z drugiej prawidłowa? Moje dziecko ma kształt tej po lewej stronie. Stwierdzono za szybko zrastające się ciemiączko.[/quote]<br />Też chciałabym wiedzieć
17-04-2015
Ocena:
Pytanie do portalu i autora artykułu - o co chodzi z tymi rysunkami główki dziecka? Z jednej jest nieprawidłowa, a z drugiej prawidłowa? Moje dziecko ma kształt tej po lewej stronie. Stwierdzono za szybko zrastające się ciemiączko.
10-02-2015
Ocena:
Wychodząc ze szpitala z maleństwem lekarz od razu przepisał mi Vita D i poinformował jakie mogą być skutki niedoboru rej witaminy. Ze strachem patrzyłam na ten pulsujący punkcik na główce, na szczęście pediatra powiedział, że moje dzieciątko prawidłowo się rozwija , półtora roku? O zgrozo! Przecież takie dziecko już nieźle biega.
zabawa z dzieckiem 3-6 miesięcy

Jakie zabawy dla niemowlaka w wieku 3-6 miesięcy? Pomysły na rozwijającą zabawę z dzieckiem

2024-11-29
Twój maluszek właśnie przekroczył trzeci miesiąc życia i z każdym dniem staje się coraz bardziej ciekawy świata? To idealny moment, by poprzez zabawę wspierać jego rozwój. W artykule znajdziesz pomysły na zabawy z niemowlakiem w wieku od 3 do 6 miesięcy, które nie tylko dostarczą mu radości, ale też pomogą w rozwijaniu zdolności motorycznych i poznawczych.
zabawa z dzieckiem 0-3 misiąca

Zabawy z niemowlakiem 0-3 miesiące: Jak wspierać rozwój noworodka?

2024-11-27
Pierwsze trzy miesiące życia dziecka to okres intensywnego rozwoju i budowania więzi z rodzicami. Choć noworodek większość czasu spędza na spaniu i jedzeniu, warto już wtedy wprowadzać proste zabawy, które będą wspierać jego zmysły i umiejętności motoryczne. Dowiedz się, jakie zabawy z niemowlakiem w wieku 0-3 miesięcy możesz bezpiecznie wprowadzić, aby wspomagać rozwój Twojego malucha.
smoczek

Smoczek – czy warto go dawać dziecku? Zalety i wady smoczka

2024-11-08
Smoczek to jeden z najpopularniejszych akcesoriów dla niemowląt. Wielu rodziców zastanawia się, czy warto go podawać dziecku i jakie są tego konsekwencje. W tym artykule omówimy zarówno zalety, jak i wady smoczka, a także podpowiemy, na co zwrócić uwagę, wybierając najlepszy smoczek dla dziecka.
witamina d dla noworodka

Jaka witamina D dla noworodka będzie najlepsza? Jak podawać?

2024-07-22
Witamina D odgrywa kluczową rolę w prawidłowym rozwoju noworodków. Jest niezbędna do utrzymania zdrowych kości i zębów, wspiera też prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Jednakże, wielu rodziców zastanawia się, jaka witamina D dla noworodka będzie najlepsza i jak ją odpowiednio podawać. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na temat suplementacji witaminy D u najmłodszych pociech.
niemowlak w samolocie

Niemowlak w samolocie. Jak się przygotować do lotu z dzieckiem?

2024-06-13
Podróżowanie z niemowlakiem w samolocie może być stresującym przeżyciem, jednak zdecydowanie nie masz powodów do obaw. Pamiętając o kilku sprawach, Twój lot może przebiec gładko i bez większych przeszkód. W poniższym artykule przedstawimy kilka wskazówek, jak przygotować się do lotu z dzieckiem. Wdrażając je w życie, Twój lot z niemowlakiem będzie bezproblemowy i przyjemny zarówno dla ciebie, jak i dla twojego dziecka..
Pieluszkowe zapalenie skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry: przyczyny, objawy i sposoby leczenia

2024-02-23
Pieluszkowe zapalenie skóry to bardzo częsty problem, który dotyka niemowląt noszących pieluchę, a więc z reguły tych, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia. Na jego pojawienie się powinien być przygotowany każdy rodzic, gdyż zapalenie może pojawić się nawet kilkanaście razy w okresie pieluchowania. Podpowiadamy, jak rozpoznać pierwsze objawy problemu, jak go leczyć, a także mu zapobiegać.
pierwsze buty dla dziecka

Pierwsze buty dla dziecka: jakie wybrać? Ranking produktów

2024-02-09
Zakup pierwszych butów do chodzenia dla dziecka to nie lada wyzwanie. Aby stopy malca rozwijały się prawidłowo, a chodzenie było komfortowe, należy spojrzeć na wybrane obuwie pod aż kilkoma względami – dla przykładu podeszwa powinna być elastyczna, cholewka niska, a zapiętek dobrze dopasowany.  Wyjaśniamy, na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując pierwsze buty dla dziecka. Ranking, który znajdziesz na końcu artykułu, również ułatwi ci podjęcie ostatecznej decyzji zakupowej.