Data publikacji:

Co to takiego ciemiączko?

Autor: Magdalena Szewczyk

Kiedy dziecko pojawia się na świecie, najważniejsza dla rodziców jest informacja czy ich maleństwo jest zdrowe. Bo niepokój może pojawić się bardzo szybko, kiedy przyglądając się noworodkowi możemy zauważyć na jego główce pewne zagłębienie, czasami nawet pulsujące. Co to jest? To ciemiączko, nieskostniała błona łącząca kości czaszki noworodka. Dzięki tym elastycznym spojeniom duża główka dziecka dopasowuje się kształtem do kanału rodnego. Jedna część czaszki zachodzi na drugą, dzięki czemu czaszka robi się węższa, a maluszek łatwiej może wydostać się na świat.

 

Ciemiączko to nieskostniała błona łącząca kości czaszki nowo

 

Co to jest ciemiączko?

Obwód głowy dziecka rosnącego w łonie matki jest stosunkowo bardzo duży. Dlatego podczas porodu naturalnego główka „przeszkadza” dziecku swobodnie urodzić się, bo nie przepuszcza reszty ciała przez drogi rodne kobiety. Podczas wędrówki na drugą stronę świata, główka dziecka jest mocno ściskana jednak nie jest to dla niego groźne. Dlaczego? Ponieważ kości czaszki dopasowują się do kształtu kanału rodnego, mogą też zachodzić na siebie. Dzieje się tak dzięki ciemiączkom. Dziecko zwykle rodzi się z dwoma ciemiączkami: przednim i tylnym, które są najważniejsze i najbardziej wyczuwalne. Zwyczajowo ciemiączek jest kilka, w brzuszku mamy maleństwo ma jeszcze ciemiączka boczne zlokalizowane w okolicach skroni. W przypadku wrześniaków, te miejsca mogą być niezarośnięte.

 

Jak zauważyć ciemiączko?

Gładząc główkę niemowlaka, bez problemu wyczujemy dotykając palcem miękką powierzchnię pomiędzy kośćmi czaszki. Najbardziej wyczuwalne są ciemiączka przednie i tyle. Pierwsze ma mniej więcej 2x2 cm i swoim kształtem przypomina romb. Umiejscowione jest między górną granicą czoła, a czubkiem głowy. Drugie (tylne) ma około 1 cm długości. Ciemiączka okryte są twardą, wytrzymałą, jednak jednocześnie bardzo elastyczną błoną i nie ma możliwości naruszenia ich podczas prawidłowej pielęgnacji dziecka. Nie bój się ich dotykać! Nie ma potrzeby omijania ich podczas mycia, głaskania główki dziecka, smarowania kremem czy czesania. Błona je pokrywająca jest niezwykle mocna i doskonale ochrania mózg maleństwa.

 

Sprawdź jak zmienia się główka dziecka po porodzie i w trakc

 

Uwypuklone lub zapadnięte ciemiączko

Nieskostniała błona reaguje na zmianę ciśnienia w główce dziecka i pulsuje, gdy maluch płacze. To absolutnie normalne zjawisko, które nie powinno Cię niepokoić, o ile ustępuje gdy maluch się uspokaja. Natychmiastowej wizyty u lekarza wymaga jednak spojenie, które jest długotrwale uwypuklone (szczególnie jeśli u malucha jednocześnie pojawia się podwyższona temperatura) lub zapadnięte. W pierwszym przypadku mogło dojść u maluszka do zapalenia opon mózgowych, w drugim do odwodnienia.

 

 

Kiedy ciemiączko znika?

Ciemiączka w pierwszych kilku tygodniach życia noworodka nie zarastają, a wręcz powiększają się. Dzieje się tak, aby mózg dziecka mógł swobodnie się rozwinąć. Lekarze wykorzystują też ciemiączka do oceny stanu zdrowia maleństwa oraz przez ciemiączko przednie wykonuje się USG mózgu. Z czasem elastyczne spojenia zarastają, a główka dziecka kostnieje. Nie może dziać się to zbyt szybko, ani zbyt wolno. Tylne ciemiączko najczęściej znika pomiędzy 6 tygodniem a 4 miesiącem życia maluszka. Natomiast przednie między 10 a 18 miesiącem życia. Co ważne, lekarz przy każdej wizycie dotyka ciemiączek kontrolując ich wielkość i tempo zarastania. Jeśli u półtorarocznego malucha nadal nie są zarośnięte, może to świadczyć o niedoborze witaminy D3 lub zaburzeniach kostnienia.

 

Zdjęcie: Pixabay.com


Autor

Magdalena Szewczyk

Absolwentka dziennikarstwa, zaczęła pisać opowiadania będąc jeszcze w szkole podstawowej. Wielbicielka motoryzacji, skoków ze spadochronem i siatkówki. Czas wolny poświęca na gotowanie, czytanie książek i rajdową jazdę. Nadmierny stres leczy pływając i piekąc ciasta. Dąży do pogłębiania swojej wiedzy, zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Nie wyobraża sobie życia bez pewnego wysokiego siatkarza. Nie lubi nudy i bezczynności. W wakacje musi odwiedzić polskie morze.

Komentarze
02-03-2017
Ocena:
Moja Julka ma połtora roku, miała ciemiaczko 1x1 ktore bardzo szybko jej zarosło. Syn Kacperek natomiast ma 3mies i 3tyg i ciemiaczko 4x4, bardzo duze. nie martwię sie narazie za bardzo, bo wiem ze moj maz tez miał bardzo duze ciemiaczko a głowka jego jeszcze jest delikatnie podłóżna, oboje urodzeni przez cesarke z powodu zagrozenia zycia mojego i dzieci
27-07-2015
Ocena:
u nas witamina d jest podawana. lekarz zalecil.. szkoda ze nie mozna wyjsc na slonce do1go roku zycia z maluchem bo tak to naturalna witamina d by byla
23-06-2015
Ocena:
Tylko, że mój się urodził cesarką, ma pół roku i główka nie jest taka okrągła, tylko wydłużona. "ten z prawej strony - to główka po przesunięciu się kości, już docelowa" - w jakim wieku dziecku się tak kształtuje?
12-06-2015
Ocena:
Dziewczyny, wszystkie główki są prawidłowe. Pierwszy rysunek pokazuje jak wygląda główka dziecka bezpośrednio po porodzie naturalnym (ten górny lewy), ten z prawej strony - to główka po przesunięciu się kości, już docelowa. I trzecia, największa główka, porównanie tych dwóch i pokazanie różnicy
03-06-2015
Ocena:
Też nie wiem o co chodzi z tymi rysunkami w artykule. Wiem, że należy podawać dziecku witaminę D aby prawidłowo zarastało się ciemiączko. Niezarastające się ciemiączko może być objawem krzywicy. Od urodzenia podaję Vita D mojej Oli.
29-05-2015
Ocena:
[quote name="Magda2"]Pytanie do portalu i autora artykułu - o co chodzi z tymi rysunkami główki dziecka? Z jednej jest nieprawidłowa, a z drugiej prawidłowa? Moje dziecko ma kształt tej po lewej stronie. Stwierdzono za szybko zrastające się ciemiączko.[/quote]<br />Też chciałabym wiedzieć
17-04-2015
Ocena:
Pytanie do portalu i autora artykułu - o co chodzi z tymi rysunkami główki dziecka? Z jednej jest nieprawidłowa, a z drugiej prawidłowa? Moje dziecko ma kształt tej po lewej stronie. Stwierdzono za szybko zrastające się ciemiączko.
10-02-2015
Ocena:
Wychodząc ze szpitala z maleństwem lekarz od razu przepisał mi Vita D i poinformował jakie mogą być skutki niedoboru rej witaminy. Ze strachem patrzyłam na ten pulsujący punkcik na główce, na szczęście pediatra powiedział, że moje dzieciątko prawidłowo się rozwija , półtora roku? O zgrozo! Przecież takie dziecko już nieźle biega.