Obniżone napięcie mięśniowe

Data:

Tuż po porodzie noworodek poddawany jest szczegółowemu badaniu lekarskiemu, a jego stan określany jest za pomocą dziesięciopunktowej skali APGAR. Jedną z badanych wówczas cech jest napięcie mięśniowe. Jeśli mięśnie są zbyt wiotkie, wówczas dziecko otrzymuje mniej punktów, wymagana też jest uważna obserwacja jego rozwoju, zwykle jest także kierowane na konsultację neurologiczną. Bywa jednak i tak, że niepokojące objawy zauważą znacznie później sami rodzice lub pediatra podczas badania kontrolnego.

 

napiecie-miesniowe-550x350

 

Co powinno zwrócić uwagę rodziców?

Przyczynami obniżonego napięcia mięśniowego mogą być:

- zbyt wczesne narodziny,

- niska waga urodzeniowa,

- przedłużająca się żółtaczka,

- niedotlenienie podczas porodu,

- choroba matki w czasie ciąży.

Dzieci z tych grup ryzyka powinny być uważniej obserwowane pod tym kątem. Tym, co powinno zaniepokoić rodziców miesięcznego dziecka jest jego mała ruchliwość i to, że nie kopie nóżkami, nie próbuje ich unosić, a położone na brzuchu nie wykazuje aktywności, nie próbuje unieść głowy, niechętnie zmienia pozycję. Niepokojącym objawem jest też nadmierna senność, brak prób nawiązywania kontaktu wzrokowego. W kolejnych miesiącach powyższe objawy należy zdecydowanie zgłosić u lekarza, który zdiagnozuje problem i zaleci odpowiednią rehabilitację.

 

Kiedy rehabilitacja?

Prawidłowe napięcie mięśniowe u noworodka jest bardzo ważne dla jego dalszego rozwoju, gdyż najczęściej jest ono tylko zewnętrzną manifestacją jakichś problemów z układem nerwowym. Dzieci rozwijają się w różnym tempie, co też należy brać pod uwagę i nie panikować, lecz skonsultować się ze specjalistą, który uspokoi i doradzi, zaleci też ćwiczenia. Zwykle rodzic ma do wyboru dwie metody: rehabilitację metodą Vojty lub NDT Bobath, a rehabilitant pomoże dobrać najodpowiedniejszą. Czasem na szczęście wcale nie jest potrzebna długa i specjalistyczna rehabilitacja, lecz wystarczy kilka ćwiczeń wykonywanych w domu, podczas radosnej zabawy z dzieckiem. Im wcześniej jednak zostanie podjęta próba diagnozy i pomocy dziecku, tym większe szanse, że poradzi sobie ono z wszelkimi deficytami, gdyż układ nerwowy maluszków jest bardzo elastyczny i zwykle radzi sobie z niewielkimi problemami.

 

Przeczytaj również:

Wzmożone napięcie mięśniowe - czym się objawia? >>>

 

Zdjęcie: Fotolia fot by © Andrey Khrobostov

Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.