Data publikacji:

Wyprawka do żłobka – co powinno się w niej znaleźć?

Pójście do żłobka to bardzo ważne wydarzenie – zarówno dla malucha, jak i jego rodziców. Zanim dziecko przestąpi mury placówki, musi być do tego odpowiednio przygotowane. Rolą rodzica jest skompletowanie dobrej wyprawki do żłobka. Co powinno się w niej znaleźć?

wyprawka do żłobka

Wyprawka do żłobka państwowego i prywatnego

To, jakie przedmioty znajdą się w wyposażeniu dziecka w żłobku, zależy oczywiście od wymagań samej placówki. W dzisiejszych czasach żłobki prywatne bardzo często zapewniają dzieciom wszystko, co jest niezbędne do codziennej nauki, zabawy i wypoczynku. Zanim zaczniesz tworzyć wyprawkę do żłobka, dowiedz się, czego wymaga placówka, do którego zapisałeś swoją pociechę.

W przypadku żłobków państwowych wiele elementów wyprawki musi zapewnić sam rodzic. Najczęściej na listach znajdują się przedmioty, takie jak:

  • pościel do żłobka,
  • produkty higieniczne, takie jak nawilżane chusteczki, szczoteczka do zębów, pasta, kubek,
  • ręcznik,
  • pieluszki.

Wyprawka do żłobka – to będzie potrzebne

Niezależnie od typu żłobka, do którego zapiszesz swoje dziecko, maluch powinien zabrać ze sobą najważniejsze przedmioty osobiste. Należą do nich:

  • Ubranka – najlepiej wygodne, niekrępujące ruchów. Każdego dnia maluch powinien posiadać ze sobą ubranka zapasowe, w tym dodatkową parę bielizny.
  • Piżamka – niezbędna do leżakowania. Dobrze, jeśli w plecaku do żłobka znajdzie się zapasowa piżamka, w którą wychowawczyni będzie mogła przebrać malucha, gdy ten np. zmoczy się w trakcie snu.
  • Pieluszki, chusteczki higieniczne.
  • Kapcie.
  • Szczoteczka do zębów, pasta do zębów oraz kubeczek.

Jaką pościel do żłobka wybrać?

Jeśli żłobek nie zapewnia dzieciom pościeli do leżakowania, musisz zorganizować ją samodzielnie. Na jaką pościel się zdecydować? Pierwszą możliwością jest tradycyjny komplet pościeli dla dzieci z cienką kołderką oraz prześcieradłem z gumką.

Ze względu na wygodę, wielu rodziców zamiast pościeli wybiera śpiworki do żłobka. To rozwiązanie tańsze i bardziej komfortowe, ponieważ zamiast kilku elementów pościeli, do żłobka należy przynieść wyłącznie jeden.

Przydatny gadżet: worek do żłobka

W wyprawce do żłobka powinien znaleźć się materiałowy worek, w którym maluch zmieści zmienne buciki oraz ubranka. Gdzie kupić dobry worek do żłobka? Znajdziesz go w wielu sklepach internetowych. Wspólnie z maluchem możecie wybrać model w dowolnym kolorze, a nawet prezentujący ulubioną bajkową postać.

Czy zabierać zabawki do żłobka?

W żadnym żłobku z pewnością nie brakuje zabawek, którymi dzieci mogą bawić się w dowolnym momencie. Mimo to, do plecaka do żłobka warto wrzucić jedną ulubioną maskotkę malucha, która ułatwi mu zaśnięcie w godzinach leżakowania.

Zabranie zabawki do żłobka będzie dobrym pomysłem dla nieśmiałych maluszków, które obawiają się czasu spędzonego poza domem. Znany przedmiot pozwoli im poczuć się bezpieczniej w nowym miejscu.

Koniecznie podpisz wyprawkę do żłobka

Zdarza się, że maluchy w żłobku mają identyczne kubki lub zabawki. Aby zapobiec nieporozumieniom, wystarczy oznaczyć przedmioty dziecka, na przykład poprzez podpisanie. Rzeczy malucha wyróżnisz również za pomocą ozdobnych naklejek.

Wyprawka do żłobka – podsumowanie

Zanim przejdziesz do kompletowania wyprawki do żłobka, dowiedz się, jakie przedmioty zapewnia sama placówka. Może okazać się, że twój maluch nie będzie musiał przynosić ze sobą wielu przedmiotów. Te, które na pewno będą mu potrzebne, to rzeczy związane z higieną osobistą oraz ubranka.