Data modyfikacji:

Dziecko spadło z łóżka - co robić

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Dziecko spadło z łóżka? Bez paniki, to zdarza się bardzo często. Najprawdopodobniej nic mu nie będzie. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i jak obserwować dziecko, które spadło z łóżka. Przeczytaj nasz krótki poradnik.

dziecko spadło z łóźka

fot. pixabay.com


 

Co robić, gdy dziecko spadnie z łóżka

 1. Czy dziecko, które spadło z łóżka straciło przytomność? Jeśli nie – nie ma powodu do zmartwień. Jeśli straciło przytomność wezwij pogotowie lub udaj się na szpitalny SOR
 2. Sprawdź na co upadło dziecko – jeśli spadło na dywan, drewnianą podłogę lub inną płaską powierzchnię – zagrożenie nie jest duże . Jeśli dziecko spadło na kant mebla lub coś twardego – zagrożenie może być większe.
 3. Obejrzyj dokładnie dziecko, szczególnie jego głowę,  dotykaj jego ciała szukając miejsc spuchniętych, wgłębień, nierówności  lub tkliwych obszarów
 4. Tam, gdzie rośnie guz, ale nie ma wyczuwalnego wgłębienia lub pęknięcia można przyłożyć coś zimnego
 5. Pamiętaj, że głowa dzieci do 2 roku życia jest przystosowana do upadków- szczególnie takich z wysokości własnego ciała. Kości czaszki nie są zrośnięte sztywno, co ułatwia amortyzację uderzeń.
 6. Obserwuj dziecko i udaj się na SOR jeśli wystąpią następujące objawy:
 • wymioty
 • nadmierna, niespotykana dotąd senność
 • nierówne źrenice
 • rozbiegane oczy
 • trudne do ukojenia ataki płaczu

 

Najczęściej z łóżka lub z kanapy spadają niemowlęta, które zaskakują opiekunów tym, że nauczyły się przemieszczać, więc nie sugeruj się tym, że dziecko jeszcze nie umie pełzać i raczkować czy siadać i nie zostawiaj go samego na przewijaku czy łóżku.

 

Czytaj również:

10 sprawdzonych sposobów na kolkę

Komentarze
26-08-2018
Ocena:
Mądrze mówisz kobieto,matko.Szkoda,że tak rozsądnych matek jest bardzo,bardzo mało....
18-06-2018
Ocena:
Podobne rzeczy tłumaczył mi pediatra, gdy z pierwszym dzieckiem pojechałam na nocną pomoc, gdy spadło z kanapy na dywan, przy drugim upadków było o wieeele więcej i przestałam się przejmować. Było dla mnie wręcz zaskakujące, co to małe ciałko wyczynia. Więcej stresu z wizytą w szpitalu niż rzeczywistego zagrożenia po takim upadku z łóżka. Oczywiście większa wysokość to inna sprawa
śluz w kupie niemowlaka

Co oznacza śluz w kupie niemowlaka?

2024-01-17
FRAZY: śluz w kupie niemowlaka, jak wygląda śluz w kupie niemowlaka, śluz w kupie u niemowlaka, śluz w kupie niemowlaka karmionego piersią, śluz z krwią w kupie niemowlaka, biały śluz w kupie niemowlaka, śluz w kupie niemowlaka jak wygląda, co oznacza śluz w kupie niemowlaka
krople na kolki

Jakie krople na kolki wybrać? Ranking najlepszych produktów

2023-07-16
Kolka niemowlęca, choć nie jest groźną przypadłością, może znacząco pogorszyć jakość życia niemowlęcia oraz jego rodziców. Na szczęście istnieją sposoby, by dolegliwość przestała być aż tak uciążliwa – to kąpiele, masaże brzuszka, ciepłe kompresy, a w zaawansowanych przypadkach – krople nas kolki. Ranking, który znajdziesz na końcu tekstu, pomoże ci wybrać te najlepsze.
Czopki glicerynowe dla niemowląt

Czopki glicerynowe dla niemowląt: działanie

2023-06-20
Czopki glicerynowe dla niemowląt stosuje się przede wszystkim w sytuacjach, gdy malec cierpi na zatwardzenie. Są skuteczne i bezpieczne, a ich aplikacja nie stwarza rodzicom większego problemu. Należy jednak pamiętać, że zbyt częste ich stosowanie nie jest zalecane, ponieważ może podrażniać błonę śluzową i zmieniać naturalny rytm wypróżnień.
Elektrolity dla niemowląt

Elektrolity dla niemowląt – jakie wybrać? Jak je podawać?

2023-06-17
Odwodnienie to stan poważnie zagrażający zdrowiu, a nawet życiu. W przypadku dzieci postępuje on bardzo szybko, a bez odpowiednio prędkiej reakcji może wywołać poważne kłopoty. Pierwszą pomocą w przypadku odwodnienia są elektrolity dla dzieci – środki hipoosmotyczne, które zapobiegają utracie wody i cennych składników mineralnych. Sprawdź, co warto wiedzieć o elektrolitach i jakie wybrać.
rumianek dla niemowlaka

Rumianek dla niemowlaka: czy można stosować?

2023-05-31
Rumianek to roślina o działaniu prozdrowotnym, która często używana jest w pielęgnacji niemowląt. Można stosować ją zarówno zewnętrznie – w przypadku odparzeń, jak i wewnętrznie, w celu złagodzenia objawów kolki albo zaparć. Rumianek dla niemowląt można stosować już od pierwszych tygodni życia dziecka, a samo przygotowanie naparu nie jest szczególnie trudne. Sprawdź, jak to zrobić i czy należy słodzić napar przeznaczony do picia.
Biała kupka u dziecka

Biała kupka u dziecka – co oznacza?

2023-05-28
Podobnie jak u dorosłych, wygląd kupki u dzieci może mówić wiele na temat aktualnego stanu zdrowia. Kolor, konsystencja oraz częstotliwość oddawania kału przez malucha powinny być bacznie obserwowane przez każdego rodzica. Gdy podczas wypróżnień dostrzeżesz u swojej pociechy odchylenia od normy takie, jak biała kupka, należy mieć się na baczności. Tłumaczymy, co może wpływać na odbarwienie stolca oraz jakie inne barwy kupki u dziecka powinny wzbudzić rodzicielski niepokój.
Prześwitujące ząbki przez dziąsła

Prześwitujące ząbki przez dziąsła: co oznaczają?

2023-05-26
Ząbkowanie to jeden z ważnych kamieni milowych w życiu każdego dziecka. Na pojawienie się pierwszego ząbka z niecierpliwością czekają również rodzice. Okazuje się, że bacznie obserwując dziecko, możesz przewidzieć, kiedy w jego buzi zagoszczą wyczekane ząbki. Jednym z symptomów zwiastujących ząbkowanie są widoczne prześwitujące ząbki przez dziąsła. To jednak niejedyny objaw, na który wyczulony powinien być każdy rodzic.