Data modyfikacji:

Dziecko spadło z łóżka - co robić

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Dziecko spadło z łóżka? Bez paniki, to zdarza się bardzo często. Najprawdopodobniej nic mu nie będzie. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i jak obserwować dziecko, które spadło z łóżka. Przeczytaj nasz krótki poradnik.

dziecko spadło z łóźka

fot. pixabay.com


 

Co robić, gdy dziecko spadnie z łóżka

 1. Czy dziecko, które spadło z łóżka straciło przytomność? Jeśli nie – nie ma powodu do zmartwień. Jeśli straciło przytomność wezwij pogotowie lub udaj się na szpitalny SOR
 2. Sprawdź na co upadło dziecko – jeśli spadło na dywan, drewnianą podłogę lub inną płaską powierzchnię – zagrożenie nie jest duże . Jeśli dziecko spadło na kant mebla lub coś twardego – zagrożenie może być większe.
 3. Obejrzyj dokładnie dziecko, szczególnie jego głowę,  dotykaj jego ciała szukając miejsc spuchniętych, wgłębień, nierówności  lub tkliwych obszarów
 4. Tam, gdzie rośnie guz, ale nie ma wyczuwalnego wgłębienia lub pęknięcia można przyłożyć coś zimnego
 5. Pamiętaj, że głowa dzieci do 2 roku życia jest przystosowana do upadków- szczególnie takich z wysokości własnego ciała. Kości czaszki nie są zrośnięte sztywno, co ułatwia amortyzację uderzeń.
 6. Obserwuj dziecko i udaj się na SOR jeśli wystąpią następujące objawy:
 • wymioty
 • nadmierna, niespotykana dotąd senność
 • nierówne źrenice
 • rozbiegane oczy
 • trudne do ukojenia ataki płaczu

 

Najczęściej z łóżka lub z kanapy spadają niemowlęta, które zaskakują opiekunów tym, że nauczyły się przemieszczać, więc nie sugeruj się tym, że dziecko jeszcze nie umie pełzać i raczkować czy siadać i nie zostawiaj go samego na przewijaku czy łóżku.

 

Czytaj również:

10 sprawdzonych sposobów na kolkę

Komentarze
26-08-2018
Ocena:
Mądrze mówisz kobieto,matko.Szkoda,że tak rozsądnych matek jest bardzo,bardzo mało....
18-06-2018
Ocena:
Podobne rzeczy tłumaczył mi pediatra, gdy z pierwszym dzieckiem pojechałam na nocną pomoc, gdy spadło z kanapy na dywan, przy drugim upadków było o wieeele więcej i przestałam się przejmować. Było dla mnie wręcz zaskakujące, co to małe ciałko wyczynia. Więcej stresu z wizytą w szpitalu niż rzeczywistego zagrożenia po takim upadku z łóżka. Oczywiście większa wysokość to inna sprawa
Pierwsze zęby u niemowlaka. Kiedy wychodzą?

Pierwsze zęby u niemowlaka. Kiedy wychodzą?

2021-08-20
Pojawienie się pierwszego ząbka u dziecka to bardzo ważne wydarzenie, które nazywane bywa „kamieniem milowym”. Niektórzy rodzice czekają na ten moment kilka miesięcy, inni – nawet rok. Sprawdź, kiedy najczęściej pojawiają się pierwsze zęby u niemowlaka, co robić, gdy nie ma ich roczny smyk i jak w bezpieczny sposób pomóc ząbkującemu dziecku.
dziecko widzi

Kiedy dziecko zaczyna widzieć? Jak widzą noworodki?

2021-08-16
Choć donoszony noworodek wydaje się perfekcyjnie rozwinięty, niektóre jego zmysły nie pracują jeszcze prawidłowo – potrzeba czasu, aby dojrzały. Takim zmysłem zdecydowanie jest wzrok. Sprawdź, kiedy dziecko zaczyna widzieć, po ilu dniach zaczyna dostrzegać kolory i kiedy wyraźnie widzi swoich rodziców.
Witamina K dla noworodka. Czemu jest konieczna?

Witamina K dla noworodka. Czemu jest konieczna?

2021-07-30
Podawanie witaminy K dzieciom zaraz po porodzie w większości państw to standard obowiązujący od wielu lat. Jeśli właśnie spodziewasz się dziecka, koniecznie przeczytaj, dlaczego podaje się witaminę K noworodkom i co może się stać, jeśli do tego nie dojdzie.
odbijanie noworodka

Odbijanie noworodka – jak robić to właściwie?

2021-07-21
Karmienie to jedno z najważniejszych wyzwań, z jakimi mierzą się rodzice po narodzinach dziecka. Zaczynając od wyboru sposobu podawania pokarmu, poprzez zamartwianie się, czy maluch wystarczająco przybiera na wadze, aż po odbijanie noworodka, które na początku może budzić niepokój u niedoświadczonych opiekunów. Warto wiedzieć, jak robić to właściwie, by w żaden sposób nie zaszkodzić dziecku i zapewnić spokój całej rodzinie w tych pierwszych niezapomnianych, ale niezwykle wymagających tygodniach.
chrypka u niemowlaka domowe sposoby

Chrypka u niemowlaka. Przyczyny i leczenie

2021-07-14
Chrypka to zazwyczaj niegroźny objaw, który świadczy o nadmiernej eksploatacji krtani i fałdów głosowych lub jest wynikiem infekcji górnych dróg oddechowych. Leczenie jest proste, ale w przypadku niemowląt, które nie mogą przyjmować wielu leków, należy je przeprowadzić w konsultacji ze specjalistą. Sprawdź, jakie są przyczyny chrypki u dzieci. Poznaj domowe sposoby na chrypkę u niemowlaka.
wysypka u niemowlaka

Wysypka u niemowlaka: przyczyny i sposoby leczenia

2021-06-28
Wysypka u niemowlaka to bardzo powszechny problem, który zwykle nie stanowi powodu do obaw. Nie można jej jednak lekceważyć, ponieważ w niektórych przypadkach może wiązać się z alergiami, a nawet poważnymi chorobami. Dowiedz się, co może powodować wysypkę i jak jej zaradzić.
rumień noworodkowy

Czym jest rumień noworodkowy i czy wymaga leczenia?

2021-06-25
Świeżo upieczonych, niedoświadczonych rodziców mogą przerazić czerwone plamy, które pojawiają się na skórze noworodka w kilka dni po jego przyjściu na świat. Na szczęście wcale nie ma się czego obawiać – rumień noworodkowy, który wywołuje takie objawy, jest niegroźnym stanem, który dość szybko znika.