Data modyfikacji:

Dziecko spadło z łóżka - co robić

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Dziecko spadło z łóżka? Bez paniki, to zdarza się bardzo często. Najprawdopodobniej nic mu nie będzie. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i jak obserwować dziecko, które spadło z łóżka. Przeczytaj nasz krótki poradnik.

dziecko spadło z łóźka

fot. pixabay.com


 

Co robić, gdy dziecko spadnie z łóżka

 1. Czy dziecko, które spadło z łóżka straciło przytomność? Jeśli nie – nie ma powodu do zmartwień. Jeśli straciło przytomność wezwij pogotowie lub udaj się na szpitalny SOR
 2. Sprawdź na co upadło dziecko – jeśli spadło na dywan, drewnianą podłogę lub inną płaską powierzchnię – zagrożenie nie jest duże . Jeśli dziecko spadło na kant mebla lub coś twardego – zagrożenie może być większe.
 3. Obejrzyj dokładnie dziecko, szczególnie jego głowę,  dotykaj jego ciała szukając miejsc spuchniętych, wgłębień, nierówności  lub tkliwych obszarów
 4. Tam, gdzie rośnie guz, ale nie ma wyczuwalnego wgłębienia lub pęknięcia można przyłożyć coś zimnego
 5. Pamiętaj, że głowa dzieci do 2 roku życia jest przystosowana do upadków- szczególnie takich z wysokości własnego ciała. Kości czaszki nie są zrośnięte sztywno, co ułatwia amortyzację uderzeń.
 6. Obserwuj dziecko i udaj się na SOR jeśli wystąpią następujące objawy:
 • wymioty
 • nadmierna, niespotykana dotąd senność
 • nierówne źrenice
 • rozbiegane oczy
 • trudne do ukojenia ataki płaczu

 

Najczęściej z łóżka lub z kanapy spadają niemowlęta, które zaskakują opiekunów tym, że nauczyły się przemieszczać, więc nie sugeruj się tym, że dziecko jeszcze nie umie pełzać i raczkować czy siadać i nie zostawiaj go samego na przewijaku czy łóżku.

 

Czytaj również:

10 sprawdzonych sposobów na kolkę

Komentarze
26-08-2018
Ocena:
Mądrze mówisz kobieto,matko.Szkoda,że tak rozsądnych matek jest bardzo,bardzo mało....
18-06-2018
Ocena:
Podobne rzeczy tłumaczył mi pediatra, gdy z pierwszym dzieckiem pojechałam na nocną pomoc, gdy spadło z kanapy na dywan, przy drugim upadków było o wieeele więcej i przestałam się przejmować. Było dla mnie wręcz zaskakujące, co to małe ciałko wyczynia. Więcej stresu z wizytą w szpitalu niż rzeczywistego zagrożenia po takim upadku z łóżka. Oczywiście większa wysokość to inna sprawa
czerwone plamy u noworodka

Czerwone plamy u noworodka po porodzie – co to oznacza?

2022-07-14
Zauważyłaś czerwone plamy u noworodka po porodzie? Spokojnie, to prawdopodobnie rumień noworodkowy, czyli fizjologiczna (naturalna) reakcja organizmu na zmianę otoczenia. Nie stanowi ona zagrożenia dla zdrowia maluszka, ale dobrze wiedzieć, w jaki sposób pielęgnować zmienioną rumieniem skórę. Podpowiadamy, co dokładnie robić i wyjaśniamy, jakie mogą być inne przyczyny zmian skórnych u noworodka.
niemowlak

Krzywa główka u niemowlaka: jakie mogą być przyczyny? Poradnik

2022-05-19
Krzywa główka u niemowlaka może niepokoić rodziców, szczególnie tych, którzy doczekali się pierwszego dziecka. W pierwszych miesiącach życia delikatna główka dziecka narażona jest na odkształcenia. Dzieje się tak, ponieważ kości czaszki w pierwszych miesiącach życia są wyjątkowo delikatne i wrażliwe, a szwy czaszki są wówczas bardzo elastyczne. Odkształcenia główki dziecka mogą być wywołane wieloma czynnikami. Można je podzielić na przyczyny prenatalne oraz poporodowe.
krostki na policzkach u dzieci

Krostki na policzkach u dziecka: przyczyny i leczenie

2022-05-11
Dziecko w okresie niemowlęcym narażone jest na szereg różnych schorzeń, które mogą okazać się bardziej lub mniej poważne. Każda zmiana skórna, która pojawia się na delikatnej skórze dziecka, wywołuje lęk u rodziców. Zmiany skórne, które można zauważyć na skórze dziecka, mogą przybierać różne formy: wysypki, zaczerwienienia, malutkie krostki, obrzęki lub inne. Przyczyny powstania takich problematycznych stanów mogą być różne, dlatego w przypadku zaawansowanego rozwoju takiego schorzenia należy udać się do lekarza specjalisty zajmującego się leczeniem skóry niemowląt. Chociaż pojawiające się na policzkach dziecka krostki nie zawsze muszą zwiastować rozwój poważnej choroby, to lepiej ich nie ignorować i podjąć kroki w celu zniwelowania takiego stanu.
niemowle

Kiedy noworodek widzi? Rozwój wzroku dziecka

2022-04-20
Gdy dziecko przychodzi na świat, nie wszystkie jego zmysły funkcjonują na jednakowym poziomie. Te najważniejsze dla noworodka – smak i dotyk – od samego początku działają dobrze, jednak inne, jak np. wzrok, potrzebują więcej czasu, by w pełni się wykształcić. Kiedy noworodek widzi tak, jak dorosły człowiek? I co zrobić, aby stymulować rozwój wzroku maluszka?
anemia u niemowlaka

Anemia u niemowlaka – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

2022-04-07
Bladość i osłabienie maluchów to objawy, które skłaniają ich rodziców do odbycia spotkania z pediatrą. Bardzo słusznie, ponieważ są to typowe symptomy anemii u niemowlaka – choroby, która może powodować bardzo groźne powikłania. Sprawdź, kiedy podejrzewać anemie u dziecka, jak ją leczyć i jak jej przeciwdziałać.
napiecie miesniowe u niemowlaka

Napięcie mięśniowe u niemowlaka: jakie są przyczyny

2022-03-18
Przyjście dziecka na świat jest bardzo ważnym wydarzeniem dla większości rodziców. Niestety nie zawsze nasze maluchy są zdrowe. Jednym z problemów wieku noworodkowego jest napięcie mięśniowe u niemowlaka. Sprawdźmy zatem, czym ono jest, jakie są jego przyczyny oraz w jaki sposób jako rodzice możemy je leczyć.
objawy odwodnienia u niemowlaka

Objawy odwodnienia u niemowlaka

2022-01-28
Odwodnienie u malutkiego dziecka to wyjątkowo niebezpieczny stan, który może zagrażać nie tylko zdrowiu, ale i życiu. Dowiedz się, jakie są przyczyny i objawy odwodnienia u niemowlaka oraz co należy robić, gdy dziecko wymiotuje albo ma biegunkę.