Data publikacji:

Czym myć dziecięce zabawki?

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Dziecięce zabawki wymagają regularnego czyszczenia. Pluszaki, lalki, kaczuszki, szczególnie te ukochane, które towarzyszą maluchom na każdym kroku, zbierają brud w zastraszającym tempie. Odrobina kurzu jeszcze nikomu nie zaszkodziła, jednak nie ulega najmniejszej wątpliwości – zabawki dziecięce trzeba myć!  Chemiczne środki dezynfekujące i wybielacze są szkodliwe dla maluchów.  Czym więc czyścić zabawki by były bezpieczne?

czyszczenie zabawek

 

 

Czym czyścić drewniane zabawki?

 

  • Drewno posiada właściwości antybakteryjne, jednak nie zwalnia to rodziców z mycia tego rodzaju zabawek. Drewniane gryzaki, samochodziki często trafiają do buzi maluchów, dlatego też warto przynajmniej raz na dwa tygodnie pozbawić ich zanieczyszczeń. Zamiast stosowania szkodliwej chemii, warto wypróbować domowy środek– ocet. Czyszczenie drewnianych zabawek: szmatkę namocz w białym occie i wytrzyj nią drewniane zabawki. Bez obaw, charakterystyczny zapach octu zniknie w przeciągu kilku minut. 

 

Czym czyścić zabawki do kąpieli?

 

  • Zabawki do kąpieli  przyciągają brud i pleśń. Regularne mycie gumowych kaczuszek czy wodnych statków jest niezwykle istotne. Zabawki umyj w roztworze ciepłej wody i szarego mydła, używając szczoteczki do butelek, tak aby dostać się do wszystkich zakamarków. Po każdej kąpieli ściśnij zabawkę do momentu aż wypłynie z niej cała woda i pozostaw do wyschnięcia.  Niestety, w zabawkach do kąpieli brud gromadzi się niezwykle szybko. Dlatego jeśli tylko zobaczysz wychodzące podczas ściskania zabawki ślady pleśni – wyrzuć zabawkę.

 

Jak myć gumowe zabawki dla dzieci?

 

  • Gumowe zabawki  bez elektrycznych mechanizmów, naklejek i ozdób można po prostu wygotować. W garnku zagotuj sporą ilość wody, po doprowadzeniu jej do wrzenia wyłącz kuchenkę i wrzuć gumowe zabawki. Po upływie 5-10 minut wyjmij i pozostaw na ręczniku do wyschnięcia. Sposób ten możesz również wykorzystać do czyszczenia gumowych smoczków i gryzaków.
  • Gumowe zabawki można również bez obaw włożyć do zmywarki. Do czyszczenia nie używaj standardowej kostki do zmywarki, wybierz wersję ekologiczną lub nie korzystaj z żadnego detergentu. Gorąca woda i para zadziałają wystarczająco skutecznie.

 

Czym czyścić plastikowe zabawki?

 

  • Plastikowe zabawki cieszą się chyba największą popularnością u maluchów - samochody, domki dla lalek, czy warsztaty małego mechanika. Nie zapominajmy także o grach planszowych. Do mycia wszystkich plastikowych zabawek użyj naturalnego roztworu –       ¼ szklanki octu wymieszaj ze szklanką wody. Podczas czyszczenia papierowych gier planszowych bardzo mocno i dokładnie wyciśnij ściereczkę.

 

  • Niezastąpiona w czyszczeniu plastikowych zabawek okaże się ekologiczna pasta przygotowana z niewielkiej ilości oleju i sody oczyszczonej. Przy pomocy bawełnianej ściereczki magiczną pastę nakładaj okrężnymi ruchami na zabrudzone miejsce, a następnie spłucz wodą lub przetrzyj nawilżoną szmatką.

 

  • Podobnie jak w przypadku gumowych zabawek, plastikowe zabawki można włożyć do zmywarki.

 

Jak prać pluszaki, jak czyścić przytulanki?

 

  • Pluszowe zabawki, choć uwielbiane przez najmłodszych, są największym siedliskiem kurzu. Na szczęście większość misiów można prać w pralce w temperaturze  30 stopni. Polecamy jednak zawsze sprawdzić informację na etykiecie. Do prania użyj delikatnego płynu, w którym pierzesz ubranka maluszka.

 

  • Jeżeli zabawki nie wymagają jeszcze prania, ale chcesz pozbyć się z nich bakterii po przebytym po przeziębieniu – włóż je na noc do zamrażalnika. Pluszaki zamknij szczelnie w plastikowym woreczku, torebce, tak, aby nie nasiąkły i nie przeszły zapachem mrożonek z zamrażalnika.  

 

  • Blask pluszowym misiom możesz przywrócić w mgnieniu oka. Pluszaka umieść w plastikowym woreczku, wsyp kilka łyżeczek proszku do pieczenia i potrząśnij. Po upływie 10 minut wyjmij pluszaka i dokładnie odkurz.

 

  • W usunięciu tłustych plam niezastąpiona okaże się skrobia kukurydziana. Podobnie jak w poprzednim przypadku, misia umieść w woreczku, wsyp kilka łyżek mąki, potrząśnij i pozostaw na kilka minut. Na koniec dokładnie odkurz pluszaka.

 

Jak czyścić plastikowe klocki?

 

Chyba wszystkie dzieci uwielbiają plastikowe klocki. Budowanie domków to prawdziwa frajda! A ich mycie to naprawdę nic trudnego.

  • Do miski wlej ciepłą wodę z odrobiną szarego mydła.
  • Wsyp klocki i pozostaw na kilka minut.
  • Wypłucz klocki pod bieżącą wodą.
  • Dokładnie wysusz, możesz wykorzystać wirówkę do sałaty.

 

Czym czyścić mechaniczne zabawki?

 

Co w przypadku zabawek z elektronicznym mechanizmem, których nie da się uprać, wygotować?

Tego rodzaju zabawki, jak i wiele innych, można przecierać magicznym, ekologicznym płynem do czyszczenia. Jego przygotowanie jest niezwykle proste. Poniższe składniki dokładnie wymieszaj i przy użyciu ściereczki wytrzyj zabrudzoną zabawkę.

Ekologiczny płyn do mycia zabawek:

  • pół szklanki białego octu
  • pół szklanki wody destylowanej
  • 20 kropli olejku eterycznego


Jak dezynfekować zabawki?

 

Zabawki często lądują w dziecięcej buzi, dzięki temu maluchy lepiej poznają świat. Dlatego tak istotne jest, aby do ich mycia używać naturalnych środków, bez chemii, ftalanów i perfum. Warto zadbać o kompleksowe mycie zabawek, którego drugim etapem jest dezynfekcja. Dzięki niej pozbędziesz się bakterii i zarazków zalegających nawet w najdrobniejszych szczelinach.

 

  • By pozbyć się niechcianych gości zamieszkujących w zabawkach zmieszaj wodę z alkoholem izopropylowym w stosunku 1:1. Roztwór rozpyl na zabawki i poczekaj aż wyschnie.

 

Zastosowanie rozcieńczonego wybielacza chlorowego to niezwykle szybka, łatwa i skuteczna metoda dezynfekcji. Niestety nie jest w pełni bezpieczna. Większość twierdzi, że chlor szybko wyparuje i wyczyszczone zabawki bez obaw można dać dziecku. Nic bardziej mylnego! Opary chloru są niebezpieczne dla zdrowia, mogą mieć związek z chorobami układu oddechowego i astmą. Nieprzyjemny zapach chloru może utrzymywać się przez dłuższy czas i nigdy nie masz pewności, że chlor się całkowicie zneutralizował.

Czytaj również:

10 sposobów na zaprzyjaźnienie dziecka z ekologią

Chusty do noszenia dzieci: moda, która daje wolne ręce i dużo bliskości


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

Komentarze
09-09-2019
Ocena:
Świetny praktyczny artykuł
jak ubrać dziecko do snu

Jak ubrać dziecko do snu? Niemowlak i starsze dzieci

2024-12-11
Jak ubrać dziecko do snu to pytanie, które często zadają sobie rodzice, szczególnie noworodków i niemowląt. Właściwy strój do spania ma ogromny wpływ na komfort malucha, jakość jego snu oraz zdrowie. Zbyt ciepłe ubranie może prowadzić do przegrzania, z kolei zbyt chłodne – do wychłodzenia i dyskomfortu. Dostosowanie ubioru do temperatury w pokoju i pory roku jest kluczowe, aby zapewnić dziecku spokojny, bezpieczny sen. W artykule omówimy, na co zwrócić uwagę, ubierając niemowlęta oraz starsze dzieci do snu, a także przedstawimy najważniejsze wskazówki, które ułatwią podjęcie decyzji. A więc  jak ubrać dziecko do snu? Zapraszamy do lektury!
dysplazja stawu biodrowego

Bioderka pod kontrolą – jak zadbać o zdrowie stawów biodrowych dziecka?

2024-11-04
Zdrowie bioderek dziecka to niezwykle ważny aspekt jego rozwoju, który warto monitorować od pierwszych dni życia. Wczesne wykrycie problemów, takich jak dysplazja stawu biodrowego, może zapobiec poważnym powikłaniom. Z tego artykułu dowiesz się, na czym polega USG bioderek, co to jest dysplazja bioderek oraz jak przebiega jej leczenie.
atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry u dzieci – jak rozpoznać i leczyć AZS?

2024-10-25
Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła choroba skóry, która dotyka zarówno niemowlęta, jak i dorosłych. Charakteryzuje się intensywnym swędzeniem, suchością skóry oraz stanami zapalnymi. Objawy mogą być bardzo uciążliwe, ale odpowiednie leczenie, w tym stosowanie emolientów, może przynieść ulgę. W tym artykule omówimy, jak rozpoznać AZS u dziecka oraz jakie metody leczenia są najskuteczniejsze.
prosaki u noworodka

Prosaki u noworodka czy są niebezpieczne?

2024-10-11
Gdy na delikatnej skórze noworodka pojawiają się drobne, białe grudki, wielu rodziców może czuć zaniepokojenie. Prosaki, bo o nich mowa, to dość powszechne zmiany skórne, które wyglądają niepokojąco, choć w rzeczywistości są całkowicie nieszkodliwe. Skąd biorą się prosaki? Czy wymagają leczenia? I jak właściwie pielęgnować skórę maluszka, aby zapewnić mu komfort? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule, który rozwiewa wszelkie wątpliwości związane z tym zjawiskiem.
aspirator do nosa elektryczny

Elektryczny aspirator do nosa – jaki wybrać model?

2024-10-09
Aspiratory do nosa to nieodzowny element wyprawki dla rodziców niemowląt oraz małych dzieci. Zatkany nosek maluszka może powodować dyskomfort, a także utrudniać oddychanie, co bywa szczególnie niepokojące w nocy. Jednym z najwygodniejszych i najskuteczniejszych rozwiązań jest elektryczny aspirator do nosa. Sprawdź, jaki model warto wybrać, na co zwrócić uwagę przy zakupie oraz jakie funkcje mogą okazać się kluczowe.
asymetria u niemowlaka

Czym jest asymetria u niemowlaka i jak ją rozpoznać?

2024-09-20
Czym jest asymetria u niemowlaka i jak ją rozpoznać?
śluz w kupie niemowlaka

Co oznacza śluz w kupie niemowlaka?

2024-01-17
FRAZY: śluz w kupie niemowlaka, jak wygląda śluz w kupie niemowlaka, śluz w kupie u niemowlaka, śluz w kupie niemowlaka karmionego piersią, śluz z krwią w kupie niemowlaka, biały śluz w kupie niemowlaka, śluz w kupie niemowlaka jak wygląda, co oznacza śluz w kupie niemowlaka