Data modyfikacji:

Żywienie niemowląt - rozszerzanie diety

Autor: Maria Szadkowska

Przez pierwsze pół roku życia niemowlę powinno spożywać wyłącznie mleko - mleko mamy lub modyfikowane. Rozszerzanie diety rozpoczynamy w drugim półroczu życia dziecka. Te zalecenia dotyczą obecnie zarówno dzieci karmionych piersią, jak i tych karmionych mlekiem modyfikowanym.

Fot. Pixabay.pl

 

Rozszerzanie diety - kiedy zacząć

W ostatnim czasie (2016 rok) ujednolicono zalecenia dotyczące rozszerzania diety dzieciom karmionym piersią oraz tym,  karmionym mlekiem modyfikowanym. Za najlepszy moment dla rozpoczęcia rozszerzania diety uznaje się moment ukończenia 6 miesiąca życia. Nie oznacza to, że musimy się tej daty trzymać co do dnia. Ważne są sygnały, które wysyła nam dziecko. Niemowlęta, które siedzą samodzielnie, domagają się jedzenia, a nawet potrafią próbować odebrać rodzicom spożywane jedzenie  wykazują gotowość do przyjmowania pokarmów stałych. Istotne jest, żeby u dziecka zaniknął odruch wypychania ciał stałych z buzi, żeby potrafiło ono przesunąć pokarm z jamy ustnej do przełyku. Jeśli dziecko jest akurat chore - można się wstrzymać z rozszerzaniem diety nawet kilka tygodni, aby nie obciążać organizmu dodatkowo. Natomiast decyzję o wcześniejszym wprowadzeniu stałych pokarmów podejmuje lekarz. Zdarza się to u dzieci ze zwiększonym zapotrzebowaniem na żelazo, na przykład u dzieci z ciąż mnogich.

Sygnały świadczące o gotowości na rozszerzanie diety:

 • Dziecko jest zainteresowane zawartością talerzy rodziców, nawet samo próbuje sięgać po jedzenie
 • Dziecko siedzi stabilnie
 • Ssie paluszki, pomlaskuje lub wykonuje ruchy gryzienia gdy inni coś jedzą
 • Próbuje wkładać jedzenie do buzi, zbliża różne rzeczy do ust
 • Potrafi rzuć i przełykać pokarm stały

 

Rozszerzanie diety - od czego zacząć

Zaczynamy od 1-2 dwóch posiłków, ale na początku nazwać to należy raczej degustacją. Proponujemy coś do jedzenia,  ale to dziecko decyduje czy i ile z tego zje. Pokarm stały najlepiej podawać, gdy dziecko jest wypoczęte i nie jest głodne. Pamiętajmy, że przyzwyczajone jest do zaspokajania głodu mlekiem, a pokarmy stałe na początku są jedynie dodatkiem. Najlepiej, aby posiłki podawane były w tych samych godzinach, a idealnie, żeby pokrywały się z porami posiłków rodzinnych. Obserwacja innych jedzących osób, jest dla dziecka bardzo ważna i pouczająca. Jako pierwsze podaje się tradycyjnie warzywa, potem owoce, zboża, jaja, mięso, ryby i nabiał. Obecnie nie ma wytycznych, które nakazywałyby podawać pokarmy stałe w określonej kolejności czy ilościach. Ważne, by nie wprowadzać zbyt wielu produktów na raz. To rodzic decyduje o kolejności wprowadzanych pokarmów kierując się tym, w jaki sposób odżywia się cała rodzina. Pamiętać należy, że produkty podawane najmłodszych powinny być świeże, dobrej jakości, jak najmniej przetworzone i nie powinny zawierać soli oraz cukru ani żadnych sztucznych przypraw (jedynie naturalne świeże i suszone zioła są zalecane). Rodzic decyduje również o konsystencji tego, co zje dziecko - może to być gładka papka podana łyżeczką, a także warzywa pogniecione widelcem lub miękkie kawałki do samodzielnego spożywania.

Rozszerzanie diety - zasady:

 1. Dietę rozszerzamy po 6 miesiącu życia
 2. Zaczynamy od 1-2 posiłków dziennie
 3. Zaczynamy od świeżych, nieprzetworzonych produktów
 4. Podajemy 1- 2 nowe produkty jednocześnie
 5. Rodzic decyduje kiedy i co poda dziecku, a dziecko decyduje czy i ile zje
 6. Jemy wspólnie

 


Rozszerzanie diety - co do picia?

Najlepszym i najzdrowszym jest źródlana woda. I to podawana z otwartego kubka lub kubka ze słomką. Przejście z przyjmowania płynów poprzez ssanie na popijanie łyczkami jest bardzo istotne dla rozwoju mięśni odpowiedzialnych m.in. za mowę. Soków nie podajemy dzieciom do roku. A do 3 lat jedynie pół szklanki dziennie. Jeśli dziecko odmawia picia wody, a ma problemy z zaparciami lub objawy odwodnienia najlepiej podać mu kompot owocowy - oczywiście niesłodzony.

Co z glutenem i alergenami

Nie ma potrzeby specjalnego lub opóźnionego wprowadzania glutenu czy alergenów. Nie udowodniono, aby dieta bezglutenowa chroniła przed celiakią, a opóźnianie wprowadzenia takich alergenów, jak cytrusy, owoce drobnopestkowe czy nabiał i orzechy, zapobiegało alergii. Kierujmy się zdrowym rozsądkiem - nie podamy niemowlęciu  twardych orzechów, ale już niewielki dodatek 100 proc. masła orzechowego do pieczywa, placuszka czy owsianki jest w porządku.

 

Źródła:

„Moje dziecko nie chce jeść", Carlos Gonzalez, Mamania 2013

„Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci” Standardy Medyczne/Pediatria. 2014, t.11

 

Czytaj również:

Rozszerzanie diety - co podać najpierw, warzywa czy owoce?

BLW - dobry sposób na rozszerzenie diety

Komentarze
05-07-2020
Ocena:
Przez internet wyjdzie CI najtaniej i warto wtedy większa ilosc zamówic. ja tak robię od lat i sobie chwalę:)
31-05-2020
Ocena:
Oksa szukałam tego oleju Holle - można go dostać tylko przez internet? bo stacjonarnie nie widziałam nigdzie...
27-04-2020
Ocena:
a ja przypominam tylko (bo wielu rodziców nie wie albo nie pamięta), że oleje sa mega ważne w diecie dziecka! można kupić taki specjalny dla dzieci (np Holle ma taką specjalną mieszankę) albo po prostu oliwe z oliwek czy rzepakowy. Dzięki nienasyconym kwasom tłuszczowym dziecko lepiej się rozwija!
11-09-2018
Ocena:
U nas BLW - jest zabawa
18-09-2014
Ocena:
My na piersi - więc po 6 miesiącu zaczęliśmy przygodę z rozszerzaniem diety. Na razie idzie super, choć bałagan jest niezły
22-08-2013
Ocena:
Rybka po grecku Gerbera - rewelacja love love love
mleko roślinne

Jakie mleko roślinne dla niemowlaka? Czy jest zdrowe? Od kiedy?

2021-10-14
Najlepsze mleko dla niemowlęcia to zawsze mleko mamy. Co jednak, jeśli młoda mama nie chce lub nie może karmić piersią? Czy w takiej sytuacji trzeba podawać niemowlęciu mieszankę modyfikowaną, czy może jednak lepsze będą napoje roślinne? Sprawdź, kiedy sięgnąć po mleko roślinne dla dzieci i które warto wybrać.
jedzące dziecko

Wprowadzanie glutenu w diecie niemowlaka. Jakie kaszki?

2021-10-13
Gluten to białko roślinne występujące w ziarnach niektórych zbóż (m.in. w pszenicy, życie czy owsie), a co za tym idzie – w produktach zawierających ziarna zbóż. Gluten powinien zostać podany dziecku jeszcze w pierwszym roku życia, ale jako że jest to składnik alergizujący, trzeba robić to ostrożnie. Sprawdź, jak powinno przebiegać wprowadzanie glutenu i w jakich produktach podawać go dziecku.
krzesłko

Jakie krzesełko do karmienia wybrać?

2021-08-24
Gdy noworodek staje się kilkumiesięcznym dzieckiem, wielu rodziców zastanawia się, jakie krzesełko do karmienia wybrać. Im dziecko jest starsze, tym bardziej jego dieta staje się bogatsza i różnorodna. Powolne wprowadzanie nowych produktów zamienia się w jedzenie pełnych posiłków. I właśnie dlatego głowimy się, jakie krzesełko wybrać, by było bezpieczne, łatwe w użytkowaniu i komfortowe dla maluszka. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę.
jaka woda dla niemowlaka

Jaka woda dla niemowlaka będzie najlepsza? Jaka temperatura?

2021-06-05
Czy małe dziecko może pić wodę? Czym powinna cechować się woda mineralna dla niemowlaka i jaką powinna mieć temperaturę? Co z wodą z cukrem – czy należy podawać ją dziecku? Niemal każdy młody rodzic zadaje sobie takie i podobne pytania. Ty też jesteś w tym gronie? Świetnie się składa, bo poniżej znajdziesz wyczerpujące odpowiedzi.
niemowlę nie chce jeść

Niemowlę nie chce jeść – co zrobić? Co to znaczy?

2021-06-01
Brak apetytu u niemowlaka to problem, który spędza sen z powiek wielu młodym rodzicom. Opiekunowie obawiają się, że zbyt mała ilość spożywanego pokarmu wpłynie negatywnie na zdrowie maleństwa. Boją się, że słabszy apetyt może być wynikiem choroby. Czy tak jest faktycznie? Czy to, że niemowlę mało je powinno zawsze budzić niepokój?
najlepsza butelka antykolkowa

Jaka jest najlepsza butelka antykolkowa?

2021-05-25
Kolka niemowlęca jest powszechną dolegliwością, która pojawia się między 3. a 5. tygodniem życia dziecka. Silny ból brzuszka może powodować nawet kilkugodzinny płacz, co z kolei prowadzi do poczucia kompletnej bezradności u rodziców. Na szczęście są sposoby na to, by zlikwidować dolegliwość albo nieco zmniejszyć jej nasilenie. Jeden z nich to sięgnięcie po butelki do karmienia antykolkowe. Sprawdź, na jakiej zasadzie działają takie produkty i które z nich warto kupić.
W 7. miesiącu życia dziecka jego dieta wzbogaca się o grosze

Przepisy dla niemowląt po 7 miesiącu życia [PRZEPISY]

2021-03-11
7. miesiąc życia to odpowiedni czas na wprowadzenie do diety dziecka kolejnych nowości. W tym miesiącu wprowadzamy pierwsze przyprawy. Poznaj sprawdzone przepisy kulinarne na dania dla niemowląt.