Data publikacji:

Jajko dla niemowlaka – jak podawać?

Jajka mają bardzo dużo witamin i minerałów, dlatego dość szybko powinny znaleźć się w diecie dziecka – jeszcze zanim ukończy ono pierwszy rok życia. Rozszerzanie diety o ten produkt budzi jednak wiele pytań rodziców. W tym tekście postaramy się na nie odpowiedzieć – dowiesz się na przykład, kiedy podawać jajko dla niemowlaka, jak często to robić i czy taki maluszek może jeść jajka na miękko.
jajko dla niemowlaka

Kiedy jajko dla niemowlaka?

Jajko wprowadza się do diety niemowlęcia dość szybko, bo mniej więcej w szóstym miesiącu jego życia. Nie ma żadnego powodu, by bać się tego kroku czy z jakiegoś powodu go odwlekać.

Jajko w diecie niemowlaka – jak często?

Ogólnie zaleca się, aby niemowlętom i rocznym dzieciom podawać jajko jeden raz w tygodniu. Oczywiście może się zdarzyć, że dziecko otrzyma dwa jajka na tydzień, jednak powinien być to wyjątek od reguły.

Jajko dla niemowlaka – jakie wybrać?

To, jakie jajko dla niemowlaka wybierzemy, ma bardzo duże znaczenie. Powinno być to jajko od kur z wolnego wybiegu (czyli oznaczone cyferką 1) albo pochodzące z chowu ekologicznego (z cyferką „0”).

Przed ugotowaniem jajka należy upewnić się, czy skorupka jest cała. Jeśli uległa pęknięciu, takie jajko należy wyrzucić. Rodzic powinien również sprawdzić, czy jajko dla niemowlaka jest świeże – wystarczy wrzucić je do zimnej wody. Zepsute jajko utrzyma się na górze, świeże natychmiast utonie.

Jak powinno wyglądać wprowadzanie jajka?

Wprowadzanie jajka może następować etapami. W myśl zasady, że dziecko powinno otrzymywać jedno jajko tygodniowo, przez pierwszy tydzień można podawać mu po małym kawałeczku dziennie i obserwować malca przez następne godziny (oczywiście codziennie musi być to świeży kawałek jajka!).

Alergia na jajko u niemowlaka – jak się objawia?

Oczywiście może się zdarzyć, że dziecko będzie miało alergię na jajko, a dokładnie na białko jaja – niestety jest ono dość silnym alergenem. O tym, że maluszek może cierpieć na tego typu uczulenie, świadczyć będą następujące symptomy:
  • bóle brzuszka,
  • biegunki,
  • wymioty,
  • łzawienie oczy,
  • zmiany skórne (wypryski, czerwone plamy),
  • wodnisty katar,
  • zapalenie spojówek.
W przypadku wystąpienia takich objawów należy zaprzestać podawania dziecku jajek i skontaktować się w pediatrą w celu ustalenia dalszej drogi postępowania. Lekarz najprawdopodobniej zleci specjalistyczne testy alergiczne.

Jajko dla niemowlaka – żółtko czy białko?

Niektórzy rodzice zastanawiają się, od kiedy podawać dziecku białko jaja, a od którego miesiąca – żółtko. Dobra wiadomość jest taka, że takie dzielenie poszczególnych części jaja jest zupełnie niepotrzebne – możesz od razu podać maluszkowi całe jajko.

Jajko dla niemowlaka – jak podawać?

Jak podać jajko niemowlakowi, by mu nie zaszkodzić? Z pewnością sprawdzi się gotowanie jaja na parze albo tradycyjnie – w wodzie. Aby mieć pewność, że jajko nie zaszkodzi dziecku, trzeba je gotować przez co najmniej 10 minut.

Uwaga! Niemowlęciu nie należy podawać jajka sadzonego albo żadnego innego, które jest przyrządzane na tłuszczu. Można natomiast dodać ugotowane jajo do zupy.

Jajko na miękko – od kiedy dziecko można je podać?

Jajko na miękko można podać dziecku, które ukończyło dwunasty miesiąc życia. Powinno ono jednak pochodzić ze sprawdzonego, bezpiecznego źródła. Uwaga! Jajek, które podaje się małemu dziecku, nie powinno się dosalać, zbędny jest również pieprz oraz majonez.

Czy ośmiomiesięczne dziecko może jeść jajecznicę?

Tak, ośmiomiesięczne dziecko może jeść jajecznicę. Należy jednak pamiętać, aby była to jajecznica przygotowana na parze, a nie na oleju lub maśle. Oczywiście jajecznica powinna być przyrządzona z jednego jajka, bez dodatków typu smażony boczek, sól czy mleko.
Autor: Robert Wojtaś