Jaka pierwsza łyżeczka dla niemowlaka jest najlepsza? Ważna jest nie tylko technika i odpowiednie podejście do maluszka, ale także łyżeczka i miseczka, która nie zniechęci dziecka do samodzielnego nabierania pokarmu. Sprawdź, jak podejść do tematu i jak nauczyć dziecko jedzenia z łyżeczki oraz jak nauczyć maluszka jedzenia łyżeczką samodzielnie.
Upewnij się, że dziecko dobrze się czuje – ma dobry humor, siedzi wygodnie i jest stosunkowo głodne lub po prostu zainteresowane jedzeniem. Maluszek może siedzieć na specjalnym krzesełku do karmienia, może siedzieć samodzielnie na kanapie czy na podłodze lub na twoich kolanach.
Przygotuj dziecku zupę krem, mus owocowy lub warzywny, kaszkę lub inny płynny pokarm dla dzieci. Załóż malcowi śliniaczek lub specjalną pelerynkę z wodoodporną powłoką do karmienia.
Poczekaj chwilę, aż dziecko przeżuje i połknie pokarm. Część jedzenia na pewno zostanie na brodzie. To zupełnie naturalne na początku i wynika z braku wprawy w jedzeniu łyżeczką.
Nie karm dziecka na siłę łyżeczką, jeśli mu się to nie podoba. Zupełnie wystarczy, jeśli podasz malcowi 2-4 łyżeczki pokarmu podczas pierwszego razu. Ważne, by karmienie łyżeczką wprowadzać stopniowo, ale regularnie – codziennie, po troszku.
Główka łyżeczki powinna być mała i wąska, możliwie dopasowana do rozmiaru ust dziecka. Narzędzie powinno być raczej płytkie, ponieważ niemowlęta nie potrafią jeszcze zgarniać zawartości z łyżeczki za pomocą języka. Nie może to być kompletnie płaska szpatułka, ponieważ nie będzie ona odpowiednio trenowała mięśni w okolicy jamy ustnej.
Uchwyt łyżeczki powinien być krótki, niezbyt ciężki. Wszystkie krawędzie muszą być bezpieczne, zaokrąglone.
Wybierz raczej twardą łyżeczkę, która będzie dawała dziecku wyraźne sygnały sensoryczne. Dzieciom z podwyższonym napięciem mięśniowym orofacjalnym poleca się łyżeczki bardzo miękkie.
Zainwestuj w takie, które jest bezpieczne, będzie dostosowane do aktualnego wieku dziecka oraz jego umiejętności i będzie „rosło” razem z dzieckiem, czyli będziesz w stanie łatwo dopasować poszczególne elementy do wzrostu maluszka. Ważne, by było także łatwe w czyszczeniu.
Pierwszy kontakt dziecka z łyżeczką na pewno nie będzie należał do najczystszych. Przygotuj się na to, że bałagan będzie nieodzownym elementem nauki jedzenia sztućcami. Pomogą w tym na pewno odpowiednie ubrania z wodoodporną powłoką i śliniaczki, np. te silikonowe ze zbiorniczkiem na dole.
Zainwestuj w te, które możesz przymocować do krzesełka za pomocą specjalnej przyssawki. Dziecko nie będzie wówczas w stanie takiej miseczki oderwać od blatu, dzięki czemu będzie mu prościej jeść łyżeczką. Pamiętaj, by w miseczce zostawić tyle jedzenia, by dziecko mogło swobodnie zanurzyć w nim łyżeczkę.
Rosół czy inna wodnista zupa się zupełnie nie sprawdzą. Do nauki jedzenia łyżeczką wykorzystaj mus owocowy lub warzywny albo kaszkę. Wybierz raczej coś, co łatwo jest zetrzeć z podłogi czy mebli, które znajdują się w okolicy. Dobrym pomysłem będzie na przykład przecier jabłkowy lub marchewkowy, ale to też zależy od preferencji smakowych maluszka. Warto wybrać coś, co dziecko chętnie zjada, by dodatkowo zachęcić je do używania sztućców.
Proces nauki jedzenia łyżeczką rodzice rozpoczynają najczęściej, gdy malec ma około 7-12 miesięcy, czyli gdy oswaja się ze stałym pokarmem. Niezależnie od tego, czy karmisz dziecko według zasad BLW, czy nie, łyżeczkę warto zostawić maluszkowi w miseczce, jeśli zamierzasz podać mu kaszkę czy mus w miseczce.
Postaw przed maluchem dwie miseczki z najlepiej półpłynnym pokarmem. Daj dziecku do rączki łyżeczkę i zachęcaj do korzystania z narzędzia. Jak? Karm go za pomocą drugiej łyżeczki z drugiej miseczki. Początki nie będą na pewno należały do najłatwiejszych i najczystszych, ale pociecha z czasem nabierze coraz większej wprawy. Po 1-3 tygodniach dziecko jest w stanie trafić łyżeczką z jedzeniem do swojej buzi, ale oczywiście nie obędzie się bez twojej pomocy. Pierwsze podrygi z łyżeczką na pewno nie będą należały do najczystszych, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość i dodatkowe podkłady na podłodze.
Jeśli dziecko nie potrafi nabrać pokarmu za pomocą łyżeczki z miski, nabierz go samodzielnie i podaj mu łyżeczkę z jedzeniem do rączki. Nauka jedzenia łyżeczką to nie tylko nauka techniki nabierania jedzenia, ale też trafianie łyżeczką do buzi, co nie zawsze udaje się za pierwszym razem.