Data publikacji:

Niemowlę nie chce jeść – co zrobić? Co to znaczy?

Brak apetytu u niemowlaka to problem, który spędza sen z powiek wielu młodym rodzicom. Opiekunowie obawiają się, że zbyt mała ilość spożywanego pokarmu wpłynie negatywnie na zdrowie maleństwa. Boją się, że słabszy apetyt może być wynikiem choroby. Czy tak jest faktycznie? Czy to, że niemowlę mało je powinno zawsze budzić niepokój?
niemowlę nie chce jeść

Dlaczego niemowlę nie chce jeść?

Aby sprawdzić, czy dziecko faktycznie je zbyt mało, trzeba je bacznie obserwować. Czasami rodzice zapominają, że kilkumiesięczny noworodek ma niewielki żołądek i potrzebuje naprawdę mało, aby zaspokoić swoje potrzeby żywieniowe. Jeżeli maluch rośnie, przybiera na wadze, jest radosny, nie ma powodu do niepokoju. W przypadku, gdy waga spada, a dziecko jest niespokojne, warto skonsultować problem ze specjalistą.
Przyczyny słabego apetytu u niemowląt mogą być bardzo zróżnicowane. Oto najczęstsze z nich.

Infekcje

Niemowlak nie chce jeść, ponieważ boli go gardło, ma zatkany nos, kaszle. W takim wypadku oprócz braku apetytu można zaobserwować rozdrażnienie oraz zwiększoną płaczliwość.

Niemowlę jest w fazie skoku rozwojowego

Małe dzieci szybko się rozwijają, nabywają nowe umiejętności. Jeżeli 8-miesięczne dziecko nie chce jeść z butelki, można przepuszczać, że bardziej interesuje się nauką chodzenia czy mówienia niż jedzeniem.

Dziecku rosną ząbki

Ząbkowanie bywa bolesne i powoduje, że niemowlę jest rozdrażnione, płaczliwe, ma słabszy apetyt. W takiej sytuacji pomocne mogą być maści i żele na ząbkowanie.

Zaparcia

Dzieci, podobnie jak dorośli, mogą mieć zaparcia, które mogą być przyczyną braku apetytu. Gdy niemowlę nie chce jeść, można pomasować mu brzuszek lub podać większą ilość wody.

Zbyt duża ilość mleka i płynów

Dziecko może nie chcieć jeść stałych pokarmów, ponieważ dostaje zbyt duże ilości mleka lub płynów. Ma pełny brzuszek, dlatego jego apetyty na inne pokarmy jest ograniczony.

Refluks żołądkowy

Problem występuje dosyć często u niemowląt. Powoduje cofanie się treści pokarmowej do przełyku, ulewanie i chlustanie. Przełyk dziecka jest podrażniony, dlatego maleństwo odmawia przyjmowania posiłków. Jeżeli 2-miesięczne niemowlę nie chce jeść, często mu się ulewa, przyczyną może być właśnie refluks.

Pasożyty

Brak apetytu może być wywołany przez pasożyty. Jeżeli noworodek mało je, ma biegunkę i wymioty, należy udać się do lekarza i wykonać niezbędne badania.

Nietolerancje pokarmowe

Niemowlęta mogą mieć alergie na różne składniki pokarmowe, m.in. białko mleka czy gluten. Powoduje to ból, wzdęcia, swędzenie, wysypkę. Dziecko jest rozdrażnione, może pojawić się biegunka i brak apetytu.

Zbyt duża ilość bodźców

Noworodki i niemowlęta potrzebuję przede wszystkim spokoju, opieki najbliższych oraz stałego rytmu dnia. Zbyt duża ilość bodźców, hałas, nieustanie przewijające się w domu obce osoby mogą źle wpływać na samopoczucie dziecka i powodować osłabienie apetytu.

Zmiana diety

Niemowlęta, które zaczynają otrzymywać inne pokarmy niż mleko, muszą przyzwyczaić się do nowego sposobu żywienia. Niektóre niemowlęta potrzebują dużo czasu, aby zaakceptować nowe pokarmy. W początkowym okresie rozszerzania diety mogą czuć się dłużej najedzone, a wybrane składniki mogą im nie smakować.

Niemowlak nie chce jeść – co można zrobić?

W przypadku, gdy niemowlę nie chce jeść, należy zastanowić się, co może być tego przyczyną. Jeżeli brak apetytu trwa dłużej niż kilka dni, należy zasięgnąć porady lekarza. Warto również wdrożyć postępowanie, które powinno wpłynąć na poprawę apetytu u maleństwa.

Dziecko, niezależnie czy karmione piersią, czy mlekiem modyfikowanym z butelki, powinno mieć zapewniony spokój w trakcie spożywania posiłków. Należy wyłączyć telewizor i radio, usiąść z maluchem w wygodnym fotelu, w zacisznym miejscu. Najlepiej, aby w pobliżu nie było żadnych bodźców, które mogłyby odciągać uwagę dziecka. Często wystarczy jakikolwiek dźwięk, błysk światła, aby maluch całkowicie stracił chęć do jedzenia. Mama lub inny opiekun mogą delikatnie głaskać dziecko i czule do niego przemawiać.

Jak widać, słabszy apetyt u niemowląt, nie musi oznaczać problemów ze zdrowiem. Rodzice powinni pamiętać, że nawet noworodki i niemowlęta mogą czasem odczuwać mniejsze łaknienie. To naturalne, ale ważne, aby zawsze obserwować maleństwo i w razie zauważania jakichkolwiek nieprawidłowości, skonsultować się z pediatrą. Specjalista pomoże ustalić, dlaczego niemowlę nie chce jeść, i w razie potrzeby wdroży odpowiednie leczenie lub zaleci zmianę sposobu żywienia.
Autorka: Dorota Koszutowska