Metoda AneVivo – alternatywa dla in vitro?

Data:

Osoby zmagające się z niepłodnością próbują rozmaitych metod. Jeśli one nie skutkują, a pragnienie posiadania biologicznego dziecka jest bardzo silne, często parom pozostaje jedynie metoda in vitro. Z tym, że oprócz zwolenników, ma ona swoich zagorzałych przeciwników, między innymi dlatego, że do zapłodnienia dochodzi w warunkach laboratoryjnych. Okazuje się jednak, że pojawiła się metoda, która może stanowić prawdziwą alternatywę dla in vitro. To AneVivo. Na czym polega? Sprawdźmy.

 

metoda AneVivo

 

W telegraficznym skrócie, metoda AneVivo to takie in vitro, w którym do zapłodnienia dochodzi w macicy, a nie w laboratoryjnej szalce. Ale po kolei.

 

Silikonowa kapsuła zamiast szalki

Wszystko zaczęło się w Szwajcarii, gdzie firma biotechnologiczna Anecova, wspierana przez Politechnikę Federalną w Lozannie opracowała specjalną, silikonową kapsułę, w której umieszcza się plemniki i komórki jajowe pobrane wcześniej od przyszłych rodziców. Następnie, kapsułę umieszcza się w macicy i to tam, w naturalny sposób dochodzi do zapłodnienia i wczesnego rozwoju zarodka. Po 24 godzinach pojemniczek jest wyjmowany, lekarze wybierają z niego zdrowe zarodki, a po kolejny 2-4 dniach, ponownie wprowadzają je do ciała kobiety.

 

Przewaga nad in vitro?

Zwolennicy AneVivo zaznaczają, że jest to metoda bardziej naturalna, a sam proces zapłodnienia oraz dalszy rozwój zarodka są wspomagane i stymulowane przez naturalne substancje odżywcze, a nie laboratoryjne odżywki. Macica od samego początku może przygotowywać się do implementacji zarodka, tak jak się to dzieje przy zapłodnieniu naturalnym. A to zwiększa szanse na rozwój ciąży.

To ważne szczególnie dla osób, które są przeciwne metodzie in vitro ze względów światopoglądowych. W przypadku AneVivo, praktycznie wszystko dzieje się w ciele przyszłej mamy, co wpływa na pogłębienie więzi między matką, a dzieckiem.  Poza tym, przebywanie zarodka poza ciałem kobiety jest zredukowane do absolutnego minimum.

 

Dla kogo jest ta metoda?

Twórcy metody przygotowali odpowiednie wytyczne, w kwestii kwalifikacji medycznych do zapłodnienia przez AneVivo. Każda para chcąca skorzystać z tej metody, powinna zostać indywidualnie poinformowana o zasadach przystąpienia w klinice leczenia niepłodności.  

Od 2016 roku metoda dostępna jest już w Polsce.

 

Ile kosztuje AneVivo?

Trzeba przyznać, że nie jest to metoda tania. Koszt pakietu AneVivo to prawie 11 tysięcy złotych, a w jego skład wchodzą:

  • punkcja jajników ze znieczuleniem,
  • próbny transfer pustej kapsuły (tzw. mock transfer),
  • naturalna metoda AneVivo lub zapłodnienie ICSI-IMSI,
  • transfer embrionów do macicy (ET),
  • wprowadzenie embrionów do jamy macicznej (KET).

Prócz tego, cena obejmuje badanie ginekologiczne i badanie nasienia.

 

 

Czy to skuteczna metoda?

Metoda AneVivo została zaaprobowana przez Human Fertilisation and Embrology Authority (HFEA) w 2015 roku. Organizacja nie znalazła dowodów na nieskuteczność, ani na szkodliwość tej metody.

Co do samej skuteczności, dane pokazują, że nie różni się ona od skuteczności tradycyjnego in vitro.

 

In vitro było dotychczas ostatnią deską ratunku dla wielu par marzących o dziecko. Niestety, z powodu aspektu psychologiczno-religijnego, sporo osób nie brało jej w ogóle pod uwagę. Być może właśnie AneVivo będzie dla nich szansą na posiadanie dziecka?

 

 

Zdjęcie: pixabay.com

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.