Data modyfikacji:

Metoda AneVivo – alternatywa dla in vitro?

Autor: Katarzyna Moryc

Osoby zmagające się z niepłodnością próbują rozmaitych metod. Jeśli one nie skutkują, a pragnienie posiadania biologicznego dziecka jest bardzo silne, często parom pozostaje jedynie metoda in vitro. Z tym, że oprócz zwolenników, ma ona swoich zagorzałych przeciwników, między innymi dlatego, że do zapłodnienia dochodzi w warunkach laboratoryjnych. Okazuje się jednak, że pojawiła się metoda, która może stanowić prawdziwą alternatywę dla in vitro. To AneVivo. Na czym polega? Sprawdźmy.

 

metoda AneVivo

 

W telegraficznym skrócie, metoda AneVivo to takie in vitro, w którym do zapłodnienia dochodzi w macicy, a nie w laboratoryjnej szalce. Ale po kolei.

 

Silikonowa kapsuła zamiast szalki

Wszystko zaczęło się w Szwajcarii, gdzie firma biotechnologiczna Anecova, wspierana przez Politechnikę Federalną w Lozannie opracowała specjalną, silikonową kapsułę, w której umieszcza się plemniki i komórki jajowe pobrane wcześniej od przyszłych rodziców. Następnie, kapsułę umieszcza się w macicy i to tam, w naturalny sposób dochodzi do zapłodnienia i wczesnego rozwoju zarodka. Po 24 godzinach pojemniczek jest wyjmowany, lekarze wybierają z niego zdrowe zarodki, a po kolejny 2-4 dniach, ponownie wprowadzają je do ciała kobiety.

 

Przewaga nad in vitro?

Zwolennicy AneVivo zaznaczają, że jest to metoda bardziej naturalna, a sam proces zapłodnienia oraz dalszy rozwój zarodka są wspomagane i stymulowane przez naturalne substancje odżywcze, a nie laboratoryjne odżywki. Macica od samego początku może przygotowywać się do implementacji zarodka, tak jak się to dzieje przy zapłodnieniu naturalnym. A to zwiększa szanse na rozwój ciąży.

To ważne szczególnie dla osób, które są przeciwne metodzie in vitro ze względów światopoglądowych. W przypadku AneVivo, praktycznie wszystko dzieje się w ciele przyszłej mamy, co wpływa na pogłębienie więzi między matką, a dzieckiem.  Poza tym, przebywanie zarodka poza ciałem kobiety jest zredukowane do absolutnego minimum.

 


Dla kogo jest ta metoda?

Twórcy metody przygotowali odpowiednie wytyczne, w kwestii kwalifikacji medycznych do zapłodnienia przez AneVivo. Każda para chcąca skorzystać z tej metody, powinna zostać indywidualnie poinformowana o zasadach przystąpienia w klinice leczenia niepłodności.  

Od 2016 roku metoda dostępna jest już w Polsce.

 

Ile kosztuje AneVivo?

Trzeba przyznać, że nie jest to metoda tania. Koszt pakietu AneVivo to prawie 11 tysięcy złotych, a w jego skład wchodzą:

  • punkcja jajników ze znieczuleniem,
  • próbny transfer pustej kapsuły (tzw. mock transfer),
  • naturalna metoda AneVivo lub zapłodnienie ICSI-IMSI,
  • transfer embrionów do macicy (ET),
  • wprowadzenie embrionów do jamy macicznej (KET).

Prócz tego, cena obejmuje badanie ginekologiczne i badanie nasienia.

 


Czy to skuteczna metoda?

Metoda AneVivo została zaaprobowana przez Human Fertilisation and Embrology Authority (HFEA) w 2015 roku. Organizacja nie znalazła dowodów na nieskuteczność, ani na szkodliwość tej metody.

Co do samej skuteczności, dane pokazują, że nie różni się ona od skuteczności tradycyjnego in vitro.

 

In vitro było dotychczas ostatnią deską ratunku dla wielu par marzących o dziecko. Niestety, z powodu aspektu psychologiczno-religijnego, sporo osób nie brało jej w ogóle pod uwagę. Być może właśnie AneVivo będzie dla nich szansą na posiadanie dziecka?

 

 

Zdjęcie: pixabay.com


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

Płodność mężczyzny

Płodność mężczyzny. Jak poprawić jakość nasienia?

2021-12-02
Według ogólnych statystyk aż jedna na pięć par ma trudności z poczęciem dziecka. Ich podłożem nierzadko jest niska jakość nasienia, którą na szczęście dość łatwo można nieco podnieść. Sprawdź, jak zwiększyć płodność u mężczyzny poprzez zmianę stylu życia, ale bez ogromnych wyrzeczeń.
dieta na płodność

Dieta na płodność. Jakie witaminy?

2021-11-04
Nie od dziś wiadomo, że to, co jemy, ma ogromny wpływ na nasz organizm – w tym także na płodność. Jeśli więc od dłuższego czasu starasz się o dziecko i działania te nie przynoszą spodziewanych efektów, pomyśl o zmianie sposobu odżywiania. Wyjaśniamy, jak wygląda dieta płodności i które witaminy zwiększają prawdopodobieństwo zapłodnienia.
normy-nasienia-550x350

Normy prawidłowego nasienia

2021-03-20
Jeśli staracie się więcej niż rok o ciążę, warto przeprowadzić badania u obojga partnerów. Jednym z podstawowych jest badanie nasienia. Sprawdź, jakie są prawidłowe normy.
Kiedy starasz się o dziecko dłużej niż pół roku, zacznij od

Monitoring owulacji

2021-03-01
Starasz się o potomstwo i nadal na teście widzisz jedną kreskę? Zbadaj się! Zacznij od monitoringu owulacji, który sprawdzi czy masz w ogóle szansę zajść w ciążę w cyklu menstruacyjnym.
Laparoskopia nazywana jest chirurgią przyszłości - można nią

Laparoskopia i jej zastosowanie w ginekologii - Dzidziusiowo.pl

2017-12-27
Jeszcze do niedawna jedynym sposobem by dokładnie obejrzeć narządy rodne kobiety i móc zdiagnozować ewentualne nieprawidłowości czy nawet je skorygować, było pr...
badanie pod mikroskopem

Test PCT - Dzidziusiowo.pl

2017-12-27
Problemy z płodnością są spowodowane różnymi czynnikami. Kiedy dwóch kresek na teście ciążowym jak nie było, tak nie ma, warto wykonać jeszcze jedno badanie, a ...
inseminacja, zapłodnienie, ciąża

Inseminacja - Dzidziusiowo.pl

2017-08-21
Inseminacja jest najprostszą metodą rozrodu wspomaganego. Polega na podaniu do jamy macicy specjalnie przygotowanego nasienia partnera, a w przypadku gdy w jego...