Yerba Mate

Data:

Wielu z nas nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki lub kubka kawy. Gorący napój pobudza, zdaje się błyskawicznie poprawiać koncentrację i zdolności intelektualne. I do tego jest bardzo smaczny. Dlatego ciężko nam z kawy zrezygnować, nawet jeśli znamy jej negatywny wpływ na nasz organizm.


yerba-mate-herbata-550x350


Kawa wypłukuje magnez z organizmu, a pita w zbyt dużych ilościach może zaburzać pracę serca oraz powodować nerwowość i rozdrażnienie. Jak w inny sposób możemy "postawić się na nogi", a przy okazji robić to i smacznie, i zdrowo? Odpowiedzią jest yerba mate!

 

Yerba mate, co to takiego?

Yerba Mate to napar z ostrokrzewu paragwajskiego, pijany głównie w Ameryce Południowej, ale także na Bliskim Wschodzie (w Syrii i Libanie). W Polsce popularność zyskał dzięki Wojciechowi Cejrowskiemu, który jest jego fanem i popija go cały czas, także podczas publicznych wystąpień. Yerba mate parzy się w specjalnym naczyniu z owoców tykwy, do którego nakłada się o wiele więcej suszu niż w przypadku herbaty (ok. 2/3 naczynia). Susz można zalewać wielokrotnie wodą o temperaturze nie wyższej niż 85 stopni Celsjusza, a napar pije się przez bombillę - rurkę z filtrem.

Jakie są właściwości yerby mate?

Już po wypiciu kilku łyków naparu poczujemy przypływ sił, minie zmęczenie, poprawi nam się sprawność intelektualna i fizyczna. Poza tym działaniem, jakże zbawiennym o poranku, napar ma również szereg innych właściwości, które korzystnie wpływają na stan naszego organizmu. Między innymi obniża poziom złego cholesterolu, działa przeciwzapalnie i jest antyoksydantem. Yerba mate doskonale nadaje się także dla osób odchudzających się - po wypiciu naparu, długo będziemy czuć się syci. Ponadto reguluje on przemianę materii i ułatwia trawienie pokarmów. Dla lubiących skład i procenty dodamy, że w zależności od gatunku yerby zawartość kofeiny waha się od 0,7 do 2 procent.
 

Ciąża a yerba mate

Yerba mate jest używką, dlatego nie powinny jej spożywać kobiety w ciąży i matki karmiące piersią.

Zdjęcie: Fotolia fot. by © drubig-photo - Fotolia.com

Zdjęcie: Wikipedia fot by Jorgealfonso Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic license.

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
26-7-2019
Ocena:
ale bzdury. Można pić mate w ciąży - wytyczne odnośnie spożycia kofeiny w ciąży takie same jak dla kawy
6-5-2019
Ocena:
Ja Matę piłam w każdej swojej ciąży i dzieciaczki zdrowe i wesolutkie się rodziły :D
27-1-2019
Ocena:
Ja bardzo lubię yerba mate jest naprawdę o wiele lepsza od kawy.Nie mogę się za bardzo wypowiedzieć jak służy w ciąży, ponieważ przestałam jej spożywania jak zaszłam w ciążę, ale sądząc po wielu zapoznanych się artykułach na temat YM ma ona wiele pozytywnych efektów spożywania w porównaniu do kawy m.in.nie wypłukuje magnezu jak kawa i nie ma się takich nagłych spadków energii jak po kawie.Pozdrawiam wszystkie przyszłe mamusie.
10-1-2019
Ocena:
piłam przed ciążą, w 1 trymestrze, piję teraz w 25 tygodniu, wyniki mam bardzo dobre, czuje się genialnie, kobiety pijcie yerba ;D
20-3-2016
Ocena:
Pfff, pitolenie o Chopenie. Radzę zapoznać się z wynikami badań kobiet w ciąży z Ameryki Południowej które regularnie piją yerbe.
15-11-2014
Ocena:
a jak to jest z kobietami starającymi sie o dziecko? i mającymi z tym problem np poprzez problmy z jajeczkowaniem, hormony itp...
23-6-2014
Ocena:
Ja bardzo lubię Yerbę. Staram się unikać kawy a już całkiem zastąpić ją właśnie YM.