Data modyfikacji:

Ozdoby wielkanocne - karczochowy kurczak

Autor: Patrycja Wrotek

Na świątecznym stole nie może zabraknąć ozdób wielkanocnych. Dziś proponujemy klasyczny karczoch ale w nieco odmiennej wersji – a mianowicie wystylizowany na świątecznego kurczaka. Do stworzenia tej pięknej ozdoby wielkanocnej będziemy potrzebować trochę czasu i cierpliwości ale efekty przejdą Wasze najśmielsze oczekiwania.

karczochowy-kurczaczek-550x350

 

Jak zrobić karczochowego kurczaka?

 

Potrzebne materiały:

 • 1 jajko styropianowe wielkości ok. 10 - 12 cm, ja użyłam 10 cm;
 • żółta wstążka atłasowa o szerokości 2,5 cm, ok. 5 – 7 m;
 • krótkie szpilki krawieckie;
 • kawałki czerwonego filcu do wycięcia nóżek i dzióbka lub cokolwiek innego co się nada np. drucik;
 • czerwone piórka;
 • para ruchomych oczu.

Poza tym:

 • ostre nożyczki;
 • klej stolarski bezbarwny.

 

Świąteczny karczoch krok po kroku

 

karczochowy-kurczak-1

 

 1. Szykujemy wszystkie akcesoria niezbędne do powstania kurczaka.

 

karczochowy-kurczak-2

 

2. Ucinamy dwa kawałki wstążki po 5 cm i przypinamy szpilkami na czubku jajka styropianowego tak, aby utworzyły krzyż. Dzięki temu nie będzie widać styropianu.

 


3. Wstążkę tniemy na ok. 6 cm kawałki, które przed przypięciem układamy w trójkąciki. Kawałków będzie sporo gdyż musimy zapełnić nimi całe jajo. Jeśli trójkąty nam się „rozchodzą” można je uprzednio zaprasować żelazkiem, ale nie jest to konieczne.

 


4.Przypinamy 2 pierwsze trójkąty naprzeciwko siebie (jak na zdjęciu), czubkami mogą się lekko dotykać, ale nie nachodzą na siebie. Na środku jajka możemy wbić szpilkę, aby łatwiej było wyznaczyć linię czubków. Staramy się by wstążka była dobrze napięta. Szpilki umieszczamy w miejscach zagięcia wstążki.

 


5. Dokładamy kolejne dwa, również naprzeciwko siebie, czubki dotykają szpilki. Po tym etapie mamy przypięte 4 kawałki zwrócone do siebie czubkami.

 


6. Drugi rząd rozpoczynamy układając wierzchołki trójkącików pomiędzy dwoma bokami z rzędu powyżej i obniżając cały rząd o ok 1 cm. w stosunku do pierwszego rzędu.

 

karczochowy-kurczaczek-3

 

7. Przypinamy kolejne rzędy analogicznie, naprzemiennie i o 1 cm poniżej poprzedniego poziomu. Zwróćmy uwagę aby czubki trójkącików z trzeciego rzędu układać na linii czubków z rzędu pierwszego.

 

 

8. Robimy kolejne rzędy po 4 trójkąty w każdym. Ponieważ jajko się rozszerza musimy uniknąć miejsc, gdzie kolejne trójkąty nie przykryją styropianowego jajka. Dlatego po ok. 3 przejściach można dodać do rzędu dodatkowy trójkąt (szczególnie jeśli mamy większe jajko). W sumie będzie ich 5 w rzędzie.9. Kontynuujemy aż do momentu zapełnienia całego jaja. Na końcu możemy przypiąć trójkąciki dodatkowo zaginając ich rogi (jak na zdjęciu).

karczochowy-kurczaczek-4

 

  10. Aby ładnie zakończyć jajo maskujemy spód kurczaka dwoma kawałkami wstążki.

   

  11. Mamy gotowy karczoch do zrobienia kurczaka.

   

  karczochowy-kurczaczek-5

   

  12. Z czerwonego filcu wycinamy łapki i dziobek. Przypominamy szpilkami. Można je również wykonać z drutu ozdobnego – szpilki trzeba wtedy zagiąć przed przypięciem tych elementów.

   


   

  13. Doklejamy oczy (jeśli nie mamy ruchomych możemy namalować je na kawałku sztywniejszego papieru i przykleić) i kolorowe piórka. Z piórek robimy skrzydełka, ogonek i fryzurę.

   

  14. I kurczak karczochowy gotowy!

   

  Zobacz również:

  Karczochowe jajko - bukiecik >>>


  Autor

  Patrycja Wrotek

  Prywatnie mama trzech przesłodkich dziewczynek Hani, Oli i Wiktorii, które zajmują jej wszystkie wolne i te mniej wolne chwile. Zwolenniczka noszenia w chuście, wychowywania dzieci w bliskości z rodzicami i kochania ich takimi, jakimi są. Nieustannie poszukuje dobrych odpowiedzi i "sposobu na dziecko".

  Komentarze
  11-05-2018
  Ocena:
  Piękny! Ale trochę roboty przy nim jest...
  organizer na przewijak

  Jaki organizer na przewijak?

  2021-08-22
  Aby zmienianie pieluszki niemowlaka odbywało się sprawnie, a on sam ani na sekundkę nie pozostał bez opieki, wszystkie akcesoria – pieluszki, kremy i chusteczki, muszą znajdować się w pobliżu przewijaka. Dla porządku dobrze byłoby je oczywiście jakoś posegregować – np. w specjalnym organizerze. Sprawdź, jaki organizer na przewijak ułatwi ci czynności pielęgnacyjne.
  Pokój dla przedszkolaka. Jak urządzić?

  Pokój dla przedszkolaka. Jak urządzić?

  2021-08-19
  Pokój przedszkolaka nie jest pomieszczeniem szczególnie łatwym do urządzenia. Musi znaleźć się w nim miejsce do spania, odpoczynku i zabawy, ale również już do pracy. Jakby tego było mało, pokoik musi też oczywiście zachwycić samego zainteresowanego. Jeśli nie wiesz, jak to wszystko połączyć i stworzyć idealny pokój dla przedszkolaka – skorzystaj z naszych podpowiedzi.
  łóżeczko i komoda dla niemowlaka

  Jakie łóżeczko i komoda dla niemowlaka?

  2021-08-11
  Urządzanie pokoju dziecięcego jest przyjemne, ale bywa również źródłem wielu dylematów. Jeden z nich dotyczy tego, jakie łóżeczko z komodą dla niemowlaka wybrać. Czy zdecydować się na mebel „2 w 1”, czy może jednak na dwa oddzielne? A może w ogóle zrezygnować z komody na rzecz wysokiej szafy? Jeśli i ty zadajesz sobie takie pytania – koniecznie przeczytaj ten tekst.
  sushi w ciąży

  Czy można jeść sushi w ciąży?

  2021-08-05
  Jeśli jesteś w ciąży, to prawdopodobnie przestałaś jeść sushi z uwagi na dobro dziecka. Czy wiesz jednak, że to wyrzeczenie jest trochę „na wyrost”? Sprawdź, jakie sushi w ciąży nie zaszkodzi dziecku i przestań odmawiać sobie tej drobnej przyjemności.
  dziecko

  Bezpieczne dziecko w domu, czyli jak zabezpieczyć dom przed dzieckiem?

  2021-05-21
  Ciekawość najmłodszych dzieci nie zna granic. Maluchy, które zaczynają raczkować i chodzić, chętnie zaglądają do szafek, szarpią za kable i różne wystające elementy. Niestety, nie wszystkie przedmioty znajdujące się w domu są odpowiednie dla dzieci. Bezpieczne dziecko w domu to podstawa, dlatego mieszkanie powinno być odpowiednio przygotowane na wesołe zabawy raczkującego i stawiającego pierwsze kroki niemowlęcia. Jakie zabezpieczenia przydadzą się w domu, gdy dziecko zaczyna samodzielnie się poruszać?
  kobieta z komputerem

  Proste przepisy z truskawkami. Co przyrządzić?

  2021-05-04
  Z niecierpliwością czekasz, aż rozpocznie się sezon na truskawki? Przepisy, które znajdziesz w niniejszym artykule, z pewnością umilą ci ten czas. Poznasz sposób na szybki słodki obiad z truskawki, przepisy fit oraz recepturę na dżem uwielbiany przez dzieci i dorosłych. Smacznego!
  słodycze

  Jakie środki słodzące są używane w produktach? Czym je zastąpić?

  2021-04-03
  Nasz pierwszy pokarm jest słodki. Od urodzenia jesteśmy zaprogramowani na poszukiwanie tego smaku, niesie on ze sobą obietnicę zastrzyku energii. Słodycze poprawiają nastrój, przynajmniej na chwilę. Dlatego wiele osób nie potrafi bez nich żyć. Niestety, nadmiar cukru i kalorii w codziennej diecie niesie ze sobą ryzyko problemów zdrowotnych oraz niechcianego przyrostu masy ciała. To powód, dla którego w składzie gotowych produktów coraz częściej można natknąć się na frazę: środki słodzące różnego pochodzenia.