Data modyfikacji:

Ozdoby wielkanocne - karczochowy kurczak

Autor: Patrycja Wrotek

Na świątecznym stole nie może zabraknąć ozdób wielkanocnych. Dziś proponujemy klasyczny karczoch ale w nieco odmiennej wersji – a mianowicie wystylizowany na świątecznego kurczaka. Do stworzenia tej pięknej ozdoby wielkanocnej będziemy potrzebować trochę czasu i cierpliwości ale efekty przejdą Wasze najśmielsze oczekiwania.

karczochowy-kurczaczek-550x350

 

Jak zrobić karczochowego kurczaka?

 

Potrzebne materiały:

 • 1 jajko styropianowe wielkości ok. 10 - 12 cm, ja użyłam 10 cm;
 • żółta wstążka atłasowa o szerokości 2,5 cm, ok. 5 – 7 m;
 • krótkie szpilki krawieckie;
 • kawałki czerwonego filcu do wycięcia nóżek i dzióbka lub cokolwiek innego co się nada np. drucik;
 • czerwone piórka;
 • para ruchomych oczu.

Poza tym:

 • ostre nożyczki;
 • klej stolarski bezbarwny.

 

Świąteczny karczoch krok po kroku

 

karczochowy-kurczak-1

 

 1. Szykujemy wszystkie akcesoria niezbędne do powstania kurczaka.

 

karczochowy-kurczak-2

 

2. Ucinamy dwa kawałki wstążki po 5 cm i przypinamy szpilkami na czubku jajka styropianowego tak, aby utworzyły krzyż. Dzięki temu nie będzie widać styropianu.

 


3. Wstążkę tniemy na ok. 6 cm kawałki, które przed przypięciem układamy w trójkąciki. Kawałków będzie sporo gdyż musimy zapełnić nimi całe jajo. Jeśli trójkąty nam się „rozchodzą” można je uprzednio zaprasować żelazkiem, ale nie jest to konieczne.

 


4.Przypinamy 2 pierwsze trójkąty naprzeciwko siebie (jak na zdjęciu), czubkami mogą się lekko dotykać, ale nie nachodzą na siebie. Na środku jajka możemy wbić szpilkę, aby łatwiej było wyznaczyć linię czubków. Staramy się by wstążka była dobrze napięta. Szpilki umieszczamy w miejscach zagięcia wstążki.

 


5. Dokładamy kolejne dwa, również naprzeciwko siebie, czubki dotykają szpilki. Po tym etapie mamy przypięte 4 kawałki zwrócone do siebie czubkami.

 


6. Drugi rząd rozpoczynamy układając wierzchołki trójkącików pomiędzy dwoma bokami z rzędu powyżej i obniżając cały rząd o ok 1 cm. w stosunku do pierwszego rzędu.

 

karczochowy-kurczaczek-3

 

7. Przypinamy kolejne rzędy analogicznie, naprzemiennie i o 1 cm poniżej poprzedniego poziomu. Zwróćmy uwagę aby czubki trójkącików z trzeciego rzędu układać na linii czubków z rzędu pierwszego.

 

 

8. Robimy kolejne rzędy po 4 trójkąty w każdym. Ponieważ jajko się rozszerza musimy uniknąć miejsc, gdzie kolejne trójkąty nie przykryją styropianowego jajka. Dlatego po ok. 3 przejściach można dodać do rzędu dodatkowy trójkąt (szczególnie jeśli mamy większe jajko). W sumie będzie ich 5 w rzędzie.9. Kontynuujemy aż do momentu zapełnienia całego jaja. Na końcu możemy przypiąć trójkąciki dodatkowo zaginając ich rogi (jak na zdjęciu).

karczochowy-kurczaczek-4

 

  10. Aby ładnie zakończyć jajo maskujemy spód kurczaka dwoma kawałkami wstążki.

   

  11. Mamy gotowy karczoch do zrobienia kurczaka.

   

  karczochowy-kurczaczek-5

   

  12. Z czerwonego filcu wycinamy łapki i dziobek. Przypominamy szpilkami. Można je również wykonać z drutu ozdobnego – szpilki trzeba wtedy zagiąć przed przypięciem tych elementów.

   


   

  13. Doklejamy oczy (jeśli nie mamy ruchomych możemy namalować je na kawałku sztywniejszego papieru i przykleić) i kolorowe piórka. Z piórek robimy skrzydełka, ogonek i fryzurę.

   

  14. I kurczak karczochowy gotowy!

   

  Zobacz również:

  Karczochowe jajko - bukiecik >>>


  Autor

  Patrycja Wrotek

  Prywatnie mama trzech przesłodkich dziewczynek Hani, Oli i Wiktorii, które zajmują jej wszystkie wolne i te mniej wolne chwile. Zwolenniczka noszenia w chuście, wychowywania dzieci w bliskości z rodzicami i kochania ich takimi, jakimi są. Nieustannie poszukuje dobrych odpowiedzi i "sposobu na dziecko".

  Komentarze
  11-05-2018
  Ocena:
  Piękny! Ale trochę roboty przy nim jest...
  Dziewczynka wręcza kwiaty na Dzień Matki

  Dzień Matki - 26 maja. Jak obchodziliśmy go dawniej? - Dzidziusiowo.pl

  2022-05-26
  Mama to najważniejsza osoba w życiu praktycznie każdego z nas. 26 maja obchodzimy w Polsce Dzień Matki. Prześledźmy historię tego święta, a także zobaczmy, gdzie jeszcze obchodzi się ten wyjątkowy dzień.
  wielkanoc zwyczaje

  Wielkanoc - tradycje i obyczaje

  2022-04-06
  Wielkanocne zwyczaje - co oznacza Wielki Piątek, a co Lany Poniedziałek? Jakie są wielkanocne obrzędy? Sprawdź.
  przepisy na jajka

  Wielkanoc - przepisy na jajka

  2022-04-06
  Jajko to niekwestionowany symbol Świąt Wielkanocnych. Na twardo, zapiekane w piekarniku, zasmażane, faszerowane lub pływające w świętecznym żurku na pewno zagoś...
  co do koszyczka wielkanocnego

  Wielkanocny koszyczek - co powinno się w nim znaleźć

  2022-04-05
  Tradycyjny koszyczek wielkanocny powinien być wiklinowy i wyłożony w środku białą serwetką, udekorowany bukszpanem, baziami lub wiosennymi kwiatami. Nie powinno...
  Basen do ogrodu dla dziecka

  Jaki basen dla dzieci do ogrodu?

  2022-03-26
  Basen ogrodowy zapewnia dzieciom fantastyczną zabawę i umożliwia schłodzenie się w upalny dzień. Aby jednak maluchy były w nim bezpieczne i aby mogły cieszyć się wspaniałą zabawą przez długi czas, przed zakupem należy zwrócić uwagę na kilka ważnych cech produktu. Podpowiadamy, jak wybrać basen dla dzieci do ogrodu i czym różnią się poszczególne modele.
  łóżeczko i komoda dla niemowlaka

  Jakie łóżeczko i komoda dla niemowlaka?

  2021-11-18
  Urządzanie pokoju dziecięcego jest przyjemne, ale bywa również źródłem wielu dylematów. Jeden z nich dotyczy tego, jakie łóżeczko z komodą dla niemowlaka wybrać. Czy zdecydować się na mebel „2 w 1”, czy może jednak na dwa oddzielne? A może w ogóle zrezygnować z komody na rzecz wysokiej szafy? Jeśli i ty zadajesz sobie takie pytania – koniecznie przeczytaj ten tekst.
  organizer na przewijak

  Jaki organizer na przewijak?

  2021-08-22
  Aby zmienianie pieluszki niemowlaka odbywało się sprawnie, a on sam ani na sekundkę nie pozostał bez opieki, wszystkie akcesoria – pieluszki, kremy i chusteczki, muszą znajdować się w pobliżu przewijaka. Dla porządku dobrze byłoby je oczywiście jakoś posegregować – np. w specjalnym organizerze. Sprawdź, jaki organizer na przewijak ułatwi ci czynności pielęgnacyjne.