Data modyfikacji:

Oznaczenia na jajkach

Autor: Katarzyna Moryc

Robiąc zakupy, najczęściej, bierzemy pod uwagę cenę i datę przydatności do spożycia danego produktu. Ale w przypadku jajek, nie tylko to powinno nas interesować. Każde jajko znajdujące się na sklepowej półce posiada tajemniczy stempel z ciągiem cyfr. Kod ten zawiera informacje o kraju pochodzenia, producencie oraz, co najważniejsze dla konsumenta, o sposobie chowu kur.

 

Jajka osiadają specjalne oznaczenia, dzięki którym dowiemy s

 

Obecnie, większość produktów spożywczych (owoce, warzywa, przetwory, wędliny, nabiał itd.) zawiera duże ilości barwników i konserwantów. W miejskiej dżungli trudno znaleźć naturalne jabłko, ekologiczną szynkę lub niczym ‘nie zmącony’ ser. Żywność produkowana jest masowo, a jej producenci licząc na łatwy zysk, igrają ze zdrowiem konsumentów.

Także jajka mogą być lepszej i gorszej jakości. A nie jest już tajemnicą, że zdrowe i pełne wartości odżywczych jajka pochodzą od kur z wolnego wybiegu. Spora część jaj znajdujących się na sklepowych półkach pochodzi od kur, które nigdy nie widziały błękitnego nieba, ani zielonej trawy. Nie czuły powiewu wiatru i promieni słonecznych.

Wiedząc jak czytać oznaczenia na jajkach, możesz samodzielnie decydować o tym, jakiej jakości produkt kupujesz. 

 


Oznakowanie jaj

Państwa członkowskie Unii Europejskiej zobligowane są do umieszczania na przeznaczonych do sprzedaży jajach kodu informacyjnego. Ma on postać X-YY-AABBCCDD i informuje konsumenta o:

  • rozmiarze jajek,
  • sposobie chowu kur,
  • kraju pochodzenia,
  • producencie. 

 

Sprawdź jak czytać oznaczenia na jajkach

 

Produkcja jaj, a symbole na jajkach

Najważniejsza na stemplu jest pierwsza cyfra (X w naszym przykładzie), która informuje nas o tym, w jakich warunkach były hodowane kury, od których pochodzą dane jajka. Przyjmuje ona 4 wartości, od 0 do 3, gdzie te oznaczone 0 są najbardziej ekologiczne:

  • 0 - chów ekologiczny – oznacza to kury nośne, hodowane w tradycyjny sposób. Biegają wolno na świeżym powietrzu, skubią trawę, są naturalnie odżywiane i zażywają kąpieli.
  • 1 - chów wolnowybiegowy - kury hodowane są w warunkach częściowo otwartych. Zazwyczaj nioski zamykane są na noc. Chów również korzystny dla zdrowia i jakości życia ptaków.
  • 2 - chów ściółkowy - kury spędzają całe życie w zamkniętym pomieszczeniu np. w hali wyłożonej słomą, po której mogą się swobodnie poruszać, ale nie mogą liczyć na spacery po świeżym powietrzu.
  • 3 - chów klatkowy – nioski przez całe swoje życie zamknięte są w maleńkich klatkach. Nie mają możliwości obrócenia się. Niekiedy obcina im się dzioby, aby się nie okaleczały.

Kolejna część oznaczenia – YY – to symbol kraju z którego pochodzi jajko kurze np. PL oznacza Polskę.

Natomiast 8 kolejnych znaków – litery AABBCCDD – to kolejno:

  • 00– kod województwa,
  • 11 – kod powiatu,
  • 22 – kod zakresu działalności,
  • 33 – kod firmy.

 


Jajka, najczęściej, są także oznaczone pod kątem wagi. I tak, wyróżniamy:

  • S – małe jajka o wadze poniżej 53 g,
  • M – jajka średnie, ważące od 53 g do 63 g,
  • L – duże jaja, z wagą 63 g – 73 g,
  • XL – bardzo duże jajka, ważące powyżej 73 g.

Czy warto kupować te największe? Decyzja należy do Was, ale pamiętajcie, że:

  • im jajko większe, tym większe prawdopodobieństwo , że pochodzi od kury karmionej mechanicznie i w mało ekologiczny sposób. Prawda jest taka, że ptaki hodowane w naturalnych warunkach nie znoszą tak dużych jajek,
  • większe jajo to cieńsza skorupka, a co za tym idzie, większe ryzyko popękania w czasie gotowania.

Najbardziej zalecane jest wybieranie jajek w rozmiarach S lub M, choćby z tych dwóch powodów.  

 

Wybierając jajka kurze, najlepiej sięgać po te od kur z chowu ekologicznego lub wolnowybiegowego. Owszem, są one nieco droższe od pozostałych, ale są też nieporównywalnie lepszej jakości. Bo jakie jajo może znieść kura zamknięta w hali, sztucznie karmiona i faszerowana chemią?

 

Zdjęcia: Wikipedia.org by cyclonebill Creative Commons 2.0, pixabay.com


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

Komentarze
25-04-2020
Ocena:
z wielkością jaj to bzdura, u nas kury znoszą jajka l-xl a mają do dyspozycji cały ogród i są karmione naturalnie
14-08-2018
Ocena:
Z tą wielkością to się nie zgodzę. Hodowaliśmy kilka kurek i znosiły mega wielki jajka. Karmione były pszenicą, wolny wybieg.
14-05-2018
Ocena:
U mnie w grę w chodzi tylko chów wolnowybiegowy
Dziewczynka wręcza kwiaty na Dzień Matki

Dzień Matki - 26 maja. Jak obchodziliśmy go dawniej? - Dzidziusiowo.pl

2022-05-26
Mama to najważniejsza osoba w życiu praktycznie każdego z nas. 26 maja obchodzimy w Polsce Dzień Matki. Prześledźmy historię tego święta, a także zobaczmy, gdzie jeszcze obchodzi się ten wyjątkowy dzień.
wielkanoc zwyczaje

Wielkanoc - tradycje i obyczaje

2022-04-06
Wielkanocne zwyczaje - co oznacza Wielki Piątek, a co Lany Poniedziałek? Jakie są wielkanocne obrzędy? Sprawdź.
przepisy na jajka

Wielkanoc - przepisy na jajka

2022-04-06
Jajko to niekwestionowany symbol Świąt Wielkanocnych. Na twardo, zapiekane w piekarniku, zasmażane, faszerowane lub pływające w świętecznym żurku na pewno zagoś...
co do koszyczka wielkanocnego

Wielkanocny koszyczek - co powinno się w nim znaleźć

2022-04-05
Tradycyjny koszyczek wielkanocny powinien być wiklinowy i wyłożony w środku białą serwetką, udekorowany bukszpanem, baziami lub wiosennymi kwiatami. Nie powinno...
Basen do ogrodu dla dziecka

Jaki basen dla dzieci do ogrodu?

2022-03-26
Basen ogrodowy zapewnia dzieciom fantastyczną zabawę i umożliwia schłodzenie się w upalny dzień. Aby jednak maluchy były w nim bezpieczne i aby mogły cieszyć się wspaniałą zabawą przez długi czas, przed zakupem należy zwrócić uwagę na kilka ważnych cech produktu. Podpowiadamy, jak wybrać basen dla dzieci do ogrodu i czym różnią się poszczególne modele.
łóżeczko i komoda dla niemowlaka

Jakie łóżeczko i komoda dla niemowlaka?

2021-11-18
Urządzanie pokoju dziecięcego jest przyjemne, ale bywa również źródłem wielu dylematów. Jeden z nich dotyczy tego, jakie łóżeczko z komodą dla niemowlaka wybrać. Czy zdecydować się na mebel „2 w 1”, czy może jednak na dwa oddzielne? A może w ogóle zrezygnować z komody na rzecz wysokiej szafy? Jeśli i ty zadajesz sobie takie pytania – koniecznie przeczytaj ten tekst.
organizer na przewijak

Jaki organizer na przewijak?

2021-08-22
Aby zmienianie pieluszki niemowlaka odbywało się sprawnie, a on sam ani na sekundkę nie pozostał bez opieki, wszystkie akcesoria – pieluszki, kremy i chusteczki, muszą znajdować się w pobliżu przewijaka. Dla porządku dobrze byłoby je oczywiście jakoś posegregować – np. w specjalnym organizerze. Sprawdź, jaki organizer na przewijak ułatwi ci czynności pielęgnacyjne.