Najpopularniejsze konserwanty

Data:

Coraz uważniej przyglądamy się etykietom kupowanych produktów. Chcemy, aby nie zawierały żadnych szkodliwych sztucznych dodatków. W szczególności obawiamy się konserwantów. Nie wszystkie konserwanty są szkodliwe dla zdrowia, ale warto poznać te najbardziej popularne. Dzięki temu wybór produktów spożywczych będzie o wiele łatwiejszy.

które konserwanty są szkodliwe

fot. Unsplash.com

 

 

Konserwanty - E200

E dodatki są powszechnie stosowane gdyż hamują rozwój bakterii, drożdży oraz pleśni i sprawiają, że żywność dłużej zachowuje swoją świeżość. Mimo że producenci zapewniają, iż substancje konserwujące nie są szkodliwe dla zdrowia, niektóre z nich nie pozostają jednak obojętne dla ludzkiego organizmu.

 

Czytaj więcej na ten temat:

Zagęszczacze w żywności

Barwniki w żywności

Najpopularniejsze konserwanty spożywcze

 • E200 - Kwas sorbinowy przeciwdziała zakażeniom wywołanym przez pleśnie i drożdże. Uważany jest za nieszkodliwy dla zdrowia, choć u niektórych osób może wywoływać alergie.
 • E201 - Sorbinian sodu to nieszkodliwa substancja syntetyczna, która najczęściej występuje w serach i margarynach.
 • E202 - Sorbinian potasu hamuje rozwój drożdży, pleśni i niektórych bakterii. Sorbinian dodawany jest głównie do serów, margaryn i fermentowanych produktów mlecznych.
 • E210 - Syntetyczny kwas benzoesowy najczęściej dodawany jest do konserw rybnych, marynowanych warzyw, galaretek, sałatek, majonezów i napojów gazowanych. Może podrażnić śluzówkę żołądka oraz jelit, a u alergików zaostrzać objawy choroby alergicznej.
 • E211 - Benzoesan sodu to najpowszechniej stosowany konserwant. Skutecznie hamuje rozwój drożdży i pleśni. Dodawany jest do przetworów owocowych i warzywnych, a także do sałatek, koncentratu pomidorowego oraz napojów gazowanych. Działa drażniąco na śluzówkę żołądka i może powodować dolegliwości bólowe. Dlatego nie powinien być zbyt często spożywany.
 • E214 - P-hydroksybenzoesan stosowany jest przeważnie w produktach rybnych, sałatkach i przetworach owocowo-warzywnych. Ma działanie alergizujące, odurzające, rozszerzające naczynia krwionośne i może wywoływać skurcze mięśni.
 • E220 - Dwutlenek siarki dodawany jest do soków owocowych, suszonych owoców oraz win. Nie powinien być zbyt często spożywany gdyż niszczy witaminę B i może powodować reakcje alergiczne.
 • E-233 - Tiabendazol to szeroko stosowany E dodatek, który przeciwdziała rozwojowi grzybów na owocach, głównie na cytrusach i bananach.
 • E-234 - Nizyna wykorzystywana jest w walce z bakteriami gram-dodatnimi. Dodawana jest głównie do sera, śmietanki oraz owoców w puszce.
 • E250 - Azotyn sodu wykorzystywany jest do konserwowania mięs i wędlin, gdyż chroni przed bakteriami jadu kiełbasianego. Niestety ten E dodatek może wchodzić w reakcję z białkiem, wytwarzając rakotwórcze nitrozoaminy. W związku z tym nie powinno się jeść dużych ilości produktów konserwowanych E250. Mięs i wędlin zawierających azotyn sodu pod żadnym pozorem nie powinno podawać się małym dzieciom.
 • E-260 - Kwas octowy to naturalny środek konserwujący używany przeciw bakteriom i grzybom. Najczęściej występuje w majonezie i kwaśnych produktach.
 • E-270 - Kwas mlekowy i mleczany są używane jako środki konserwujące, głównie przeciw drożdżom i grzybom. Substancje te używane są głównie do konserwowania produktów ziemniaczanych.
 • E-280 - Kwas propionowy i propioniany używane są jako środki konserwujące, głównie przeciw grzybom. Kwas ten jest często dodawany do pieczywa, mięsa i pizzy.

Czytaj również:

BLW - dobry sposób na rozszerzanie diety

Moje dziecko nie chce jeść - sposoby na niejadka

 

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
14-5-2018
Ocena:
Praktyczne wskazówki. Będę zwracać na t uwagę.