Data publikacji:

Naturalne sposoby na komary

Autor: Katarzyna Moryc

Na zewnątrz zrobiło się naprawdę ciepło. Jednak, sielankowy obraz letnich wieczorów zakłócają one – komary. Nie dość, że bzyczą nad uchem, to gryzą zostawiając bolesne i swędzące zaczerwienienia na skórze. Bywa, że potrafią naprawdę uprzykrzyć nam życie. Na szczęście, możecie się ich pozbyć i to w bardzo łatwy sposób. Oto kilka sprawdzonych, a do tego naturalnych metod na pozbycie się komarów!

 

komar

 

Poznaj swojego wroga

Na początek, zweryfikujmy nieco Waszą wiedzę na temat tych insektów. Powszechnie mówi się, że komary gryzą, ale to nie do końca prawda. W rzeczywistości, komary żywią się nektarem kwiatów. Zdziwieni? Te paskudy, które nie dają Wam żyć to komarzyce, nie komary. Choć, niektórzy powiedzą, że to jedno i to samo, trzeba tępić i już! Zaraz do tego przejdziemy. Ale zanim to nastąpi, czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego swędzi nas miejsce po ukąszeniu komara?

Kiedy owad wybierze sobie już ofiarę i dogodne miejsce na jej ciele do ucztowania, przebija jej skórę aparatem ssąco-kłującym, a następnie, wpuszcza pod nią kropelkę swojej śliny. To właśnie ona powoduje reakcje alergiczne i wywołuje swędzenie, a to za sprawą substancji, która, między innymi, zapobiega krzepnięciu krwi.

A wiecie co przyciąga komary?

  • kwas mlekowy oraz inne składniki potu,
  • zwiększone stężenie dwutlenku węgla w wydychanym przez nas powietrzu,
  • termodetekcja – im ofiara cieplejsza, tym lepiej ją widać,
  • ubrania w ciemnych kolorach przyciągają światło i nagrzewają się szybciej, zatem bardziej wabia insekty, niż materiały jasne, które odbijają światło i tak się nie nagrzewają.

A teraz, wróćmy do sposobów walki z komarami. Oczywiście, z użyciem innych produkty, niż te które można kupić w sklepach i aptekach, jak moskitiery, repelenty i tym podobne.

 

Rośliny spieszą z pomocą

Upalną noc trudno przetrwać bez otwartego okna, ale atakujące nas owady mogą stanowić jeszcze większy kłopot niż brak świeżego powietrza. Co zrobić, jeśli moskitiera nie pomaga? Z pomocą przyjść mogą rośliny!

Jednym z najprostszych sposobów jest postawienie na balkonie lub w oknie doniczki z roślinami, których zapach działa odstraszająco na komary. A jakie to rośliny?

  • melisa,
  • bazylia (ogrodnicy określają ją mianem „żywej bariery”),
  • lawenda (kilka świeżych listków umieszczonych w różnych częściach domu powinno pomóc),
  • mięta pieprzowa,
  • pelargonia,
  • „komarzyca” (czyli Ozdobny plektrantus koleusowaty),
  • kocimiętka.

Nie dość, że komary nie przepadają za aromatami przez nie wydzielanymi, to jak pięknie się prezentują! Upieczecie więc dwie pieczenie przy jednym ogniu.

Babcinym sposobem na odstraszenie komarów jest także pozostawienie na parapecie, czy stoliku nocnym przekrojonej na pół cebuli. Podobno działa skutecznie, ale w pierwszej kolejności stawiamy na mieszankę mięty i bazylii - brzmi bardziej zachęcająco!

Odstraszająco na komary działa też żubrówka. Ale nie do picia, bo nie chodzi o popularny alkohol, ale o trawę stosowaną do jej produkcji (właściwa nazwa to turówka wonna).

 

Naturalne mikstury domowej roboty

Jeśli jednak ochrona w postaci balkonowego ogródka to za mało, możecie spróbować samodzielnie przygotować preparaty odstraszające komary. Ponieważ do receptur używa się wyłącznie naturalnych składników, będziecie mieli pewność, że owe mikstury będą bezpieczne nawet dla dzieci i alergików.

Moc eukaliptusa

Do 1 litra wody należy wrzucić 250 g liście eukaliptusa i gotować przez około 45 minut. Jeszcze ciepły płyn można przelać do butelki z atomizerem i rozpylać cienką warstwę, m.in. na ramy okienne i drzwi, a nawet na ubranie. Uwaga: preparat jest raczej mało trwały, więc trzeba go często aplikować.

Podobnie można wykonać specyfik z goździków.  

Rumiankowa pomoc

Podobno, wystarczy co około 2 godziny, wcierać umyte kwiaty rumianku w skórę. I już!

Lawendowe „smarowidło”

Około 100 ml olejku lawendowego należy połączyć z kremem nawilżającym, lub balsamem do ciała. Po dokładnym wymieszaniu, wystarczy pomarnować się takim smarowidłem. Nie tylko zyskamy ochronę przed komarami, ale też poczujemy odświeżenie na skórze.

Octem i orzechem

Kolejnym zapachem, którego komary nie znoszą jest zapach octu. Jeśli, dodatkowo, połączy się go liśćmi orzecha włoskiego (około 200 ml octu jabłkowego i 2 liście), możemy liczyć na sukces. Liście należy umyć, osuszyć i drobno posiekać, zalać octem i gotować przez jakieś 10 minut. Następnie, wystarczy mieszankę przecedzić i wystudzić. Tak powstałym preparatem możecie spokojnie smarować skórę, w tych miejscach, które są najbardziej narażone na ukąszenia.

 

Komary w plenerze

Na atak komarów narażeni jesteśmy nie tylko w domowych pieleszach, ale także na świeżym powietrzu. Grill u znajomych, wieczory przy ognisku, czy plotki z przyjaciółką na tarasie mogą skończyć się kilkoma bąblami w najróżniejszych miejscach. Na szczęście, znamy kilka sposobów, jak łatwo temu zapobiec. Przede wszystkim, pamiętajcie o tym, co wabi insekty i:

  • noście jasne kolory,
  • przed wyjściem z domu weźcie szybki prysznic, bo tych małych krwiopijców przyciąga zapach potu.

Poza tym, możecie wypróbować cebulę i czosnek – jedzenie dużych ilości tych warzyw spowoduje, że ich zapach będzie wydzielał się z potem. Minusem jest to, że nieprzyjemny zapach dla komarów może odstraszać także innych ludzi. :) Za to spożywanie witaminy B6 działa podobnie, ale bez przykrych dla nas skutków.

 

Pułapka na komary

Mikstury i preparaty to jedno. Jeśli szukacie innych, niecodziennych sposobów na walkę z komarami, możecie wypróbować prostą pułapkę na komary. Wystarczą do niej:

  • plastikowa butelka
  • cukier
  • ciepła woda
  • drożdże.

Szyjkę butelki należy odciąć u jej podstawy. Odciętą część wystarczy wstawić w resztę butelki, by ta górna, tworzyła coś w rodzaju lejka. Teraz, trzeba zagotować wodę i rozpuścić w niej cukier. Po ostudzeniu do ok 30 stopni, należy dodać drożdże i tak powstały „syrop” wlać do przygotowanego z butelki naczynia. Dodatkowo, dół naczynia można także okleić ciemnym papierem. A teraz, wystarczy już tylko czekać, aż komary zlecą się jak przysłowiowe ćmy do ognia.

Aha, taki wabik na komary należy wymieniać co około 2 tygodnie.  

 

instrukcja pułapka na komary

 

A co, gdy komar już nas dopadnie?

Niestety, czasami jednak komar jest na tyle uparty, że w końcu dopnie swego. Na szczęście, prócz preparatów z aptek i drogerii jest na to też kilka „babcinych” sposobów.

  • Olejki eteryczne z goździków, bazylii, lawendy, czy eukaliptusa łagodzą skutki ukąszeń.
  • Swędzenie zmniejszają olejki grejpfrutowy i cytrynowy, ale uwaga: po ich użyciu, przez około 6 godzin należy unikać wystawiania skóry na działanie promieni słonecznych.
  • Na swędzenie możecie też nanieść sok z liści bazylii lub proszek z 2-3 zmielonych, bądź startych goździków.  
  • Miejsce po ukąszeniu można także smarować spirytusem salicylowym, octem (może być ten od orzecha włoskiego), albo sokiem z cytryny.
  • Ulgę przynieść mogą także okłady z plasterków surowego ziemniaka, albo plastrów cebuli.
  • Prawdziwym miodem na ranę, a raczej ugryzienie, jest właśnie miód – działa przeciwzapalnie i przyspiesz gojenie.
  • Można także potraktować swędzące miejsce odrobiną pasty do zębów z mentolem – ma działanie ściągające, więc zmniejszy opuchliznę, a do tego mentol daje uczucie chłodu.
  • Według niektórych, swędzenie łagodzą kompresy z torebek po zaparzonej herbacie, oczywiście, wystudzone.
  • Aloes przyda się nie tylko na oparzenia słoneczne, czy rany, ale także, właśnie na ukąszenia owadów.

 

A najprostszym i chyba najtańszym sposobem jest przyłożenie do zaczerwienionego i swędzącego miejsca kostki lodu. Lód obkurczy naczynia krwionośne i zahamuje wydzielanie się histaminy, dzięki czemu, opuchlizna i zaczerwienienie zmniejszą się, a swędzenie nie będzie tak dokuczliwe.

 

Jak widzicie, trochę tych sposobów jest. A to zapewne nie jest nawet połowa domowych metod ochrony przed komarami. Warto więc je wypróbować i stawić czoła tym znienawidzonym krwiopijcom. A na koniec, żeby odpowiedzieć na pytanie wszystkich tych, którzy zastanawiają się, po co w ogóle Matka Natura wymyśliła komary: choć żyć z nimi ciężko, bez nich byłoby jeszcze gorzej, bo gdyby nie one, łańcuch pokarmowy uległby zaburzeniu i ucierpiały by, ryby, ptaki, a finalnie, także i my.

 

Jakie są wasze sprawdzone, naturalne sposoby na komary?

 

 

Zdjęcie: pixabay.com


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

Komentarze
21-05-2015
Ocena:
No ja jak pracuję na działce to czasami mam istny armagedon z komarami...ostatnio zainwestowałem w taki gadżet jak Zap IT. Wyrób medyczny, przebadany. I faktycznie skuteczny. Można się szybko pozbyć bąbla ze skóry.
Dziewczynka wręcza kwiaty na Dzień Matki

Dzień Matki - 26 maja. Jak obchodziliśmy go dawniej? - Dzidziusiowo.pl

2022-05-26
Mama to najważniejsza osoba w życiu praktycznie każdego z nas. 26 maja obchodzimy w Polsce Dzień Matki. Prześledźmy historię tego święta, a także zobaczmy, gdzie jeszcze obchodzi się ten wyjątkowy dzień.
wielkanoc zwyczaje

Wielkanoc - tradycje i obyczaje

2022-04-06
Wielkanocne zwyczaje - co oznacza Wielki Piątek, a co Lany Poniedziałek? Jakie są wielkanocne obrzędy? Sprawdź.
przepisy na jajka

Wielkanoc - przepisy na jajka

2022-04-06
Jajko to niekwestionowany symbol Świąt Wielkanocnych. Na twardo, zapiekane w piekarniku, zasmażane, faszerowane lub pływające w świętecznym żurku na pewno zagoś...
co do koszyczka wielkanocnego

Wielkanocny koszyczek - co powinno się w nim znaleźć

2022-04-05
Tradycyjny koszyczek wielkanocny powinien być wiklinowy i wyłożony w środku białą serwetką, udekorowany bukszpanem, baziami lub wiosennymi kwiatami. Nie powinno...
Basen do ogrodu dla dziecka

Jaki basen dla dzieci do ogrodu?

2022-03-26
Basen ogrodowy zapewnia dzieciom fantastyczną zabawę i umożliwia schłodzenie się w upalny dzień. Aby jednak maluchy były w nim bezpieczne i aby mogły cieszyć się wspaniałą zabawą przez długi czas, przed zakupem należy zwrócić uwagę na kilka ważnych cech produktu. Podpowiadamy, jak wybrać basen dla dzieci do ogrodu i czym różnią się poszczególne modele.
łóżeczko i komoda dla niemowlaka

Jakie łóżeczko i komoda dla niemowlaka?

2021-11-18
Urządzanie pokoju dziecięcego jest przyjemne, ale bywa również źródłem wielu dylematów. Jeden z nich dotyczy tego, jakie łóżeczko z komodą dla niemowlaka wybrać. Czy zdecydować się na mebel „2 w 1”, czy może jednak na dwa oddzielne? A może w ogóle zrezygnować z komody na rzecz wysokiej szafy? Jeśli i ty zadajesz sobie takie pytania – koniecznie przeczytaj ten tekst.
organizer na przewijak

Jaki organizer na przewijak?

2021-08-22
Aby zmienianie pieluszki niemowlaka odbywało się sprawnie, a on sam ani na sekundkę nie pozostał bez opieki, wszystkie akcesoria – pieluszki, kremy i chusteczki, muszą znajdować się w pobliżu przewijaka. Dla porządku dobrze byłoby je oczywiście jakoś posegregować – np. w specjalnym organizerze. Sprawdź, jaki organizer na przewijak ułatwi ci czynności pielęgnacyjne.