Lecznicze działanie aloesu znane jest od wieków - podobno sama Kleopatra korzystała z dobroczynnych właściwości tej rośliny. W naturze występuje w gorącym klimacie - na suszę jest nawet bardziej odporny niż kaktus, a to oznacza, że nie paruje, tylko w swych liściach przechowuje odpowiedni zapas wody, a także substancji odżywczych. Co ciekawe, aloes można z powodzeniem hodować w domowych warunkach - w doniczce. Sprawdźmy, dlaczego warto go włączyć do balkonowego "ogrodu".
Aloes ma silne działanie nawilżające, oczyszcza, ujędrnia i regeneruje naskórek. Pojęcie "aloe vera" jest znane każdemu - pojawia się często w reklamach kosmetyków, można je zobaczyć na opakowaniach lekarstw, itd. Nic dziwnego - zastosowanie aloesu jest bardzo szerokie. Po pierwsze bardzo cenny jest żel aloesowy, który występuje w środkowej części liścia - stosuje się go zewnętrznie. Idealnie nadaje się do ukojenia drobnych ran, np. po poparzeniu słonecznym czy lekkim oparzeniu wrzątkiem. Liść aloesu przyłożony na zaognione miejsce zdecydowanie przyspiesza proces gojenia. Ma także silne działanie nawilżające - ujędrnia i regeneruje naskórek. Oczywiście zamiennie możemy stosować dostępne w aptekach maści za aloesem, ale zawierają one jedynie kilkadziesiąt procent wyciągu z aloesu, więc ich działanie nie jest tak błyskawiczne.
Po drugie nieocenione właściwości posiada także sok aloesowy, który znajduje się w liściach, tuż pod ich powłoką. Picie aloesu pomaga w infekcjach przewodu pokarmowego czy we wrzodach żołądka. Przeczyszczające działanie rośliny może przyczynić się do wypłukiwania elektrolitów, dlatego nie poleca się stosować go kobietom w ciąży i karmiącym. Potwierdzone naukowo jest jego silne działanie bakteriobójcze oraz to, że picie soku z aloesu obniża poziom cukru we krwi.
Nie wszystkie właściwości aloesu są dobrze przebadane i wiele wskazuje na to, że ta niepozorna roślina może nas jeszcze czymś zaskoczyć. Pewne jest bowiem, że aloes wpływa stymulująco na układ odpornościowy człowieka - dzięki niemu organizm jest w stanie sam zwalczać chorobę. Niezależnie od tego, czy aloes zmieni oblicze współczesnej medycyny, warto pomyśleć nad zasadzeniem rośliny u siebie w domu - z pewnością nie raz skorzystamy z jego właściwości.
Zdjęcie: Wikipedia fot. by Raulbot Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0.
Nie zaczyna dnia bez filiżanki mocnej kawy i porannego przeglądu prasy. Żyje bardzo aktywnie i prowadzi kilka projektów na raz. Marzy, by doba miała 48 godzin. Jak każda kobieta lubi dbać o zdrowie i urodę, dlatego chętnie o tym pisze i dzieli się wiedzą z czytelniczkami Dzidziusiowa.