Ukąszenia owadów - jak uchronić dziecko przed insektami

Data:

Wraz z cieplejszymi dniami wzrasta prawdopodobieństwo, że nasze dziecko zostanie ukąszone, bądź użądlone. Otwarte okna w mieszkaniach, częste spacery i wypady nad jezioro. Prędzej czy później nasz szkrab padnie ofiarą jakiegoś owada. Co wtedy?

 

Dziecko, drzewo, przyroda, komary

 

Najczęstsze dziecięce ugryzienia

Najczęstszymi przyczynami ugryzień są komary. Ich ukąszenia są na szczęście niegroźne i w porównaniu z innymi, niezbyt dokuczliwe. Zazwyczaj towarzyszy im lekkie swędzenie i zaczerwienienie, które znika dość szybko. Oczywiście, o ile dziecko nie jest uczulone. Gorzej jest z owadami żądlącymi, czyli pszczołami, trzmielami, osami czy szerszeniami. Wówczas reakcjom zapalnym w postaci rumienia i obrzęku towarzyszą najczęściej uciążliwy ból i pieczenie, które utrzymują się przez 1-2 dni. Kolejnym niepożądanym towarzyszem przebywania w plenerze są kleszcze, dla dziecka niezbyt bolesne ale spędzające sen z powiek rodzicom.

 

Jak pomóc dziecku?

Na komary, meszki, kleszcze i inne owady możemy stosować różne środki zapobiegające ugryzieniom. Wachlarz jest naprawdę szeroki, ale o tym za chwilę. Jeśli jednak jest już za późno lub i tak dziecko zostało ugryzione, miejsce ukąszenia należy zdezynfekować wodą utleniona, następnie można nałożyć żel łagodzący - w aptekach jest duży wybór tego typu produktów. Dla mnie ciągle najlepszy jest Fenistil.

 

Na swędzenie pomaga także zimny okład z lodu lub plasterek cebuli. Jeśli w skórze dziecka utkwiło żądło, trzeba je wyciągnąć za pomocą pęsety i dopiero wtedy przystąpić do dezynfekcji i ochładzania podrażnionego miejsca. Kleszcze usuwamy pęsetą lub specjalną pompką dostępną w aptece. Jeżeli maluch rozdrapuje bąble, warto także podawać mu wapno.

 

Kiedy ukąszenia owadów są niebezpieczne dla dziecka?

Ukąszenia owadów zazwyczaj są niegroźne - wystarczy domowa pielęgnacja i po bąblu wkrótce nie ma śladu. Jest jednak kilka szczególnych przypadków.

 

Po ugryzieniu może być konieczna konsultacja lekarza, gdy:

  • Po pierwsze - jeśli dziecko jest uczulone na jad danego owada, co może objawiać się zaczerwienieniem lub bladością ciała, wysypką, dusznościami, mdłościami czy zawrotami głowy.
  • Po drugie - trzeba szczególnie uważać, gdy owad ugryzł dziecko w okolicy ust, gardła lub języka - spuchnięcie okolicy dróg oddechowych może w znacznym stopniu zablokować ich drożność.
  • Po trzecie - jeśli malucha ugryzł kleszcz, należy pajęczaka jak najszybciej usunąć, zdezynfekować i obserwować miejsce ugryzienia. Jeśli wkrótce po ugryzieniu wystąpi wysoka gorączka, zawroty głowy osłabienie lub na ciele pojawił się duży niewypukły rumień, niezwłocznie jedźcie do lekarza.

 

Jak przeciwdziałać ukąszeniom owadów?

 Mamy na to co najmniej kilka sposobów:

  • Wózek albo łóżeczko zabezpieczmy moskitierą.
  • W mieszkaniu wygodnie jest osłonić okna specjalną siatką, żeby cały pokój dziecka był chroniony przed wstępem nieproszonych gości. A do kontaktu włożyć specjalną wtyczkę antykomarową.
  • Na sklepowych półkach znajdziemy szereg najróżniejszych preparatów: sprejów, maści, dezodorantów, a nawet antykomarowych naklejek czy branzoletek, które odstraszają owady. Stosujmy je przed wyjściem na dwór, szczególnie w późnych godzinach popołudniowych.
  • Wybierając się do lasu czy w zarośla, należy bezwzględnie pamiętać o osłonięciu ciała ubraniami: długie nogawki, długie rękawy, wysokie obuwie, czapki. Po każdej wycieczce w takie miejsce oglądamy dokładnie całe ciało i ubranie w poszukiwaniu ewentualnych kleszczy.
  • Komary nie lubią zapachu wanilii, lawendy, mięty czy eukaliptusa, a także pelargonii więc w mieszkaniu (nie bezpośrednio w pokoju dziecka) można palić świece, kadzidełka czy stosować odświeżacze powietrza w tych właśnie zapachach. Można też postawić żywą roślinę.

 

 

Skąd mieć pewność, że środki na komary są nieszkodliwe dla dzieci? Po pierwsze kupujmy je wyłącznie w aptece, konsultując się z farmaceutą. Po drugie zawsze samodzielnie sprawdźmy, czy na opakowaniu zaznaczono, że można je używać na skórę malucha bądź w pomieszczeniu, w którym przebywa małe dziecko.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Khorzhevska

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
31-5-2016
Ocena:
Najlepiej spryskać dziecko olejkami, które odstraszają owady. Wytłumaczyć, żeby nie drażniło owadów i nie starało się ich złapać. A jak już się przytrafi użądlenie obserwować czy nie reakcji alergicznych. Jeśli wystąpią duszności lub opuchlizna jak najszybciej jechać na pogotowie. Nigdy nie wiadomo czy nie doszło do wstrząsu anafilaktycznego. Wtedy pomoc musi być natychmiastowa.
21-5-2016
Ocena:
No właśnie też o takich badaniach słyszałam. Podobno można tez kleszcza wysłać do Centrum Badań DNA i sprawdzą czy był zakażony
19-4-2016
Ocena:
gdy nasza córeczka miała kleszcza to pojechaliśmy do lekarza bo bałam się że urwę go. A nie robiliście badań? wiem że medgenetix np ma takie testy czy zachorowaliśmy np na boreliozę czy nie.
27-6-2014
Ocena:
Ja ostatnio przeżyłam szok. Wróciliśmy z działki i moje dziecko miało kleszcza za uchem. Od razu uruchomiła mi się wyobraźnia, te wszystkie boreliozy, odkleszczowe zapalenia mózgu itd. Na szczęście usunęłam go bez problemu pęsetą , całego. Minęło już 1,5 miesiąca i nic się nie dzieje. Uff