Data publikacji:

Ukąszenia owadów - jak uchronić dziecko przed insektami

Autor: Punta Mika

Wraz z cieplejszymi dniami wzrasta prawdopodobieństwo, że nasze dziecko zostanie ukąszone, bądź użądlone. Otwarte okna w mieszkaniach, częste spacery i wypady nad jezioro. Prędzej czy później nasz szkrab padnie ofiarą jakiegoś owada. Co wtedy?

 

Dziecko, drzewo, przyroda, komary

 

Najczęstsze dziecięce ugryzienia

Najczęstszymi przyczynami ugryzień są komary. Ich ukąszenia są na szczęście niegroźne i w porównaniu z innymi, niezbyt dokuczliwe. Zazwyczaj towarzyszy im lekkie swędzenie i zaczerwienienie, które znika dość szybko. Oczywiście, o ile dziecko nie jest uczulone. Gorzej jest z owadami żądlącymi, czyli pszczołami, trzmielami, osami czy szerszeniami. Wówczas reakcjom zapalnym w postaci rumienia i obrzęku towarzyszą najczęściej uciążliwy ból i pieczenie, które utrzymują się przez 1-2 dni. Kolejnym niepożądanym towarzyszem przebywania w plenerze są kleszcze, dla dziecka niezbyt bolesne ale spędzające sen z powiek rodzicom.

 

Jak pomóc dziecku?

Na komary, meszki, kleszcze i inne owady możemy stosować różne środki zapobiegające ugryzieniom. Wachlarz jest naprawdę szeroki, ale o tym za chwilę. Jeśli jednak jest już za późno lub i tak dziecko zostało ugryzione, miejsce ukąszenia należy zdezynfekować wodą utleniona, następnie można nałożyć żel łagodzący - w aptekach jest duży wybór tego typu produktów. Dla mnie ciągle najlepszy jest Fenistil.

 

Na swędzenie pomaga także zimny okład z lodu lub plasterek cebuli. Jeśli w skórze dziecka utkwiło żądło, trzeba je wyciągnąć za pomocą pęsety i dopiero wtedy przystąpić do dezynfekcji i ochładzania podrażnionego miejsca. Kleszcze usuwamy pęsetą lub specjalną pompką dostępną w aptece. Jeżeli maluch rozdrapuje bąble, warto także podawać mu wapno.

 

Kiedy ukąszenia owadów są niebezpieczne dla dziecka?

Ukąszenia owadów zazwyczaj są niegroźne - wystarczy domowa pielęgnacja i po bąblu wkrótce nie ma śladu. Jest jednak kilka szczególnych przypadków.

 

Po ugryzieniu może być konieczna konsultacja lekarza, gdy:

  • Po pierwsze - jeśli dziecko jest uczulone na jad danego owada, co może objawiać się zaczerwienieniem lub bladością ciała, wysypką, dusznościami, mdłościami czy zawrotami głowy.
  • Po drugie - trzeba szczególnie uważać, gdy owad ugryzł dziecko w okolicy ust, gardła lub języka - spuchnięcie okolicy dróg oddechowych może w znacznym stopniu zablokować ich drożność.
  • Po trzecie - jeśli malucha ugryzł kleszcz, należy pajęczaka jak najszybciej usunąć, zdezynfekować i obserwować miejsce ugryzienia. Jeśli wkrótce po ugryzieniu wystąpi wysoka gorączka, zawroty głowy osłabienie lub na ciele pojawił się duży niewypukły rumień, niezwłocznie jedźcie do lekarza.

 

Jak przeciwdziałać ukąszeniom owadów?

 Mamy na to co najmniej kilka sposobów:

  • Wózek albo łóżeczko zabezpieczmy moskitierą.
  • W mieszkaniu wygodnie jest osłonić okna specjalną siatką, żeby cały pokój dziecka był chroniony przed wstępem nieproszonych gości. A do kontaktu włożyć specjalną wtyczkę antykomarową.
  • Na sklepowych półkach znajdziemy szereg najróżniejszych preparatów: sprejów, maści, dezodorantów, a nawet antykomarowych naklejek czy branzoletek, które odstraszają owady. Stosujmy je przed wyjściem na dwór, szczególnie w późnych godzinach popołudniowych.
  • Wybierając się do lasu czy w zarośla, należy bezwzględnie pamiętać o osłonięciu ciała ubraniami: długie nogawki, długie rękawy, wysokie obuwie, czapki. Po każdej wycieczce w takie miejsce oglądamy dokładnie całe ciało i ubranie w poszukiwaniu ewentualnych kleszczy.
  • Komary nie lubią zapachu wanilii, lawendy, mięty czy eukaliptusa, a także pelargonii więc w mieszkaniu (nie bezpośrednio w pokoju dziecka) można palić świece, kadzidełka czy stosować odświeżacze powietrza w tych właśnie zapachach. Można też postawić żywą roślinę.

 

 

Skąd mieć pewność, że środki na komary są nieszkodliwe dla dzieci? Po pierwsze kupujmy je wyłącznie w aptece, konsultując się z farmaceutą. Po drugie zawsze samodzielnie sprawdźmy, czy na opakowaniu zaznaczono, że można je używać na skórę malucha bądź w pomieszczeniu, w którym przebywa małe dziecko.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Khorzhevska


Autor

Punta Mika

Nie zaczyna dnia bez filiżanki mocnej kawy i porannego przeglądu prasy. Żyje bardzo aktywnie i prowadzi kilka projektów na raz. Marzy, by doba miała 48 godzin. Jak każda kobieta lubi dbać o zdrowie i urodę, dlatego chętnie o tym pisze i dzieli się wiedzą z czytelniczkami Dzidziusiowa.

Komentarze
31-05-2016
Ocena:
Najlepiej spryskać dziecko olejkami, które odstraszają owady. Wytłumaczyć, żeby nie drażniło owadów i nie starało się ich złapać. A jak już się przytrafi użądlenie obserwować czy nie reakcji alergicznych. Jeśli wystąpią duszności lub opuchlizna jak najszybciej jechać na pogotowie. Nigdy nie wiadomo czy nie doszło do wstrząsu anafilaktycznego. Wtedy pomoc musi być natychmiastowa.
21-05-2016
Ocena:
No właśnie też o takich badaniach słyszałam. Podobno można tez kleszcza wysłać do Centrum Badań DNA i sprawdzą czy był zakażony
19-04-2016
Ocena:
gdy nasza córeczka miała kleszcza to pojechaliśmy do lekarza bo bałam się że urwę go. A nie robiliście badań? wiem że medgenetix np ma takie testy czy zachorowaliśmy np na boreliozę czy nie.
27-06-2014
Ocena:
Ja ostatnio przeżyłam szok. Wróciliśmy z działki i moje dziecko miało kleszcza za uchem. Od razu uruchomiła mi się wyobraźnia, te wszystkie boreliozy, odkleszczowe zapalenia mózgu itd. Na szczęście usunęłam go bez problemu pęsetą , całego. Minęło już 1,5 miesiąca i nic się nie dzieje. Uff
katar u dziecka

Co na katar dla 2-latka?

2022-06-17
Katar jest jedną z najczęstszych przypadłości wieku dziecięcego. Nie jest specjalnie groźny, za to bardzo męczący – uniemożliwia maluszkowi spokojny sen i swobodne jedzenie oraz negatywnie wpływa na jego samopoczucie. Na szczęście wydzielinę z nosa można skuteczne zwalczać. Sprawdź, co na katar dla 2-latka sprawdza się najlepiej i kiedy należy już udać się z tym problemem do pediatry.
operacja

Jaka jest prawidłowa pielęgnacja po zabiegu stulejki u dzieci?

2022-06-10
Dość często zdarza się, że napletek małego chłopca nie daje się całkowicie zsunąć, co kwalifikuje malucha do zabiegu operacyjnego. Istnieją dwa rodzaje leczenia: jedno polega na operacji plastycznej napletka, drugi to obrzezanie. Niezależnie od tego, co zaleci lekarz i na co zdecydują się rodzice, po zabiegu chłopiec będzie potrzebował specjalnej pielęgnacji. Wyjaśniamy, na czym polega pielęgnacja po zabiegu stulejki u dziecka.
kleszcze

Kleszcz u dziecka? Co robić?

2022-03-12
Ugryzienie kleszcza u dziecka przyprawia cię o silne dreszcze? Nie pozwalasz swobodnie hasać dziecku na łące w obawie przed kleszczami? Wiedz, że nawet na trawniku miejskiego parku znajdziesz rzesze tych pajęczaków. Wcale nie musicie zagłębiać się w leśną głuszę. Zapamiętaj jedno: kleszcz u niemowlaka oraz u starszaka to nie koniec świata. Jeśli wbije się on w ciało – nie panikuj. Szybko i we właściwy sposób usuń kleszcza z ciała dziecka oraz obserwuj rumień. W tym artykule rozprawiamy się z tematem: kleszcz u dziecka? Co robić?
opryszczka u rocznego dziecka

Opryszczka u rocznego dziecka – leczenie, sposoby

2022-02-01
Opryszczka wargowa to choroba skóry wywołana wirusem HSV-1. O ile u dorosłych powoduje ona jedynie dyskomfort, o tyle dla dzieci może być już groźna. Sprawdź, jak objawia się opryszczka u rocznego dziecka i co robić w razie wystąpienia jej objawów.
gorączka u rocznego dziecka

Gorączka u rocznego dziecka. Co robić?

2022-01-30
Gorączka u dziecka zawsze martwi rodziców. Czy jednak rzeczywiście w każdym przypadku musi ona zwiastować infekcję? Sprawdź, z czego może wynikać gorączka u rocznego dziecka, kiedy należy ją zbijać i kiedy należy udać się z dzieckiem do lekarza.
szczoteczka dla rocznego dziecka

Jaka szczoteczka dla rocznego dziecka?

2022-01-10
Aby w buzi małego dziecka szybko nie rozwinęła się próchnica, niezwykle ważne jest przestrzeganie higieny – czyli po prostu mycie zębów. Będzie ono przebiegało bez większych trudności, jeśli tylko zastosujesz się do pewnych zasad i wybierzesz odpowiednią szczoteczkę. Wyjaśniamy, jaka szczoteczka dla rocznego dziecka będzie najlepsza i jak jej używać.
tran dla rocznego dziecka

Tran dla rocznego dziecka – wszystko, co powinniście wiedzieć

2022-01-08
Poprawa odporności, wsparcie rozwoju mózgu, a nawet regulacja poziomu hormonów – to tylko niektóre korzyści, które wynikają z zażywania tranu. Ten niezwykle popularny suplement diety można podawać również małym dzieciom – należy jednak wiedzieć, jak to robić i jaki produkt wybrać. Sprawdź, jaki tran dla rocznego dziecka kupić i ile go podawać.