Data modyfikacji:

Jak rozpoznać bezpieczny plac zabaw?

Autor: Katarzyna Jedlińska

Wyprawa na plac zabaw to jeden z ulubionych punktów dziecięcego dnia. W końcu jest fajny, jest na dworze, a poza tym służy rozwojowi fizycznemu i psychicznemu dziecka. Ale jak sprawdzić czy ten nasz przydomowy placyk zabaw jest bezpieczny? Jakie zasady musi spełniać taki obiekt aby bawić się na nim bez zagrożeń?

 

Jak sprawdzić czy plac zabaw jest bezpieczny?

 

Skąd wiemy, że plac zabaw jest bezpieczny?

Place zabaw, poza tym, że powinny “uczyć, bawić, wychowywać” - powinny przede wszystkim być bezpieczne. Wszystkie urządzenia zabawowe znajdujące się na placu zabaw, jak i wyposażenie dodatkowe i nawierzchnia powinny spełniać odpowiednie wymogi *.  Zgodność wyposażenia placu zabaw z normami potwierdzają certyfikaty, wydawane przez jednostki certyfikujące (najlepiej, żeby były to jednostki posiadające akredytację Polskiego Centrum Akredytacji).


Co jednak może zrobić rodzic/opiekun nie znający przepisów norm, by przed wejściem na plac zabaw upewnić się, czy dziecku nic nie zagraża? W tym celu warto krytycznie spojrzeć na miejsce zabawy dziecka i  ocenić czy dany plac jest bezpieczny czy może nie do końca.

 

Cechy bezpiecznego placu zabaw:

  • Odpowiednia nawierzchnia

Rodzaj zastosowanego podłoża zależy od tzw. wysokości swobodnego upadku. Jeśli w urządzeniu występuje możliwość upadku dziecka z wysokości przekraczającej 1 m – pod urządzeniem powinna być  odpowiednia nawierzchnia amortyzująca upadek (Fot. zdjęcie główne) – piasek, kora, żwirek lub nawierzchnia syntetyczna.

  • Ogrodzenie

Jeśli teren placu znajduje się w pobliżu ruchliwej ulicy, torów tramwajowych, stawu lub innego niebezpiecznego dla dzieci obiektu – warto, by był on ogrodzony. Już niewysoki płotek uniemożliwi nagłe wybieganie maluchów poza teren placu, sprawi także, że teren nie będzie dostępny dla psów.

  • Strefy bezpieczeństwa

Urządzenia na placu zabaw nie powinny być ustawione zbyt blisko siebie. Każde z nich ma swoją minimalną strefę bezpieczeństwa, w której nie może znajdować się inny obiekt. Dla przykładu – strefa wokół karuzeli powinna wynosić 2 m,  a od zakończenia zjeżdżalni – 1. lub 2. m w zależności od jej konstrukcji.

Strefa bezpieczeństwa zjeżdżalni

  • Odpowiednia roślinność

Na terenie placu zabaw nie powinny znajdować się rośliny trujące, kaleczące, czy wywołujące silne reakcje alergiczne. Odpadają też te, podatne na ataki szkodników i choroby, a także ( z oczywistych względów) drzewa grożące zawaleniem.

Trujący cis ostra śliwa nie na placu zabaw

  • Urządzenia zabawowe

Muszą być solidne i trwałe. Jeśli elementy są drewniane, powinny być osadzone w gruncie za pomocą stalowych kotew – dzięki temu nie gniją i pozostają stabilne. Zwróćmy uwagę na foteliki i siedziska huśtawek. Powinny być wykonane z elastycznych i lekkich materiałów (to ograniczy szkody przy ewentualnym uderzeniu). Dobrze aby zawiesia huśtawek były wykonane z łańcuchów – te sztywne potęgują siłę uderzenia. Dodatkowo zwróćmy uwagę na rdzewienie metalowych elementów, ostre krawędzie grożące skaleczeniem, rozwarstwienie elementów z drewna, wystające gwoździe czy śruby i inne nieprawidłowości, które według nas ewidentnie zagrażają bawiącym się dzieciom.

Niebezpieczne urządzenia na placu zabaw

  • Regulamin placu zabaw

Sprawdźmy, czy na placu zabaw jest tabliczka z regulaminem placu zabaw. Znajdziemy na niej nie tylko zasady korzystania z placu ale także kontakt do zarządcy terenu. W razie jakichkolwiek zastrzeżeń warto z niego skorzystać i przekazać swoje uwagi.

Przykładowy regulamin placu zabaw

 

* wszystkie place zabaw powinny spełniać grupy norm PN-EN 1176-2009 Wyposażenie placów zabaw i nawierzchnie oraz normy PN-EN 1177-2009 Nawierzchnie placów zabaw amortyzujące upadki Wyznaczanie krytycznej wysokości upadku.

 

Autor: Katarzyna Jedlińska

Absolwentka kierunku architektura krajobrazu na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Obecnie pracuje w firmie producenta placów zabaw, Comes Sokołowscy, gdzie zajmuje się pracą nad projektami terenów rekreacyjnych. Jej specjalistyczne porady na temat profesjonalnych projektów placów zabaw, można przeczytać również na wortalu Comes Architekci: www.architekci.comes.pl
Jej pasja to malarstwo, sport oraz historia sztuki ogrodów – także tych dziecięcych ;)

Artykuł powstał przy współpracy z producentem placów zabaw www.comes.pl:

Comes Sokołowscy

Dziękujemy

Zdjęcia by Comes Sokołowscy

Komentarze
04-06-2018
Ocena:
Polecam płytki gumowe bezpieczne na taki plac, ja kupiłam w firmie MFL-GROUP i jestem zadowolona, łatwy montaż i bardzo wysoka jakość.
14-07-2015
Ocena:
Na niektórych placach zabaw wewnątrz budynków jak i na zewnątrz spotkać można puzzle piankowe. Mogę być wyłożone sezonowo lub przez cały rok. Doskonale amortyzują upadki, chronią przed siniakami i obtarciami. Fajne jest to, że można jest spokojnie złożyć i schować gdy zajdzie taka potrzeba, więc na podwórka domowe też się nadają :)
22-09-2014
Ocena:
Najważniejsze jest, żeby plac zabaw był bezpieczny, przecież chodzi o dzieci. Poszukuję ostatnio czegoś do swojego ogrodu
Dziewczynka wręcza kwiaty na Dzień Matki

Dzień Matki - 26 maja. Jak obchodziliśmy go dawniej? - Dzidziusiowo.pl

2022-05-26
Mama to najważniejsza osoba w życiu praktycznie każdego z nas. 26 maja obchodzimy w Polsce Dzień Matki. Prześledźmy historię tego święta, a także zobaczmy, gdzie jeszcze obchodzi się ten wyjątkowy dzień.
wielkanoc zwyczaje

Wielkanoc - tradycje i obyczaje

2022-04-06
Wielkanocne zwyczaje - co oznacza Wielki Piątek, a co Lany Poniedziałek? Jakie są wielkanocne obrzędy? Sprawdź.
przepisy na jajka

Wielkanoc - przepisy na jajka

2022-04-06
Jajko to niekwestionowany symbol Świąt Wielkanocnych. Na twardo, zapiekane w piekarniku, zasmażane, faszerowane lub pływające w świętecznym żurku na pewno zagoś...
co do koszyczka wielkanocnego

Wielkanocny koszyczek - co powinno się w nim znaleźć

2022-04-05
Tradycyjny koszyczek wielkanocny powinien być wiklinowy i wyłożony w środku białą serwetką, udekorowany bukszpanem, baziami lub wiosennymi kwiatami. Nie powinno...
Basen do ogrodu dla dziecka

Jaki basen dla dzieci do ogrodu?

2022-03-26
Basen ogrodowy zapewnia dzieciom fantastyczną zabawę i umożliwia schłodzenie się w upalny dzień. Aby jednak maluchy były w nim bezpieczne i aby mogły cieszyć się wspaniałą zabawą przez długi czas, przed zakupem należy zwrócić uwagę na kilka ważnych cech produktu. Podpowiadamy, jak wybrać basen dla dzieci do ogrodu i czym różnią się poszczególne modele.
łóżeczko i komoda dla niemowlaka

Jakie łóżeczko i komoda dla niemowlaka?

2021-11-18
Urządzanie pokoju dziecięcego jest przyjemne, ale bywa również źródłem wielu dylematów. Jeden z nich dotyczy tego, jakie łóżeczko z komodą dla niemowlaka wybrać. Czy zdecydować się na mebel „2 w 1”, czy może jednak na dwa oddzielne? A może w ogóle zrezygnować z komody na rzecz wysokiej szafy? Jeśli i ty zadajesz sobie takie pytania – koniecznie przeczytaj ten tekst.
organizer na przewijak

Jaki organizer na przewijak?

2021-08-22
Aby zmienianie pieluszki niemowlaka odbywało się sprawnie, a on sam ani na sekundkę nie pozostał bez opieki, wszystkie akcesoria – pieluszki, kremy i chusteczki, muszą znajdować się w pobliżu przewijaka. Dla porządku dobrze byłoby je oczywiście jakoś posegregować – np. w specjalnym organizerze. Sprawdź, jaki organizer na przewijak ułatwi ci czynności pielęgnacyjne.