Data publikacji:

O co chodzi z tym Halloween?

Autor: Serwis Dzidziusiowo

W nocy z 31 października na 1 listopada straszne wiedźmy, duchy i upiory wychodzą na ulice. Ciemność, dreszczyk emocji i przede wszystkim dobra zabawa sprawiają, że w Polsce Halloween staje się coraz popularniejsze.

 

O co chodzi z tym Halloween?

 

Skąd się wzięło Halloween

Celtowie wierzyli, że dusze zmarłych wracają w następnym roku na ziemię i wchodzą w ciała żywych. Aby temu zapobiec 31 października obchodzili Samhain. Wierzyli, że tego dnia zaciera się granica między zaświatami, a światem ludzi żyjących. Ubrani w straszne maski imitujące demony, robiąc dużo hałasu tańczyli wokół ogniska. Rytuał ten miał odpędzić złe duchy jak najdalej od ludzkich siedzib. Aby zapewnić sobie przychylność zmarłych przodków, w przedsionkach izb stawiano specjalnie dla nich przygotowane jadło.

 

Lud Celtycki wierzył także, że noc z 31 października na 1 listopada jest wyjątkowa. Bowiem dusze, które akurat przebywają na ziemi pomagają wróżbitom zrozumieć przyszłość.

Do Stanów Zjednoczonych święto to, wraz z irlandzkimi emigrantami przywędrowało dopiero w XIX wieku. Przez lata ulegało modyfikacjom, a dziś jest jednym z ulubionych świąt Amerykanów. W Polsce Halloween stało się popularne pod koniec lat 90-tych.

Nazwa Halloween jest najprawdopodobniej skróconym "All Hallows Eve", czyli Wigilia Wszystkich Świętych.

 

Halloween w Polsce

Dziś Halloween oznacza przede wszystkim dobrą zabawę. W tą magiczną noc zwolennicy tego święta, podobnie jak starożytni Celtowie, przebierają się za demony, potwory i czarownice i urządzają imprezy i pochody ulicami miast.


Tej nocy przebrane dzieci chodzą od domu do domu prosząc o słodkości. Zwyczaj ten zwany "cukierek, albo psikus: wywodzi się z wczesnego średniowiecza. Chrześcijanie podczas uroczystości Wszystkich Świętych, chodząc od wioski do wioski żebrali o chleb dla duszy. A swoim ofiarodawcom obiecywali modlitwy za ich bliskich zmarłych.

 

Popularne zabawy na Halloween

Zabawy na Halloween

W naszym kraju Halloween jest coraz popularniejsze. Co prawda uliczne parady i zbiórki słodyczy organizowane są sporadycznie, ale w wielu domach nie może zabraknąć dyni, dzieciaki do przedszkoli i szkół chodzą przebrane, a dorośli tę noc spędzają na zabawach w klubach.

 

Zdjęcia: Fotolia by © Gennadiy Poznyakov All right reserved

Grafika z wykorzystanie obrazów z Wikipedia by Cindy Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic oraz Tifany12 Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported, 2.5 Generic, 2.0 Generic and 1.0 Generic license

Komentarze
06-11-2014
Ocena:
Ubrani w straszne maski imitujące demony, robiąc dużo hałasu tańczyli wokół ogniska. Rytuał ten miał odpędzić złe duchy jak najdalej od ludzkich siedzib... naciągane tłumaczenie słowa halloween... w czasie tej nocy, również obecnie, składane są demonom ofiary z ludzi, najlepiej z dzieci niewinnych w czasie tych rytuałów. Egzorcyści biją na alarm by zaprzestać tego typu praktyk. Jeśli chcesz mieć zdrowe dzieci i kochającą się rodzinę - nie oddawaj się demonom ale Bogu.
wigilijne przesądy

Wigilijne przesądy – skąd się wzięły i jakie mają znaczenie?

2024-12-18
Wigilia Bożego Narodzenia to czas pełen tradycji i symboliki, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Wśród nich szczególne miejsce zajmują przesądy wigilijne, mające na celu zapewnienie pomyślności, zdrowia i szczęścia w nadchodzącym roku. Skąd się wzięły te wierzenia i jakie kryją w sobie znaczenie?
Dziewczynka wręcza kwiaty na Dzień Matki

Dzień Matki - 26 maja. Jak obchodziliśmy go dawniej? - Dzidziusiowo.pl

2022-05-26
Mama to najważniejsza osoba w życiu praktycznie każdego z nas. 26 maja obchodzimy w Polsce Dzień Matki. Prześledźmy historię tego święta, a także zobaczmy, gdzie jeszcze obchodzi się ten wyjątkowy dzień.
wielkanoc zwyczaje

Wielkanoc - tradycje i obyczaje

2022-04-06
Wielkanocne zwyczaje - co oznacza Wielki Piątek, a co Lany Poniedziałek? Jakie są wielkanocne obrzędy? Sprawdź.
przepisy na jajka

Wielkanoc - przepisy na jajka

2022-04-06
Jajko to niekwestionowany symbol Świąt Wielkanocnych. Na twardo, zapiekane w piekarniku, zasmażane, faszerowane lub pływające w świętecznym żurku na pewno zagoś...
co do koszyczka wielkanocnego

Wielkanocny koszyczek - co powinno się w nim znaleźć

2022-04-05
Tradycyjny koszyczek wielkanocny powinien być wiklinowy i wyłożony w środku białą serwetką, udekorowany bukszpanem, baziami lub wiosennymi kwiatami. Nie powinno...
Basen do ogrodu dla dziecka

Jaki basen dla dzieci do ogrodu?

2022-03-26
Basen ogrodowy zapewnia dzieciom fantastyczną zabawę i umożliwia schłodzenie się w upalny dzień. Aby jednak maluchy były w nim bezpieczne i aby mogły cieszyć się wspaniałą zabawą przez długi czas, przed zakupem należy zwrócić uwagę na kilka ważnych cech produktu. Podpowiadamy, jak wybrać basen dla dzieci do ogrodu i czym różnią się poszczególne modele.
łóżeczko i komoda dla niemowlaka

Jakie łóżeczko i komoda dla niemowlaka?

2021-11-18
Urządzanie pokoju dziecięcego jest przyjemne, ale bywa również źródłem wielu dylematów. Jeden z nich dotyczy tego, jakie łóżeczko z komodą dla niemowlaka wybrać. Czy zdecydować się na mebel „2 w 1”, czy może jednak na dwa oddzielne? A może w ogóle zrezygnować z komody na rzecz wysokiej szafy? Jeśli i ty zadajesz sobie takie pytania – koniecznie przeczytaj ten tekst.